تلسکوپ پرتو ایکس جدیدی توسط ناسا راه‌اندازی می‌شود

پرتاب یک رصدخانه‌ی فضایی به ارزش ۲۱۴ میلیون دلار

تلسکوپ پرتو ایکس

ناسا از راه‌اندازی یک تلسکوپ پرتو ایکس جدید برای کشف مرموزترین اجرام کیهانی خبر داد. اسپیس ایکس (Space X) این فضاپیما را طی یک ماموریت ۲۱۴ میلیون دلاری از مرکز فضایی کندی (Kennedy Space Center) به فضا پرتاب کرد.

روز پنج‌شنبه‌ هفته‌ی گذشته، جدیدترین رصدخانه فضایی پرتو ایکس ناسا به مدار زمین پرتاب شد. هدف از پرتاب این تلسکوپ پرده برداری از اجرام آسمانی، از جمله ستاره‌های منفجرشده، سیاه‌چاله‌ها و دیگر رویدادهای خشن و پرانرژی است که در کیهان رخ می‌دهند.

این رصدخانه IXPE نامیده می‌شود، که مخفف عبارت Imaging X-ray Polarization Explorer است. به‌گفته‌ی دانشمندان تلسکوپ پرتو ایکس ناسا، که در واقع سه تلسکوپ تجمیع‌شده در قالب یک تلسکوپ است، از مرموزترین و ناشناخته‌ترین بخش‌های کیهان به شکلی بی‌سابقه پرده برداری خواهد کرد.

برایان رمزی (Brian Ramsey)، دانشمند معاون مدیر ناسا، طی روزهای گذشته اعلام کرد، رصدخانه فضایی IXPE دریچه‌ی جدیدی را به روی فناوری اشعه ایکس باز خواهد کرد.

همچنین، آژانس فضایی کشور ایتالیا در این پروژه با ناسا همکاری می‌کند. احتمالاً، این تلسکوپ فعالیت کاوشگری خود را از ماه آینده آغاز خواهد کرد.

 

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا