کاربران علاقه‌ کمتری به آیفون های پرو دارند

آیفون های پرو

تحقیقات نشان داده آیفون های پرو در میان کاربران اپل دیگر آن جذابیت سال گذشته را ندارند و بیشتر آن‌ها به سراغ مدل‌های ارزان‌تر رفته‌اند.

اپل از زمان عرضه‌ی آیفون X به بازار (2017) دیگر قیمت پرچم‌دارهای مدل پرو خود را تغییر نداده است. اما نکته‌ی جالب اینجاست که علی‌رغم تمام این‌ها، باز هم علاقه‌مندان به محصولات اپل به تدریج به مدل‌های ارزان‌قیمت‌تر تمایل پیدا کرده‌اند. البته عواملی نظیر تورم، وضعیت اقتصادی نه چندان جالب و مواردی از این دست هم مزید بر علت شده تا هر کاربری قادر به خرید آیفون های پرو نباشد.

در بازه‌ی زمانی آوریل تا ژوئن 2023 (بهار 1402)، کاربران بیشتر به خرید مدل‌های پرو از سری آیفون 14 تمایل نشان دادند و این گوشی‌ها توانستند مدل‌های استاندارد و پلاس را از لحاظ فروش پشت سر بگذارند. در این سه ماه، آیفون‌های 14 پرو و پرو مکس توانستند 43٪ و مدل‌های استاندارد و پلاس هم 36٪ از سهم فروش را به خود اختصاص دهند. در همین بازه‌ی زمانی در سال 2022، آیفون 13 پرو و پرو مکس محبوبیت بیشتری در بین کاربران داشتند و توانستند 46٪ از سهم فروش را به خود اختصاص دهند در حالی که این میزان برای مدل‌های استاندارد و مینی، 30٪ بود.

آیفون اپل

همانطور که مشاهده می‌کنید، در سه ماه دوم سال 2023، هیچ تقاضایی برای آیفون 13 پرو، پرو مکس و مینی وجود ندارد در حالی که آیفون 13 توانست 11٪ از سهم فروش کل آیفون‌ها را به خود اختصاص دهد، آن هم در شرایطی که در سه ماه دوم سال قبل، دومین گوشی پرفروش اپل بعد از آیفون 13 پرو مکس بود. در سه ماه دوم سال 2023 هم تقاضا به ترتیب برای خرید آیفون های پرو سری 14 (پرو مکس، پرو)، استاندارد و پلاس بود. اما آیفون 14 پلاس اگرچه کم‌فروش‌ترین گوشی اپل تا به اینجای کار بوده، با این حال سه برابر بهتر از آیفونی ظاهر شده که جانشینش شده است، یعنی آیفون 13 مینی.

اپل حالا تصمیم گرفته هرچه قابلیت خوب دارد برای مدل‌های پرو از سری آیفون 15 در نظر بگیرد و اینطور شده که اکنون بسیاری از قابلیت‌های جذاب از جمله دوربین اصلی بهتر، دوربین تله‌فوتو، نمایشگر 120 هرتزی، حتی نمایشگر همیشه روشن و پردازنده‌ی بهتر و قدرتمندتر برای آیفون های پرو در نظر گرفته شده است.

فعلا گفته می‌شود اپل می‌خواهد قیمت آیفون 15 پرو و پرو مکس را چیزی حدود 50 تا 100 دلار گران‌تر کند که این افزایش قیمت همزمان شده با ارتقای چشمگیر این گوشی‌ها در مقایسه با قبل و ثابت نگه داشتن وضعیت برای مدل‌های پرو و پلاس. وضعیتی که سبب می‌شود کاربر برای تجربه‌ی قابلیت‌های جذاب‌تر، تحت فشار مالی بیشتری هم قرار بگیرد. با این حال آیفون‌های سری 15 در تاریخ 12 سپتامبر (21 شهریور، احتمالا) رونمایی می‌شوند و باید دید اپل چه برنامه‌ای برای قیمت‌گذاری آن‌ها دارد.

5 1 رأی
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا