مقایسه آمار فروش پلی استیشن 5 در مقابل ایکس باکس سری ایکس و نینتندو سوییچ

تیم سونی و پلی استیشن در صدر!

آمار فروش پلی استیشن 5

بنا بر گزارش VGChartz، در این مطلب مروری خواهیم داشت بر مقایسه آمار فروش پلی استیشن 5 در مقابل ایکس باکس سری ایکس – اس و همچنین کنسول دستی نینتندو سوییچ، تا ببینیم که پس از گذشتن ۶۰ هفته از آغاز فروش جهانی کنسول‌های نسل نهمی، کدام یک از این سه دستگاه بیشترین خریدار را داشته‌اند.

سال ۲۰۲۰ از تاریک‌ترین دوران پاندمی ویروس کرونا بود که تماما با خانه‌نشینی کاربران همراه شد و به همین جهت نیز تجربه بازی‌های ویدیویی و تماشای فیلم‌های مختلف به یکی از بهترین تفریحات برای گذراندن وقت تبدیل شد. با این وجود هر قدر هم که این دوران خسته‌کننده بود، طرفداران دنیای گیم را با دیدن کنسول‌های نسل نهمی هیجان‌زده کرد!

در پاییز سال ۲۰۲۰، دو شرکت سونی و مایکروسافت بالاخره جدیدترین کنسول‌های نسل نهمی خود را با نام‌های پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس – اس معرفی کردند و طولی نکشید تا فروش جهانی آن‌ها شروع شد. با این وجود در سال گذشته مشکلات کمبود چیپ مانع از دسترسی همه کاربرانی که قصد خرید داشتند، اما امروزه تعداد واحدهای عرضه شده هر دو دستگاه در حد قابل قبولی قرار دارد. به همین منظور، چرا پس از گذشتن ۶۰ هفته، آمار فروش کنسول‌های پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس – اس و همچنین نینتندو سوییچ را با هم مقایسه نکنیم؟

آمار فروش پلی استیشن 5 در مقابل ایکس باکس سری ایکس – اس و نینتندو سوییچ

نمودار فروش جهانی:

 • ۱. پلی استیشن 5 با فروش ۱۷,۵۰۹,۴۷۸ واحد
 • ۲. نینتندو سوییچ با فروش ۱۶,۳۱۶,۳۸۰ واحد
 • ۳. ایکس باکس سری ایکس – اس با فروش ۱۱,۶۶۹,۴۴۱ واحد

چنان که در تصویر فوق می‌بینید، ظاهرا بازار جهانی فروش کنسول‌های نسل نهمی + نینتندو سوییچ کاملا در دست پلی استیشن 5 و تیم سونی است. این کنسول در مقابل رقیب خود یعنی ایکس باکس سری ایکس – اس، ۴.۶۵ میلیون واحد فروش بیشتری داشته و با آمار ۱.۱۹ میلیون اختلاف، از نینتندو سویچ هم بالاتر ایستاده است. نکته قابل توجه اینجاست که این نمودار، فروش جهانی دو کنسول نسل نهمی پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس – اس را از سال ۲۰۲۰ که عرضه شدند نشان می‌دهد، در حالی که نینتندو سوییچ در سال ۲۰۱۷ عرضه شده و از آن زمان اندازه‌گیری شده است.

با این حساب، سهم آمار فروش کنسول پلی استیشن 5 در بازار جهانی ۳۸.۵ درصد، نینتندو سوییچ ۳۵.۹ درصد و ایکس باکس سری ایکس حدود ۲۵.۶ درصد است.

نمودار فروش در ایالات متحده آمریکا

 • ۱. پلی استیشن 5 با فروش ۶,۱۲۲,۴۰۸ واحد
 • ۲. نینتندو سوییچ با فروش ۵,۸۳۰,۰۶۹ واحد
 • ۳. ایکس باکس سری ایکس – اس با فروش ۵,۵۴۶,۵۶۶ واحد

اما رقابت در آمار فروش کنسول پلی استیشن 5 در مقابل ایکس باکس سری ایکس – اس و نینتندو سوییچ بسیار نزدیک‌تر و حساس‌تر است. در اینجا پلی استیشن 5 ۰.۲۹ میلیون از نینتندو سوییچ و ۰.۵۸ میلیون از ایکس باکس سری ایکس – اس فروش بیشتری داشته و همچنان در صدر جدول قرار دارد. سهم فروش کنسول‌های پلی استیشن 5 در بازار آمریکا ۳۵ درصد، نینتندو سوییچ ۳۳.۳ درصد و ایکس باکس سری ایکس – اس تنها ۳۱.۷ درصد است.

نمودار فروش در قاره اروپا

 • ۱. پلی استیشن 5 با فروش ۶,۹۶۶,۵۲۱ واحد
 • ۲. نینتندو سوییچ با فروش ۴,۱۷۶,۸۷۷ واحد
 • ۳. ایکس باکس سری ایکس – اس با فروش ۳,۵۶۲,۷۲۵ واحد

پیش از هر چیز باید بدانید که در این نمودار، آمار فروش پلی استیشن 5 در ۵۹ هفته محاسبه شده، چراکه این کنسول حدود یک هفته دیرتر به دست کاربران اروپایی رسیده بود. با این وجود، می‌بینیم که همچنان کنسول نسل نهمی سونی با ۲.۷۹ میلیون فروش بیشتر از نینتندو سوییچ جلو افتاده و همچنین ایکس باکس سری ایکس – اس را هم با ۳.۴۱ میلیون اختلاف پشت سر دارد.

سهم آمار فروش کنسول پلی استیشن 5 در اروپا ۴۷.۴ درصد، نینتندو سوییچ ۲۸.۴ درصد و ایکس باکس سری ایکس – اس ۲۴.۲ درصد بوده است.

نمودار فروش در کشور ژاپن

 • ۱. نینتندو سوییچ با فروش ۴,۱۳۲,۸۵۰
 • ۲. پلی استیشن 5 با فروش ۱,۲۷۴,۶۷۱
 • ۳. ایکس باکس سری ایکس – اس با فروش ۱۳۱,۲۴۳

در نهایت نیز بد نیست بدانید که کاربران ژاپنی ظاهرا کنسول دستی پلی استیشن 5 را حتی به پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس هم ترجیح می‌دهند! آمار فروش این کنسول نشان می‌دهد که در کشور ژاپن، نینتندو سوییچ حدودا ۲.۸۶ میلیون از پلی استیشن 5 جلو بوده و ۴.۰۰ میلیون هم از ایکس باکس سری ایکس – اس فروش بیشتری داشته است. با این حساب، سهم نینتندو سوییچ از بازار ژاپن ۷۴.۵ درصد، پلی استیشن 5 حدود ۲۳.۰ درصد و ایکس باکس سری ایکس – اس فقط ۲.۴ درصد بوده است!

به هر حال چنان که به نظر می‌رسد، در بازار جهانی کنسول پلی استیشن 5 توانسته است تا رقیبان خود را با اختلاف پس از گذشت ۶۰ هفته شکست دهد. با این وجود یکی از دلایل اصلی دست یافتن به این آمار (به جز عناوین انحصاری)، داشتن کنترلری است که ویژگی‌های خیلی خوبی را درخور نسل نهم دنیای گیم در اختیار کاربران قرار می‌دهد. دوال سنس تجربه بازی را برای افراد متفاوت کرده و دو قابلیت Adaptive Triggers و هپتیک فیدبک آن مورد استقبال طرفداران و کارشناسان واقع شده است.

اما نظر شما درباره این آمار و نمودارهای فروش پلی استیشن 5 در مقابل ایکس باکس سری ایکس – اس و نینتندو سوییچ چیست؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا