تشخیص دی اکسید کربن در اتمسفر سیاره‌ای دور توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب

تشخیص دی اکسید کربن در اتمسفر سیاره‌ای دور توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب تیم سرگرمی ۰ ۰۵ شهریور ۱۴۰۱ فضا
تشخیص دی اکسید کربن در اتمسفر سیاره‌ای دور توسط تلسکوپ فضایی جیمز

تلسکوپ فضایی جیمز وب اولین شواهد وجود گاز دی اکسید کربن در اتمسفر سیاره‌ای خارج از منظومه شمسی را تشخیص داده است.

شاید پیشتر تصور می‌شد که تلسکوپ فضایی جیمز وب بیشتر فقط قادر به ثبت تصاویر شگفت انگیز از کیهان است، اما در عمل ثابت کرده که این تلسکوپ بسیار بیشتر از چیزی که از آن انتظار می‌رفت عمل می‌کند؛ این رصدخانه برای اولین بار شواهد واضحی از وجود دی اکسید کربن در جو سیاره‌ای که در منظومه شمسی ما نیست، پیدا کرده است.

این گاز در WASP-39 b که به دور ستاره‌ای در فاصله ۷۰۰ سال نوری دورتر می‌چرخد، شناسایی شده است.

تلسکوپ هابل و اسپیتزر قبلا بخار آب، سدیم و پتاسیم را در جو سیاره شناسایی کرده بودند. اما JWST دارای قابلیت‌های مادون قرمز قوی‌تر و حساس‌تر است و توانسته علایمی از دی ‌اکسید کربن را نیز تشخیص دهد.

در حساب رسمی JWST توییتر اعلام شده است: “شناسایی ترکیب جو یک سیاره می‌تواند به ما کمک کند تا درباره منشا و تکامل آن بیشتر بدانیم.”

موفقیت وب در اینجا شواهدی را ارائه می‌دهد که نشان می‌دهد همچنین می‌تواند دی اکسید کربن را در اتمسفر نازک‌تر سیارات سنگی کوچک‌تر در آینده شناسایی و اندازه گیری کند.

ناسا قبلاً داده‌های طیف‌سنجی تلسکوپ جیمز وب را از WASP-96 b، یک سیاره فراخورشیدی گازی که تقریباً ۱۱۵۰ سال نوری از ما فاصله دارد، منتشر کرده بود. این رصدخانه “نشانه‌هایی از آب” را به همراه مه و ابرهایی که قبلا تصور نمی‌شد در WASP-96 b وجود داشته باشند، شناسایی کرد.

همچنین در طول هفته‌ی جاری، محققان از کشف یک سیاره فراخورشیدی خبر دادند که حدود ۱۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد.

محققان بر این باورند که آب می‌تواند تا ۳۰ درصد از جرم این سیاره را تشکیل دهد که به عنوان “ابر زمین” شناخته می‌شود. سیاره مذکور حدود ۷۰ درصد بزرگتر از زمین است و ممکن است اقیانوس بسیار عمیقی داشته باشد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا