برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
غیرقابل اعتمادترین شخصیت های ارباب حلقه ها
1%
  • 0/10

معرفی غیرقابل اعتمادترین شخصیت های ارباب حلقه ها

حلقه‌ای که روی حقیقی مخلوقات تالکین را به ما نشان داد!

معرفی غیرقابل اعتمادترین شخصیت های ارباب حلقه ها ۰ ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ ترین‌ها (سینمایی) کپی لینک

حلقه یگانه هر کسی را مجنون کرده و به فساد می‌کشاند. حتی قدرتمندترین افراد نیز در برابر آن زانو می‌زنند! اما غیرقابل اعتمادترین شخصیت های ارباب حلقه ها چه کسانی هستند؟

جهان زیبای ارباب حلقه‌ها به قلم تالکین (J. R. R. Tolkien) به داشتن برخی از بهترین و عمیق‌ترین شخصیت‌ها در ادبیات جهان شهرت داشته و خوشبختانه فیلم‌های سینمایی ارباب حلقه‌ها و هابیت‌ها نیز به خوبی این شخصیت را صحنه سینما وارد کردند. یکی از ویژگی‌های جهان ارباب حلقه‌ها این بوده که به هیچ شخصیتی نمی‌توان در آن اعتماد کرد!

فرودو، حامل حلقه یگانه بهتر از هر کسی از این موضوع مطلع بوده، با این حال قدرت زیاد حلقه حتی او را نیز در بخش‌هایی از مسیر به فساد می‌کشاند. حال فرض کنید که عموم شخصیت‌های خلق شده به دست تالکین، از فرودو ضعیف‌تر هستند. در این مطلب نگاهی به غیرقابل اعتمادترین شخصیت های ارباب حلقه ها می‌پردازیم.

دنثور

دنثور (Denethor) یا با دقت بیشتر دنثور دوم، در حقیقت آخرین مباشر گاندور (Gondor) پیش از بازگشت پادشاه بود. در جهان سینما، ما دنثور را شخصیتی کاملا منفی می‌بینیم، اما نباید فراموش کرد که در کتاب‌های ارباب حلقه‌ها او شخصیتی دلسوز داشته که بر اساس اسطوره‌ای یونانی، آیگیوس (Aegue) نگاشته شده است. آیگیوس پادشاهی بود که بر اثر فلاکت خود را در اقیانوس پرتاب کرد.

منبع فلاکت دنثور دوم پالانتیر (Palantir) بود. او با استفاده از پالانتیر به تماشای آینده می‌پرداختد یا حداقل فکر می‌کرد که در حال تماشای آینده است. او گمان داشت که میناس تیریث (Minas Tirith) به زودی ویران خواهد شد و از آنجایی که فکر می‌کرد جلوگیری از شکست بی فایده است، برای نجات این منطقه تلاشی نمی‌کرد. دنثور هرگز شخصیتی قابل اعتماد نیست!

بارومیر

زمانی که سخن از اعتماد می‌شود، بارومیر (Boromir) دست کمی از پدر خود دنثور دوم ندارد، با این حال انگیزه او توجیه پذیر است. او گرچه ناامید بوده، اما برای رسیدن به هدف خود تلاش می‌کند، کاری که پدرش هرگز انجام نداد. او به شکل مداوم به دنبال راهی برای نجات گاندور از دست حملات اهالی موردور (Mordor) بود. در نتیجه به امید به دست آوردن حلقه یگانه یا حداقل رسانده آن به اعضای میناس تیریث، وارد گروه یاران حلقه شد.

بارومیر یکی از دلایل اصلی اختلاف میان اعضای یاران حلقه بود، با این حال لحظاتی پیش از مرگ خود را رستگار کرد. او بازمانده‌ای قدرتمند و جنگجویی خبره بود، اما در امتحان حقیقی شکست خورد! او در بخش‌های زیادی به یاران حلقه کمک رساند، اما کارهای منفی او باعث شد که ما و یاران حلقه هرگز به او اعتماد نکنند.

پیپین

پرگرین توک (Peregrin Took) یا همانگونه که ما او را می‌شناسیم پیپین (Pippin)، منبع خنده و دلخوشی ما در شرایط سخت جنگ حلقه است. او بیش از آنکه در لحظات مهم به کمک ما بیاید، در لحظات تاریک ما را به خنده وادار می‌کند. هدف پیپین بازگشت در قالب یک قهرمان به شایر است!

دوستان او به شکل مداوم او را برای کارهای اشتباه و فکر نشده مسخره کرده و گندالف (Gandalf) نیز به طور مداوم او را مورد اهانت و سرزنش قرار می‌دهد. مجموع این اتفاقات به ما یادآور می‌شود که پیپین بیش از آنکه کمک رسان یاران حلقه باشد، برای آن‌ها خطرناک است. پیپین البته در بخش‌های پایانی داستان تبدیل به شخصی مستقل و تا حدود کمی قابل اعتماد می‌شود، با این حال هرگز نمی‌توان او را فردی قابل اعتماد و کمک رسان دانست. پیپین شاید قصد بدی نداشته باشد، با این حال حواس پرتی او در جنگی مهم به غیر ضرر هیچ نتیجه دیگری برای سرزمین میانه ندارد!

سارومان

در جهان ارباب حلقه‌ها حتی جادوگرانی که برای کمک به سرزمین میانه آمده‌اند نیز از قدرت حلقه یگانه در امان نیستند. گندالف هرگز به حلقه دست نزد و فرودو را التماس کرد که هرگز آن را به دستش ندهد و حتی در خانه بیلبو (Bilbo) نیز آن را بر زمین قرار داد.

فقدان احترام از سوی سارومان به پالانتیر سبب پیشبینی درست خیانت این جادوگر حتی به سائورون می‌شود. در کتاب‌ها، او پس از نابودی اورثنک (Orthanc) تبعید شده و در ادامه با قدرت شیطانی خود موفق به راه یابی به شایر و نابودی بخشی از آن پیش از بازگشت هابیت‌ها می‌شود. سارومان گرچه زمانی جادوگری خوب و درست کار بود، طمع زیاد برای دانش و اثر سائورون بر او، او را تبدیل به یکی از غیرقابل اعتمادترین شخصیت های ارباب حلقه ها کرد!

تام بمبادیل

در میان طرفداران و البته ادیبان اختلاف نظر بوده که تام بمبادیل (Tom Bombadil) که بوده و اصلا هدف تالکین از خلق این شخصیت چیست. تام در اقتباس سینمایی هیچ جایی نداشته و دلیل آن فقدان ارتباط با داستان اصلی است. از سوی دیگر، او به شکل غیر قابل باوری قدرتمند بوده که با داستان اصلی جهان تالکین منافات دارند!

تام بمبادیل شخصی بوده که پس از استفاده از حلقه، پنهان نمی‌شود. او گمان دارد که قدرت حلقه شوخی بیش نبوده و آن را جدی نمی‌گیرد. گندالف اشاره دارد که تام گرچه بدون مشکل از حلقه نگه داری کرده، به دلیل اهمیت ندادن آن را گم کرده است. حلقه یگانه در رودخانه‌ای گم شده که تام در نزدیکی آن زندگی می‌کرده است. در نتیجه چنین شخص حواس پرتی غیرقابل اعتماد تلقی می‌شود!

گالم

یکی از دو روترین شخصیت‌های ادبیات جهان شخصیت گالم (Gollum) بوده که هیچکس نباید به او اعتماد کند. سم وایز گمجی (Samwise Gamgee) کسی بوده که نام‌های مختلفی را برای روهای مختلف گالم انتخاب می‌کند. سم وایز باور دارد که یک روی گالم بد و روی دیگر او بدتر است. در حقیقت به باور سم وایز، گالم روی خوبی در خود ندارد!

گالم که در حقیقت با نام اسمیگل (Smeagol) شناخته می‌شده، به منظور به دست آوردن حلقه یگانه بهترین دوست خود را با دست خالی به قتل می‌رساند. پس از آن او به صورت ناخواسته به تبعید می‌رود. فرودو اما از دلسوزی و مهر خود به گالم اعتماد کرده و با این حال نیز گالم نمی‌تواند خود را در چشم هابیت‌های جوان رستگار کند. گالم بدون شک غیرقابل اعتمادترین شخصیت ارباب حلقه ها است!

شخصیت پردازی ارباب حلقه‌ها پس از دهه هنوز ما را شگفت زده کرده و باعث می‌شود هرگز از تماشای شخصیت‌های آن و دنبال کردن داستان‌ها آن‌ها خسته نشویم. به نظر شما غیرقابل اعتمادترین شخصیت های ارباب حلقه ها کدام هستند؟مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments