هر آنچه از ریبوت فیلم مردان ایکس می‌دانیم
1%
 • 10/10

هر آنچه از ریبوت فیلم مردان ایکس می‌دانیم

بازگشت جهش‌یافته‌ها به دنیای لایو اکشن!!

هر آنچه از ریبوت فیلم مردان ایکس می‌دانیم ۰ ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ مارول کپی لینک

به‌لطف تریلر‌های منتشر شده از انیمیشن سریالی X-Men 97 و فیلم به‌شدت مورد انتظار Deadpool & Wolverine، هیجان طرفداران برای ریبوت فیلم مردان ایکس از قبل هم بیشتر است. از آنجایی که انتشار هر دو پروژه نزدیک است، قصد داریم در این مطلب نگاهی به فیلم مردان ایکس استودیو مارول داشته باشیم.

پس از نهایی شدن ادغام فاکس قرن بیستم و دیزنی در سال ۲۰۱۹، کوین فایگی (Kevin Feige)، رئیس استودیو مارول معرفی جهش‌یافته‌ها و اعضای گروه مردان ایکس به دنیای سینمایی مارول را تایید کرده بود. اولین اشاره به جهش‌یافته‌ها ابتدا با سریال نه‌چندان جالب Ms. Marvel صورت گرفت چراکه مارول با تغییر دادن داستان پیشینه کامالا خان، ناانسان محبوب و جوان کمیک‌ها را به یک جهش‌یافته تبدیل کرد. سپس دنباله Black Panther: Wakanda Forever پای نیمور، قدیمی‌ترین جهش‌یافته کمیک‌ها را به دنیای سینمایی مارول باز کرد و قدمی بزرگ در راستای معرفی مردان ایکس برداشت. از دیگر حضور افتخاری جهش‌یافته‌ها نیز می‌توان به آقای جاودانه در فاجعه تلویزیونی She-Hulk: Attorney at Law، پروفسور ایکس در دنباله مولتی‌ورسی Doctor Strange 2 و بیست در سکانس پس از تیتراژ فاجعه سینمایی The Marvels اشاره کرد.

اگر به‌خاطر داشته باشید، استودیو مارول سال گذشته سکوت چهار ساله خود را شکسته و در گزارش ددلاین از جستجو برای یافتن یک نویسنده برای نگارش فیلمنامه ریبوت مردان ایکس خبر داد بود. ظاهرا کوین فایگی قراره از پاییز امسال با نویسنده‌های مختلف ملاقات داشته باشد و ایده‌هایشان را برای داستان اولین فیلم مورد انتظار مردان ایکس بشنود. ددلاین همچنین تایید کرده بود که مارول هیچ عجله‌ای برای تعیین فیلمنامه‌نویسان ندارد چون هنوز تاریخ اکران پروژه مشخص نیست. جالب اینجاست که این به‌روزرسانی هیجان انگیز صحت داشتن بزرگترین تئوری فاز هفتم دنیای سینمایی مارول را تایید می‌کند. با توجه به اینکه فازهای اول تا سوم به‌عنوان حماسه بی‌نهایت و فازهای چهارم تا ششم به‌عنوان حماسه مولتی‌ورس شناخته می‌شوند، پیش‌بینی می‌شد که فازهای هفتم تا نهم نیز حماسه جهش‌یافته‌ها نام بگیرند چون با نابود شدن کانگ فاتح و برقراری نظم مولتی‌ورس در پایان فاز ششم، مارول به داستانی جدید نیاز پیدا خواهد کرد تا بتواند فرانچایز خود را گسترش بدهد و چه داستانی بهتر از مردان ایکس که نقشی پررنگ در تاریخ هشتاد ساله مارول کمیکس دارد.

حالا صرف نظر از این موارد، تصمیم داریم نگاهی به اخبار، اطلاعات و گمانه‌زنی‌های ریبوت فیلم مردان ایکس داشته باشیم، چراکه تا چند ماه آینده استودیو مارول با انتشار پروژه‌های مورد انتظار X-Men 97 و Deadpool & Wolverine، اولین قدم در راستای بازگرداندن جهش‌یافته‌ها به دنیای لایو اکشن را برمی‌دارد.

آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها (رسمی و غیررسمی)

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، سال گذشته ددلاین از جستجوی مدیر استودیو مارول برای یافتن نویسنده پروژه خبر داده بود. متاسفانه به‌جز این مورد، هیچ اطلاعات رسمی یا غیررسمی به بیرون درز نکرده است. اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود و مارول بتواند نویسنده پروژه را تا چند ماه آینده پیدا کند، پروژه می‌تواند وارد مرحله پیش تولید بشود. در حال حاضر دو پروژه‌ای که تماما روی جهش‌یافته‌ها متمرکز شده، مجموعه تلویزیونی X-Men 97 و فیلم به‌شدت مورد انتظار Deadpool & Wolverine است، اما با اخراج شدن جف لاونس (Jeff Loveness)، نویسنده سابق پنجمین فیلم انتقام جویان، احتمال حضور مردان ایکس و سایر جهش‌یافته‌ها در رویداد کراس اوری Avengers 5 بالا رفته، زیرا قبل از اخراج شدن رسما تایید کرده بود که مردان ایکس جایی در فیلمنامه او ندارند.

البته جف لاونس در یکی از مصاحبه‌های خود با وب‌سایت کولایدر اعتراف کرده بود که مردان ایکس می‌توانند تاثیر مثبتی بر داستان Avengers 5 داشته باشند. او شخصیت مگنیتو را ابرشرور مورد علاقه‌اش در عرصه داستان سرایی خطاب کرده و توضیح داده بود که به‌عنوان یک شخصیت شرور چقدر می‌تواند در داستان فیلم موثر باشد، زیرا طرفداران خیلی راحت با او احساس همدردی می‌کنند.

می‌دانید مگنیتو همواره ابرشرور مورد علاقه من در عرصه داستان سرایی بوده و هست. او به‌عنوان یک آنتگونیست به‌شدت قانع کننده است، زیرا شما صرف نظر از نقشه‌های شوم و پلیدش، به راحتی با او همدردی می‌کنید. به‌همین خاطر فکر می‌کنم ما در این فیلم فرصت خوبی داریم تا بتوانیم از کنگ فاتح، ابرشروری پرشور و آسیب پذیر بسازیم که همواره با خودش و انتقام‌جویان در تقابل است.

وقتی تاثیر مردان ایکس در فیلم Avengers 5 را در نظر بگیریم، متوجه می‌شویم که اضافه کردن عنصر خانواده به داستان فیلم کار راحت و پیش پا افتاده‌ای نخواهد بود. برای مثال مثلث عشقی سایکلاپس، جین گری و ولورین که در فرانچایز سینمایی فاکس نمایش داده شد، نمونه‌ای عالی از پیوند پیچیده‌ای است که زیر سقف عمارت چارلز اگزاویر به‌وجود آمده است. با این حال، پیوندهای پروفسور ایکس با دشمنش مگنیتو، مثال بارزی از شکل گیری روابط خانوادگی پیچیده در کمیک‌های مردان ایکس است که تا حدودی به رویکردهای حقوق مدنی مختلف دکتر مارتین لوتر کینگ جونیور و مالکوم ایکس شباهت دارد. در اصل چارلز و مگنیتو برادرانی با اهداف مشترک، اما روش‌ها و طرز فکری کاملا متفاوت هستند.

فیلم مردان ایکس چه زمانی اکران می‌شود؟

در زمان نگارش این مطلب، هنوز هیچ تاریخ مشخصی برای اکران فیلم مردان ایکس اعلام نشده و معلوم نیست که آیا بخشی از نقشه راه فاز ششم دنیای سینمایی مارول است یا همانطور که پیش‌تر اشاره شد، آغازگر حماسه جدید فرانچایز است. در حال حاضر وقتی صحبت از تاریخ اکران فیلم مردان ایکس به میان می‌آید، طرفداران به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ آنهایی که معتقدند این فیلم بخشی از فاز ششم است و قراره بین دو رویداد کراس اوری Avengers 5 و Avengers: Secret Wars قرار بگیرد و آنهایی که معتقدند مردان ایکس بعد از اقتباس لایو اکشن جنگ‌های مخفی اکران می‌شود و آغازگر حماسه جهش‌یافته‌ها است. خوشبختانه تنها چند ماه تا برگزاری همایش کمیک کان سن دیگو باقی مانده و اگر مارول در آن حضور داشته باشد، می‌تواند با رونمایی از سایر عناوین فاز ششم، به سردرگمی طرفداران پایان بدهد.

کدامیک از چهره‌های آشنا در ریبوت فیلم مردان ایکس بازخواهند گشت؟

کدامیک از چهره‌های آشنای فرانچایز نابود شده فاکس در ریبوت فیلم مردان ایکس بازخواهند گشت؟ برای پاسخ به این سوال باید تا اکران فیلم به‌شدت مورد انتظار Deadpool & Wolverine صبر کنیم، چراکه طبق اطلاعات غیررسمی چند ماه اخیر، قسمت پایانی سه‌گانه ددپول قراره پای برخی از جهش‌یافته‌ها را به دنیای سینمایی مارول باز ‌کند. در حال حاضر شاهد حضور افتخاری کوتاه بیست در سکانس پس از تیتراژ فاجعه سینمایی The Marvels و پروفسور ایکس در دنباله مولتی‌ورسی Doctor Strange 2 بودیم اما چون آنها متعلق به خط زمانی دیگری بودند، نمی‌توان نسبت به حضورشان در ریبوت فیلم مردان ایکس امیدوار بود.

در ادامه می‌توانید تمامی جهش‌یافته‌هایی که در دنیای سینمایی مارول دیده شده‌اند را مشاهده کنید:

 • کامالا خان ملقب به میس مارول در سریال Ms. Marvel
 • نیمور در دنباله Black Panther: Wakanda Forever
 • پروفسور ایکس در دنباله Doctor Strange 2
 • آقای جاودانه در سریال She-Hulk: Attorney at Law
 • ال آگیولا در سریال She-Hulk: Attorney at Law
 • هنک مک‌کوی ملقب به بیست در دنباله The Marvels
 • وید ویلسون ملقب به ددپول در فیلم Deadpool & Wolverine
 • جیمز هاولت ملقب به ولورین در فیلم Deadpool & Wolverine
 • نگاسونیک تینیج وارهد در فیلم Deadpool & Wolverine
 • کلاسوس در فیلم Deadpool & Wolverine
 • پایرو در فیلم Deadpool & Wolverine

مهمترین ایستراگ فاز پنجم که می‌تواند در داستان فیلم مردان ایکس نقش داشته باشد

اگر به‌خاطر داشته باشید در قسمت چهارم سریال تهاجم مخفی یک ایستراگ کوچک وجود داشت که خیلی نامحسوس به آینده جهش‌یافته‌ها و مردان ایکس در دنیای سینمایی مارول اشاره می‌کرد. در آن قسمت نشان داده شد که چگونه وارا (همسر نیک فوری) هویت دکتر پریسیلا را به‌دست آورده است. یکی از آثار هنری روی دیوار خانه وارا و فیوری، کتابی از پریسیلا با عنوان رمزگشایی ژن فوق بشری است که ثابت می‌کند او قبل از مرگش در حوضه زیست شناسی کار می‌کرده است. تا قبل از معرفی میس مارول، ابرقهرمانان هرگز به‌عنوان جهش‌یافته یا فرا انسان شناخته نشده بودند، زیرا اکثر آنها توسط آزمایش‌های علمی به‌قدرت‌های ماورایی دست پیدا کرده بودند، مثل کاپیتان‌ آمریکا، هالک، اسپایدرمن، واندا ماکسیموف و خیلی شخصیت‌های دیگر. اما جهش‌یافته‌ها و فرا انسان‌ها از بدو تولد دارای قدرت و توانایی‌های ماورایی هستند که باید توسط فرآیند خاصی به‌نام تریجنسیس فعال شوند.

موضوع جهش‌یافته‌ها و فرآیند تریجنسیس ابتدا با مجموعه هفت فصلی .Agents of S.H.I.E.L.D در دنیای لایو اکشن به تصویر کشیده شد. در فصل دوم سریال مامور دیزی جانسون توسط کریستال تریجن به قدرت‌های زمین لرزه دست پیدا می‌کند و به ابرقهرمانی که Quake نام دارد تبدیل می‌شود. در کمیک‌ها میس مارول هم توسط کریستال تریجن متحول شده بود ولی به‌دلیل تغییر کردن داستان پیشینه‌اش متاسفانه هنوز به‌طور رسمی شاهد فرآیند تریجنسیس در دنیای سینمایی مارول نبودیم. در کل کتاب رمزگشایی ژن فوق بشری دکتر پریسیلا ایستراگ مهمی است چراکه علاوه‌بر تایید حضور جهش‌یافته‌ها، به‌نوعی وقایع سریال ماموران شیلد را به MCU پیوند می‌زند.

فعلا مشخص نیست که چرا پریسیلا با توجه به اینکه یک اسکرول نفوذی بوده است، تصمیم گرفت کتابی درباره ژن فوق بشری بنویسد. البته این احتمال وجود دارد که گراویک به پریسیلا دستور داده باشد تا در راستای ساخت دستگاه خلق ابراسکرول‌ها تحقیقاتی در مورد ژن جهش‌یافته‌ها انجام دهد. همچنین این احتمال وجود دارد که تحقیقات ژن فوق بشری نقش خاصی در پروژه ابراسکرول‌ها نداشته و به‌همین خاطر پریسیلا از آن صرفا به‌عنوان راهی برای منحرف کردن افکار عمومی استفاده کرده باشد.

تئوری جالبی که ممکن است در داستان فیلم مردان ایکس نقش داشته باشد

به‌لطف کانسپت مولتی‌ورس که می‌تواند به اندازه هیجان‌انگیز بودنش، چالش‌برانگیز باشد، استودیو مارول راه‌های زیادی برای باز کردن پای جهش‌یافته‌ها و گروه مردان ایکس به دنیای سینمایی مارول دارد، به‌ویژه آنهایی که قبلا وجودشان در واقعیت دیگری جدا از MCU تایید شده است. با اینکه به‌جز تعداد انگشت شماری مثل نیمور و کامالا خان، شخصیت‌های اصلی مجموعه مردان ایکس، چه با بازیگران قدیمی فرانچایز فاکس قرن بیستم و چه با بازیگران جدید‌، هنوز در دنیای سینمایی مارول دیده نشدند اما با توجه به دنباله دکتر استرنج به‌نظر می‌رسد استودیو مارول مجبور نیست حتما آنها را در خط زمانی اصلی یعنی زمین ۱۹۹۹۹۹ معرفی کند.

فیلم Doctor Strange 2 رسما وجود داشتن نسخه‌ای از مردان ایکس در زمین ۸۳۸ را تایید کرد. اگرچه پاتریک استوارت (Patrick Stewart) ایفاگر نقش چارلز اگزاویر بود ولی کت و شلوار سبز، ویلچر کلاسیک زرد و همچنین موسیقی متن دهه نود به‌خوبی ثابت کرد که مردان ایکس زمین ۸۳۸ گروهی منحصر به‌فرد با داستان پیشینه منحصر به‌فرد نیستند. در واقع آنها از سریال قدیمی X-Men: The Animated Series الهام گرفته شده‌اند.

با توجه به اینکه استودیو مارول قبلا ایده وجود داشتن جهش‌یافته‌ها در واقعیت دیگری را مطرح کرده، ساده‌ترین کاری که می‌تواند انجام بدهد جدا نگه داشتن آنها از خط زمانی اصلی است. از طرفی نباید فراموش کنیم که معرفی مردان ایکس چالش‌های متعددی به‌همراه خواهد داشت، چون آنها هیچ سابقه‌ای در دنیای سینمایی مارول نداشته و هیچ بهانه قابل قبولی نیز برای پنهان شدنشان در طول چهار فاز اول فرانچایز وجود ندارد. در عوض، استودیو مارول می‌تواند مردان ایکس را در دنیای دیگری رها کند و در صورت لزوم از طریق کانسپت مولتی‌ورس به خلق کراس اورهای بزرگ بپردازد. اینگونه دنیای سینمایی مارول ضمن داشتن جهش‌یافته‌هایی مانند نیمور، کامالا و سایر شخصیت‌ها که مستقیما با مردان ایکس در ارتباط نیستند، می‌تواند به راحت‌ترین شکل ممکن داستان فیلم مردان ایکس را راه اندازی کند.

آیا ولورین در ریبوت فیلم مردان ایکس حضور دارد؟

سال گذشته شایعه‌ای شوکه‌کننده بین طرفداران دست به دست می‌شد که ادعا می‌کرد ریبوت فیلم مردان ایکس قراره گروهی بدون ولورین را به دنیای سینمایی مارول معرفی کند. در حالی که نبودن جهش‌یافته نامیرای محبوب کمیک‌ها در چنین پروژه بزرگ و مورد انتظاری ناراحت کننده است، اما بنا به دو دلیل اقدامی کاملا منطقی و هوشمندانه است. یکی از دلایل شکست فیلم‌های مردان ایکس فاکس قرن بیستم توجه بیش از اندازه به ولورین بود، به‌طوری که سایر جهش‌یافته‌های فرانچایز حکم شخصیت‌های فرعی داشتند. به‌همین خاطر معرفی نکردن ولورین در فیلم جدید مردان ایکس می‌تواند مارول را از تکرار اشتباهی بزرگ بازدارد. همچنین شایان ذکر است که این موضوع قبلا در کمیک‌ها نیز دیده شده و ولورین تا سال ۱۹۷۵ در گروه مردان ایکس حضور پیدا نکرده است.

استودیو مارول هنوز نویسنده پروژه را پیدا نکرده، بنابراین انتظار نمی‌رود که ریبوت فیلم مردان ایکس در آینده نزدیک به پرده نقره‌ای بیاید. بهترین سناریو اکران شدنش بعد از فیلم Avengers: Secret Wars است، زیرا اینگونه می‌تواند فاز هفتم تا نهم دنیای سینمایی مارول را به حماسه جهش‌یافته‌ها (The Mutant Saga) تبدیل کند.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments