فروش بازی‌ها همچنان از بخش‌های مهم تجارت ایکس باکس است

فیل اسپنسر توضیح می‌دهد

فروش بازی‌ها همچنان از بخش‌های مهم تجارت ایکس باکس است حمید توحیدلو ۰ ۰۴ فروردین ۱۴۰۱ اخبار بازی
فروش بازی‌ها تجارت ایکس باکس

فیل اسپنسر، رئیس کل ایکس‌ باکس بر این باور است که فروش بازی‌ها هنوز هم جزء اولویت اصلی مایکروسافت بوده و این رویکرد نیز از بخش‌های مهم تجارت ایکس باکس محسوب می‌شود.

بدون هیچ شک و تردیدی، ایکس باکس گیم پس یکی از بزرگ‌ترین برگ برنده‌ مایکروسافت در نسل نهم صنعت بازی‌های ویدیویی به شمار می‌رود؛ سرویس اشتراکی ردموندی‌ها کاتالوگی گسترده و متنوع از بازی‌های ویدیویی را در قالب یک اشتراک ماهانه با قیمتی نسبتا ارزان ارائه می‌دهد. این سرویس به لطف پشتیبانی مستمر مایکروسافت حسابی در میان بازیکنان محبوب شده و در حال حاضر بیش از ۲۵ میلیون کاربر پلتفرم‌های ایکس‌باکس و پی‌سی با عضویت در گیم پس از امکانات آن استفاده می‌کنند.

در این میان، شماری از بازیکنان و حتی توسعه‌دهندگان بر این باور هستند که مایکروسافت چند سالی است که از فروش بازی‌ها فاصله گرفته و با تداوم پشتیبانی‌ها از گیم پس، قصد دارد تا عضویت در سرویس اشتراکی خود را به کلی جایگزین خرید بازی‌ها کند. این بدان معنا است که شاید مشابه صنعت فیلم و سریال، تا چند سال آینده دیگری خبری از فروش بازی در ایکس‌باکس نباشد و علاقه‌مندان برای تجربه‌ی عناوین باید در گیم پس عضو شوند.

در همین راستا، ساعاتی پیش آقای فیل اسپنسر، مدیر ارشد ایکس‌باکس و رئیس بخش گیمینگ مایکروسافت، در جریان مراسم GDC 2022 (کنفرانس توسعه‌دهدگان بازی) و در گفت‌وگو با خانم سارا باند، مدیر اجرایی ایکس‌باکس، رسما اعلام کرد که علی‌رغم گسترش گیم پس، فروش بازی‌ها هنوز هم بخش مهمی از تجارت ایکس باکس را تشکیل می‌دهد.

این مدیر خلاق اذعان داشت که در ایکس باکس هیچ مدل کسب و کاری نسبت به دیگری برتری ندارد و با توجه به حجم بالای فروش بازی‌ها، این رویکرد نیز جز اولویت‌های اصلی مایکروسافت برشمرده می‌شود. اسپنسر معتقد است که از نظر تجاری، هیچ رویکرد مشخصی وجود ندارد که بتواند پاسخگوی تمامی نیازها و خواسته‌ها باشد. بر این اساس، در صورتی که توسعه‌دهندگان بازی‌های خود را در گیم پس عرضه نکنند، بدین معنا نیست که محصول آن‌ها ارزش تجاری ندارد و یا نمی‌توانند با ایکس‌باکس همکاری داشته باشند؛ چرا که همچنان فروش جداگانه نیز بخش عمده و مهمی از تجارت ایکس باکس را به خود اختصاص می‌دهد.

فیل اسپنسر در این خصوص توضیح می‌دهد:

قصد دارم برای افراد ی که در اینجا نیستند، روشن کنم که برای ما در ایکس باکس هیچ مدل کسب و کاری وجود ندارد که آن‌ها را بهتر و برتر از دیگری بدانیم. برخی از توسعه‌دهندگان به طور مداوم از من می‌پرسند که اگر در سرویس ایکس باکس گیم پس مشارکت نکنیم، دیگر نمی‌توانیم با ایکس باکس همکاری داشته باشیم؟ این دیدگاه کاملا اشتباهی است. ما همواره به خرید و فروش بازی‌ها توسط خرده‌فروش‌ها و بازیکنان توجه می‌کنیم. این شامل بخش مهمی از برنامه‌‌های سود و زیان ما می‌شود و شما به خوبی با این موضوع آگاه هستید. این چیزی است که ما منابع و سرمایه را به سازندگان خود واگذار می‌کنیم تا کارهای بزرگی انجام بدهند.

فیل اسپنسر فروش بازی‌ها تجارت ایکس باکس

همان‌طور که احتمالا اطلاع دارید، ایکس‌باکس گیم پس یکی از سرویس‌های پولی و اشتراکی شبکه‌ی پرمخاطب ایکس باکس لایو برشمرده می‌شود که کاربران کنسول‌های ایکس‌باکس و رایانه‌های شخصی صرفا با پرداخت مبلغ ده دلار می‌توانند ماهانه از تجربه‌ی رایگان بیش از صدها بازی ویدیویی مختلف لذت ببرند. همچنین، اشتراک آلتیمیت یک پیشنهاد عالی دیگر از سوی ردموندی‌ها است که شامل عضویت گیم پس و ایکس باکس لایو گلد می‌شود. به عبارتی، با این اشتراک می‌توانید علاوه بر بخش تک‌نفره و داستانی، به تجربه‌ی حالت چندنفره‌ی آنلاین بازی‌ها نیز بپردازید. عضویت یک ماهه‌ی این سرویس در حالت عادی به قیمت پانزده دلار قابل خریداری است.

در خلال این گفته‌ها، بد نیست اشاره کنم که چندی پیش نیک بیکر، بنیان‌گذار رسانه ایکس‌باکس ارا، در پیامی اعلام کرد که بر اساس آنچه که شنیده، شرکت مایکروسافت در سال ۲۰۲۲ میلادی از سخت‌افزار جدید مرتبط با ایکس باکس پرده برمی‌دارد. متاسفانه این اینسایدر معروف جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نکرده و مشخص نیست که ماهیت اصلی این سخت افزار چه خواهد بود. بیکر مدعی است که این سخت افزار از آنچه که بازیکنان انتظارش را دارند، کاملا متفاوت است.

در ادامه، بیکر خاطرنشان کرد که ردموندی‌ها در نظر دارند که در سال ۲۰۲۲ میلادی از این سخت افزار جدید رونمایی کنند، اما این برنامه قطعی نیست و با توجه به تداوم فراگیری ویروس کرونا در سراسر جهان، حمله نظامی روسیه به اوکراین و همچنین کمبود تراشه‌ها، ممکن است که برنامه‌ریزی‌ها دستخوش تغییراتی شود. بدین ترتیب، شاید مراسم معرفی از این سخت افزار به سال آینده میلادی موکول شود.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با سیاست‌های مایکروسافت در قبال تجارت ایکس باکس و فروش بازی‌ها چیست؟ با توجه به تداوم پشتیبانی‌ها از گیم پس و راه‌اندازی سرویس اشتراکی اسپارتاکوس توسط سونی، به نظر شما آیا کم کم عضویت در چنین سرویس‌های جای خرید بازی‌ها را پر می‌کند؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا