هکر نینتندو سوییچ به سه سال زندان محکوم شد

گری باوزر به دام قانون افتاد!

هکر نینتندو سوییچ به سه سال زندان محکوم شد حمید توحیدلو ۰ ۲۴ بهمن ۱۴۰۰
هکر نینتندو سوییچ

گری باوزر، سردسته‌ی گروه Team-Xecuter و هکر معروف کنسول نینتندو سوییچ سرانجام با اعتراف به جرایم خود، به سه سال زندان محکوم شد.

اگر اخبار بازی‌ها را در رسانه سرگرمی دنبال کرده باشید، احتمالا اطلاع دارید که در زمان عرضه‌ی کنسول هیبریدی نینتندو سوییچ، چند گروه هکری با استفاده از خلاهای سیستم امنیتی و مهندسی معکوس توانستند یک سری کدهای غیرمجاز را در سیستم عامل دستگاه نصب کنند. به دنبال این اقدام، بازی‌های غیرقانونی به راحتی روی کنسول اجرا می‌شد و کاربران برای تجربه‌ی عناوین مورد نظر، دیگر نیازی به خرید قانونی آن‌ها از سوی نینتندو نداشتند.

یکی از معروف‌ترین این گروه‌ها، Team-Xecuter نام دارد که از همان ابتدا سیستم امنیتی کنسول را دور زد. برخلاف اغلب گروه‌های هکری، خدمات آن‌ها رایگان نبود و افرادی که به دنبال تجربه‌ی غیرقانونی بازی‌ها بودند، باید ابتدا یک سری برنامه‌ها و دستگاه‌هایی را از سوی این تیم خریداری می‌کردند. طولی نکشید که شماری از کاربران سوییچ با استفاده از سیستم مذکور به تجربه‌ غیرقانونی بازی‌ها پرداختند که این موضوع به هیچ عنوان باب میل نینتندو نبود.

از این رو، کمپانی نینتندو علیه این گروه هکری پرونده‌ی شکایت تشکیل داد و پای اداره‌ی تحقیقات فدرال (FBI)، تحقیقات سازمان امنیت ملی آمریکا (HSI) و دادگاه‌های ایالتی آمریکا به پرونده باز شد. حال پس از ماه‌ها کشمکش و درگیری، سرانجام ساعاتی پیش شرکت بزرگ نینتندو در کنفرانس خبری از صدور حکم دادگاه برای گری باوزر، سردسته گروه‌ هکری Team-Xecute، خبر داد. با استناد بر بیانیه‌ی مذکور، این هکر معروف که به جرم خود نیز اعتراف کرده، به مدت ۴۰ ماه به زندان می‌رود.

به گفته وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا، گری باوزر در تاسیس و راه‌اندازی وب‌سایت گروه خود نقش مهمی داشته و از همه مهم‌تر، از انتشار غیرقانونی بازی‌های ویدیویی در کنسول نینتندو سوییچ پشتیبانی کرده است. نکته مهم این است که باوزر به ازای دریافت پول از مشتریان، بازی‌های غیرقانونی‌ای را در اختیار آن‌ها قرار داده است. در واقع، اقدام‌های او و سایر اعضای گروه ضرر و زیان‌های چند میلیارد دلاری را برای نینتندو به همراه داشته و از طرفی، حق تمامی بازی‌سازانی این پلتفرم را ضایع کرده است.

برایان موران، رئیس دادستان ایالات متحده، در این زمینه توضیح می‌دهد:

این متهمان با سرقت و فروش دارایی‌های معنوی سایر بازی‌سازان، منبع درآمدی برای خود ایجاد کرده بود و حتی بازی‌های سرقتی و غیرمجاز خود را به مشتریان می‌فروختند. این امر نه تنها چندین میلیارد دلار به شرکت نینتندو ضرر می‌زند، بلکه در حق تمامی توسعه‌دهندگان که برای پیشرفت این حوزه تلاش می‌کنند، نیز اجحاف می‌کند.

گری باورز، هکر ۵۲ ساله، در جمهوری دومینیکن دستگیر شد و چندی وقتی است که به ایالات متحده تبعید شده و در بازداشت به سر می‌برد. گفتنی است که او در ماه اکتبر سال ۲۰۲۱ میلادی به اتهام بزرگ خود اعتراف کرد. از این رو، جدا از حکم سه سال زندان، او باید ۴.۵ میلیون دلار به نینتندو غرامت دهد و فارغ از آن، نزدیک به ۱۰ میلیون دلار برای حل و فصل یکی از دعواهای حقوقی نینتندو هزینه کند. از دیگر همدست‌های باوزر می‌توان به مکس لوران و یوانینگ چن اشاره کرد که به ترتیب در کشور فرانسه و چین دستگیر شدند.

هکر نینتندو سوییچ

با صدور این حکم، شرکت نینتندو به صراحت از اداره‌ی تحقیقات فدرال (FBI)، واحد تحقیقات سازمان امنیت ملی آمریکا (HSI)، دفتر دادستانی منطقه‌ی غرب شهر واشینگتن، واحد جرائم رایانه‌ای و دارایی‌های معنوی وزارت دادگستری و دفتر روابط بین‌الملل وزارت دادگستری به خاطر همکاری در این پرونده تشکر کرده است. همان‌طور که به نظر می‌رسد، حفاظت از بازی‌های سوییچ برای شرکت نینتندو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و ژاپنی برای پیشبرد شکایت خود علیه این تیم هکری نهایت تلاش خود را به کار گرفتند. این اولین باری نیست که نینتندو تعدادی از هکرهای معروف صنعت بازی‌های ویدیویی را به دادگاه می‌کشاند.

از دیگر خبرهای مرتبط با سوییچ، بهتر است اشاره کنم که چندی پیش شرکت نینتندو در تازه‌ترین گزارش مالی سه ماهه‌ی اخیر خود اعلام کرد که میزان فروش کنسول هیبریدی سوییچ در سراسر جهان به بیش از ۱۰۳ میلیون دستگاه رسیده است. از این رو، سرانجام سوییچ از کنسول پرطرفدار Wii پیشی گرفت و جایگاه خود را در میان موفق‌ترین و پرفروش‌ترین کنسول‌های کمپانی نینتندو را بهتر از همیشه کرد.

در کنار این، آقای شونتارو فوروکاوا، مدیر ارشد نینتندو، در پیامی رسما اعلام کرد که  چرخه‌ی عمر نینتندو سوییچ به این زودی‌ها به اتمام نمی‌رسد و این دستگاه هیبریدی به تازگی به میانه‌ی عمر خود رسیده است. بدین ترتیب، ظاهرا کنسول جدید ژاپنی‌ها طی سال‌های آینده راهی بازار نمی‌شود و بازیکنان چند سالی باید خود را با سوییچ سرگرم کنند. همزمان با انتشار این گزارش، همچنان گزارش‌هایی مبنی بر ساخت مدل ارتقا یافته و قدرتمند کنسول به گوش می‌رسد که گویا این دستگاه با بهره‌گیری از سخت افزارها قدرتمند و جدید، بازی‌ها را با کیفیت بالاتری اجرا خواهد کرد. بر اساس پیش‌بینی یکی از تحلیل‌گران معروف حوزه ویدیو گیم، این کنسول تا پیش از سال ۲۰۲۴ میلادی عرضه نمی‌شود.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با اقدامات هکر معروف نینتندو سوییچ و حکم ۴۰ ماه زندان برای او چیست؟ به نظر شما، آیا مقابله‌ی جدی دادگاه‌ها با گروه‌های هکری می‌تواند مانع از انتشار غیرقانونی بازی‌ها شود و یا کابوس بازی‌سازان و شرکت‌های ناشر هرگز به پایان نخواهد رسید؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا