سریال The Last of Us

آیا بلا رمزی در سریال The Last of Us انتخاب مناسبی برای نقش الی بود؟

همان الی که به یاد داریم

اپیزود اول سریال The Last of Us پس از مدت‌ها انتظار، منتشر شد و بلا رمزی (Bella Ramsey) با همه‌ی حواش‌اش نقش الی را اجرا کرد. اما سوال این‌جاست که آیا بلا رمزی از پس اجرای این نقش بر‌ آمده است؟

بیش از دو سال پیش، پس از عرضه‌ی بازی The Last of Us Part II شبکه‌ی HBO وظیفه‌ی تولید یک سریال اقتباسی از این بازی محبوب را بر عهده گرفت. کریگ مازن (Craig Mazin) کارگردان سریال Chernobyl و نیل دراکمن (Neil Druckmann) خالق بازی The Last of Us، مراحل ساخت سریال The Last of Us را رهبری کردند. شاید آن روزها بیشتر طرفداران این بازی از خودشان می‌پرسیدند که اصلا چرا چنین سریالی باید ساخته شود. عناوین TLoU با ارائه‌ی یک تجربه‌ی واقع گرایانه و سینماتیک، تو دهنی بزرگی به سینما و تلویزیون زدند. حالا چه دلیلی برای ساخت سریال از روی این بازی‌ها وجود دارد؟

انتخاب بازیگرهای این سریال از ابتدا با حواشی زیادی روبرو شد. شاید بتوان گفت انتخاب بلا رمزی برای ایفا در نقش الی، بیشترین حواشی را به همراه داشت. برای بسیاری سوال بود که چرا بازیگری که هیچ شباهتی به الی ندارد، باید این نقش را بر عهده بگیرد. از طرفی عده‌ای هم اعتقاد داشتند که ظاهر بازیگر اهمیتی ندارد و نحوه‌‌ی ایفای نقش او مهم است.

بلا رمزی برای ایفای نقش لیانا مورمونت (Lyanna Mormont) در سریال Game of Thrones به شهرت رسید. در کنار او پدرو پاسکال (Pedro Pascal) وظیفه‌ی اجرا در نقش جوئل را بر عهده گرفت. انتخاب بازیگر جوئل با حواشی کمتری همراه بود چرا که پدرو پاسکال قبلا در سریال The Mandalorian نقش نسبتا مشابهی را بر عهده داشت. سریال The Last of Us دو شخصیت جوئل و الی را راهی یک سفر طولانی در دنیای آخر‌الزمانی آمریکا می‌کند. سفری که خیلی زود به یک ماجراجویی احساسی تبدیل می‌شود. حالا پس از انتشار قسمت اول این سریال، می‌توان خیلی راحت‌تر در مورد ایفای نقش الی توسط بلا رمزی نظر داد. در این مقاله نگاهی داریم به برخی از دلایل خوب و بد بودن انتخاب بلا رمزی برای این نقش.

نکات مثبت انتخاب بلا رمزی برای ایفای نقش الی در سریال The Last of Us

6: فحش دادن!

البته که داریم در مورد الی صحبت می‌کنیم. مگر می‌شود الی را بدون بد دهنی‌هایش تصور کرد؟ به هر حال الی در دنیایی بزرگ شده خواه یا ناخواه مجبور می‌شود راه به راه فحش بدهد. حتی به طرز عجیبی این فحش‌ها شخصیت الی را بسیار دوست داشتنی‌‌تر می‌کند. بلا رمزی هم در سریال The Last of Us به خوبی از پس این کار برمی‌آید. اجازه بدهید به شما این‌طور بگویم از همان لحضه‌ی اول که الی در حال شمارش اعداد، به جای‌ عدد 9 فحش می‌دهد، با خود گفتم این همان شخصیتی است که اننتظارش را داشتم. الی حتی زمانی که توسط فایرفلایزها زندانی شده هم دست از ناسزا گفتن برنمی‌دارد.

5: یک شخصیت مبارز

هیچ‌کس از یک دختر لوس در یک دنیای آخرالزمانی خوشش نمی‌آید. اصلا چنین دختری چقدر می‌تواند در این دنیا دوام بیاورد؟ الی همیشه در بازی The Last of Us آماده‌ی مبارزه بود. اصلا هنگام اولین حضور او در بازی، اول چاقوی او وارد صحنه می‌شود و سپس خودش. بلا رمزی هم در قسمت اول سریال The Last of Us به همه ثابت کرد که می‌تواند یک شخصیت مبارز را به تصویر بکشد. اینجا هم دوباره در اولین تقابل بین جوئل و الی، اول چاقوی او وارد صحنه می‌شود. الی از همان ابتدا نسبت به جوئل گارد دارد و با او بحث می‌کند. با این‌که جوئل، چاقوی الی را زیر پایش نگه داشته، اما الی لحضه‌ای مقابل او تسلیم نمی‌شود.

4: عشق الی به دوستانش

طرفداران بازی‌ The Last of Us از اهمیتی که الی برای دوستانش قائل است، با خبر هستند. در قسمت اول سریال The Last of Us هم با این‌که هنوز چیز چندانی در مورد الی و گذشته‌اش نمی‌دانیم، اما اجرای فوق‌العاده‌ی بلا رمزی می‌تواند عشق الی به دوستانش را نمایش دهد.

زمانی که مارلین (Marlene) کیف الی را به او پس می‌دهد، الی با دستپاچگی داخل آن را می‌گردد تا مطمئن شود که چاقویش سر جایش قرار دارد. چاقویی که از مادر او آنا (Anna) به الی رسیده و برایش بسیار ارزشمند است. در ادامه الی برای عصبانی کردن مارلین، گروه فایرفلایز (Fireflies) را تروریست خطاب می‌کند. مارلین هم در جواب به او می‌گوید : “تروریست؟ آیا رایلی (Riley) هم یک تروریست بود؟” در این لحضه ناگهان چهره‌ی بلا رمزی تغییر می‌کند و می‌توان فهمید که الی از حرف خودش ناراحت شده است. سپس با صدای لرزان از مارلین درخواست رفتن می‌کند. چرا که رایلی، دوست و معشوقه‌ی الی بود که به عضویت گروه فایرفلایز درآمد. بلا رمزی در این سکانس، به خوبی اهمیت رایلی برای الی را به تصویر می‌کشد.

3: کنجکاوی‌های همیشگی الی

طرفداران بازی حتما به‌خاطر دارند که الی چگونه وسایل بیل (Bill) را زیر و رو می‌کرد و حتی برخی از وسایل او را دزدید. بلا رمزی هم به خوبی موفق شد تا این ویژگی الی را در سریال هم به نمایش بگذارد. الی به محض ورود به خانه‌ی جوئل، وسایل او را زیر و رو می‌کند و در ادامه‌ سعی دارد رمز بین قاچاقچی‌ها را کشف کند. بعید نیست الی حتی برخی از وسایل جوئل را دزدیده باشد که در قسمت‌های بعد مشخص می‌شود.

2: عدم اعتماد به غریبه‌ها

الی در سری بازی‌ The Last of Us همیشه هنگام برخورد با غریبه‌ها، با احتیاط عمل می‌کرد. برای مثال می‌دانیم در فصل زمستان در بازی، الی هیچ‌وقت هویت خودش را برای دیوید (David) فاش نکرد. در سریال The Last of Us هم او هنگام برخورد با فایرفلایزها، از اسم جعلی ورونیکا استفاده می‌کند. برخلاف بازی اصلی، الی از قبل با مارلین آشنا نیست. وقتی که مارلین قصد دارد تا قفل دست الی را باز کند، بلا رمزی ناگهان دستش را عقب می‌کشد چرا که می‌ترسد مبادا مارلین قصد کشتنش را داشته باشد.

سپس اما مارلین خودش را معرفی، و الی به او اعتماد می‌کند. الی در ادامه زمانی که وارد خانه‌ی جوئل می‌شود، ترسی از او ندارد چرا که می‌داند مارلین از قبل با جوئل آشنا بوده است. حتی به جوئل اعتماد دارد که او مسیر را می‌شناسد و مشکلی برای‌شان پیش نمی‌آید.

1: انتقال احساسات

خیلی راحت می‌توانیم بگوییم که بلا رمزی در همین مدت کوتاه اپیزود اول در به تصویر کشیدن احساسات الی، موفق ظاهر شد. کافی است نگاهی داشته باشیم به سکانس پایانی سریال، زمانی که جوئل به مامور فدرا حمله می‌کند. احساسات چهره‌ی الی در این سکانس را مقایسه کنید با احساسات چهره‌ی سارا در سکانسی که جوئل در روز شیوع، مجبور می‌شود تا همسایه‌اش را بکشد. سارا در آن سکانس از نحوه‌ی رفتار جوئل، گریه‌اش می‌گیرد. سارا از انجام چنین کاری توسط جوئل، وحشت‌زده می‌شود. اما الی گریه نمی‌کند. الی هنوز هم می‌ترسد اما با چنین صحنه‌هایی نا آشنا نیست. با این حال در چشمانش اشک جمع می‌شود. اشک ناشی از محافظت او توسط جوئل.

نکات منفی انتخاب بلا رمزی برای ایفای نقش الی در سریال The Last of Us

4: عدم شباهت ظاهری با شخصیت بازی

حواشی زیادی به‌خاطر عدم شباهت بلا رمزی با شخصیت الی در بازی، شکل گرفت. بسیاری از بازیکنان انتظار داشتند بازیگری مثل کیتلین دیور (Kaitlyn Dever) نقش الی در سریال The Last of Us را اجرا کند. بدون شک از لحاظ ظاهری می‌توانستیم شاهد انتخاب‌های بهتری نسبت به بلا رمزی باشیم. انتخاب این بازیگر حتی در یک دوره باعث شد نگرانی‌هایی در مورد تغییر چهره‌ی شخصیت‌های جوئل و الی در ریمیک ایجاد شود.

با این حال به گزارش مجله SFX نیل دراکمن و کریگ مازن برای انتخاب نقش الی، از بیش از صد بازیگر تست گرفتند. مازن قبل از نیل، اجرای بلا رمزی را تماشا کرد و نگران بود که مبادا نیل همانند او، شیفته‌ی این اجرا نشود. اما همان‌طور که مشخص است، بلا رمزی موفق شد تا نیل دراکمن را هم تحت تاثیر خودش قرار دهد.

3: صدای نمادین اشلی جانسون

باید قبول کنیم که اشلی جانسون (Ashley Johnson) صداپیشه الی در بازی، صدای بسیار خاصی دارد. در واقع می‌توان از صدای الی به عنوان یکی از نمادین‌ترین صداهای تاریخ بازی‌های ویدیویی یاد کرد. این صدا را در هیچ بازیگر دیگری برای نقش الی نمی‌توان پیدا کرد. باعث تعجب است که بعضی از بازیکنان، صدای اصلی بازی را کنار می‌گذارند و از دوبله‌های موجود در بازی استفاده می‌کنند. بلا رمزی هم هرچقدر که تلاش کند، نمی‌تواند یک صدای خاص مثل صدای اشلی جانسون را در سریال پیاده کند. اشلی جانسون حتی برای سن کودکی و بزرگ‌سالی الی، کمی صدایش را تغییر می‌دهد. البته اشلی جانسون نقش آنا، مادر الی را در سریال بر عهده دارد.

2: سن بلا رمزی

صحبت از سن و سال شد. اشتباه نکنید، بلا رمزی خیلی خوب در نقش الی 14 ساله، ظاهر می‌شود. حتی اشلی جانسون هم هنگام اجرای این نقش در بازی، تقریبا 30 سال سن داشت. اما مشکل اینجاست که بلا رمزی که خودش هم اکنون 20 سال سن دارد، چگونه می‌تواند در فصل‌های بعدی نقش الی بزرگ‌سال 20 ساله را بر عهده بگیرد و تفاوت‌هایی را بین کودکی و بزرگ‌سالی او ایجاد کند؟ در مورد اشلی جانسون قضیه فرق می‌کرد چرا که دست سازندگان برای اعمال تغییرات در بازی، بازتر بود. البته که از لحاظ ظاهری می‌توان تفاوت‌هایی را با گریم اعمال کرد. اما باید ببینیم آیا بلا رمزی می‌تواند از این چالش عبور کند یا خیر.

1: تکرار دیالوگ‌های بازی در سریال The Last of Us چندان جالب اجرا نمی‌شود

این مورد نه فقط در بلا رمزی، بلکه در همه‌ی بازیگران سریال دیده می‌شود. با این‌که بلا رمزی عملکرد بسیار خوبی را در سکانس‌های جدید سریال از خود نشان می‌دهد، اما هنگام تکرار دیالوگ‌های بازی، قضیه فرق می‌کند. ظاهرا همه‌ی بازیگرها از دیالوگ‌های قدیمی فراری هستند. دیالوگ‌ها با بیشترین سرعت خوانده می‌شود به طوری که انگار می‌خواهند از شر این دیالوگ‌ها خلاص شوند.

برای مثال در سکانس پایانی سریال The Last of Us هنگامی که متوجه می‌شویم الی گاز گرفته شده، بلا رمزی به سرعت سعی دارد تا سر و ته قضیه را هم بیاورد. این سکانس به‌جای تمرکز روی موضوع اصلی، یعنی نمایش جای گاز قدیمی الی، بیشتر روی جوئل و کشتن آن مامور فدرا تمرکز دارد. در حالی که تماشاگر هنوز تحت تاثیر عمل جوئل قرار دارد، بلا رمزی خیلی سریع قضیه گاز را توضیح می‌دهد و از آن فرار می‌کند.

نظر شما درباره‌ی انتخاب بلا رمزی برای نقش الی چیست؟ آیا اجرای او در اپیزود اول سریال The Last of Us، نظر شما را به خودش جلب کرد؟ نظرات‌تان را با ما به اشتراک بگذارید.

4.7 6 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا