#مهسا_امینی
Avengers

اولین نگاه به بازی Marvel’s Avengers

در پی انتقام

سوپرقهرمانان محبوب مارول در بازی Marvel’s Avengers تنها به دنبال نجات دنیا نیستند؛ این بار انتقام، بالاتر از هر انگیزه‌ی دیگری قرار گرفته است.

دقیقا دو سال بعد از معرفی پروژه‌ی بازی Avengers، در E3 2019 اولین تریلر رسمی این بازی برای عموم به نمایش درآمد که جزئیات قابل توجهی از گیم پلی و داستان این عنوان را منتشر کرد. با این وجود، چند هفته‌ی پیش طی مراسم کامیک‌کان  ویدیوهای بیشتری از گیم پلی بازی فاش شد که همگی آن‌ها نوید یک اثر حماسی و ابرقهرمانانه را می‌دهند؛ بازی‌ای که می‌تواند قهرمان اسکوئر انیکس و دو استودیوی کریستال داینامیکس (سازنده ریبوت Tomb Raider) و ایدوس مونترئال (سازنده Deus Ex) باشد.

طی این دو سال گمانه‌زنی‌های زیادی راجع به این عنوان وجود داشت اما بازی Marvel’s Avengers دقیقا همان نمایشی را ارائه داد که طرفداران مارول می‌خواستند؛ داستانی حماسی، حضور محبوب‌ترین اعضای گروه انتقام جویان (یا همان Avengers) و یک اکشن تمام عیار!

قابل بازی بودن چهار شخصیت اصلی به تایید رسیده و با این وجود هیچ کم و کاستی‌ای در سیستم مبارزات آن‌ها دیده نمی‌شود و برای هر ابرقهرمان، انیمیشن‌ها و کمبو‌های مختص به خودش تعریف شده است.

اولین چیزی که در روند Avengers جدید خودنمایی می‌کند صحنه‌های سینماتیک و انیمیشن‌های جذاب آن است. به رغم اینکه تا به امروز قابل بازی بودن چهار شخصیت اصلی به تایید رسیده و با این وجود هیچ کم و کاستی‌ای در سیستم مبارزات آن‌ها دیده نمی‌شود و برای هر ابرقهرمان، انیمیشن‌ها و کمبو‌های مختص به خودش تعریف شده است.

قطعا همین مسئله می‌تواند مهم‌ترین نقطه‌ی قوت این اکشن ماجراجویی باشد. به گفته‌ی سازندگان شخصیت‌های ثور (Thor)، آیرون من (Iron Man)، بلک ویدو (Black Widow) و هالک (Hulk) کارکترهای اصلی و قابل بازی خواهند بود اما با توجه به تریلری که از گیم پلی این بازی در SDCC 2019 فاش شد، می‌توان امید داشت که بتوانیم در روند بازی کنترل شخصیت‌های بیشتری را به عهده بگیریم.

به عنوان مثال در بخش قابل توجهی از این تریلر بازیکن کاپیتان آمریکا را کنترل می‌کرد. سیستم مبارزات این ابرقهرمان کاملا مشابه همان چیزی بود که پیش از این، در کمیک‌های مربوط به او خوانده و یا در فیلم‌های دنیای سینمایی مارول (MCU) دیده بودیم. علاوه بر توانایی‌هایی که به واسطه سرم ابرسرباز به بدن او تزریق شده است، سپر معروف استیو راجرز (شخصیت اصلی کاپیتان آمریکا) باعث شده تا طراحی سیستم مبارزه با او جذابیت فوق العاده‌ای داشته باشد. این در حالی است که با توجه به روایت داستان بازی، کاپیتان آمریکا در همان مقدمه بازی می‌میرد؛ با این وجود، اهمیت سازندگان این اثر به کاراکتری که تنها قرار است چند دقیقه با او سرگرم باشیم، بیشتر از حد انتظار است.

بازی Marvel's Avengers
استیو راجرز یا همان کاپیتان آمریکا، رهبری گروه انتقام جویان را در ابتدای بازی به عهده دارد

همین مسئله ما را امیدوار می‌کند که با چهار شخصیت اصلی بازی Marvel’s Avengers یک تجربه به یاد ماندنی را داشته باشیم.

سیستم مبارزات ثور از این بازی یک عنوان هک و اسلش می‌سازد! با نمایش‌هایی که از گیم پلی این ابرقهرمان و قابلیت‌های چکش او در این عنوان دیدم، اولین سوالی که به ذهنم آمد این بود: “کریتوس؟ خودت هستی؟”

 البته شکی در این نیست که میولنیر (نام چکش ثور) سال‌ها قبل از لوایثن (سلاح کریتوس در God of War) خلق شده بود اما قابلیت‌های چکش میولنیر می‌تواند برای هر گیمری یادآور بخش‌هایی از بازی God of War باشد. از طرفی دیگر، علاوه بر قابلیت‌های چشمگیر این چکش، توانایی‌های جسمانی خارق العاده‌ی خود ثور هم باعث شده است تا امید بسیار زیادی به طراحی سیستم مبارزات این ابرقهرمان باشد.

مرد آهنی یا همان آیرون من، دیگر ابر قهرمانی است که باید با استفاده از توانایی‌های او، به فکر خونخواهی استیو راجرز و نجات دنیا باشیم. احتمالا می‌دانید که زره آیرون من، برای خود دنیایی دارد که قادر است به تنهایی از پس خیلی از ویلن‌ها (شخصیت‌های منفی) بربیاید. همان طور که انتظار می‌رفت این بار هم تونی استارک (شخصیت اصلی مرد آهنی) را با یک زره اکسترمیس می‌بینیم؛ زرهی که می‌تواند با استفاده از سیستم عصبی بدن تونی استارک کنترل شود و همین مسئله این امکان را در اختیار سازندگان بازی Marvel’s Avengers قرار می‌دهد تا بتوانند طراحی‌های متنوعی را برای مراحل مربوط به Iron Man انجام دهند.

از نظر من پرواز با این زره یکی از لذت بخش‌ترین کارها در این دنیای عجیب و غریب خواهد بود. سیستم مبارزات آیرون من علاوه بر بیتم آپ، به لطف زره منحصر به فرد او گستردگی‌های زیادی دارد و شاید بتوان از این لحاظ او را بالاتر از سایر قهرمانان گروه انتقام جویان قرار داد. افزایش توانایی‌های جسمانی تونی استارک، قدرت تیراندازی و انفجار و پرواز کردن از جمله مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که به لطف این زره در اختیار آیرون من قرار می‌گیرد.

اسکوئر انیکس Marvel's Avengers
تخریب پذیری محیط بدون شک گیم پلی Marvel's Avengers را تحت تاثیر قرار خواهد داد

هر چقدر هم که اطوار تونی استارک و حماقت‌های ثور جذاب باشد، اما نمایش Marvel’s Avengers در کامیک‌کان امسال ثابت کرد که بی‌مغز بودن غول سبز رنگ دنیای مارول تنها کسی است که می‌تواند باعث شود تا بازیکنان توام با یک لبخند دشمنان را له و لورده کنند!

هالک می‌تواند بیشتر وسیله‌هایی که در محیط هستند را بردارد و با استفاده از آن‌ها، به جان سربازان نحیف تسک مستر (دشمن اصلی بازی در تریلر اول) بیافتد؛ این وسیله‌ها می‌توانند تانک یا نفربر و حتی اتوبوس باشد، یا خودِ سرباز‌ها. شاید هالک هیچ سلاحی نداشته باشد اما قدرت دست‌ها و پاهای او برای از پا درآوردن یک ارتش کفایت می‌کند. و در آخر، به بلک ویدو یا همان ناتاشا رومانوف می‌رسیم. کسی که با هوش، سرعت عمل و ریزنقشی خود می‌تواند نقش فوق العاده مهمی برای گروه انتقام جویان داشته باشد. به گفته اسکوئر انیکس در بیشتر جاهایی که به سرعت عمل و یا مخفی‌کاری نیاز باشد، بازیکنان به سراغ بلک ویدو خواهند رفت.

این بار هم تونی استارک (شخصیت اصلی مرد آهنی) را با یک زره اکسترمیس می‌بینیم؛ زرهی که می‌تواند با استفاده از سیستم عصبی بدن تونی استارک کنترل شود و همین مسئله این امکان را در اختیار سازندگان بازی Marvel’s Avengers قرار می‌دهد تا بتوانند طراحی‌های متنوعی را برای مراحل مربوط به Iron Man انجام دهند.

باتوجه به اینکه ناتاشا هیچ سلاح منحصر به فردی در اختیار ندارد، اکشن او هم فقط و فقط در بیتم آپ خلاصه می‌شود و سرعت عمل و همچنین فیزیک کوچک‌تر او باعث می‌شود که بهترین انتخاب برای مبارزات نزدیک باشد.

به نظر می‌رسد که بعد از مرگ استیو راجرز، بلک ویدو رهبری گروه انتقام جویان را به عهده گرفته است و همین مسئله ابهت خاصی به زیباترین شخصیت موقرمز دنیای مارول بخشیده است.

اسکوئر انیکس (Square Enix) رسما تاییده کرده است که طی به‌روزرسانی‌ها و بسته‌های الحاقی، شخصیت‌ها، مراحل و محیط‌های جدیدی برای مبارزه به این عنوان اضافه خواهد شد. با این وجود، گمان می‌رود که باید انتظار ابرقهرمانان بیشتری را در نسخه‌ی اصلی بازی داشته باشیم.

برای مثال، یکی از این شخصیت‌ها، مرد مورچه‌ای یا همان Ant-Man است. هنک پیم با توانایی کوچک کردن خود و هر وسیله دیگری به اندازه‌ی یک مورچه می‌تواند نقش فوق العاده جالب توجهی را در بازی Marvel’s Avengers ایفا کند. هر چند که هنوز قابل بازی بودن انت من در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است اما انتظار می‌رود که علاوه بر چهار شخصیت اصلی اعلام شده، بتوانیم مانند کاپیتان آمریکا، با سایر ابرقهرمانان دنیای مارول هم به ماجراجویی در سن فرانسیسکو بپردازیم.

با توجه به اینکه سازندگان Marvel’s Avengers اصرار دارند به هیچ عنوان قرار نیست بازی جدیدشان صرفا رویکردی اکشن و مبارزه‌ای داشته باشد، این توقع ایجاد می‌شود که با ماموریت‌ها و مراحل مختلفی در این بازی مواجه شویم؛ جایی که بتوانیم از مهارت‌های هر یک از این ابرقهرمانان استفاده‌ای غیر از مبارزه و کشت و کشتار داشته باشیم.

هنوز مشخص نیست که سن فرانسیسکو و هلی کریر انتقام جویان، دقیقا با چه هدف و انگیزه‌ای مورد هجوم قرار گرفته است اما می‌دانیم که تسک مستر (Task Master) باعث و بانی این اتفاق بوده و قطعا اصلی‌ترین – و یا یکی از اصلی‌ترین – دشمنان گروه انتقام جویان خواهد بود.

بازی Marvel's Avengers
Abomination یا بیزاری، یک بار دیگر در برابر هالک قرار خواهد گرفت انتظار می‌رود علاوه بر او و تسک مستر، با ویلن‌های بیشتری از دنیای مارول در این بازی ملاقات داشته باشیم

در روزی که انتقام جویان برای رونمایی از ستاد خود در شهر سن فرانسیسکو در کنار ساکنان این شهر جشن گرفته‌اند، ناگهان صدای انفجار از پل گلدن گیت آرامش شهر را برهم می‌زند. متاسفانه در ادامه درگیری انتقام جویان و پلیس شهر با افراد تسک مستر، هلی کریر از بین می‌رود و گلدن گیت هم از وسط به دو قسمت تقسیم می‌شود. پذیرش این شکست، انتقام جویان را به بهت و سکوت فرومی‌برد اما 5 سال بعد، این سکوت به آرامشی قبل از طوفان تبدیل می‌‌شود. برای خونخواهی استیو راجرز (کاپیتان آمریکا) و نجات شهر، دوباره و قدرتمندتر از هر زمان دیگری Avengers در کنار هم قرار می‌گیرند تا حماسه جدیدی در دنیای مارول روایت شود.

با توجه به اینکه سازندگان Marvel’s Avengers اصرار دارند به هیچ عنوان قرار نیست بازی جدیدشان صرفا رویکردی اکشن و مبارزه‌ای داشته باشد، این توقع ایجاد می‌شود که با ماموریت‌ها و مراحل مختلفی در این بازی مواجه شویم

ممکن است خیلی‌ها چهره‌ی ابرقهرمانان بازی Marvel’s Avengers را دوست نداشته باشند اما خوب یا بد، باید پذیرفت که این اثر قراری نیست زیر مجموعه‌ای از دنیای سینمایی مارول باشد. هیچ توجیهی وجود ندارد که چهره تونی استارک را محدود به رابرت داونی جونیور بدانیم و یا فقط حاضر به پذیرش بلک ویدو با اسکارلت جانسون باشیم. خیلی‌ها در مراسم E3 2019 به طراحی چهره‌های گروه انتقام جویان انتقاد کردند اما واقعیت این است که اگر از بُعد درستی به این قضیه نگاه کنیم، می‌بینیم که هیچ مشکلی وجود ندارد و سازندگان بازی Marvel’s Avengers به خوبی از عهده‌ی این مسئله برآمده‌اند.

این اثر از هر لحاظ جاه طلبانه است و با بهره گیری از محبوب‌ترین شخصیت‌های ساختگی تلاش می‌کند تا به بازی‌ای به یاد ماندنی تبدیل شود. برای رسیدن به چنین هدفی بخش چندنفره‌ی آنلاین Marvel’s Avengers این امکان را در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد تا در کنار دوستانشان گروه انتقام جویان را تشکیل دهند.

به نوعی می‌توان گفت که این بازی، همه چیز دارد؛ داستانی حماسی، شخصیت‌‌های جذاب، اکشن تمام عیار، طراحی مراحل متنوع، گرافیک قابل قبول و بخش آنلاینی که پتانسیل تبدیل کردن این اثر به یک شاهکار را، در خود جای داده است. با این وجود، شاید بهتر باشد همه چیز را به زمان واگذار کنیم تا ببینیم سرنوشت بازی Marvel’s Avengers به کدام سمت خواهد رفت!


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا