#مهسا_امینی

عرفان خان بازیگر فیلم Life Of Pi در سن ۵۳ سالگی درگذشت

این بازیگر هندی به نوعی سرطان مبتلا بوده است

عرفان خان بازیگر فیلم Life Of Pi در سن ۵۳ سالگی درگذشت سورنا رضایی ۰ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ سینمای جهان
عرفان خان

عرفان خان که با ایفای نقش در فیلم‌های مختلفی از جمله Life Of Pi و The Amazing Spider-Man شناخته می‌شود، در سن ۵۳ سالگی فوت کرد.

با افزایش شهرت سینمای هند در جهان طی دهه‌های گذشته، تعدادی از بازیگران بالیوود توانستند راه خود را به هالیوود باز کرده و در صنعت فیلمسازی آمریکا مشغول به کار شوند. یکی از این بازیگران، عرفان خان (Irrfan Khan) بوده است که در طول فعالیتش در غرب موفقیت‌های قابل‌توجهی را به‌دست آورد و در فیلم‌های پرفروشی به ایفای نقش پرداخت. متاسفانه ساعاتی قبل خبر فوت او به‌طور رسمی تایید شد. این بازیگر هندی از سال ۲۰۱۸ میلادی تاکنون با یک نوع سرطان دست و پنجه نرم می‌کرده است.

اگرچه بسیاری عرفان خان را به عنوان یک بازیگر بالیوود می‌شناسند اما او هرگز نظر مثبتی نسبت به این موضوع نداشته است. این بازیگر هندی در یکی از مصاحبه‌های خود در سال ۲۰۱۳ میلادی گفته بود منصفانه نیست که او را یک بازیگر بالیوود قلمداد کنند؛ زیرا این صنعت تکنیک‌های مختص به خود را داشته و سبک فیلم‌سازی‌شان هیچ شباهتی به هالیوود ندارد. او در ادامه‌ی صحبت‌های خود بیان کرد سینمای هند در نمایش پارسی ریشه دارد. اگر با این نوع نمایش آشنایی ندارید، باید بگوییم نمایش پارسی را می‌توان ترکیبی از فعالیت‌های نمایشی زرتشتیان هند و تعزیه‌ی مسلمانان این کشور دانست. زرتشتیان و مسلمانان هند در واقع ایرانیانی هستند که به ترتیب در قرن‌های ۱۴ و ۱۶ میلادی به این کشور مهاجرت کردند.

عرفان خان با ایفای نقش در فیلم سینمایی Salaam Bombay محصول سال ۱۹۸۸ میلادی رسما وارد حرفه‌ی بازیگری شد. او چندین سالی در نقش‌های کم‌اهمیت‌تر و نهایتا مکمل حضور یافت تا اینکه استعدادهایش را در The Warrior به اثبات رساند. عرفان خان در این اثر، نقش یک جنگجو را ایفا می‌کند که تصمیم گرفته شمشیرش را برای همیشه کنار بگذارد. اولین فیلم آصف کاپادیا (Asif Kapadia) در مقام کارگردان جایزه‌ی بهترین فیلم انگلیسی زبان را از مراسم بفتا دریافت کرد. این بازیگر هندی سپس در درام و عاشقانه‌ی Haasil حضور یافت. او نقش منفی را بر عهده داشت و به‌خاطر عملکرد کم‌نقصش جایزه‌ی بهترین بازیگر نقش منفی را از مراسم فیلم‌فر (قدیمی‌ترین و مهم‌ترین جشنواره‌ی اختصاصی سینمای هند) دریافت کرد.

اولین نقش‌آفرینی این بازیگر هندی در یک فیلم انگلیسی زبان در سال ۲۰۰۷ میلادی و با حضور در فیلم درام A Mighty Heart رقم خورد. او در همان سال نقش کوتاهی را در The Darjeeling Limited ایفا کرد که وس اندرسون (Wes Anderson) کارگردان و نویسنده‌ی فیلم به‌طور اختصاصی برای او نوشته بود. عرفان خان سپس در Slumdog Millionaire حضور یافت. این اثر درام و جنایی نامزد دریافت ۱۰ جایزه‌ی اسکار شد که نهایتا هشت مورد از آن‌ها از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه‌ی اقتباسی را به‌دست آورد. او نقش یک افسر پلیس را بر عهده دارد. از دیگر آثار انگلیسی زبان این بازیگر هندی می‌توان Jurassic World ،The Amazing Spider-Man ، Life Of Pi و Inferno را نام برد.

تا به این لحظه چهره‌های شناخته شده‌ی صنعت فیلمسازی در هند و آمریکا از جمله کالین ترورو (Colin Trevorrow)، آصف کاپادیا، آمیتا باچان (Amitabh Bachchan) و پریانکا چوپرا (Priyanka Chopra) با انتشار متن‌هایی به فوت عرفان خان واکنش نشان داده‌اند.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا