سریال Attack on Titan: معرفی انواع تایتان‌ها

سریال Attack on Titan: معرفی انواع تایتان‌ها

هر آنچه باید درباره‌ی تایتان‌ها بدانید

1%
  • 0/10
سریال Attack on Titan: معرفی انواع تایتان‌ها ۱۲ ۰۵ فروردین ۱۴۰۰ مقالات جانبی انیمه کپی لینک

در جدیدترین مقاله‌ی وب سایت سرگرمی نگاهی به انواع تایتان‌ها در سریال Attack on Titan انداخته و آن‌ها را به صورت خلاصه‌وار معرفی کرده‌‎ایم.

[این مقاله شامل اسپویل می‌شود] انیمه Attack on Titan یک انیمه‌ی سریالی است که پخش آن در آوریل سال ۲۰۱۳ آغاز شد و در حال حاضر فصل پایانی آن روی آنتن می‌رود. محصول استودیوی ویت در نسخه‌ی تخیلی جهان روایت می‌شود. انسان‌ها به دلیل حملات گاه و بی‌گاه موجوداتی عظیم‌الجثه که با نام تایتان شناخته می‌شوند، مجبور شده‌اند زندگی خود را به داخل سه لایه‌ی دیوار به نام‌های ماریا، رز و سینا محدود کنند؛ دیوارهایی که نه تنها ضخامت زیادی دارند، بلکه بسیار مرتفع هستند. شخصیت اصلی داستان هم نوجوانی به نام ارن یگر است که پس از کشته شدن مادرش توسط یک تایتان، تصمیم می‌گیرد انتقامش را از موجودات خونخوار بگیرد.

تاکنون سه فصل از سریال حمله به تایتان به صورت کامل روی آنتن رفته و پخش فصل چهارم و پایانی‌اش ادامه دارد. در طول این مدت، مخاطبان با تایتان‌های مختلفی روبرو شده و اطلاعات نسبتا زیادی درباره‌ی آن‌ها به دست آوردند؛ موجوداتی که علاقه‌ای به حیوانات نداشته و تنها به انسان‌ها حمله می‌کنند. آن‌ها همچنین نشانه‌ای از فکر و هوش را بروز نمی‌دهند. البته این مورد برای اکثریت موجودات عظیم‌الجثه صادق است؛ زیرا برخی انواعشان نه تنها از قدرت تفکر بهره‌مند هستند، بلکه می‌توانند به زبان انسانی صحبت کنند. در ادامه، نگاهی خلاصه‌وار به تمامی انواع تایتان‌ها خواهیم انداخت.

تایتان خالص

تایتان‌های خالص بین ۲ الی ۱۵ متر قد داشته و شبیه انسان‌ها هستند، با این تفاوت که اندازه‌شان بسیار بزرگ‌تر بوده، قدرت تولید مثل نداشته و نمی‌توانند فکر کنند. به واسطه‌ی همین ماهیت هم تنها به دنبال خوردن انسان‌ها هستند. جدا از حمله‌ی گروهی، قدرت بالا در کنار اندازه‌ی بزرگ باعث می‌شود مقابله با تایتان‌های خالص بسیار سخت باشد. در ضمن، اکثر تایتان‌هایی که در صفحات مانگا یا قسمت‌های سریال مقابل شخصیت‌های اصلی قرار می‌گیرند، از نوع خالص هستند.

تایتان‌های خالص از بدو خلقت به عنوان سلاح‌های جنگی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در گذشته، الدیا کنترلشان را بر عهده داشت و حالا هم مارلی آن‌ها را فرماندهی می‌کند. هیچ راهی برای کشتن تایتان‌های خالص وجود ندارد، جز اینکه به وسیله‌ی شمشیرهای فولادی پشت گردنشان بریده شود. در ضمن، از تایتان‌های خالص حاضر در سریال می‌توان به بین اشاره کرد. اگر حافظه‌تان یاری کند، ارن و دیگر شخصیت‌های اصلی پس از بازپس گیری تروست دو تایتان را زنده دستگیر کردند تا رویشان آزمایش انجام داده و اطلاعات خود را پیرامون ماهیت این موجودات عظیم‌الجثه افزایش دهند. یکی از این دو تایتان توسط هانجی، بین نامیده شده بود.

تایتان غیرعادی

تایتان غیرعادی، در واقع تایتان‌های خالصی هستند که می‌توانند فکر کنند. همین موضوع باعث شده در جریان نبرد رفتارهای غیرقابل‌پیش‌بینی‌ای را از خود نشان داده و مقابله با آن‌ها بسیار سخت باشد. تایتان‌های خالص معمولا به سمت نزدیک‌ترین انسان رفته و به آن‌ها حمله می‌کنند، در حالی که چنین رفتاری را در تایتان غیرعادی نمی‌بینیم. آن‌ها معمولا انسان‌ها را رها کرده و به نقاط استراتژیک حمله‌ور می‌شوند تا بدین ترتیب بتوانند صدمه‌ی بیشتری را وارد کنند. از دیگر ویژگی‌های تایتان غیرعادی می‌توان به پرش‌های بلند، قدرت دویدن و تکلم به زبان انسان‌ها اشاره کرد.

از نمونه‌های تایتان غیرعادی می‌توان به مادر کانی اسپرینگر اشاره کرد. اگر حافظه‌تان یاری کند، کانی پس از ورود به روستا احساس کرد تایتانی که سقف خانه‌شان را تخریب کرده، جمله‌ی «به خانه خوش آمدی» را به زبان آورده است. نمونه‌ی دیگر، تایتانی است که ایلسه لانگار با آن روبرو شد. ایلسه در جریان عملیات برون مرز سی و چهارم تمامی هم‌تیمی‌هایش را از دست داد و تنها بازمانده بود. او همچنین اسب یا ابزار تحرک همه جانبه نداشت. از همین رو، می‌دانست شانس کمی برای بازگشت به دیوارها دارد. با این‌حال، وارد یک جنگل شد. او همچنین عادت داشت رویدادها را در یک دفترچه یادداشت کند. ایلسه در بخشی از دفترچه‌ی خود از مواجهه با تایتانی نوشته بود که درباره‌ی بانو یمیر صحبت می‌کرد. ایلسه نهایتا توسط همان تایتان سخنگو خورده شد.

تایتان‌های نه‌گانه

پس از مرگ یمیر، تمامی قدرت‌های به صورت جداگانه درآمده و طی دو هزار سال گذشته در اختیار افراد مختلفی بوده‌اند. هر کدام از قدرت‌های تایتانی نام مختص به خود را داشته و قابلیت‌های منحصر به‌فردی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. با این حال، چند ویژگی مشترک بینشان وجود دارد؛ دارنده‌ی یکی از قدرت‌های نه‌گانه قادر است به میل خود به تایتان تبدیل شده و در صورت نیاز به حالت انسانی بازگردد. او همچنین حافظه و قدرت تفکر خود را پس از تبدیل شدن به تایتان حفظ کرده و می‌تواند بر اساس استراتژی‌هایی که قبلا چیده دست به اقدامات مختلف بزند. علاوه بر این، او قادر است زخم‌ها را به سرعت ترمیم کرده و اندام‌های نابود شده را جایگزین کند.

به غیر از قدرت‌های منحصربه‌فرد، اندازه‌ی تایتان‌های نه‌گانه فرق می‌کند؛ برای مثال، تایتان ارابه‌ای و آرواره‌ای به ترتیب چهار و پنج متر ارتفاع دارند اما قد تایتان عظیم‌الجثه به رقم ۶۰ می‌رسد. در ضمن، اگر فردی دو یا چند قدرت تایتانی را در اختیار داشته باشد، موردی که ارتفاع بیشتری را به کاربر می‌دهد غالب خواهد بود؛ برای مثال، ارن یگر را در نظر بگیرید. او قدرت‌های تایتان موسس و تایتان حمله را در اختیار دارد که قدهایی ۱۳ و ۱۵ متری را به دارنده‌ی خود می‌دهند. قد ارن پس از تبدیل شدن به حالت تایتانی‌اش ۱۵ متر است.

تایتان بنیادی

تایتان بنیادی با نام‌های Progenitor Titan و the Coordinate هم شناخته شده و اولین تایتانی است که می‌تواند تایتان‌ها را ساخته و آن‌ها را کنترل کند. او همچنین قادر است خاطرات را مطابق میل خود تغییر دهد تا اهالی الدیا چیزهایی که او می‌خواهد را بپذیرند؛ مانند اتفاقی که در طول تاریخ برای مردم داخل دیوارها رخ داده بود. هر چند، گروهی از افراد در برابر تحریف حافظه مصون هستند. قدرت تایتان بنیادی طی تاریخ تنها در اختیار اعضای خانواده‌ی سلطنتی بوده اما حالا ارن یگر از آن استفاده می‌کند. همین موضوع باعث شده پروتاگونیست داستان نتواند از تمامی پتانسیل‌های تایتان بنیادی بهره ببرد.

تایتان بنیادی غیر از ایجاد تایتان‌های جدید، کنترل تایتان‌ها و تحریف خاطرات، از طریق مسیرها به تمام تایتان‌ها و مطیعان یمیر متصل است. اگر انیمه را به خاطر داشته باشید، ارن یگر در جریان درگیری با تایتان‌ها به صورت اتفاقی از قدرت خود برای دستور به دیگر تایتان‌ها استفاده کرد و جان میکاسا را نجات داد. تایتان موسس همچنین قادر است تغییراتی را در آناتومی بدن به وجود بیاورد؛ برای مثال، یکی از پادشاهان الدیا مطیعان یمیر را در برابر یک بیماری ایمن کرد. در ضمن، تایتان بنیادی معمولا ۱۳ متر ارتفاع دارد اما اگر فرد دارنده از اعضای سلطنتی باشد و بتواند از تمام پتانسیل استفاده کند، این رقم افزایش می‌یابد.

تایتان زره‌ای

در حال حاضر، راینر براون قدرت تایتان زره‌ای را در اختیار دارد. او پس از تبدیل شدن به حالت تایتانی خود تا ۱۵ متر رشد کرده و ظاهرش از یک سری جهات به انسان‌ها شبیه است، البته انسانی که روی بدنش هیچ پوستی وجود ندارد. روی تمام عضلات تایتان زره‌ای صفحاتی قرار گرفته که در نقش محافظت ظاهر شده و جلوی آسیب دیدگی توسط توپ و شمشیر فولادی را می‌گیرد.

دارنده‌ی قدرت تایتان زره‌ای می‌تواند محافظ‌های دست‌ها و پاهای خود را ضخیم‌تر کرده و از آن‌ها برای وارد کردن ضربات سهمگین به دشمنان بهره ببرد. طبق اطلاعات موجود، تایتان زره‌ای تنها یک نقطه ضعف داشته که آن هم در پشت پاها قرار دارد. این بخش از بدن هیچ محافظتی ندارند، در غیر این صورت تایتان زره‌ای قادر به دویدن یا حتی راه رفتن نبود. در ضمن، زره این نوع تایتان در برابر برخی از تجهیزات نظامی سنگین آسیب‌پذیر است.

تایتان حمله

تایتان حمله، یک قدرت کاربردی است که در حال حاضر ارن یگر آن را در اختیار دارد. ۹ تایتان می‌توانند خاطرات وارثان گذشته را مرور کنند اما تایتان حمله قادر است خاطرات وارثانی که هنوز قدرت را دریافت نکرده‌اند را هم ببیند. زیک یگر، از این قابلیت به عنوان «قدرت عبور از زمان» یاد می‌کند؛ برای مثال، می‌توان ارن کروگر را نام برد که خاطرات میکاسا آکرمن و آرمین آرلرت را پیش از تولدشان دریافت کرده بود اما نمی‌دانست این خاطرات دقیقا به چه افرادی تعلق دارند. البته خاطرات وارثان قدیمی و آتی ناقص بوده و نمی‌توانند درک کاملی از آنچه رخ داده یا قرار است رخ دهد را به دارنده انتقال دهند.

تایتان جانور

فردی که قدرت تایتان جانور را در اختیار دارد، پس از تبدیل شدن به تایتان نه تنها اندازه‌ی بسیار بزرگی خواهد داشت، بلکه ظاهری حیوان مانند به خود می‌گیرد. این در حالی است دیگر تایتان‌ها به از یک سری جهات به انسان‌ها شبیه هستند. ظاهر تایتان جانور، به شخص دارنده‌ی قدرت بستگی دارد؛ برای مثال، زیک یگر پس از دریافت قدرت و تبدیل شدن به تایتان، ظاهری میمون مانند به خود می‌گیرد. طبق اطلاعاتی که موجود است، تایتان جانور در طول تاریخ به شکل حیوانات مختلف از جمله گوزن، پرنده، گاو و گرگ ظاهر شد.

به غیر از موردی که در پاراگراف پیشین پرداخته شد، تایتان جانور قدرت‌های شاخص دیگری را یدک می‌کشد. او قادر است اشیا را با قدرت تخریب و دقت بسیار زیاد پرتاب کند. زیک یگر از این توانایی برای نابودی اکثر نیروهای انسانی در جریان نبرد شیگانشینا بهره برد. تایتان جانور همچنین می‌تواند بخشی از بدن خود را سخت کند تا در برابر آسیب‌دیدگی مقاوم باشند. زیک سعی کرد از این قدرت در هنگام حمله‌ی لیوای آکرمن استفاده کند اما موفق نشد. جدا از این موارد، تایتان جانور قادر است تایتان‌هایی را آفریده یا آن‌ها را کنترل کند. البته تسلط او بر تایتان‌ها کامل نبوده و گاهی اوقات شاهد سرپیچی از دستوراتش هستیم.

تایتان ارابه‌ای

تایتان ارابه‌ای استقامت بسیار بالایی داشته و برخلاف بسیاری از همنوعانش قادر است بدون استراحت برای مدتی طولانی در صحنه‌ی نبرد حضور داشته باشد. بر عکس دیگر تایتان‌های نه‌گانه که به صورت دو پا حرکت می‌کنند، تایتان ارابه‌ای حالتی چهارپا به خود می‌گیرد. این ویژگی باعث شده تا قابلیت نصب تجهیزات مختلف روی پشتش فراهم شود. در ضمن، فردی که قدرت تایتان ارابه‌ای را در اختیار دارد، در دراز مدت ممکن است در راه رفتن عادی با مشکلات و چالش‌هایی روبرو شود؛ اتفاقی که برای پیک فینگر رخ داده است. او پس از بازگشت به حالت انسانی همچنان چهار دست و پا حرکت می‌کند یا از عصا برای راه رفتن عادی بهره می‌برد.

تایتان ارابه‌ای با وجود سرعت و استقامت بالا نقاط ضعفی دارد که نمی‌توان نادیده‌شان گرفت. این نوع تایتان توانایی مبارزه یا دفاع از خود را نداشته و سرعت ترمیم بافت‌ها یا اندام‌های آسیب‌دیده‌اش بسیار پایین است.

تایتان غول‌پیکر

وقتی یک انسان به حالت تایتانی خود درمی‌آید، شاهد آزاد شدن انرژی بسیار زیادی هستیم. تایتان غول‌پیکر قابلیت کنترل انرژی و استفاده از آن در زمان دلخواه را دارد؛ برای مثال، برتولت هوور در هنگام حمله به منظقه‌ی تروست حجم زیادی باد را آزاد کرد که باعث شد تعدادی از انسان‌ها از بالای دیوار عظیم به پایین بیافتند. در یک مثال دیگر، برتولت از قدرت آزادسازی انرژی خود برای تخریب بخش وسیعی از شیگانشینا و کشتن سربازان دسته‌ی دیده‌بانی بهره برد. تایتان غول‌پیکر همچنین می‌تواند بخار بسیار داغی را از خود پخش کند. این بخار به نوعی یک قابلیت دفاعی بوده و اجازه نمی‌دهد دشمنان به آن نزدیک شوند. البته ایجاد و انتشار بخار نیازمند سوزاندن ماهیچه‌ها است. به همین دلیل تایتان غول‌ پیکر در صورت استفاده از این قابلیت برای مدت طولانی ضعیف و صعیف‌تر می‌شود.

همان‌طور که از نامش می‌توان فهمید، اصلی‌ترین و بارز‌ترین ویژگی تایتان غول‌پیکر اندازه‌اش است. او به قدری بزرگ و قدرتمند است که توانست دیوار ماریا را با یک ضربه‌ی پا تخریب کرده و مسیر را برای دیگر تایتان‌ها هموار کند.

تایتان مونث

تایتان مونث مانند تایتان بنیادی و تایتان جانور از طریق یک جیغ بسیار بلند و کرکننده می‌تواند روی تایتان‌های خالص تاثیر گذاشته و آن‌ها را به سمت خود جلب کند. البته این قابلیت یک عیب بسیار بزرگ دارد: به محض اینکه تایتان‌های خالص به تایتان مونث برسند، به او حمله‌ور می‌شوند تا از بدنش تغذیه کنند.

از دیگر ویژگی‌های تایتان مونث می‌تواند به استقامت و تحرک بالا اشاره کرد که باعث می‌شوند دشمنی سخت در مبارزات تن به تن باشد. این تایتان همچنین می‌تواند بخشی از گوشت خود را سفت کند تا شمشیرهای فولادی قادر به وارد کردن صدمه نباشند. دارنده‌ی قدرت تایتان مونث می‌تواند از این قابلیت برای ساخت یک حفاظ کریستالی استفاده کند تا مهاجمان قادر به وارد کردن صدمه به او نباشند. البته به محض اینکه اپراتور داخل حفاظ کریستالی قرار بگیرد، هوشیاری خود را از دست می‌دهد.

تایتان آرواره‌ای

تایتان آرواره‌ای در ناحیه‌ی دهان و دندان از قدرت بسیار زیادی برخوردار بوده و به راحتی می‌تواند هر چیزی را خرد کند. او همچنین از سرعت بسیار بالایی برخوردار بوده و می‌تواند قبل از اینکه حریف گارد دفاعی بگیرد، حمله‌ور شده و صدمات بسیار جدی‌ای را وارد کند.

توانایی‌های تایتان آرواره‌ای بسته به دارنده می‌تواند تغییر کند؛ ویژگی‌ای که پیش از این در تایتان جانور دیده شده بود. یمیر تنها آرواره و دندان‌هایی قدرتمندی داشت اما فالکو جدا از این موارد، پس از تبدیل شدن به تایتان دارای بال و دُم است. او می‌تواند به واسطه‌ی این دو اندام پرواز کند.

تایتان چکش جنگ

تایتان چکش جنگ می‌تواند گوشت خود را به سازه‌های بسیار سختی تبدیل کرده که نه تنها نقش محافظتی دارند، بلکه می‌توان آن‌ها را به عنوان انواع سلاح‌های بسیار مخرب استفاده کرد. در حال حاضر، سازه‌های تایتان چکش جنگ سخت‌ترین ماده‌ای بوده که کشف شده و تقریبا هیچ چیز قادر به شکستنشان نیست. دارنده‌ی قدرت تایتان چکش جنگ همچنین می‌تواند از قابلیت این خود برای تولید کریستال به منظور محافظت از فرد داخل تایتان استفاده کند؛ مانند کاری که تایتان ماده قادر به انجامش است. البته اینجا یک تفاوت مهم وجود دارد. فرد کنترلکننده‌ی تایتان چکش جنگ پس از قرار گرفتن در حفاظ کریستالی هوشیاری خود را حفظ می‌کند.

زیاده‌روی حین استفاده از قابلیت سخت‌سازی می‌تواند به سرعت باعث خستگی کنترل‌کننده شود. از همین رو، استفاده از آن نیازمند استراتژی‌های درست است. در ضمن، تایتان چکش جنگ قابلیتی به نام کنترل از راه دور دارد. اگر یادتان باشید، اپراتور باید داخل بدن باشد تا بتواند تایتان را کنترل کند اما دارنده‌ی چکش جنگ می‌تواند در یک حفاظ کریستالی قرار گرفته و به وسیله‌ی یک کابل گوشتی که به تایتان متصل است، آن را هدایت کند. طبیعتا، قطع کابل گوشتی به غیرفعال شدن تایتان منجر می‌شود.

 

کدام یک از تایتان‌های انیمه Attack on Titan از دید شما قوی‌تر است؟ نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

12 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments