اگزینوس ۲۴۰۰ نیامده خبرساز شد؛ این تراشه برای گیمینگ مناسب نیست!

آیا سامسونگ باز هم از یک سوراخ گزیده می‌شود؟

اگزینوس ۲۴۰۰

سری گلکسی اس ۲۴ قرار است با اگزینوس ۲۴۰۰ در اروپا و خاورمیانه در دسترس قرار بگیرد؛ پردازنده‌ای که حالا خبر خوبی درباره آن به گوش نمی‌رسد.

متأسفانه یا خوشبختانه، سامسونگ بار دیگر قصد دارد به همان سیاست سابق خود برگردد؛ یعنی عرضه‌ی پرچم‌داران سری گلکسی اس ۲۴ با دو نوع پردازنده در کشورهای مختلف جهان. بدین ترتیب مدل‌های عرضه شده در بازار اروپا و خاورمیانه با تراشه‌ی اگزینوس و مدل‌های عرضه شده در آمریکا، چین و کره‌ی جنوبی هم به تراشه‌ی اسنپدراگون مجهز خواهند شد.

اگرچه اگزینوس ۲۴۰۰ قرار است از همان هسته‌های مشابه اسنپدراگون ۸ نسل ۳ بهره ببرد و حتی دو هسته بیشتر هم خواهد داشت، اما گفته می‌شود باز هم این نماینده‌ی کوالکام است که قدرتمندتر خواهد بود.ظاهرا Xclipse 940 که با همکاری AMD و سامسونگ و با معماری RDNA طراحی شده، در مقایسه با گرافیک اسنپدراگون ضعیف‌تر خواهد بود.

اگرچه خبرها حاکی از آن است که سامسونگ به شدت روی بهینه بودن آن کار کرده اما ظاهرا این ضعف به خاطر سامسونگ یا فناوری ساخت این شرکت نیست، بلکه به طراحی خود گرافیک مربوط می‌شود. در نتیجه گفته می‌شود در انجام بازی‌های سنگین، این گرافیک، گیمرها را با مشکل مواجه خواهد کرد چون عملکرد پایداری نداشته و سریع داغ می‌کند.

اگزینوس ۲۴۰۰

اگزینوس ۲۴۰۰ از ۱۰ هسته بهره می‌برد که با ترتیب ۱ + ۲ + ۳ + ۴ در کنار هم قرار گرفته‌اند. هسته‌ی نخست از نوع Cortex-X4 با فرکانس ۳٫۱۶ گیگاهرتز، هسته‌ی دوم از نوع Cortex-A720 با فرکانس ۲٫۹ گیگاهرتز، هسته‌ی سوم از همان نوع با فرکانس ۲٫۶ گیگاهرتز و در نهایت هم هسته‌ی چهارم از نوع Cortex-A520 با فرکانس ۱٫۹۵ گیگاهرتز. 

پردازشگر گرافیکی Xclipse 940 هم شش هسته‌ی پردازشی گروهی خواهد داشت که دو برابر چیزی است که در اگزینوس ۲۲۰۰ دیده بودیم. اگر فناوری ساخت این تراشه تغییر نکرده باشد، باید انتظار داشت عملکرد گرافیکی این تراشه ضعیف‌تر از اسنپدراگون ۸ نسل ۳ باشد.

سامسونگ می‌خواهد در ساخت پردازنده‌ی جدید از فناوری ساخت ۴ نانومتری جدیدش استفاده کند (4LPP). هنوز مشخص نیست آیا این فناوری ساخت به خوبی فناوری ساخت ۴ نانومتری TSMC هست یا خیر چون TSMC با ساخت اسنپدراگون ۸ نسل ۲ با این فناوری ساخت، کاربران سری گلکسی اس ۲۳ را در سراسر جهان کاملا راضی و خوشحال نگه داشته است اما سرنوشت کاربران سری اس ۲۴ به خاطر اگزینوس ۲۴۰۰ فعلا در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا