۵ حقیقت دنیای هیلو

۵ نکته که پیش از تماشای سریال Halo باید بدانید

دنیای هیلو بسیار بزرگ‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید!

1%
  • 0/10
۵ نکته که پیش از تماشای سریال Halo باید بدانید ۰ ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ مقالات جانبی (تلویزیون) کپی لینک

سریال تلویزیونی هیلو (Halo) این روزها گیمرها، عاشقان فیلم و سریال و حتی خوره‌های کتاب را به یکدیگر نزدیک کرده و ما نیز آن را بهانه‌ای بسیار عالی برای بررسی برخی نکات از این فرنچایز فوق العاده می‌دانیم.

در حالی که خط داستانی سریال تلویزیونی هیلو که این روزها سر و صدای بسیاری به پا کرده به طور کامل در دنیایی دیگر نسبت به سری بازی ویدیویی هیلو و البته رمان‌های این فرنچایز رخ داده، سازندگان باور دارند که شباهت‌های بسیاری میان خط زمانی Silver که سریال در آن رخ داده و خط داستانی کانونی فرنچایز هیلو وجود دارد. این موضوع از برخی جهت‌ها به سود سازندگان و از برخی جهت‌ها به ضرر آن‌ها شد. ابتدا به نکات مثبت می‌پردازیم.

اگر سری بازی Halo یا رمان‌های آن را مطالعه کرده باشید، با تماشای سریال تلویزیونی هیلو بابی جدید از این فرنچایز دوست داشتنی و قدیمی در برابر شما باز خواهد شد و اگر به تجربه سری بازی هیلو یا مطالعه رمان‌های آن نپرداخته باشید، با سریالی اکشن، احساسی و معنادار روبه رو خواهید شد که دل کندن از آن سخت است. موضوع اول برای اشخاص با سابقه در فرنچایز هیلو که به دنبال تجربیات جدید هستند بسیار عالی است.

در سوی دیگر و برای نکات منفی این خط داستانی جدید روی صحبت ما با دسته‌ای دیگر از کهنه کاران این فرنچایز است. بسیاری از پیشکسوتان دنیای هیلو نه به دنبال خط داستانی جدید، بلکه به دنبال رسانه‌ای با محتوای آشنای هیلو برای اوقات فراغت خود بودند، با این حال باید از نو به دنبال رازهای مخفی در این سریال بپردازند. بسیاری چنین چیزی را نپسندیده و دنیای نوستالژیک دوست داشتنی خود را می‌پسندند.

مطلبی که امروز برای شما فراهم شده، نه درباره نکات مثبت و منفی سریال هیلو، بلکه درباره نکاتی است که بسیاری از پیشکسوتان با آن‌ها آشنا بوده و تازه واردان به دنیای فانتزی و زیبای هیلو، باید از آن‌ها آگاه باشند. در مطلب امروز قصد داریم برخی واژه‌های اساسی که مرتبط با اشخاص، گروه‌ها و هر چیز دیگر در دنیای هیلو هستند را بررسی کنیم تا شما با دیدی وسیع‌تر به تماشای سریال هیلو پرداخته و قدرت درک خود از این سریال را افزایش دهید.

مطلب ما شامل ۵ نکته اصلی از دنیای هیلو بوده که بسیار اساسی هستند و گیمرهای این فرنچایز و خوانندگان رمان‌ها بدون شک با آن‌ها روبه‌رو شده‌اند. این نکته را نیز باید در نظر داشت که با تفاوت خط زمانی سریال تلویزیونی هیلو با سری بازی و رمان‌های آن، ممکن است برخی نکات ذکر شده در این مطلب به طور کاملا مشابه در سریال نمایان نشوند.

حلقه‌های هیلو (Halo Rings) چه چیزی هستند؟

ما در تریلر رسمی سریال تلویزیونی هیلو بارها و بارها کلمات هیلو و حلقه مقدس (Sacred Ring) را شنیدیم که به ما اهمیت این دو کلمه را القا کرد. اما هیلو چیست و چه چیزی آن‌ها را تا این حد مهم و با ارزش می‌کند؟

اگر بخواهیم پاسخی کوتاه بدهیم، باید گفت که هیلوها در حقیقت ابرسلاح‌هایی هستند که هزاران سال پیش، پیش از قدرت‌گیری کاوننت‌ها (Covenants) و انسان‌ها توسط تمدنی بسیار پیشرفته که حالا با نام پیشروها (Forerunners) شناخته می‌شوند ساخته شده‌اند.

این سلاح‌ها به نحوی آخرین سنگر Forerunners برای رهایی و مقاومت در برابر انگل‌هایی به نام فلاد (Flood) بوده که قدرت حمله به سیستم عصبی دیگر گونه‌ها، تبدیل به فلاد و سو استفاده از آن‌ها را دارند. حلقه‌های هیلو قدرت پایان دادن به حیات در تمام کهکشان را دارند. حلقه‌های هیلو در صورت فعال شدن قدرت انقراض فلاد، به همراه میزبان خود را داشته و اکنون نیز دارند. گروه Forerunners که موفق به شکست فلاد نشده، از هر گونه، نمونه‌هایی در Noah’s Ark (کشتی نوح) که یکی دیگر از سازه‌های آن‌ها بوده را جمع آوری، سپس حلقه‌های هیلو را فعال ساخته و پس از این عملیات تمام دنیا را با نمونه‌های جمع آوری شده پر کرده‌اند. پس از این واقعه Forerunners به طور کلی از صحنه روزگار حذف و حلقه‌های هیلو را از خود به جای گذاشته‌اند.

گروه Insurrection چه کسانی هستند؟

ما در سریال تلویزیونی هیلو تمام مدت شاهد رویارویی و مبارزه UNSC با کاوننت‌ها هستیم و همچنین می‌دانیم که شاهد گروه شورشیان (Insurrectionists) خواهیم بود. اما گروه Insurrectionists چه کسانی هستند و موضعشان چیست؟

گروه شورشیان، گروهی بزرگ در سطح کهکشان بوده و افراد آن‌ها در Outer Colonies، به عبارت دیگر سیاره‌های بسیار دور از زمین و خارج از محدوده اختیارات اصلی انسان‌ها زندگی می‌کنند. اعضای این گروه باور دارند که دولت متحد زمین (UEG یا Unified Earth Government) و البته UNSC که دستورات آن‌ها را عملی کرده ظالم و ستمگر هستند و از همین رو آن‌ها با به دست گرفتن سلاح قصد رویارویی و جنگ با UEG و UNSC برای دستیابی به آزادی دارند.

خاستگاه اسپارتان‌ها

مستر چیف (Master Chief) و دیگر اسپارتان‌های همراه او بیش از هر چیزی در سریال تلویزیونی هیلو به چشم ما می‌آیند، ولی اسپارتان‌ها چه کسانی هستند و چگونه به وجود آمده‌اند؟

واقعیت این است که اگر بخواهیم به اصل اسپارتان‌ها بپردازیم، باید ساعات بسیاری آن‌ها را تشریح کنیم، اما قصد داریم آن‌ها را به بهترین و البته کوتاه‌ترین شکل توضیح دهیم. اسپارتان‌ها در حقیقت ابر سربازان (Super Soldiers) انسان‌ها بوده که توسط برنامه‌ای که دکتر کاترین هالزی (Dr. Catherine Halsey) طراحی کرده به وجود آمده‌اند. برنامه پایه‌ریزی شده توسط هالزی شامل ربودن کودکان، مراقبت و محافظت از آن‌ها و البته تربیت به عنوان یک ابر سرباز است. پس از آن، این سربازها طی برنامه هالزی در دوران نوجوانی از لحاظ ژنتیکی و سایبرنتی تغییر داده می‌شوند. این کودکان که حالا تبدیل به اسپارتان شده زرهی با نام میولنیر (Mjolnir) دریافت کرده که در کنار محافظت حداکثری، قدرت عکس العمل و جنگ افروزی آن‌ها را افزایش می‌دهد.

اسپارتان‌ها در حقیقت برای رویارویی با شورشی‌ها که تبدیل به تهدیدی بزرگ برای UEG و UNSC شده بودند توسعه یافتند، با این حال با آغاز جنگ میان انسان‌ها و کاوننت‌ها، اسپارتان‌ها تبدیل به سلاح‌‌های بسیار مهم بشریت در برابر این موجودات فضایی شدند.

چرا کورتانا تا این حد خاص است؟

هوش مصنوعی کورتانا (Cortana) در سریال، بازی‌ها یا رمان‌های فرنچایز هیلو نقشی مهم دارد و به زودی باید شاهد حضور او در کنار مستر چیف باشیم، ولی چه چیزی کورتانا را نسبت به دیگر هوش‌های مصنوعی و بسیاری چیزهای دیگر در دنیای Halo مهم و خاص می‌کند؟

اولین چیزی که کورتانا را خاص کرده این است که او نه یک هوش مصنوعی معمول، بلکه هوش مصنوعی هوشمند است. به عبارت دیگر او شخصیت و نبوغ مخصوص به خود را در کنار قدرت یادگیری از محیط اطراف را دارد. تقریبا تمامی هوش‌های مصنوعی دنیای هیلو به غیر از کورتانا، از قدرت‌هایی چون احساس و تجربه بهره نبرده و قدرت یادگیری و فهم اطلاعاتی خارج از اطلاعات برنامه‌ریزی شده خود را ندارند.

دومین چیزی که کورتانا را مهم کرده این است که کورتانا در حقیقت نمونه‌ای کامل از مغز دکتر هالزی، طراح و سازنده اسپارتان‌ها و یکی از مغزهای متفکر UNSC است. کورتانا به همین دلیل نسبت به دیگر هوش‌های مصنوعی بسیار باهوش و قدرتمند است. کورتانا قدرت بررسی، چینش استراتژی و پردازش داده‌ها را بهتر و سریع‌تر از تمام هوش‌های مصنوعی انسان دارد.

چرا کاوننت‌ها از انسان‌ها تنفر دارند؟

کاوننت‌ها تنفری بیش از حد و غیر قابل توصیف نسبت به انسان‌ها دارند، اما دلیل آن چیست؟

تنفر کاوننت‌ها نسبت به انسان‌ها از پرستش پیشروها توسط آن‌ها نشات می‌گیرد! کاوننت‌ها باور دارند که فعال‌سازی حلقه‌های هیلو آن‌ها را وارد سفر بزرگ (Great Journey) کرده و تمام آن‌ها را نزد خدایان خود می‌برد. داستان از آنجایی تلخ شده که کاوننت‌ها پس از به چنگ آوردن یکی از هوش‌های مصنوعی Forerunners متوجه می‌شوند که آن‌ها لقب Reclaimer (بازپس گیرنده) را به گونه انسان داده و به عبارتی انسان باید جایگزین پیشروها شود. چنین اطلاعاتی با باورهای کاوننت‌ها در تناقض بوده و رهبران آن‌ها برای جلوگیری از پایان سلطه خود این اطلاعات را از پیروان خود مخفی نگه داشته‌اند.

رهبران کاوننت‌ها برای جلوگیری از فروپاشی امپراطوری خود، اعلام می‌کنند که انسان‌ها بخشی بزرگ از سازه‌های پیشروها را تخریب کرده و به همین دلیل باید از بین بروند. به دنبال آن تمام پیروان امپراطوری کاوننت‌ها لقب مرتد (Heretic) را به انسان‌ها نسبت داده و باور دارند پیش از آغاز سفر بزرگ خود باید تمام انسان‌ها از صحنه روزگار حذف شوند.

دنیای هیلو دنیایی بسیار پیچیده، با جزئیات و پر از معانی است که به شدت با دنیای حال حاضر ما همخوانی داشته و نباید این فرنچایز را صرفا یک فرنچایز اکشن برای گذران وقت آزاد دانست. ما باور داریم که با دانستن این ۵ حقیقت از دنیای هیلو شما با دیدی وسیع‌تر به تماشای این سریال پرداخته و می‌توانید بیش از پیش از آن لذت ببرید.

شما چه حقایقی از این فرنچایز می‌دانید که برای فهم بهتر این سریال ضروری هستند؟ منتظر نظرات شما هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments