1%
  • 0/10

اگزینوس ۱۴۸۰؛ پردازنده‌ی جدید سامسونگ در گیک‌بنچ دیده شد

تراشه‌ای میان‌رده با سرعت نه چندان بالا!

اگزینوس ۱۴۸۰؛ پردازنده‌ی جدید سامسونگ در گیک‌بنچ دیده شد ۰ ۲۸ مهر ۱۴۰۲ علم و فناوری کپی لینک
اگزینوس ۱۴۸۰

به تازگی شاهد انتشار جزئیاتی از پردازنده‌ی اگزینوس ۱۴۸۰ سامسونگ در گیک‌بنچ بودیم که قدرت پردازشی نه چندان بالای آن را نشان می‌دهد.

اگر به خاطر داشته باشید، چند وقت پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه سامسونگ می‌خواهد از این پس در ساخت تراشه‌های اگزینوس میان‌رده با AMD همکاری کند تا بدین ترتیب بتواند امکاناتی نظیر رهگیری پرتو نور را به گوشی‌های میان‌رده‌ی خود هم اضافه کند. این یعنی باید شاهد افزایش توان گرافیکی در گوشی‌های میان‌رده‌ی سامسونگ باشیم که نخستین تراشه با چنین قابلیتی، اگزینوس ۱۴۸۰ خواهد بود.

اگزینوس ۱۴۸۰ پردازنده‌ای است که به لطف لیست گیک‌بنچ توانستیم به نتایج اولیه‌ی تست آن از لحاظ قدرت و سرعت پردازشی دسترسی پیدا کنیم. این پردازنده که با شماره مدل S5E8845 در تست گیک‌بنچ حضور پیدا کرده، از ۸ هسته با ترتیب ۴ + ۴ بهره می‌برد و قرار است جانشین اگزینوس ۱۳۸۰ شود که در حال حاضر در گلکسی A54 به عنوان قلب تپنده حضور دارد.

۴ هسته‌ی نخست در اگزینوس ۱۴۸۰ از فرکانس نسبتا بالای ۲٫۷۵ گیگاهرتز برخوردار هستند اما ۴ هسته‌ی دوم، روی ۲٫۰۵ گیگاهرتز تنظیم شده‌اند. مشخص نیست نوع هسته‌های به کار رفته در این پردازنده چیست اما به احتمال بسیار زیاد ۴ هسته‌ی نخست از نوع Cortex-A78 و ۴ هسته‌ی دوم هم از نوع Cortex-A55 خواهند بود. با این هسته‌ها، باید انتظار توان بالایی را از این تراشه داشته باشیم اما امتیاز ۸۸۳ و ۲۸۰۸ در بخش تک و چند هسته‌ای، نوید چیز درخشانی را نمی‌دهند.

نکته‌ی جالب توجه در رابطه با این پردازنده، حضور گرافیک Xclipse 530 است که از فناوری RDNA 2 شرکت AMD بهره می‌برد؛ همان فناوری ساختی که برای طراحی گرافیک اگزینوس ۲۲۰۰ استفاده شده است. بدین ترتیب باید انتظار داشته باشیم پردازنده‌ی جدید سامسونگ از لحاظ قدرت گرافیکی حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد. هرچند هنوز خیلی برای قضاوت کردن این پردازنده زود است. از گلکسی A55 می‌توان به کاندیدای اصلی استفاده از این پردازنده یاد کرد.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments