اطلاعاتی تازه درباره اخبار و شایعات بازطراحی کنسول پلی استیشن ۵

منتظر تغییرات بزرگ نباشید!

اطلاعاتی تازه درباره اخبار و شایعات بازطراحی کنسول پلی استیشن ۵ نیما خدارحمی ۰ ۰۸ خرداد ۱۴۰۰
اخبار بازطراحی پلی استیشن ۵

بازطراحی کنسول‌ها در نسل‌های متفاوت امری بسیار عادی بوده، ولی طی نسل نهم و اقدام زودهنگام سونی برای بازطراحی پلی استیشن ۵ و انتشار سریع اخبار در سال ۲۰۲۱، همه دست‌به‌دست نگرانی‌های برای دارندگان سری اول کنسول پلی استیشن ۵ به‌وجود آورده و ما قصد داریم با ارائه توضیحاتی کوتاه نگرانی آن‌ها را کاهش دهیم.

شایعات اخیر در هفته‌های گذشته در رابطه با کنسول نسل نهمی سونی یعنی پلی استیشن ۵، همه خبر از ایجاد تغییراتی کوچک به‌منظور سرعت بخشیدن به‌روند تولید این غول تکنولوژی دارند. طبق گزارش اخیر وبسایت Digitimes، شرکت‌های تولید کننده قطعات و مواد اولیه موردنیاز ساخت این کنسول همه به‌دنبال روشی برای عرضه نسخه‌ای تازه از پلی استیشن ۵ هستند، ولی اینکه فکر کنید کنسول ۵۰۰ دلاری که چند ماه پیش خریداری کرده‌اید قدیمی و ناکارآمد شده یا به‌زودی نسخه اسلیم یا پرو پلی استیشن ۵ به بازار عرضه می‌شود، کاملا اشتباه فکر می‌کنید و هدف سونی به‌هیچ عنوان چنین چیزی نبوده و ما نیز درحال حاضر نمی‌دانیم این تصمیم سونی به‌ضرر یا منفعت کاربران خواهد شد!

اگر اخبار و شایعات منتشر شده حقیقت داشته باشند، پردازنده اصلی پلی استیشن ۵ با نسخه‌ای دیگر که تولید آن آسان‌تر خواهد بود جایگزین خواهد شد و طبق گمان فعالان و البته سونی دلیل آن کمبود تولید و موجودی قطعات نیمه رسانا در بازارهای جهانی به‌دلیل شیوع ویروس کووید ۱۹ و کاهش نرخ کارکرد شرکت‌های قطعه سازی‌ست. درهمین حین برخی دیگر معتقدند که تغییر پردازنده تنها برای کاهش هزینه ساخت هر کنسول و درنتیجه سود بیشتر سونی انجام خواهد شد که پیش‌تر در دیگر کنسول‌ها شاهد چنین چیزی بوده‌ایم. این نکته نیز باید ذکر شود که کنسول‌های پیشین سونی نیز با چنین روندی روبه‌رو شده و قطعات اولیه آن‌ها به‌منظور تولید آسان‌تر و همینطور سود بیشتر برای سونی تعویض شده‌اند.

اولین کنسول بازی سونی یعنی پلی استیشن ۱ در زمان تولید خود و پیش از عرضه نسخه اسلیم با چندین بازطراحی روبه‌رو شده که بسیاری حتی متوجه این موضوع نشده بودند. از جمله بازطراحی‌های پلی استیشن ۱ می‌توان به افزودن یک پورت Expansion در پشت کنسول و تغییر کیفیت ویدیو خروجی اشاره داشت که این تغییرات همه سبب کاهش هزینه‌ها، آسان سازی روند و افزایش تولید تعداد کنسول شدند. طبق گزارشات کنسول‌های نسل‌های پیشین پلی استیشن ۱ نیز باطراحی شده‌اند که حین جذاب‌تر کردن کنسول برای خریداران، هزینه‌های تولید و سوددهی آن‌ها را درحدی کاملا معقول نگه داشته است.

پلی استیشن ۲ نیز از این بازطراحی‌ها سود برده و این کنسول در دوران حضور خود با بیش از ۶ بازطراحی متفاوت مواجه شده است که شما حتی متوجه تفاوت بازدهی آن‌ها نشده‌اید و تغییری حس نشده است. بازطراحی‌ها اکثرا تفاوت خاصی در قطعات فیزیکی و البته بازدهی کنسول ایجاد نمی‌کنند. حال بسیاری از گیمرها و کاربران فکر می‌کنند که کنسول‌های پلی استیشن ۱ و پلی استیشن ۲ پس از بازطراحی‌ها با تفاوت‌های چشم‌گیر روبه‌رو شده‌اند، ولی به‌هیچ عنوان اینگونه نبوده و بازطراحی‌های این کنسول‌ها فقط به‌منظور کاهش هزینه یا آسان‌تر سازی تولید آن‌ها صورت گرفته است. شما اگر درحال حاضر دو نسخه متفاوت پلی استیشن ۱ یا پلی استیشن ۲ را درکنار یکدیگر قرار دهید، به‌هیچ عنوان متوجه تغییرات آن‌ها نشده و از آنجایی که کلیت آن‌ها بسیار شبیه به هم بوده، نمی‌توانید نسخه پیش از بازطراحی و پس از بازطراحی را ازنظر عملکرد از یکدیگر تمییز دهید. فکر می‌کنیم پلی استیشن ۳ جای توضیح نداشته باشد و آن کنسول نیز مانند نسخه اول و دوم پلی استیشن از بازطراحی بهره برده است.

حقیقت این است که تمامی بازطراحی‌ها الزامی نبوده یا اصلا ارزش پرداختن به آن‌ها را نداشته‌اند. این مبحث زمانی جدی‌تر شده که اخبار بازطراحی پلی استیشن ۵ هنوز به مرحله تایید رسمی نرسیده و سونی هیچگونه خبری را تایید یا تکذیب نکرده است. با نگاه به گذشته سونی و بازطراحی‌های کنسول‌های قدیمی، این روند کاملا عادی بوده و هرچه زودتر یا دیرتر این اتفاق رخ می‌داد، پس این شایعات و اخبار پایه‌های بسیار محکمی داشته و درحقیقت فاصله خیلی کمی تا پیوستن به حقیقت دارند. در حقیقت اگر پیش از عرضه پلی استیشن ۵ اسلیم و پرو با بازطراحی این کنسول روبه‌رو نمی‌شدیم جای تعجب داشت و باید به مدیریت سونی شک می‌کردیم.

شرکت سونی معمولا سه سال به کنسول اولیه خود اجازه داده تا فروش رود و پس از آن مدل جدید را به بازارهای جهانی عرضه می‌کند. باید گفت که این روش بسیار هوشمندانه بوده و باعث می‌شود مردم از نظرات منفی درباره کنسول اولیه پرهیز کرده و با عباراتی قبیل «از دور خارج شدن کنسول اولیه» روبه‌رو نشده و مردم به‌دنبال خرید مدل جدیدتر از خرید مدل اولیه دست نمی‌کشند. رویه‌ای که سونی از گذشته پیش گرفته برای کسانی که آشنایی کم‌تری با دنیای کنسول‌ها دارند کمی غریب بوده و بازنشر این اخبار به‌لطف شبکه‌های اجتماعی و تکنولوژی سال ۲۰۲۱ بسیار گسترده‌تر از نسل‌ها و سال‌های گذشته است. ازهمین‌رو و طبق تجربه همیشگی ما از کنسول‌ها، اگر بازطراحی کنسول نهمی سونی حقیقت داشته باشد، بدون شک با هیچ تغییر عمده‌ای روبه‌رو نخواهیم شد و نباید انتظار تغییرات در کارکرد کلی پلی استیشن ۵ را داشته باشیم.

این نکته را نباید فراموش کرد که سونی به احتمال بسیار قوی و تقریبا صددرصدی از کنسول‌های پلی استیشن ۵ پرو و پلی استیشن ۵ اسلیم رونمایی خواهد کرد، ولی فاصله نسبتا زیادی با عرضه آن‌ها داریم که بدون شک می‌تواند بسیار مهم و انقلابی باشد. ولی تا لحظه معرفی آن‌ها صرف کردن انرژی برای اخبار نسخه پرو و اسلیم بیهوده بوده و باید تمرکز و انرژی خود را صرف پرداختن به کنسول‌های حال حاضر کنیم و بدانیم که تغییرات و بازطراحی‌های احتمالی بسیار کم نقش بوده و هیچگونه جای نگرانی برای کنسول‌های از پیش خریداری شده وجود ندارد و به احتمال قوی این تغییرات در اثر شیوع ویروس کووید ۱۹ و برای بهبود روند تولید پلی استیشن ۵ اعمال می‌شوند.

باتوجه به توضیحات بالا نباید به فکر فروش کنسول خود باشید و منتظر ماندن برای خرید کنسول بازطراحی شده و محروم کردن خود از تجربه بازی‌های روز کاری اشتباه بوده و فقط به ضرر جیب و وقت شما تمام می‌شود. بااین حال ما علاقه داریم از نظرات شما مطلع شده و بدانیم شما چه فکری درباره بازطراحی کنسول‌های پلی استیشن دارید. منتظر نظرات شما هستیم.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا