معرفی قدرت‌های واندر وومن که در فیلم‌های DCEU نشان داده نشدند
1%
  • 0/10

معرفی قدرت‌های واندر وومن که در فیلم‌های DCEU نشان داده نشدند

آشنایی با کوه یخی که تنها نوک آن را دیده‌اید!

معرفی قدرت‌های واندر وومن که در فیلم‌های DCEU نشان داده نشدند ۰ ۰۶ آذر ۱۴۰۲ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

اگرچه برخی از آن‌ها در فیلم‌های DCEU به نمایش گذاشته شدند، قدرت‌های واندر وومن بسیار متنوع‌تر از چیزی است که اکثر مخاطبان گمان می‌کنند.

واندر وومن یکی از سه عضو اصلی لیگ عدالت در مجموعه فیلم‌های DC Extended Universe بود و حضور پررنگی هم در آن‌ها داشت. اگرچه او در فیلم‌ها قدرت‌های زیادی را به نمایش می‌گذارد، چیزی که دیدیم را می‌توان به نوک کوه یخی اشاره کرد که بخش عمده آن زیر آب بوده و به چشم نمی‌آید. به هر حال، شاهدخت دایانا یکی از قدیمی‌ترین ابرقهرمان‌های دی سی بوده و طی ۸ دهه گذشته نویسندگان مختلفی روی داستان‌هایش کار کرده‌اند؛ نویسندگانی که بدنبال ایجاد تغییر دلخواه را روی پرنسس آمازون بودند.

در ادامه مقاله به معرفی قدرت‌های واندر وومن (Wonder Woman) می‌پردازیم که بنا به دلایلی در فیلم‌های اخیر دی سی به نمایش گذاشته نشدند.

صحبت با حیوانات

واندر وومن در خط داستانی اصلی دی سی و پس از کمیک بوک Crisis On Infinite Earths storyline دارای قدرت‌های جادویی می‌شود؛ قدرت‌هایی که مهبتی از سوی ایزدهای یونان محسوب می‌شوند. برای مثال، می‌توان به آرتمیس اشاره کرد که ایزد شکار بوده و قابلیتی را به واندر وومن داد تا بتواند با حیوانات صحبت کند. البته واندر وومن به ندرت از قابلیت صحبت با حیوانات استفاده می‌کند.

نمی‌توان با اطمینان گفت چرا دست اندرکاران فرنچایز DCEU قابلیت صحبت با حیوانات را به نمایش نگذاشتند اما احتمالاً به آکوامن ربط داشته باشد؛ ابرقهرمانی که می‌تواند با موجودات آبی ارتباط برقرار کند. موجودات آبی هم حیوان محسوب شده و واندر وومن امکان صحبت با آن‌ها را دارد. با در نظر گرفتن این موارد، دست اندرکاران احتمالاً نمی‌خواستند بین قدرت‌های واندر وومن و آکوامن هیچ گونه همپوشانی‌ای وجود داشته باشد.

آسیب ناپذیری در برابر آتش

هستیا ایزد خانه، کانون خانواده و آتشدان در اساطیر یونان بود. او مهبتی را به شاهدخت دایانا اهدا کرد که بواسطه آن در برابر آتش آسیب ناپذیر می‌شود. البته این مهبت تنها آتش‌های عادی یا اصطلاحاً دنیوی را شامل نشده و آتش‌های فراطبیعی را هم در برمی‌گیرد. بطوری که آرس با آتش مخصوص خود هم نمی‌تواند به شاهدخت دایانا صدمه‌ای بزند.

هر چه آسیب پذیری یک ابرقهرمان کمتر باشد، تقابل او و دشمنانش از هیجان کمتری برخوردار است. دست اندرکاران فرنچایز DCEU که احتمالاً نمی‌خواستند واندر وومن یک ابرقهرمان شکست ناپذیر بنظر برسد، ترجیح دادند آسیب ناپذیری در برابر آتش را حذف کنند.

تلپورت

شاهدخت دایانا از قابلیت پرواز و سرعت بسیار زیاد برخوردار بوده و یک جت نامرئی هم دارد؛ وسیله نقلیه‌ای که در Wonder Woman 1984 شاهدش بودیم. با در نظر گرفتن این موارد، می‌توان گفت شاهدخت دایانا از لحاظ جابجایی هیچ مشکلی نداشته و بدون کوچکترین چالشی می‌تواند خود را به مقصد مورد نظر برساند.

واندر وومن در کمیک بوک‌های دی سی قابلیت تلپورت را دارد که نحوه استفاده آن طی سال‌ها تغییر کرده است. او در یک برهه زمانی می‌توانست کمند حقیقت را چرخانده، یک پورتال باز کرده و به همراه دیگران به محل مورد نظر برود. در یک برهه هم قادر بود تنها با فکر کردن خودش را به مقصد برساند.

در صورتی که شاهدخت دایانا از قابلیت تلپورت برخوردار باشد، جت نامرئی به یک وسیله نقلیه اضافی و بدون کاربرد تبدیل می‌شود. بدون شک این قضیه یکی از مواردی بود که در حذف تلپورت از لیست قابلیت‌های شاهدخت دایانا در فرنچایز DCEU نقش داشت.

فرافکنی اثیری

همان‌طور که در پاراگراف‌های پیشین اشاره شد، واندر وومن در یک برهه زمانی از قدرت‌های جادویی برخوردار بود. یکی دیگر از قدرت‌های جادوییش که هرگز روی پرده نقره‌ای نیامد، فرافکنی اثیری است که به او اجازه می‌دهد روحش را از بدنش جدا کرده و در حالی که بدن بی جانش در نقطه‌ای بدون تحرک است، به هر جایی که می‌خواهد برود. البته بدن فیزیکی در این حالت کاملاً در برابر حملات آسیب پذیر است.

نویسندگان در دوران نقره‌ای و طلایی کمیک بوک‌ها قابلیت‌های متعددی را به ابرقهرمان‌ها اضافه می‌کردند، بدون اینکه توضیح خاصی درباره منشا یا نحوه کارکردش ارائه دهند. شرایط در حال حاضر تغییر کرده و مخاطبان به هیچ وجه مانند گذشته نیستند. توضیح قابلیتی مانند فرافکنی اثیری بسیار سخت بوده و احتمالاً همین موضوع باعث شد دست اندرکاران DCEU قید آن را بزنند.

تغییر عقیده انسان

کمند حقیقت یکی از مهم‌ترین و شناخته شده ترین ابزارهای متعلق به شاهدخت دایانا محسوب می‌شود. با استفاده از این طناب می‌توان هر فردی را مورد بازجویی قرار داد و حقیقت را فهمید. علاوه بر این، کمند حقیقت قادر است یک انسان را از این رو به آن رو کند. به بیان دقیقتر، واندر وومن می‌تواند کمند را دور دشمنش پیچیده و سپس او را از فردی پلید و شرور به فردی خوب تبدیل کند تا افکار شرورانه هرگز تاثیری رویش نگذارند.

قابلیت تغییر انسان و دور ساختن پلیدی‌ها از او به هیچ وجه قابلیت جالب و قابل پذیرشی برای مخاطبان امروزی سینما نیست. تصور کنید واندر وومن دومزدی (Doomsday) را از این رو به آن رو کرده و او را به موجودی بی آزار تبدیل کند!

قدرت‌های آرس

آرس، خدای جنگ یونان بوده و برای مدتی بسیار طولانی دشمن شماره یک واندر وومن به شمار می‌رفت. چیزی که در فیلم Wonder Woman دیدید را فراموش کنید چون آرس در کمیک بوک‌ها بسیار قدرتمندتر از نسخه سینمایی‌اش است. پس از اینکه شاهدخت دایانا موفق شد او را شکست دهد، خدای جنگ جدید لقب گرفت و تمام قدرت‌هایش را تصاحب کرد.

از قابلیت‌های جدید شاهدخت دایانا که پس از تبدیل شدن به خدای جنگ بدست آورد، می‌توان به بازگشت از مرگ و دستوردهی به سربازان اشاره کرد. اینکه دایانا در نقش یک رهبر ظاهر شده و سربازانش را در میدان نبرد راهنمایی کند، روی کاغذ اتفاق جالبی محسوب شده اما عملاً او را به یک ابرقهرمان بسیار قدرتمند تبدیل می‌کند که شکستش تقریباً غیرممکن است. به هر حال، نه تنها خودش از قدرت‌های زیادی برخوردار است، بلکه یک ارتش بزرگ تحت فرماندهی او قرار دارد.

اجرای طلسم‌های جادویی

اگرچه شاهدخت دایانا در میان عموم مخاطبان بعنوان یک جنگجوی بسیار قدرتمند شناخته می‌شود، قادر است طلسم‌های جادویی مختلفی را اجرا کند. البته قدرت و مهارت او در جادو به هیچ وجه به پای شخصیت‌های جادومحور مانند زاتانا نمی‌رسد.

دست اندرکاران DCEU احتمالاً بدنبال اضافه کردن شخصیت‌های جادومحور به فرنچایز خود بودند و بدلیل جلوگیری از هر گونه همپوشانی میان قدرت‌های آنان و واندر وومن، قدرت جادوگری‌ شاهدخت آمازون را کنار گذاشتند.

نفس بسیار قدرتمند

سوپرمن نفس بسیار قدرتمندی داشته و می‌تواند با استفاده از آن دشمن خود را منجمد کند. مشابه چنین قدرتی در واندر وومن گنجانده شده و او قادر است در هر زمان حجم زیادی هوا را به سمت هدف مورد نظر بفرستد. نفس بسیار قدرتمند شاهدخت دایانا هیچ ارتباطی با جادوگری نداشته و در فیزیک بدنی‌اش ریشه دارد. به هر حال، یک آمازون بوده و بدنش در مقایسه با یک انسان عادی بسیار قدرتمندتر و مقاومتر است. همین ویژگی هم اجازه می‌دهد با استفاده از شش‌ها جریان هوای بسیار قدرتمندی را ایجاد کند.

نفس بسیار قدرتمند واندر وومن چندان در کمیک بوک‌های امروزی به نمایش گذاشته نمی‌شود. از همین رو، مخاطبان زیادی از وجودش خبر ندارند. در ضمن، نفس بسیار قدرتمند شاید در کمیک بوک‌ها قابلیت جالبی بنظر برسد اما در قالب لایو اکشن قطعاً حالتی کمدی به خود می‌گیرد. اگر لحن DCEU مقداری روشنتر بود، شاید چنین قابلیتی را می‌دیدیم.

تاج جادویی

بتمن با ابزارها و تکنولوژی‌هایش و سوپرمن هم با قابلیت‌هایی شناخته می‌شود که از پدرش به او به ارث رسیده است. واندر وومن تعادلی میان دو ابرقهرمان مزبور به شمار رفته و تنها روی ابزار و سلاح‌ها یا قدرت‌های فراطبیعی اتکا نمی‌کند، بلکه از هر دویشان بهره می‌برد. از ابزارهای جادویی او که به سینما آمده‌اند، می‌توان به کمند حقیقت، مچ بندها، جت نامرئی و سپرش اشاره کرد.

یکی از ابزارهای شاهدخت دایانا که روی پرده نقره‌ای به نمایش گذاشته نشد، تاج جادویی‌اش است. البته تاج در DCEU استفاده می‌شود اما تنها جنبه ظاهری داشته و هیچ تاثیری روی عملکرد واندر وومن ندارد. در حالی که شاهدخت دایانا در کمیک بوک‌ها از تاج بعنوان بومرنگ استفاده می‌کند یا حتی به لطف آن قادر است جت نامرئی را از راه دور تحت کنترل خود درآورد.

مچ بندهای جادویی

مچ بندهای جادویی، یکی از ابزارهایی است که متعلق به شاهدخت دایانا بوده و اتفاقاً بارها و بارها در فیلم‌های اخیر دی سی مورد استفاده قرار گرفت. مچ بندها در برابر هر نوع حمله‌ای مقاوم بوده و با استفاده از آن‌ها می‌توان موج‌های انرژی قدرتمندی را ایجاد کرد.

مچ بند جادویی یک کاربرد دیگر هم دارد که در فیلم‌ها توجهی به آن نشد. مچ بندها در واقع حکم یک محدود کننده را داشته و زمانی که شاهدخت آن‌ها را از دستان خود دربیاورد، بسیار قدرتمندتر می‌شود. البته درآوردن مچ بند‌ها باعث می‌شود شاهدخت کنترل خود را از دست داده و به اقدامات خشونت باری حین درگیری‌ها دست بزند.

واندر وومن چه قدرت‌های دیگری دارد که در فیلم‌ها به نمایش گذاشته نشد؟مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments