بنچمارک گلکسی اس ۲۴ پلاس با اسنپدراگون ۸ نسل ۳ منتشر شد

این گوشی توقف‌ناپذیر!

گلکسی اس ۲۴ پلاس

سامسونگ گلکسی اس ۲۴ پلاس به تازگی با پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸ نسل ۳ در گیک‌بنچ ۶ دیده شده و توانسته امتیاز شگفت‌انگیزی را کسب کند.

کوالکام در طراحی اسنپدراگون ۸ نسل ۲ از ترتیب ۱ + ۲ + ۲ + ۳ استفاده کرده اما ظاهرا برای پردازنده سری گلکسی S24 یعنی اسنپدراگون ۸ نسل ۳ از ترتیب ۱ + ۳ + ۲ + ۲ استفاده خواهد شد که یعنی افزایش هسته‌های قدرتمند و کاهش هسته‌های ضعیف در مقایسه با نسل قبل. شما می‌توانید در جدول زیر، مقایسه‌ی این دو پردازنده را از لحاظ تعداد هسته و فرکانس مشاهده کنید.

اسنپدراگون ۸ نسل ۲اسنپدراگون ۸ نسل ۳
1x Cortex-X3 @ 3.2GHz1x Cortex-X4 @ 3.30GHz
2x Cortex-A715 @ 2.8GHz3x Cortex-A7xx @ 3.15GHz
2x Cortex-A710 @ 2.8GHzx Cortex-A7xx @ 2.96GHz
3x Cortex-A510 @ 2.0GHz2x Cortex-A5xx @ 2.27GHz

اسنپدراگون ۸ نسل ۲ به جز یک هسته‌ی قدرتمند، چهار هسته‌ی سریع دیگر هم از نوع Cortex-A715 و Cortex-A710 با فرکانس مشابه ۲٫۸۰ گیگاهرتز دارد اما پنج هسته‌ی سریع اسنپدراگون ۸ نسل ۳ طبق بنچمارک گلکسی اس ۲۴ پلاس، فرکانس متفاوتی را ارائه می‌دهند. البته مشخص نیست آیا این پنج هسته همگی از یک نوع هستند یا خیر. ARM اخیرا از Cortex-X4 و Cortex-A720 و Cortex-A520 رونمایی کرده که قطعا کاندیدای اصلی به کارگیری در پردازنده‌ی جدید این شرکت هستند.

هسته‌ی X۴ اکنون ۱۵ درصد سریع‌تر و ۲۵ درصد بهینه‌تر از X۳ شده است. نکته اینجاست که فرکانس این هسته‌ی قدرتمند به ۳٫۳۰ گیگاهرتز می‌رسد که اگرچه عدد زیادی محسوب می‌شود اما اسنپدراگون ۸ نسل ۲ مخصوص گوشی‌های سامسونگ همین حالا هم به فرکانس ۳٫۳۶ گیگاهرتز دست پیدا کرده است. این یعنی قدرتمندترین هسته‌ی پردازنده سری گلکسی S24 حداقل از لحاظ فرکانس پیشرفتی در مقایسه با قبل نخواهد داشت.

گلکسی S24 پلاس

پیش‌تر شایعات حاکی از آن بود که هسته‌ی بزرگ اسنپدراگون ۸ نسل ۳ فرکانسی نزدیک به ۳٫۷ گیگاهرتز خواهد داشت که این حیرت‌انگیز به نظر می‌رسید. اما برای یک محصول به کوچکی گوشی با منبع تغذیه‌ای از نوع لیتیوم یونی، بعید بود چنین پردازنده‌ای در حال حاضر تولید شود. این پردازنده که در گلکسی اس ۲۴ پلاس استفاده شده و بنچمارک آن را می‌بینید، قطعا باید مخصوص گوشی‌های سامسونگ و با فرکانسی بیشتر از فرکانس مدل استاندارد باشد. این یعنی در بهترین حالت باید انتظار ۱۲ و ۲۶٪ پیشرفت در بخش‌های تک و چندهسته‌ای را داشته باشیم. از لحاظ تک هسته‌ای، اسنپدراگون ۸ نسل ۳ حتی از A۱۶ هم عقب‌تر ایستاده اما در بخش چند هسته‌ای کمی بهتر است.

گلکسی اس ۲۴ پلاس

البته اسنپدراگون ۸ نسل ۳ باید با A۱۷ اپل رقابت کند که تراشه‌ای ۳ نانومتری و احتمالا بسیار قدرتمند و سریع خواهد بود. اگر این تراشه‌ای باشد که سری گلکسی S24 قرار است به آن مجهز شود، به نظر می‌رسد نبرد امسال بر سر تراشه‌ها را بار دیگر اپل برنده خواهد شد. با این حال باید دید اواخر اکتبر سال جاری (اوایل پاییز) که کوالکام از تراشه‌ی جدید خود رونمایی می‌کند، چه اتفاقاتی خواهد افتاد چون ممکن است این اعداد و ارقام و مشخصات در نهایت تغییر کند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا