مستر چیف

بیوگرافی مستر چیف | فرمانده نقاب دار شکست ناپذیر دنیای هیلو را بهتر بشناسید

داستان کودکی معصوم که تبدیل به سلاحی غیر قابل مهار شد!

1%
  • 0/10
بیوگرافی مستر چیف | فرمانده نقاب دار شکست ناپذیر دنیای هیلو را بهتر بشناسید ۰ ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ مقالات جانبی (گیم) کپی لینک

مستر چیف (Master Chief) قهرمان افسانه‌ای دنیای هیلو هر کسی را شیفته خود می‌کند. اما از زندگی و گذشته این مرد نقاب دار چه می‌دانید؟ آغاز سریال هیلو بهانه‌ای عالی برای نگاهی به بیوگرافی مستر چیف است.

مستر چیف، ستاره این روزهای دنیای سریال و ستاره قدیمی و دوست داشتنی دنیای بازی‌های ویدیویی و کتاب‌های کمیک است که به عقیده بسیاری، همیشه در حق او کم لطفی شده است. مستر چیف که طی سال ۲۰۲۲ پا به دنیای سریال گذاشته، بیش از دو دهه است که خود را دل گیمرها جای داده، با این حال ما بیشتر شاهد جنگ آوری و شجاعت او بوده و کمتر با گذشته، افکار و داستان زندگی او آشنا هستیم. مستر چیف اولین بار در کمیک Halo: Fall of Reach در اواخر سال ۲۰۰۱ و تنها پس از دو هفته در بازی Halo: Combat Evolved ظاهر شد و پس از آن ما شاهد عرضه چندین دنباله برای این بازی در کنار کتاب‌های کمیک هیلو بوده‌ایم که طرفداران خاص خود را دارند. بد نیست بدانید اگر قصد دارید عمق شخصیت مستر چیف را ببینید، باید به کمیک‌های فرنچایز هیلو سر زده و به مطالعه آن‌ها بپردازید، با این حال مطالعه این مطلب شما را تا حد خوبی با شخصیت سیرا ۱۱۷ آشنا می‌کند.

بسیاری اعتقاد دارند که سریال هیلو، فاصله بسیاری با سری بازی هیلو داشته، در سوی دیگر منتقدین قصد دارند شما را تنها با یک جمله قانع کنند که این سریال بسیار مشابه با سری بازی هیلو است و آن جمله «به مبارزات درون سریال نگاه کنید!» است. منتقدین معتقدند که سریال هیلو نه تنها تمام نسخه‌های سری بازی هیلو را در بر گرفته، بلکه پا را فراتر گذاشته و تمام فرنچایز هیلو را تبدیل به سریال کرده و تنها به بازی‌های ویدیویی این فرنچایز بسنده نکرده است. آن‌ها طی مدتی بسیار طولانی خود را با دنیای هیلو آشنا کرده و همه چیز را به شکلی کاملا منطقی و درست به یکدیگر پیوند داده‌اند و همین موضوع می‌تواند ما را با گذشته و قسمت‌های نهان زندگی مستر چیف آشنا کند.

همین موضوع می‌تواند ما را با سورپرایزهایی ویژه نه تنها از طرف سریال تلویزونی هیلو، بلکه از طرف نسخه‌های بعدی سری بازی هیلو و کمیک‌های آن سورپرایز کند. اگر کمی دقیق سریال را تماشا کنید، متوجه می‌شوید که تفاوت چندانی میان Silver Timeline یا خط زمانی سیلور که در سریال به نمایش درآمده با سری بازی هیلو وجود ندارد. اما امروز بحث ما این نیست و قصد داریم نگاهی به بیوگرافی Master Chief و اطلاعاتی که احتمالا در تمام خط‌های زمانی دنیای هیلو یکسان هستند بیندازیم.

ربایش کودکان و آغاز جان-۱۱۷

مستر چیف و دکتر هالزی
مستر چیف و دکتر هالزی در سریال تلویزونی هیلو

زندگی چیف در روز ۷ مارس ۲۵۱۱ برابر با ۱۶ اسفند سال ۱۸۸۹ شمسی در کلونی دور دست اریدانوس ۲ (Eridanus II) آغاز می‌شود. ساکنین کلونی اریدانوس ۲ که از قوانین وضع شده توسط دولت سیاره زمین به ستوه آمده‌اند، حال رژیمی خواستار استقلال تشکیل داده و طی سال ۲۵۱۳ به رهبری رابرت واتس (Robert Watts) شروع به اعتراضات گسترده کرده‌اند. سازمان UNSC به منظور سرکوب اعتراضات و جلوگیری از حملات تروریستی مداوم، نیروهای خود را به اریدانوس ۲ فرستاده و به طور روزانه به تعداد آن‌ها میفزاید.

کودکی که در آینده با نام مستر چیف شناخته خواهد شد، تنها با نام کوچک جان (John) به ما معرفی شده و حال در سیاره‌ای که جنگ مانند نفس کشیدن تبدیل به امری عادی شده است پرورش می‌یابد. جان که حالا شش سال دارد، نزد دکتر کاترین هالزی (Dr. Catherine Halsey) ، موسس برنامه اسپارتان برده می‌شود. اما چرا هالزی او را از میان دیگر کودکان انتخاب کرد؟

دکتر هالزی به طور مخفیانه از برنامه واکسیناسیونی در حال اجرا سو استفاده کرده و طی آن به سنجش و بررسی ژن‌های کودکان سیاره می‌پردازد و باور دارد بدین وسیله می‌تواند اسپارتان‌هایی خوب و کارآمد در اختیار UNSC قرار دهد. دکتر هالزی به شدت تحت تاثیر ژنوم جان شش ساله قرار گرفته و باور دارد قدرت او از تک تک اسپارتان‌هایش بیشتر خواهد شد. دکتر هالزی یک خصیصه مهم دیگر در جان مشاهده کرد و آن شانس است. هالزی باور دارد جان بسیار خوش شانس است! هالزی معتقد است که آینده و پایداری UNSC به دست اسپارتان‌ها رقم خواهد خورد و آن‌ها بهترین سلاح در برابر شورشیان که ساکنین سیاره اریدانوس ۲ بخشی از آن‌ها هستند، خواهند بود.

اکثریت سوژه‌های دکتر هالزی از میان کودکان یتیم انتخاب می‌شدند، ولی جان یتیم نبود! دکتر هالزی پس از ربودن جان، نمونه‌ای مصنوعی را جایگزین او کرد تا کسی از نبود جان مطلع نشود. نمونه‌ای مصنوعی که از هوش مصنوعی بسیار قوی بهره برده و تمام خاطرات جان را در خود دارد، حال جایگزین جان حقیقی شده است. اما تفاوتی عمده میان جان واقعی و جان مصنوعی وجود دارد! زندگی جان مصنوعی چندان طولانی نخواهد بود و به دلیل سرعت بسیار بالای افزایش عمر در کمتر از یک سال مرده و از بین خواهد رفت. جان نوجوان ربوده شده حال خانواده‌ای جدید به سرپرستی دکتر هالزی برای خود پیدا کرده و این در حالی است که خانواده حقیقی او باور دارند جان کوچولوشان مرده است.

برنامه اسپارتان ۲ و تبدیل جان به مستر چیف

مستر چیف در Halo Combat Evolved
مستر چیف در بازی Halo Combat Evolved

جان که از این پس با نام جدید، جان-۱۱۷ شناخته می‌شود، زندگی تازه‌ای آغاز کرده و قرار است ما تا چند سال آینده او را مستر چیف صدا بزنیم، چیزی که خودش از آن بی خبر است. جان-۱۱۷ طی برنامه اسپارتان‌ها تحت تمرین‌های شدید فیزیکی در کنار تمرین‌هایی به منظور تقویت مهارت‌های فنی و تصمیم گیری قرار گرفته است. در حال حاضر ۷۵ اسپارتان طی برنامه دکتر هالزی به شدت به یکدیگر نزدیک شده و به عبارتی خانواده‌ای بزرگ تشکیل داده‌اند. این خانواده بزرگ از اسپارتان‌ها به طور مداوم در برابر بهترین نیروهای UNSC برای تست قرار گرفته و همه آن‌ها را به راحتی پشت سر می‌گذارند. جان-۱۱۷ در این خانواده یکی از موفق‌ترین و به عبارتی یکی از رهبران اصلی آن‌هاست. اما این تست‌ها تازه شروع کار است و آن‌ها زمانی با تست‌های واقعی روبه رو می‌شوند که به سن بلوغ برسند!

اسپارتان‌ها زمانی با تست اصلی خود رویارو شده که به سن بلوغ رسیده و دکتر هالزی تغییرات ژنتکی-سایبری غیر قانونی روی آن‌ها عملی کرده تا آن‌ها را تبدیل به ابر سرباز کند! تنها ۳۰ سرباز از این خانواده ۷۵ نفره جان سالم به در برده و ۱۲ نفر دیگر به قدری صدمه دیدند که UNSC آن‌ها را به عنوان سرباز قبول نمی‌کند، با این حال آن‌ها را مفید خطاب کرده و نقشی به غیر از نقش سرباز به آن‌ها اعطا می‌کند. جان آماده نبرد است و اولین ماموریت، او را به خانه یعنی اریدانوس برگردانده و طی این ماموریت، جان باید به تنهایی رابرت واتس را دستگیر کند.

دکتر هالزی اسپارتان‌ها را بهترین سلاح UNSC در برابر شورشی‌ها می‌دانست، ولی آن‌ها به سرعت تبدیل به بهترین سلاح UNSC در برابر کاوننت‌ها شدند که هدفشان از بین بردن تمام انسان‌ها بود. کار دکتر هالزی برای اسپارتان‌ها به پایان نرسیده بود. اسکلت خارجی میولنیر (Mjolnir) آماده استفاده توسط اسپارتان‌هاست. میولنیر، زرهی بسیار قدرتمند است و تنها اسپارتان‌هایی که تمام مراحل برنامه اسپارتان‌ها را پشت سر گذاشته باشند قدرت استفاده از آن را دارند. جان-۱۱۷ در نبردهای بسیاری در برابر کاوننت‌ها پیروز شد، ولی اشخاص بسیاری را نیز در زندگی خود از دست داد و مهم‌ترین آن‌ها سم (Sam) دوست صمیمی‌اش بود. جان تنها ۱۷ سال داشت که لقب مستر چیف را دریافت کرد و حال تمامی سربازهای USNC از او دستور می‌گیرند.

نگاهی به مستر چیف در بازی‌های ویدیویی و کمیک‌های هیلو

مستر چیف و آربیتر در بازی Halo 3
مستر چیف و آربیتر در بازی Halo 3

کاراکتر Master Chief اولین مرتبه در بازی Halo: Combat Evolved ظاهر شد و طی این بازی او و اعضای سفینه Pillar of Autumn اولین هیلو را کشف کردند و پس از فرود آمدن و مبارزه با کاوننت‌ها، به لطف کورتانا متوجه شدند که هیلو در حقیقت سازه‌ای به دست Forerunners به منظور دفاع در برابر انگل‌هایی به نام Flood بوده که حال در سرتاسر حلقه هیلو پخش شده‌اند. سپس آن‌ها مطلع می‌شوند که فعال سازی هیلو منجر به انقراض تمام گونه‌های زنده در کهکشان می‌شود. مستر چیف و کورتانا، هوش مصنوعی فوق العاده قوی که در حقیقت دستیار مستر چیف است برای جلوگیری از پخش شدن Flood حلقه را فعال کرده و تمام حلقه و البته سفینه خود را منفجر می‌کنند و با استفاده از سفینه‌ای کوچک از محل حلقه دور می‌شوند.  طی کمیک Halo: First Strike در سال ۲۰۰۳، مستر چیف و کورتانا برخی از بازماندگان را از هیلو نجات داده و با هالزی و دیگر اسپارتان‌ها ملاقات کرده تا بفهمند کاوننت‌ها محل سیاره زمین را کشف کرده و حال باید برای مبارزه‌ای دیگر آماده شوند.

مستر چیف در سال ۲۰۰۴ و بازی Halo 2 به سیاره زمین برگشته تا حملات کاوننت‌ها را خنثی کند. به دنبال سفینه‌ای در حال فرار، او و اعضای سفینه Amber Clad دومین حلقه هیلو را کشف می‌کنند. مستر چیف با مغز متفکر Flood با نام Gravemind روبه رو شده که او را با کاوننتی طرد شده با نام Arbiter آشنا می‌کند. شخصیت Arbiter از طرف جامعه طرد شده، ولی حالا به طور کامل در اختیار رهبران کاوننت بوده و باید دستور آن‌ها را تمام و کمال به جا آورد. حال Gravemind مستر چیف و Arbiter را برای جلوگیری از فعال سازی هیلو فرستاده و این در حالی است که کورتانا در شهر High Charity متعلق به کاوننت‌ها باقی مانده تا از انفجار حلقه مطمئن شود. در همین حین مستر چیف به دنبال آخرین رهبر کاوننت‌ها یعنی Prophet of Truth (پیامبر صداقت) می‌رود. کاوننت‌ها بار دیگر به سمت سیاره زمین حمله ور شده و همزمان از محلی به نام The Ark قصد فعال سازی هیلو دوم و از بین بردن انسان‌های حاضر در آن را دارد.

بازی Halo 3 در سال ۲۰۰۷ به انتشار رسید و ما بار دیگر شاهد پیوستن مستر چیف و آربیتر به یکدیگر برای کشتن Prophet of Truth هستیم. مستر چیف در شهر High Charity که حال در اختیار فلادهاست و با حلقه دوم برخورد کرده به دنبال کورتانا رفته و او را نجات می‌دهد. مستر چیف که بار دیگر با کورتانا همراه شده، حلقه دوم را فعال ساخته و از پخش شدن دوباره فلاد جلوگیری می‌کند. آن‌ها که به دنبال فرار توسط سفینه Forward Unto Dawn هستند به مشکل برخورده، از دیگران جدا شده و در فضا رها می‌شوند.

مستر چیف و کورتانا در بازی Halo 4
مستر چیف و کورتانا در بازی Halo 4

بازی‌های Halo: Reach و Halo 3: ODST از حضور مستر چیف محروم بودند و ما شاهد حضور دوباره او در بازی Halo 4 در سال ۲۰۱۲ بودیم. پس از سال‌ها سرگردانی در فضا، مستر چیف به لطف کورتانا از خواب مصنوعی بیدار شده تا از برخورد سفینه سرگردان خود با Requiem، یکی دیگر از سازه‌های Forerunners جلوگیری کند. در عین حال سفینه Infinity در حال حرکت به سمت Requiem بوده و کورتانا و مستر چیف قصد دارند از فرود آمدن آن‌ها جلوگیری کرده و به همین منظور قطعاتی را که فکر می‌کنند برای ارتباط با دیگران است فعال می‌کنند. تفکر آن‌ها اشتباه بود و به بیداری Didact از Forerunners ختم شد که از انسان‌ها تنفر داشته و برای انقراض آن‌ها تلاش می‌کند. مستر چیف و کورتانا برای نابودی او تلاش کرده و کورتانا خود را در این مسیر و جلوگیری از حمله او به زمین فدا می‌کند.

مستر چیف در کمیک‌های سری Escalation با یاران خود در Blue Team ملاقات می‌کند. سال ۲۰۱۵ عنوان Halo 5: Guardians منتشر شد که طی آن کورتانا با مستر چیف ارتباط برقرار کرده و او را به سمت کلونی Meridian فرا می‌خواند. مستر چیف و تیم او با سرپیچی از وظایف به دنبال تیمی دیگر از UNSC به نام Fireteam Osiris می‌روند. مستر چیف و یاران در سازه‌ای متعلق به Forerunners به نام Guardian فرود آمده و سپس به سیاره Genesis می‌روند. کورتانا نحوه نجات یافتن خود را شرح داده و در ادامه نقشه‌هایی برملا می‌سازد که به شدت بوی سلطه بر کهکشان را می‌دهند. کورتانا همراه قدیمی خود مستر چیف و یارانش را زندانی کرده و تمام هوش‌های مصنوعی را تحت اختیار درآورده و Guardianها را در کهکشان پخش می‌کند. به لطف تیم Fireteam Osiris مستر چیف و یارانش رها شده ولی توسط کورتانا عقب رانده می‌شوند. کتاب کمیک Halo: Bad Blood ادامه داستان Halo 5: Guardians را شرح می‌دهد. مستر چیف در سال ۲۰۲۱ به عنوان نقش اصلی بازی Halo: Infinite برگشته است.

نگاهی به مستر چیف در سریال تلویزونی هیلو

مستر چیف بدون ماسک در سریال تلویزونی هیلو
مستر چیف بدون ماسک در سریال تلویزونی هیلو

مستر چیفی که ما در سریال هیلو می‌شناسیم، تفاوت چندانی با مستر چیف دنیای بازی‌های ویدیویی و کمیک‌ها ندارد. مستر چیف در قسمت ابتدایی سریال سازه‌ای ساخته شده توسط Forerunners را لمس کرده که باعث می‌شود صحنه‌هایی رویا مانند را ببیند. دکتر هالزی باور دارد این صحنه‌ها در حقیقت تمام خاطرات مستر چیف پیش از تبدیل شدن به یک اسپارتان است. بسیاری باور دارند که هالزی در خط زمانی سیلور که در سریال هیلو شاهد آن هستیم یک قدم بیش‌تر از بازی‌های ویدیویی و کمیک‌ها برداشته و حافظه اسپارتان‌ها را در زمان ربودن به طور کامل پاک کرده است. بدون شک این موضوع در آینده سریال هیلو گسترش می‌یابد. در حال حاضر نمی‌دانیم گفته‌های هالزی تا چه حد صحت دارند، با این حال ما می‌دانیم که صحنه‌های دیده شده توسط مستر چیف همان خاطرات سرکوب شده جان هستند. ناگفته نماند که نمی‌دانیم چرا چنین سازه‌ای باید خاطرات او را در برابر چشمانش قرار دهد.

سریال تلویزیونی هیلو طی سال ۲۵۵۲ یعنی آخرین سال جنگ میان انسان‌ها و کاوننت‌ها رخ می‌دهد. اگر تاریخ تولد مستر چیف در دنیای سریال متغیر نباشد، او در حال حاضر در اوایل دهه چهارم زندگی خود بوده و تنها چیزی که به خوبی آن را درک می‌کند جنگ است. در حال حاضر در سریال هیلو تعداد اسپارتان‌ها به دلیل نبردهای پیاپی با کاوننت‌ها به شدت کاهش یافته، با این حال مستر چیف هنوز با قدرت بسیار خود در حال تاخت و تاز است.

بدون شک مستر چیف ستاره دنیای هیلو است. شاید داستان خط زمانی سیلور با آن چیزی که ما از هیلو می‌شناختیم متفاوت باشد، ولی مستر چیف همان مستر چیف بوده و سریال اقتباسی هیلو قدرت جذب هر کسی را دارد. شما چه خاطراتی از مستر چیف دارید؟ او سال‌های بسیاری در میان گیمرها جای داشته و باید دید چه جایگاهی در میان عاشقان فیلم و سریال خواهد یافت.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments