مادر ونزدی
1%
  • 0/10

چرا تیم برتون رابطه مادر ونزدی با او را به کل تغییر داد؟

وفاداری در عین خلاقیت!

چرا تیم برتون رابطه مادر ونزدی با او را به کل تغییر داد؟ ۲۰ ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ یادداشت (تلویزیون) کپی لینک

به نظر می‌رسد که شبکه نتفلیکس (Netflix) رابطه مادر ونزدی با این شخصیت را به کل تغییر داده و یکی از ویژگی‌های بارز فرنچایز خانواده آدامز را عوض کرده است.

اگر از طرفداران قدیمی فرنچایز خانواده آدامز باشید، بدون شک از ارتباط اعضای این خانواده به خوبی خبر داشته و هر یک از آن‌ها را به خوبی می‌شناسید. در آثار قدیمی که از این خانواده منتشر شده به وضوح مشخص است که تمام اعضای این خانواده با یکدیگر ارتباط عمیقی دارند که این موضوع در ساخته جدید تیم برتون کمی زیر سوال رفته است. در آثار قدیمی معمولا این کل اعضای خانواده بود که ماجراهای پیش رو را تجربه کرده و پاسخ معماها را می‌یافت، اما این بار تمرکز روی شخصیت ونزدی قرار گرفته است زیرا تیم برتون با هدف خاصی این سریال را تولید کرده است.

تیم برتون در تلاش است تا با ساخت سریال ونزدی (Wednesday) به موضوعات عمیقی در رابطه با بحران‌های دوران نوجوانی بپردازد و برای هدف والای خود از شخصیتی بسیار چالش ‌برانگیز استفاده کرده که می‌توان گفت بدون شک بهترین مورد ممکن را انتخاب کرده است. تیم با استفاده از المان‌‌های فیلم سازی مدرن اثری کلاسیک را بازآفرینی کرده و به صورت هوشمند تغییراتی را در آن اعمال کرده است که بهترین نتیجه را به ارمغان آوردند. اگر برایتان این سوال پیش آمده که چرا تیم برتون ونزدی را برای سریال جدید خود انتخاب کرده و تمرکز سریال Wednesday روی کل این خانواده نیست، دلیلی آن را اکنون می‌دانید. ونزدی به عنوان نماینده برتون حاضر شده تا باری دیگر رسالت خود به عنوان یکی از اعضای خانواده آدامز را به انجام برساند.

خانواده آدامز چرا خلق شد؟

در حقیقت چارلز آدامز خالق خاندان آدامز، این خانواده عجیب و غریب را به این دلیل به وجود آورد که با چالش‌های زندگی کلاسیک آمریکایی مخالفت کند و آن‌ ها را به چالش به بکشد. ظاهر اعضای این خانواده، علایق و رفتارهای آن‌‌ها کاملا متفاوت بوده و هر یک نماد مفهوم متفاوتی است. مورتيشيا آدامز (Morticia Addams) در اسپین‌ آف نتفلیکس، نسبت به دیگر پروژه‌‌های خانواده آدامز شخصیتی مرموز‌تر و تاریک‌تری دارد و از توانایی‌هایی برخوردار است که به ونزدی هم سرایت کرده و تلاش می‌کند بر اساس آنچه که در ذهن خود برای فرزندانش معیار قرار داده آن را به مسیر درستی که باید هدایت کند.

موضوعی که باعث شده تا او از دخترش کمی دور شده و ونزدی احساس کند که استقلال او در خطر قرار گرفته است. با توجه به این موضوع که ساخته جدید با هنرنمایی جنا اورتگا (Jenna Ortega) تمام تمرکز خود را روی شخصیت ونزدی قرار داده است، مشخصا روابط شخصی او به خصوص ارتباطی که با هریک از اعضای خانواده‌اش دارد نیز باید از زاویه دیگری و به صورت بسیار دقیق‌تر مورد بررسی قرار گیرد. ونزدی در تمام آثار خانواده آدامز شخصیت بسیار مستقلی دارد. او از اعتماد به نفس بالایی برخوردار بوده و هرگز قضاوت دیگران او را مورد رنجشش و آزار قرار نمی‌دهد. بدون شک چنین دختری پس از رسیدن به سن نوجوانی و بزرگ‌سالی تلاش می‌کند تا راه مستقل خود را پیدا کرده و کمک گرفتن از والدینش برای او دشوار به نظر می‌رسد. در سریال تیم برتون هم همین موضوع به تصویر کشیده شده است. ونزدی در صدد این است که راه زندگی‌اش را خود مشخص کرده و از اینکه دیگران به خصوص مادرش برای او معیار و راه و چاه مشخص کنند متنفر است.

ارتباطات بین مادر ونزدی و او چگونه پیچیده شد؟

استقلال طلبی ونزدی و تلاش‌های مورتیشا برای کنترل رفتار‌های او باعث ایجاد پیچیدگی عجیب و عمیق ارتباط این مادر و دختر شده است. هنگامی که ونزدی به مدرسه نورمور محلی که مادرش در آن پرورش یافته و به عنوان یک فرد بسیار موفق با نامی درخشان شناخته می‌شود می‌رود، آزادی عمل از او گرفته شده و افکارش بهم می‌ریزد. او مدام تلاش می‌کند تا حرکات مادرش را تکرار نکند و مهارت‌‌های او مختص به خودش باشد. او از این موضوع که کسی در مدرسه به او بگوید که مادرش در کاری از او بهتر بوده یا او نیز درست مانند مورتیشا رفتار می‌‌کند متنفر است. می‌توان گفت ونزدی از حضور در مدرسه به صورت کلی بیزار است، او شخصیتی منزوی دارد و از حضور در اجتماعی که هیچ یک از علایق او را درک نمی‌کنند متنفر است. از فضای مجازی، دورهمی‌‌های دخترانه، لباس‌های رنگی، فیلم‌های عاشقانه، رفتار‌های لطیفی که به صورت کلیشه‌ای به دختر‌ها نسبت داده می‌شود و فعالیت‌‌هایی که معمولا دخترهای نوجوان هم‌سن سال او انجام می‌دهند بیزار است.

تمام این ویژگی‌ها که در شخصیت بازآفرینی شده توسط تیم برتون می‌بینیم به شدت به ریشه فکری چارلز آدامز هنگام خلق این شخصیت وفادار بوده و به زیبایی تمام کلیشه‌‌های رفتاری جامعه امروزی را مورد انتقاد قرار می‌دهد، درست مانند خود چارلز آدامز که چند دهه گذشته این کار را انجام داده بود. دوشیزه آدامز جوان روحیه ماجراجویی دارد، استقلال طلبی او باعث شده تا این دختر نوجوان تلاش کند در اکثر مهارت‌های مختلف فردی آموزش دیده و حرفه‌ای شود. این موضوع را به خوبی در طول سریال می‌توانیم ببینیم. ونزدی در تیراندازی مهارت دارد، آموزش‌های رزمی دیده و حتی می‌تواند مانند شرلوک هولمز یک کارآگاه خوب باشد. بدون شک حتی مادر ونزدی هم قادر نخواهد بود تا این دختر را زیر سایه و سلطه خود قرار ببرد. اما مورتیشا با توجه به شناختی که از دخترش دارد و با آگاهی از توانایی‌‌های او و این موضوع که او ترسی از قدم زدن در دل خطر ندارد، تلاش می‌‌کند تا با دخترش ارتباط نزدیک‌تری برقرار کند که همین موضوع باعث ایجاد تنش و بحث و جدل بین آن‌ها می‌شود.

 چرا تیم برتون رابطه ونزدی با مادرش را تغییر داد؟

در اکثر آثار قدیمی خانواده آدامز ونزدی هنوز یک دختربچه کوچک است، با این حال در سریال ونزدی ما او را به عنوان یک دختر نوجوان می‌بینیم که بدون شک تغییر سن او باعث تغییر در برخی از رفتار‌ها و ارتباطات او نیز می‌شود. تیم برتون (Tim Burton) از ونزدی به عنوان یک مهره مناسب استفاده کرده است تا از دغدغه‌های نوجوانان جامعه مدرن بگوید. یکی از بارز‌ترین ویژگی‌های جامعه جوان امروز حس استقلال در آن‌‌ها است. مانند ونزدی هر یک از آن‌ها علاقه دارند تا مسیر زندگی‌شان را خود آن‌ها تعیین کنند و از آزادی عمل لذت می‌برند. در جامعه مدرن برخلاف زندگی سنتی، دیگر خانواده‌‌ها قادر نخواهند بود تا طرز فکر خود را به فرزندانشان تحمیل کنند و مسیر زندگی آن‌ها را تعیین کنند. پیچیدگی ارتباط مادر ونزدی با او نه تنها به عمق داستان تیم برتون کمک به سزایی کرد بلکه تفاوت ایجاد شده در داستان کلاسیک باعث شد تا این اثر از نظر تجاری نیز موفقیت بزرگی را برای تیم برتون به ارمغان آورد و به گونه‌ای یک اقتباس متفاوت از ونزدی را رقم زد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

20 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments