گیم پلی بازی Spider-Man 2

بررسی تریلر گیم پلی بازی Spider-Man 2

پیتر در راهی تاریک قدم می‌گذارد

بالاخره بعد از دو سال انتظار، سونی و استودیو اینسامنیاک گیمز در جریان رویداد پلی استیشن 2023، از گیم پلی بازی Spider-Man 2 رونمایی کردند.

عناوین انحصاری سونی برخی از بهترین بازی‌هایی هستند که تا به حال ساخته شده‌اند و به کررات جوایز بهترین بازی سال را کسب کرده‌اند. یکی از این بازی‌ها هم Marvel’s Spider-Man است که به‌دلیل گرافیک باورنکردنی، مپ وسیع و گیم‌پلی دیوانه‌کننده‌اش بسیار مورد تحسین قرار گرفت و راه را برای ساخته شدن اسپین آفی با محوریت مایلز مورالز هموار کرد. بازی Spider-Man: Miles Morales به‌لحاظ جلوه‌های بصری و گیم‌پلی چیزی کم نداشت اما متاسفانه به‌خاطر کوتاه بودن کمپینش، کمی مورد انتقاد نیز قرار گرفت. از آن زمان طرفداران مشتاقانه منتظر از راه رسیدن Spider-Man 2 بودند که قرار است پاییز سال جاری به‌صورت انحصاری برای کنسول پلی استیشن 5 عرضه شود. با اینکه چیزی حدود دو سال از معرفیش می‌گذرد، سونی چهارشبنه شب، با برگزاری رویدادی یک ساعته به معرفی عناوین فرست پارتی خود پرداخت و در آخر از گیم ‌پلی بازی Spider-Man 2 رونمایی کرد.

این پیش نمایش در قالب یک تریلر سینمایی نمایش داده شد که در آن سازندگان برداشت خود از شخصیت کریون شکارچی را به طرفداران معرفی کردند. کریون یکی از معروف‌ترین آنتاگونیست‌های اسپایدرمن است که در سال ۱۹۶۷ توسط استن لی (Stan Lee) و استیو دیتکو (Steve Ditko) خلق شده و همواره نقش پررنگی در تاریخ هشتاد ساله مارول داشته است. در طول این گیم‌پلی پراکشن و از لحاظ بصری چشمگیر، کریون شکارچیانش را مامور می‌کند تا دکتر کرت کانرز را که درست مثل کمیک‌ها به مارمولک تبدیل شده، شکار کنند. اکنون پیتر و مایلز باید تمام تلاش خود را به‌کاربگیرند تا دست کریون و شکارچیانش به دکتر کانرز نرسد.

بررسی نکات تریلر گیم پلی بازی Spider-Man 2

جزئیات داستانی

تمایل کریون به شکار کردن گونه‌های نادر و پیدا کردن رقیبی سرسخت، بخش اصلی داستان خواهد بود و اینطور که به نظر می‌رسد پس از کرت کانرز قراره ‌دنبال دیگر افراد قدرتمند نیویورک نیز برود. پیتر پارکر روی سیمبیوت ونوم تسلط کافی دارد و تاحدودی تحت تاثیر نیروی تاریکش قرار گرفته، چراکه خشم به‌وضوح در صدا و حرکاتش نمایان است. نکته قابل توجه دیگر، دکتر کرت کانرز است که ظاهرا نقشی کلیدی در درمان هری آزبورن دارد، به‌همین خاطر پیتر و مایلز سعی دارند به هر قیمتی که شده ازش محافظت کنند. همچنین با توجه به سکانس پایانی تریلر و آلوده شدن پیتر به سیمبیوت، به نظر می‌رسد که قراره شاهد تقابلی خونین بین پیتر و مایلز در انتهای بازی باشیم.

قدرت‌ و قابلیت‌های لباس سیمبیوتی پیتر

اولین باری که پیتر در تریلر گیم‌ پلی بازی Spider-Man 2 نشان داده می‌شود، از زیرزمین خانه‌ای واقع در محله کوئینز بیرون می‌آید که احتمالا خانه عمه می است. لباس سیمبیوتی پیتر شباهت بسیار زیادی به طراحی کمیکی لباس دارد و همانطور که انتظار می‌رفت نقشی کلیدی در داستان بازی ایفا می‌کند. در حال حاضر هنوز مشخص نیست که آیا این اولین باری است که پیتر از آن استفاده می‌کند یا نه، اما با توجه به واکنش مایلز وقتی برای اولین بار او را با ظاهر سیمبیوتی می‌بیند، تاحدودی می‌شود فهمید که پیتر قرار نبوده ازش استفاده کند. امیدوارم قابلیت سوییچ کردن بین لباس اصلی و لباس سیمبیوتی وجود داشته باشد، درست مثل بازی Spider-Man: Web of Shadows.

پیتر به‌طور قابل توجهی با توانایی‌های جدید خود تهاجمی‌تر شده است، زیرا در یک نقطه با یک دست ایستاده و لگدهای سریعی به یکی از شکارچیان کریون می‌زند و نهایتا او را به دیوار می‌کوبد. خوشبختانه دایره حرکات پیتر با لباس سیمبیوت گسترده‌تر شده و برخی حملات بازی Web of Shadows را نیز احیا کرده است. همچنین شایان ذکر است که سیمبیوت ونوم همواره به محافظت از میزبان خود معروف بوده و بازی Spider-Man 2 به پیتر گزینه‌های دفاعی جدیدی هنگام پوشیدن لباس سیمبیوت می‌دهد. با توجه به مهارت شکارچیان کریون، دیگر نمی‌توان از برخی حملات به سادگی جاخالی داد، بلکه باید با مکانیک جدید Parry آنها را بلاک کرد. از دیگر نکات برجسته نیز تغییر کردن کارایی دکمه L1 است. طبق مقاله بلاگ پلی استیشن، می‌توان با فشار دادن دکمه L1، به تمامی توانایی‌های لباس سیمبیوت دسترسی پیدا کرد.

مکانیک‌های گیم‌پلی و تکنیک‌های مبارزه

این تریلر دوازده دقیقه‌ای ما را با مکانیک‌های گیم‌پلی و ویژگی‌های جدیدی آشنا کرد که در دو بازی قبلی وجود نداشتند و حسابی طرفداران را هیجان‌زده کردند. در ادامه می‌توانید تمامی مکانیک‌ها و ویژگی‌های تازه اضافه شده را مشاهده کنید:

  1. نقشه بازی بسیار بزرگتر از دو قسمت قبلی است و شامل برخی مکان‌های جدید مثل بروکلین، کوئینز، رودخانه شرقی و موارد دیگر می‌شود.
  2. گرافیک و جلوه‌های بصری بهبود چشمگیری نسبت به نسخه ریمستر Spider-Man داشته است.
  3. قابلیت Parry به سیستم کامبت اضافه شده است و به‌طبع دیگر نمی‌توان از برخی حملات جاخالی داد.
  4. به‌لطف SSD قدرتمند پلی استیشن 5، سوییچ کردن بین پیتر و مایلز چیزی حدود یک یا دو ثانیه طول می‌کشد.
  5. توانایی جدیدی به‌نام Web Wings به بازی اضافه شده که به‌لطف آن، پیتر و مایلز می‌توانند در آسمان شهر نیویورک پرواز کنند.
  6. مکانیک جدیدی تحت عنوان Sling Shot به بازی اضافه شده که امکان گشت و گذار در شهر را آسان‌تر می‌کند.
  7. مایلز همچنین دارای توانایی‌ها و گجت‌های جدیدی مانند Web Grabber است که به‌واسطه‌اش می‌توانید دو دشمن را به سمت یکدیگر بکشید. قابلیت Chain Lightning نیز برای زنجیر کردن ونوم بلست مایلز به دشمنان نزدیک استفاده می‌شود. به علاوه، هر دو یک درخت مهارت جداگانه و یک درخت مهارت مشترک دارند که ارتقای آن برای هر دو شخصیت لحاظ می‌شوند.
  8. کاربرد دکمه L1 هم تغییر کرده و مثل دو بازی قبلی چرخ گجت‌ها را باز نمی‌کند، بلکه قدرت‌ها و توانایی‌های منحصر به‌فرد لباس سیمبیوت پیتر را شامل می‌شود.

دنیای اسپایدرمن استودیو اینسامنیاک گیمز آینده روشنی دارد، چون علاوه‌بر دنباله بی‌نظیر Marvel’s Spider-Man 2، قراره با بازی انفرادی Wolverine که در رویداد پلی استیشن سال ۲۰۲۱ معرفی شده نیز گسترش یابد. صرف نظر از انحصاری بودن این عناوین، بدون شک همکاری سونی با مارول یکی از بهترین اتفاقاتی است که در صنعت بازی‌های ویدیویی رخ داده، چراکه دارای پتانسیل خلق دنیایی به‌هم پیوسته مانند دنیای سینمایی مارول است.

بازی به‌شدت مورد انتظار Marvel’s Spider-Man 2 پاییز سال جاری به‌صورت انحصاری برای کنسول پلی استیشن 5 عرضه می‌شود.

5 10 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا