لیست پرفروش‌ترین کنسول‌های ماه فوریه اعلام شد

حرکت تاریخی سوییچ!

پرفروش‌ترین کنسول ماه فوریه

بر اساس جدیدترین گزارش گروه آماری NPD، نینتندو سوییچ با غلبه بر پلتفرم‌های جدید دو شرکت مایکروسافت و سونی، به عنوان پرفروش‌ترین کنسول ماه فوریه در ایالات متحده آمریکا لقب گرفته است.

چیزی در حدود چهار ماه از عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهم ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکس سری اس و پلی‌استیشن 5 به بازار می‌گذرد. پلتفرم‌های جدیدی که عرضه‎‌ی آن‌ها تا حدی مطابق انتظارها نبوده و کمپانی‌های مایکروسافت و سونی به خاطر مشکل در تامین به موقع قطعات اولیه، با محدودیت‌های بسیاری روبه‌رو هستند. این دستگاه‌ها در اقصی نقاط جهان متناسب با تقاضا عرضه نشده‌اند و در حال حاضر موجودی کنسول‌های جدید در اغلب فروشگاه‌های بزرگ و کوچک به اتمام رسیده است. در این میان که بازیکنان با مشکل کمبود این پلتفرم‌ها دست پنجه نرم می‌کنند، به نظر می‌رسد که نینتندو سوییچ همچنان به فروش عالی خود ادامه داده و جدا از گسترش روز افزون جامعه‌ی آن، موفقیت‌های بیشتری را برای نینتندو به همراه می‌آورد.

موسسه آماری ان‌پی‌دی که همواره وظیفه‌ی بررسی و ارائه‌ی گزارش فروش بازی‌ها در ایالات متحده آمریکا را برعهده دارد، ساعاتی پیش گزارش جدیدی از عملکرد و درآمد صنعت بازی‌های ویدیویی در ماه فوریه سال جاری میلادی به اشتراک گذاشت که بر اساس آن، در طول این ماه کنسول هیبریدی نینتندو سوییچ بیشتر از هر پلتفرم دیگری در آمریکا به فروش رسیده است. به گفته‌ی این گروه، در بخش سخت افزارها، کنسول مذکور در ماه فوریه بیشترین مقدار فروش هم از لحاظ فروش بر اساس دلاری و هم از لحاظ فروش بر اساس تعداد را داشته و با اختلاف بسیار زیاد، به عنوان پرفروش‌ترین کنسول ماه فوریه شناخته می‌شود.

در کنار تصاحب این لقب، سوییچ رکورد جدیدی نیز در تاریخ صنعت بازی‌های ویدیویی به ثبت رسانده است؛ به طوری که این پلتفرم پرطرفدار در حال حاضر رکورد بیشترین مقدار فروش هر نوع کنسولی در ماه فوریه را به خود اختصاص داده است. رکوردی که تا پیش از این، در سال ۲۰۰۹ میلادی توسط Wii شکسته شده بود. فارغ از این‌ها، سوییچ هم‌اکنون دومین کنسول پرفروش شرکت نامدار نینتندو در ایالات متحده در طول تاریخ به شمار می‌رود و در مقایسه با تمامی کنسول‌های صنعت بازی‌های ویدیویی، به عنوان هفتمین پلتفرم پرفروش همه‌ی زمان‌ها محسوب می‌شود.

طبق این گزارش، میزان درآمد حاصل از بخش سخت افزارها در طول ماه فوریه از مرز ۴۰۶ میلیون دلار عبور کرده است. رقمی که در مقایسه با درآمد ۱۸۴ میلیون دلاری این بخش در ماه فوریه ۲۰۲۰ میلادی، چیزی در حدود ۱۲۱ درصد افزایش یافته است. در حالی که بخش زیادی از این افزایش خیره‌کننده مربوط به عملکرد کم‌نظیر نینتندو سوییچ در بازار ایالات متحده آمریکا است، اما هرگز نمی‌توان تاثیرگذاری شدید عرضه‌ی کنسول‌های جدید ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکس سری اس و پلی‌استیشن 5 در رشد فروش سخت افزارها را انکار کرد.

پرفروش‌ترین کنسول ماه فوریه

مت پیسکاتلا (Mat Piscatella)، تحلیل‌گر موسسه‌ی آماری ان‌پی‌دی، در این زمینه توضیح می‌دهد:

پس از فوریه سال ۲۰۱۱ میلادی که مجموع فروش سخت افزارها به بیش از ۴۶۸ میلیون دلار رسیده بود، فوریه سال جاری میلادی با درآمدزایی ۴۰۶ میلیون دلاری، بیشترین میزان فروش سخت افزارها در طول یک ماه را از آن خود کرده است. علاوه بر این، میزان فروش سخت افزارها از ابتدای سال ۲۰۲۱ میلادی تا به امروز از مرز ۷۲۴ میلیون دلار عبور کرده که در مقایسه با بازه مشابه سال قبلی، نزدیک به ۱۳۰ درصد رشد داشته است.

جدا از عملکرد فوق‌العاده سوییچ در ماه فوریه، عناوین این کنسول هیبریدی نیز فروش بسیار خوبی را در طول این ماه تجربه کرده‌اند. بازی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury که یک ماهی از عرضه‌ی آن می‌گذرد، در جایگاه نخست جدول پرفروش‌ترین بازی‌های فوریه در ایالات متحده آمریکا حضور دارد. از دیگر عناوین پرفروش این پلتفرم می‌توان به Mario Kart 8: Deluxe و Animal Crossing: New Horizons اشاره کرد که به ترتیب در رده‌های هشتم و نهم جدول مزبور قرار دارند.

این موفقیت‌ها در حالی است که کنسول پلی‌استیشن 5 با برچسب قیمتی ۵۰۰ دلار راهی بازار شده و از همه مهم‌تر، عرضه‌ی آن مطابق با نیاز و تقاضای بازیکنان صورت نگرفته است. با این وجود، پلتفرم جدید سونی در رده‌ی دوم پرفروش‌ترین کنسول ماه فوریه حضور دارد. مت پیسکاتلا در این خصوص می‌گوید:

پلی‌استیشن 5 از لحاظ فروش دلاری و تعدادی، دومین کنسول پرفروش ماه فوریه است. از طرفی، این دستگاه در حال حاضر رکورد سریع‌ترین فروش را در تاریخ کشور ایالات متحده آمریکا را در اختیار خود دارد.

در این میان، بد نیست اشاره کنم که موفقیت و فروش خیره‌کننده‌ی نینتندو سوییچ صرفا به کشور ایالات متحده آمریکا محدود نمی‌شود و این کنسول هیبریدی در اقصی نقاط جهان به خصوص انگلستان حسابی طرفدار دارد. در همین راستا، هفته‌ی پیش بود که انجمن بازی‌های ویدیویی انگلستان با انتشار گزارش جدید خود اعلام کرد که سوییچ کماکان لقب پرفروش‌ترین کنسول را به خود اختصاص داده و از لحاظ تجاری همچنان فوق‌العاده عمل می‌کند. این موسسه مدعی است که در طول سال گذشته میلادی نه تنها تقاضا برای خرید این کنسول هیبریدی به نسبت گذشته کم نشده، بلکه به مرور بازیکنان بیشتری به جمع کاربران آن اضافه می‌شوند؛ به طوری که سوییچ با تداوم روند رو به رشد خود، در سال ۲۰۲۰ میلادی فروش ۱.۵ میلیون واحدی به ثبت رسانده است.

این در حالی است که مجموع فروش کنسول‌های نسل نهم ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکس سری اس و پلی‌استیشن 5 در بریتانیا و سال گذشته میلادی برابر با ۸۰۰ هزار دستگاه اعلام شده است. از طرفی، کنسول‌های نسل هشتم و نهم ردموندی‌ها یعنی ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس نیز در مجموع ۶۰۰ هزار واحد در انگلستان فروش داشته‌اند و در طرف مقابل، مجموع فروش پلی‌استیشن 4 و پلی‌استیشن 5 نیز چیزی در حدود ۹۰۰ هزار دستگاه گزارش شده است. این بدان معنا است که فروش نینتندو سوییچ به تنهایی با مجموع فروش کنسول‌های نسل هشتم و نهم مایکروسافت و سونی برابر و حتی کمی بیشتر از آن‌ها بوده است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا