جزئیات بازی Spider-Man 2

جزئیات بازی Spider-Man 2 که شما را دیوانه می‌کنند!

استودیو اینسامنیاک، سنگ محک بازی‌های ابر قهرمانی شد!

این روزها قدرت واقعی یک عنوان را جزئیات ریز آن به ما نشان می‌دهند و همانگونه که انتظار می‌رفت، بازی Marvel’s Spider-Man 2 در این بخش نیز ما را نا امید نکرد. در این مطلب به بررسی برخی جزئیات بازی Spider-Man 2 می‌پردازیم که شما را شیفته این بازی می‌کنند.

سال ۲۰۲۳ رو به پایان بوده و می‌توان گفت تمام بازی‌های مهمی که انتظارشان را می‌کشیدیم به انتشار رسیده و ما توانسته‌ایم به تجربه آن‌ها بپردازیم. سال ۲۰۲۳ اولین سالی بود که قدرت واقعی کنسول‌های نسل نهمی را به ما نشان داد. طی این سال، ما بازی‌های بزرگ زیادی از جمله Starfield، Marvel’s Spider-Man 2، Alan Wake 2 و بازی‌های دیگر را دیدیم که به طور اختصاصی برای کنسول‌های نسل نهمی انتشار یافته و نسخه نسل هشتمی را ارائه ندادند.

این موضوع در حالی که متاسفانه باعث شده کاربران کمتری موفق به تجربه بازی‌های جدید شوند، از سوی دیگر باعث شد ما جزئیاتی بی نظیر از بازی‌ها را به لطف تکنولوژی‌های نسل نهمی تجربه کنیم که پیش از آن برای ما بی معنی بودند! یکی از مهم‌ترین بازی‌های امسال که به معنای واقعی یک بازی نسل نهمی بود، عنوان Marvel’s Spider-Man 2 است که با داشتن جزئیات خیره کننده هر مخاطبی را شیفته خود می‌کند.

به طور کلی استودیو اینسامنیاک همیشه توجهی خیره کننده به جزئیات ریز داشته و بازی اسپایدر من ۲ نیز از این قائده مستثنی نیست. حال در این مطلب قصد داریم نگاهی به ۱۵ جزئیات بازی Spider-Man 2 داشته باشیم که دید شما به این بازی را تغییر خواهند داد.

زمین‌های بیسبال

همانطور که می‌دانید شهر نیو یورک یکی از مهم‌ترین شهرها در تاریخ ورزش بیسبال بوده و خواهد بود. شهر بازی اسپایدر من نیز مملو از زمین‌های بیسبال بوده که شما می‌توانید در آن‌ها گشت و گذار کنید. به طور کلی شما چیزی برای دویدن و گشت و گذار در زمین‌های بیسبال، به غیر از زیبایی ظاهری و عظمت برخی از آن‌ها دریافت نمی‌کنید، بلکه به یک زمین بیسبال خاص بروید! شما اگر به زمین بیسبالی با نام Big Apple Baller Stadium در منطقه Downtown Brooklyn بروید، از خانه زمین بیسبال حرکت کرده، هر سه بیس را پیموده و از نو به خانه ابتدایی برسید، دیالوگی خاص از زبان عنکبوتی خود شنیده و البته تروفی جذاب Home Run! را نیز بازگشایی می‌کنید.

قابلیت ریس تریسینگ بی نظیر

یکی از بخش‌هایی که نسل نهم را برای ما به شدت جذاب کرده، قابلیت ری تریسینگ است. این ویژگی هر لحظه در بازی Marvel’s Spider-Man 2 دیده شده و هرگز شما را نا امید نمی‌کنید. کافیست شما با تار عنکبوت خود از کنار ساختمانی بلند یا جسمی فلزی رد شوید تا جزئیات خیره کننده انعکاس نور را در آن‌ها ببینید. نکته بسیار جذاب در این بازی این بوده فارغ از نرخ فریم و حالت گرافیکی بازی، ویژگی ری تریسینگ همیشه فعال بوده و شما همیشه می‌توانید از آن لذت ببرید. لازم به ذکر است که استودیو اینسامنیاک تنها چند ماه پیش از انتشار رسمی بازی خود تصمیم گرفت که این ویژگی را برای همیشه فعال نگه دارد و باید گفت که ما از این تصمیم به شدت خوشحال هستیم!

دریافت ضربات

بازی Marvel’s Spider-Man 2 همیشه یک نکته را به ما گوش زد می‌کند. مردان عنکبوتی ما شکست ناپذیر نیستند! این نکته را از لباس عنکبوتی‌ها می‌توان به خوبی درک کرد. شما در صورت دریافت ضربه از دشمنان و کم شدن سلامتی خود، به وضوح می‌توانید پارگی لباس‌ها و زخمی شدن پیتر و مایلز را تماشا کنید. البته باید افزود که افزایش سلامتی شما سبب ترمیم لباس عنکبوتی‌ها می‌شود که چندان واقع گرایانه نیست، اما چیزی از ارزش‌های جزئیات این بازی کم نمی‌کند.

عکس‌های منوی اصلی

منوی اصلی بازی‌ها از سال‌ها پیش نشان دهنده عمق یک بازی است. معمولا منوی بازی‌ها برگرفته از نمادی مهم یا بخشی مهم از داستان یک بازی هستند. این موضوع و این بخش به روشی نه چندان جدید، اما جذاب در بازی Marvel’s Spider-Man 2 به نمایش درآمده است. پیشرفت شما در این بازی سبب تغییر منوی اصلی بازی می‌شود. معروف‌ترین منوی این بازی، برگرفته از صحنه‌ایست که مایلز و پیتر، بدون ماسک عنکبوتی خود در حال تماشای نیو یورک هستند. در بخش‌های دیگر ما می‌توانیم پیتر و مایلز را در حالی که از ساختمان‌ها آویزان هستند ببینیم. اما نباید فراموش کرد که محبوب‌ترین منوی بازی Marvel’s Spider-Man 2 منویی است که هری آزبورن (Harry Osborn) را در حال تماشای سیمبیوت در مخزن مخصوص خود، پیش از نگاه کردن به عکس مادر خود در تبلت نشان می‌دهد.

نسخه ریمیکس موسیقی متن بازی

یکی از مراحل فرعی جذاب این بازی به رویارویی ما با کوئنتین بک (Quentin Beck) که با نام میستریو (Mysterio) شناخته می‌شود، می‌پردازد. ما در این بخش باید به امتحان دستگاه‌های میستریوم بپردازیم. در ابتدا آن‌ها بی خطر به نظر رسیده و مایلز پس از تجربه آن‌ها، لقب «نسل بعدی سرگرمی» را به آن‌ها می‌دهد. اما این دستگاه‌ها به مرور خشن‌تر شده و آزار دهنده می‌شوند. البته در ابتدا مایلز با استفاده از آن‌ها موفق به برآورده کردن آرزوی خود، یعنی تبدیل شدن به یک دی جی می‌شود و موسیقی پخش شده در آن بخش، در حقیقت نسخه‌ای ریمیکس شده از موسیقی اصلی بازی است که نظر کاربران زیادی را جلب کرد.

انیمیشن مبارزات

انیمیشن‌های مبارزات بازی Marvel’s Spider-Man 2 به طور کلی خارق العاده بوده و به بهترین شکل ممکن آدرنالین را در بدن شما به جریان می‌اندازند. اما مبارزات این بازی یک نکته داشته که گرچه در لحظات کمی رخ می‌دهد، اما رخ دادن این اتفاقات همیشه لبخند بر لبان شما می‌آورد. عنکبوتی‌های بازی ما گاهی اوقات برای از بین بردن دشمنان خود از محیط اطراف یا وسایل نزدیک به خود استفاده می‌کنند. همانطور که گفته شد این اتفاق بسیار محدود در این بازی رخ می‌دهد و در عین حال سبب افزایش ضربه به دشمنان شما نمی‌شود، اما هیچ کاربری از لحظات هیجان انگیزتر و خاص‌تر در مبارزات یکی از بهترین ابر قهرمانان تاریخ گله مند نخواهد شد!

برج فیسک (Fisk Tower) جدید

در نسخه اول سری بازی Marvel’s Spider-Man ما شاهد ساخت و ساز برج فیسک، یکی از مهم‌ترین نقاط بازی بوده و حتی به مبارزه با زیر دستان مستر نگاتیو (Mister Negative) در آن پرداختیم. داستان بازی Marvel’s Spider-Man 2 مدتی پس از داستان نسخه ابتدایی رخ داده و حال اگر شما به دیدن برج فیسک بروید، متوجه می‌شوید که ساخت این برج کامل شده و حتی رستورانی با فضای باز زیبا و دیدی بی نظیر به شهر نیو یورک دارد. بدون شک بسیاری از شما دل خوشی از کینگ پین (Kingpin) ندارید، اما باید پذیرفت که او با برج زیبای فیسک جانی تازه به نیو یورک و بازی Marvel’s Spider-Man 2 بخشیده است.

مردم نیو یورک وقت سر خاراندن ندارند!

طی سال‌های اخیر، بازی‌ها برای حقیقی جلوه دادن بازی خود تمرکز بسیاری بر شخصیت‌های غیر قابل بازی یا به اصطلاح NPC قرار می‌دهند. بازی Marvel’s Spider-Man 2 نیز استثنا نبوده و از آنجایی که این بازی در شهر نیو یورک اتفاق می‌افتد، تعداد مردم عادی در مناطق مختلف، به خصوص منهتن (Manhattan)، بروکلین (Brooklyn) و کویینز (Queens) بسیار زیاد است. اما نکته مهم درباره این شخصیت‌های غیر قابل بازی این بوده که آن‌ها بی هدف نیستند. شما می‌توانید در بخش‌های مختلف شهر اشخاصی را ببینید که در حال تنیس بازی کردن یا انجام حرکات یوگا در پارک‌ها هستند. یکی از بخش‌های این ویژگی که ما را به خوب جلب کرد، زمان رخ دادن یک تصادف است. در چنین زمانی مردم برای تماشای بهتر اتفاقات دور محل رخ دادن تصادف جمع می‌شوند.

تعامل با مردم شهر

مانند نسخه ابتدایی، شما در بازی Marvel’s Spider-Man 2 می‌توانید به شکل مستقیم با مردم ارتباط برقرار کرده و صحبت کنید. در این بازی البته، ما شاهد افزوده شدن تعداد زیادی انیمیشن جدید هستیم که رابطه عنکبوتی با مردم را بهتر و صمیمی‌تر از نسخه پیشین نیز کرده است. شما می‌توانید در این نسخه با مردم سلفی گرفته، دست داده یا بسیاری کارهای دیگر را انجام دهید. مرد عنکبوتی قهرمانی به شدت مردمی بوده و تماشای این انیمیشن‌ها به وضوح عمق شخصیت مرد عنکبوتی را برای ما بیشتر کرده است.

تغییر صدا در تماس‌های تلفنی

ویژگی که در این بخش قصد داریم بررسی کنیم، یکی از ویژگی‌هایی بوده که کمتر کسی به آن توجه کرده، با این حال نشان دهنده ذوق بی نظیر توسعه دهندگان این بازی است. این ویژگی، تغییر صدای شخصیت‌های بازی در زمان انجام کارهای مختلف است. برای مثال، شما اگر با پیتر یا مایلز در حال پیاده روی باشید و ناگهان مری جین (Mary Jane) با شما تماس بگیرد، صدای پیتر یا مایلز کاملا عادی بوده و تغییری نخواهد کرد. اما اگر شما در حال تار زنی در سطح شهر باشید و کسی با شما تماس بگیرد، صدای پیتر و مایلز به دلیل فشار فیزیکی حاصل از تار زنی تغییر کرده و به عبارتی فشرده‌تر خواهد بود. به باور ما چنین ویژگی‌های کوچکی میزان اشتیاق توسعه دهندگان برای ساخت بازی را نشان داده و تجربه ما از یک عنوان را لذت بخش‌تر می‌کند.

قطع شدن تماس تلفنی

ویژگی که پیش‌تر بررسی کردیم، تمام جزئیات یک تماس تلفنی نبود. مکالمات تلفنی شما در بازی Marvel’s Spider-Man 2 هرگز به طور کامل قطع نشده و مکالمات از بین نمی‌روند. برای مثال، شما در حال صحبت کردن با تلفن هستید و اتفاقی به طور ناگهانی و غیر منتظره رخ می‌دهد. در چنین مواقعی تماس شما به طور کامل قطع نشده و از بین نمی‌رود. در عوض مرد عنکبوتی شما از شخص تماس گیرنده درخواست داشته تا لحظاتی صبر کند، عنکبوتی کار خود را انجام داده و پس از آن به مکالمه خود ادامه می‌دهد. این در حالی است که تمام جزئیات دیگر تماس از جمله تغییر صدا در این بخش‌ها نیز مشاهده می‌شوند. چنین اتفاقاتی، اتفاقاتی هستند که به طور مداوم در دنیای حقیقی ما نیز رخ داده و همین موضوع باعث شده ما احساس نزدیکی بیشتری با یک عنوان داشته باشیم.

انیمیشن‌های تغییر شخصیت

جابجایی میان پیتر و مایلز یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازی Marvel’s Spider-Man 2 است، اما زمانی که شما میان این دو شخصیت جابجا می‌شوید، همه چیز به یک باره رخ نمی‌دهد. برای مثال همیشه این احتمال وجود داشته که مایلز در حال ورزش کردن باشد و تا آماده شدن برای مبارزه کمی زمان نیاز دارد یا ممکن است پیتر در حالی که از تارهای خود آویزان بوده، در حال چک کردن ترند روز با گوشی خود باشد. چنین چیزی شاید برای استودیو اینسامنیاک جدید نباشد، اما بدون شک بار دیگر نشان دهنده اشتیاق آن‌ها برای ساخت این بازی است. شما می‌توانید انیمیشن‌هایی عالی و شبیه به انیمیشن‌های این بازی را دیگر بازی استودیو اینسامنیاک یعنی Sunset Overdrive نیز تماشا کنید.

جزئیات شخصیت ونوم

ما سال‌های زیادی در انتظار ورود سیمبیوت به بازی Marvel’s Spider-Man بودیم و نسخه دوم این سری بازی آن را به ما به بهترین و پر جزئیات‌ترین شکل ممکن هدیه داد. جزئیات سیمبیوت زمانی که پیتر را درگیر خود می‌کند خارق العاده هستند. سیمبویت در این بازی به شکلی طراحی شده که فکر می‌کنید کاملا زنده است. علاوه بر آن، زمانی که شما به دهان، زبان و دندان‌های ونوم توجه می‌کنید، در حالی که صحنه جذابی را نمی‌بینید، هر لحظه برای جزئیات آن به تحسین توسعه دهندگان این بازی می‌پردازید. همه چیز ونوم کامل بوده و به بهترین شکل طبیعت منفی این شخصیت را به تصویر می‌کشد.

قابلیت سفر سریع پر سرعت

قابلیت سفر سریع یا همان Fast Travel در نسخه پیشین نیز حضور داشت و به شدت پر سرعت بود، اما این قابلیت در نسخه دوم همه چیز را چندین پله ارتقا داده است. قابلیت سفر سریع بازی Marvel’s Spider-Man 2 تقریبا آنی بوده و حتی از این قابلیت در نسخه پیشین که تنها چند ثانیه طول می‌کشید نیز پر سرعت‌تر است. گمان کنید که استودیو اینسامنیاک تصمیم به حذف حالت نگه داشتن دکمه روی دسته برای تایید سفر می‌گرفت؛ در آن زمان ما واقعا در لحظه سفر می‌کردیم!

قابلیت فال دمیج

در بخش‌های ابتدایی مطلب اشاره داشتیم که اینسامنیاک تمرکز زیادی بر این موضوع داشته که عنکبوتی‌های ما شکست ناپذیر نبوده و هر لحظه ممکن است از بین بروند. حال باید افزود که آن‌ها برای تمرکز بیشتر بر این موضوع، قابلیت فال دمیج (Fall Damage) که در نسخه قبلی وجود نداشت را به بازی خود افزوده‌اند. شما می‌توانید با فعال سازی گزینه فال دمیج، تجربه‌ای نزدیک‌تر به واقعیت داشته و در صورت اشتباه کردن با زمین برخورد کرده و صدمات جبران ناپذیری در این بازی دریافت کنید. علاوه بر آن، شما در زمان برخورد با زمین، به دلیل نیروی زیاد وارد شده صدماتی بر زمین نیز می‌زنید که این قابلیت را طبیعی‌تر از پیش جلوه می‌دهد. همچنین باید افزود که پیتر معمولا پیش از برخورد با زمین، دستان خود جلوی را بدنش قرار داده تا صدمه کمتری ببیند.

بازی Marvel’s Spider-Man 2 با عملکرد فوق العاده خود موفق به تعریف استانداردهایی تازه برای بازی‌های ابر قهرمانی شده و انتظار می‌رود به لطف این بازی، ما در آینده عناوینی قوی‌تر در این سبک را تجربه کنیم. کدامیک از جزئیات بازی Spider-Man 2 نظر شما را بیشتر جلب کرد؟ در انتظار نظرات و تجربیات شما از این بازی هستیم.

3.7 3 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا