برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
پایان انیمه حمله به تایتان

۱۰ سوالی که بعد از پایان انیمه حمله به تایتان همچنان ذهن مخاطبان را مشغول کرده است

سوال‌هایی که بی جواب ماندند!

1%
  • 0/10
۱۰ سوالی که بعد از پایان انیمه حمله به تایتان همچنان ذهن مخاطبان را مشغول کرده است ۱۷ ۲۶ تیر ۱۴۰۱ مقالات جانبی انیمه کپی لینک

داستان مانگای محبوب Attack On Titan پیش‌تر به پایان رسیده بود. در حال حاضر نیز مدتی از پایان انیمه حمله به تایتان می‌گذرد؛ پایانی که در بخش دوم فصل آخر منتشر شد و به‌اندازه کافی برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان این انیمه پرطرفدار دلخراش بود.

در آغاز پخش انیمه حمله به تایتان، بسیاری از بینندگان احساس می‌کردند که گویی دنیای این انیمه سریالی سوالات بسیاری را، بدون برنامه‌ریزی برای ارائه پاسخ‌های مناسب به مخاطب، مطرح می‌کند. خوشبختانه، بسیاری از سوالات پیچیده‌ای که تصور می‌شد پاسخ قانع‌کننده‌ای برای آن‌ها وجود ندارد، در خلال سریال به‌خوبی بررسی شدند. جنبه‌هایی مانند منشاء تایتان‌ها و اینکه چرا بسیاری از آن‌ها دارای هوشی مشابه هوش انسان‌ها هستند، با پاسخ‌های نسبتاً قانع‌کننده‌ای پاسخ داده شدند. با این حال، به‌نظر می‌رسد که نویسندگان سریال در پرداختن به صد درصد جزئیات ناکام بوده اند؛ طرفداران این سریال پرمخاطب شکایت دارند که هنوز چند سوال بی‌پاسخ پس از پایان انیمه حمله به تایتان در ذهن‌شان باقی مانده است.

در ادامه، ده مورد از سوالاتی که ممکن است ذهن طرفداران انیمه Attack On Titan را به خود مشغول کرده باشد مطرح کرده و با هم بررسی می‌کنیم.

۱۰. آیا الدیایی‌ها یا مارلیایی‌ها واقعاً درستکار هستند؟

هم الدیایی‌ها (Eldians) و هم مارلیایی‌ها (Marleyans) در چشم گروه مقابل افراد خبیث و وحشتناکی به‌نظر می‌رسند. همچنین، این دو گروه دیدگاه‌های کاملاً متفاوتی در مورد وقایع مختلف دارند. به‌عنوان مثال، الدیایی‌ها یمیر (Ymir) را به‌عنوان فرمانروایی مهربان و پرمنفعت می‌بینند؛ در عین حال، مارلیایی‌ها ادعا می‌کنند که یمیر مارلی را ویران کرده و از تبار شیطان است.

هر دو گروه سزاوار و شایسته خوب بودن هستند، زیرا احساسات و تفکرات‌شان از دشمنی‌های تبارشان نشات می‌گیرد. با این حال، سازندگان در پایان انیمه حمله به تایتان می‌توانستند به مخاطبان بفهمانند که دیدگاه کدام گروه صحیح‌تر است و یا ممکن است که ادعاهای هر دو گروه کورکورانه باشد.

۹. هنگ اکتشاف چگونه قادر به نگهداری تعداد زیادی اسب است؟

بسیاری از منابع ارزشمند، از جمله تعداد زیادی اسب و احشام پس از سقوط شیگانشینا از بین رفته و یا به شدت کاهش یافته اند و این موضوع بارها به وضوح در مانگای حمله به تایتان بیان شده است.

با وجود این، به‌نظر می‌رسد که هنگ اکتشاف هیچگاه کمبودی برای تهیه اسب ندارد و به‌راحتی می‌تواند برای هر یک از اعضایش اسب و مهمات تهیه کند. همچنین، در خلال آرک داستانی تایتان ماده، هیستوریا (Historia) را می‌بینیم که اسب‌هایی را نزد ارن (Eren) و ژان (Jean) می‌آورد. سریال حمله به تایتان هرگز به‌درستی توضیحی درباره چگونگی تهیه و نگهداری اسب‌ها با وجود تلفات عظیم سقوط شیگانشیا ارائه نمی‌کند.

۸. سرم تزریقی تایتان از چه چیزی ساخته شده و چگونه عمل می‌کند؟

تمام آنچه که درباره ماده تزریقی تایتان می‌دانیم این است که اگر به مطیعان یمیر تزریق شود، آن‌ها را به تیتان تبدیل می‌کند. بیش از این نمی‌توان سرم تایتان را مورد بررسی و مطالعه قرار داد، چرا که این ماده زمانی که در معرض هوا قرار می‌گیرد سریعاً تبخیر می‌شود.

از تاریخچه تایتان، تا پایان سریال می‌دانیم که یمیر تنها کسی است که به تایتان‌ها اجازه می‌دهد با استفاده از آنچه که Coordinate (مختصات) نامیده می‌شود به حیات بازگردند. پس چگونه یک سرم ساده می‌تواند تایتان‌ها را بازسازی کند؟ یکی از فن‌تئوری‌های محبوب در پاسخ به این سوال می‌گوید که سرم تزریقی تایتان احتمالاً به‌طور مستقیم از مایع نخاعی تایتان بنیان‌گذار گرفته شده است. اما مارلیایی‌ها که حتی محل تایتان بنیان‌گذار را نمی‌دانند، چگونه توانسته اند به چنین سرمی دست پیدا کنند؟

۷. چرا شخصیت‌ها در سن پایین برای تبدیل شدن به جنگجو انتخاب می‌شوند؟

تقریباً تمامی تایتان شیفترها (Titan Shifters) در رده سنی مشابهی قرار دارند و همگی در سن دوازده سالگی به قدرت خود دست یافته اند. این موضوع برای کاراکترهایی از جمله آنی (Annie)، راینر (Reiner)، برتولت (Bertholdt) و حتی یمیر نیز صدق می‌کند.

سوالی که ممکن است به ذهن بسیاری از طرفداران خطور کند، این است که چرا شخصیت‌ها کم سن و سال هستند؟ زیرا علی‌رغم بروز رویدادهای بعید و غیرمنتظره در خلال داستان، علت سن پایین جنگجویان هرگز به خوبی توضیح داده نمی‌شود. ممکن است شما نیز از خودتان بپرسید که چرا شخصیتی که حتی هنوز به سن نوجوانی نرسیده گزینه بهتری برای تبدیل شدن به یک جنگجو در مقابل تایتان‌هاست؛ در حالی که ممکن است افراد مسن‌تر و دارای تجربه در این زمینه عملکرد بهتری داشته باشند؟

۶. چرا کشور مارلی به الدیایی‌ها اجازه سکونت در شهرهای خودشان را می‌دهد؟

واضح است که مارلیایی‌ها با لطف کردن به الدیایی‌ها و اجازه دادن به آن‌ها برای سکونت داشتن در بخش‌های مشخصی از شهرهایشان، می‌خواهند آن‌ها را به دام بیندازند و کنترل کنند. با این حال، اگر واقعاً هدف به دام انداختن الدیایی‌هاست چرا مارلیایی‌ها، الدیایی‌ها را در جزیره‌ای غیرقابل سکونت که در آن هیچ شانسی برای آسیب رساندن به غیرنظامیان بی‌گناه وجود ندارد، اسیر نمی‌کنند؟

در پیش درآمد انیمه حمله به تایتان (Before The Fall) اولین تایتان که از دیوار رد شده و به جزیره پارادایس می‌رسد، پیش از اینکه متوقف شود طی یک کشتار پنج هزار نفر را از بین می‌برد. اگرچه مردم شهر محصور شده و محافظت می‌شوند، اما به‌دلیل کارایی محدود توپخانه در شهرهای بزرگ‌تر، اگر یک تایتان در لیبریو (Liberio) یا هر جای دیگری از قاره از کنترل خارج شود، مشابه آنچه که در پیش درآمد دیدیم قتل عام دیگری رخ می‌دهد.

۵. چرا هیچگونه فعالیت نظامی در شب صورت نمی‌گیرد؟

در سریال به این واقعیت اشاره شده که تایتان‌های معمولی در شب‌هنگام کاملاً غیرفعال هستند. در عین حال، این سوال پیش می‌آید که چرا افراد هنگ اکتشاف به‌طور مداوم در طول روز در خارج از دیوارها به ماموریت می‌روند؟ چرا علی‌رغم کاهش میزان خطر در شب انجام ماموریت‌های خارج از دیوار را به طول شب موکول نمی‌کنند؟

مطمئنا افراد هنگ اکتشاف برای تحقیق درباره تایتان‌ها و کسب اطلاعات بیش‌تر درباره شانس کلی بشریت در برابر آن‌ها به خارج از دیوارها سفر می‌کنند. اما صرفاً غیرفعال بودن تایتان‌های عادی در شب به این معنی نیست که تمام تایتان‌های خارج از دیوار به‌سادگی در شب ناپدید می‌شوند. دلیل عدم بهره‌جویی از این موضوع تا پایان انیمه حمله به تایتان هرگز به درستی توضیح داده نمی‌شود.

۴. نحوه عملکرد ابزار تحرک همه‌جانبه (ODM) چگونه است؟

ابزار تحرک همه‌جانبه (Omni-directional mobility gear) که در انیمه Attack on Titan مورد استفاده قرار می‌گیرد، به سربازان امکان می‌دهد که حداقل شانس بیش‌تری برای جنگ علیه تایتان‌ها داشته باشند. با این حال، برخی از طرفداران به این نکته اشاره کرده‌اند که نقص پیرنگ و سوالات بی‌پاسخ بسیاری درباره ماهیت و نحوه استفاده از این صلاح وجود دارد.

برای مثال، نمی‌دانیم که ابزار تحرک همه‌جانبه چگونه کنترل می‌شود؟ می‌بینیم که کاراکترها به‌سادگی سلاح‌ها را در هر جهت و با هر سرعتی که مورد نیاز است شلیک می‌کنند، اما هیچگاه توضیحی درباره نحوه عملکرد آن‌ها ارائه نمی‌شود. همچنین، درباره سوخت مورد استفاده در ODM gear نیز اطلاعاتی وجود ندارد. آیا ممکن است در صورتی که سلاح بیش از حد گرم شود کاربر را بسوزاند؟

۳. تایتان عظیم‌الجثه پس از ناپدید شدن در طول فصل اول به کجا می‌رود؟

در رویارویی ارن با تایتان عظیم‌الجثه در فصل اول دیدیم، درست قبل از اینکه تیغه شمشیر ارن گردن تایتان را لمس کند، تیتان عظیم‌الجثه در کپه‌ای از دود ناپدید می‌شود. از یک سو می‌دانیم که تایتان شیفترهایی که قدرت خود را کنترل می‌کنند، تا هر زمان که انرژی لازم را داشته باشند می‌توانند به شکل‌های مختلف درآیند.

با این حال، هنوز یک سوال بحث‌برانگیز در ذهن بسیاری از طرفداران به جای مانده است؛ برتولت پس از خارج شدن از هیبت تایتان کجا می‌رود؟ به‌طور معمول، شخصیت‌ها باید واقعاً از بدن تایتان بیرون بیایند، اما تایتان غول‌پیکر به‌سادگی ناپدید می‌شود و برتولت در هیچ جایی دیده نمی‌شود. چنین اتفاقی چگونه ممکن است؟

۲. چرا راینر و برتولت برای پیدا کردن سرداب ارن هیچ تلاشی نکردند؟

پیش‌تر، ارن چگونگی مرگ مادرش پس از اصابت سنگی غول پیکر به خانه‌شان را برای راینر و برتولدت توضیح می‌دهد. با توجه به اینکه شیفترها در این مرحله کنترل کاملی بر شیگانشینا دارند و می‌دانستند دقیقاً به دنبال چه چیزی بگردند، چرا هرگز برای پیدا کردن زیرزمین خانه ارن تلاش نمی‌کنند؟

در هر صورت، آن‌ها می‌دانستند که سرداب خانه ارن حاوی اطلاعات حیاتی است که می‌تواند به هنگ اکتشاف در مقابله با کشور مارلی کمک کند. حتی اگر خودشان نمی‌توانستند این اطلاعات را به دست بیاورند، تخریب سرداب انتخابی منطقی برای حفاظت از هنگ اکتشاف در برابر دسترسی به این اطلاعات بود، اما هرگز برای پیدا کردن زیرزمین ارن تلاشی صورت نگرفت.

۱. چرا ارن هرگز در طول تمرین قدرت تایتان خود را استفاده نمی‌کند؟

یکی از مبهم‌ترین سؤالاتی که ذهن مخاطبان را حتی پس از پایان انیمه حمله به تایتان مشغول کرده این است که چگونه پس از تزریق سرم تایتان به ارن سال‌ها طول می‌کشد تا او متوجه شود که دارای قدرت تایتان است؟

خود ارن بیان می‌کند که در طول سال‌های آموزش نظامی چندین بار تا نزدیک شدن به مرگ جلو می‌رود. اگر اینطور است، چرا هرگز ارن را نمی‌بینیم که یک تایتان مهاجم بسازد؟ به‌نظر می‌رسد این سوال تنها از نقص پیرنگ انیمه حمله به تایتان ناشی می‌شود. ارن هرگز هیچ نشانه‌ای از داشتن قدرت تایتان‌ها تا زمانی که مجبور به فرار از چنگال مرگ نباشد از خود نشان نمی‌دهد.

با وجود اینکه انیمه سریالی محبوب Attack On Titan به پایان رسیده است، آیا در ذهن شما به‌عنوان مخاطب سوالات ابهام‌برانگیزی از این دست وجود دارد؟ می‌توانید در بخش نظرات سوالات خود را با دیگر مخاطبان به اشتراک بگذارید. این احتمال وجود دارد که تئوری‌های جذابی درباره حفره‌های داستانی در ذهن بینندگان وجود داشته باشد که به برطرف شدن ابهامات ذهن شما کمک کند.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

17 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments