1%
  • 0/10

سامسونگ باید از کوالکام یاد بگیرد؛ اسنپدراگون ۸ نسل ۴ را هم TSMC تولید می‌کند

کار را باید به کاردان سپرد

سامسونگ باید از کوالکام یاد بگیرد؛ اسنپدراگون ۸ نسل ۴ را هم TSMC تولید می‌کند ۰ ۱۱ آذر ۱۴۰۲ اخبار فناوری کپی لینک
اسنپدراگون ۸ نسل ۴

اگرچه به تازگی شاهد رونمایی از اسنپدراگون ۸ نسل ۳ بوده‌ایم اما گفته می‌شود اسنپدراگون ۸ نسل ۴ قرار است توسط TSMC ساخته شود.

شاید کمی زود باشد راجع به تراشه‌ی پرچم‌دار بعدی کوالکام صحبت کنیم چرا که اسنپدراگون ۸ نسل ۳ به تازگی رونمایی شده است اما با این حال خبری منتشر شده مبنی بر اینکه کوالکام برای ساخت اسنپدراگون ۸ نسل ۴ با TSMC وارد همکاری شده و قصد ندارد سازنده‌ی تراشه‌ی خود را فعلا تغییر دهد.

مدت‌ها بود که تراشه‌های کوالکام را سامسونگ تولید می‌کرد. اما بازدهی بسیار پایین و تراشه‌هایی داغ و نه چندان قدرتمند حاصل کار سامسونگ بود تا اینکه کوالکام مجبور شود با TSMC وارد همکاری شود. اسنپدراگون ۸ پلاس نسل ۱، اسنپدراگون ۸ نسل ۲ و اسنپدراگون ۸ نسل ۳ از جمله تراشه‌هایی هستند که TSMC آن‌ها را با فناوری ساخت ۴ نانومتری تولید کرده و عملکرد بسیار خوبی هم دارند.

اما سال آینده، اسنپدراگون ۸ نسل ۴ قرار است ۳ نانومتری باشد. اگرچه سامسونگ هم فناوری ساخت ۳ نانومتری پیشرفته‌ای دارد اما کوالکام به N3E شرکت TSMC اعتماد بیشتری دارد تا 3 GAP سامسونگ. در نتیجه اگزینوس ۲۵۰۰ باید تنها تراشه‌ی پرچم‌داری باشد که سامسونگ آن را بر پایه‌ی معماری ۳ نانومتری تولید خواهد کرد.

البته ظاهرا کوالکام برای استفاده از فناوری ساخت ۳ نانومتری TSMC باید هزینه‌ی زیادی پرداخت کند چرا که اپل در حال حاضر بسیاری از سفارشات خود را به این شرکت تایوانی ارسال کرده است. از طرفی اینتل و مدیاتک هم قصد دارند یک سری از قطعات خود را مبتنی بر فناوری M3E تولید کنند تا در نتیجه، ظرفیت خالی کمی برای شرکت تایوانی باقی بماند.

شاید به خاطر همین هم هست که کوالکام هم سامسونگ و هم TSMC را به عنوان سازندگان تراشه‌ی خود نگه داشته و قصد دارد از شرکت کره‌ای برای ساخت تراشه‌های میان‌رده و از شرکت تایوانی برای ساخت تراشه‌های بالارده نظیر اسنپدراگون ۸ نسل ۴ استفاده کند.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments