اودین - شخصیت منفی بازی God of War Ragnarok

چطور شخصیت منفی بازی God of War Ragnarok داستان را تغییر می‌دهد؟

دست خدای فریبکاری را از پشت می‌بندد!

شخصیت منفی بازی God of War Ragnarok به نحوی کل داستان را تغییر می‌دهد، با اینکه نشانه‌هایی در بازی وجود دارند که می‌توانید این موضوع را از پیش تشخیص بدهید.

بدون شک بازی God of War Ragnarok موفق شد تا طی چند ماه گذشته، توجه بسیاری از طرفداران را به خود جلب کند. رفتن از دنیای اساطیری یونان باستان به نورس (Norse)، راهی بود که سازندگان برای ادامه داستانی که مدت‌ها پیش شروع کرده بودند، اننخاب کردند و باید گفت که نتیجه کار آن‌ها واقعا تحسین‌برانگیز است.

تیم سازنده دو عنوان God of War 2018 و همچنین Ragnarok موفق شدند تا طی یک ریسک بزرگ، سیستم گیم پلی بازی را تا حدودی تغییر بدهند، در حالی که برخی المان‌های همیشگی خدای جنگ در آن حفظ شده بود. با این حال انتظار می‌رفت که با چنین تغییر بزرگی، طرفداران قدیمی نسبت به سیستم جدید آن معترض باشند و عدم رضایت خود را نشان بدهند، اما گرچه برخی ویژگی‌ها از این دو بازی برداشته شده‌اند و گیم پلی متفاوتی دارند،‌ اما همچنان جذابیت خود را در سبکی تازه حفظ کرده‌اند و از طرفی، داستان فوق‌العاده جذابی را از ماجراجویی تازه کریتوس روایت می‌کنند.

داستان در بازی سال 2018 اینطور شروع شد که کریتوس (Kratos) وارد یک جهان اساطیری تازه شده، در آنجا صاحب فرزندی به نام آترئوس (Atreus) است و همسرش فی (Faye) را از دست داده است. او نسبت به قبل کمی فرق کرده، بزرگ‌تر شده و سن بالایی دارد و از همه مهم‌تر، حال باید از پسرش مراقبت کند؛ کسی که هنوز برای مبارزه کردن و دفاع از خود آماده نیست و هرچیزی در این سرزمین غریب ممکن است که برای آن‌ها تهدید محسوب شود.

اما داستان در نهایت با مرگ بالدر (Baldur)، یکی از خدایان ایسیر (Aesir) که فرزند فریا (Freya) و اودین (Odin) بود به پایان می‌رسد. در واقع اودین خودش بالدر را فرستاده بود تا درباره آترئوس و همچنین خدای غریبه‌ای که وارد قلمرو آن‌ها شده تحقیق کند و حتی پسر را با خود به ازگارد (Asgard) ببرد. اما وقتی بالدر و پسران ثور (Thor) توسط کریتوس خلاص شدند، روایت جور دیگری دنبال می‌شود.

شخصیت منفی بازی God of War Ragnarok خود اودین است؛ کسی که شاید تا لحظات پایانی داستان هرگز متوجه آن نشوید. او ابتدا دوستانه وارد ماجرا می‌شود؛ سر یک میز با ثور و کریتوس می‌نشیند و حتی پیشنهادات خوبی را هم برای حفظ آرامش با کریتوس پیشنهاد می‌کند. اما خدای جنگ جهان اساطیری یونان، این پیشنهادها را نمی‌پذیرد و در نتیجه، تنش کوچکی بین اودین و کریتوس ایجاد می‌شود؛ بخصوص وقتی که آترئوس به ازگارد می‌رود تا بیشتر درباره آلفادر (All Father) یا همان اودین تحقیق کند.

با این وجود، جالب است بدانید که تقریبا در کل داستان، هنگامی که با اودین برخورد می‌کنید، او فرد بسیار منطقی و فهمیده‌ای به نظر می‌رسد که تنها دنبال جواب به سوالات خودش بوده و نمی‌خواهد به کسی آسیب بزند؛ این در حالی است که در سکانس‌های پایانی داستان، مرگ براک (Brok) و ثور عملا گردن او هستند و متوجه می‌شویم که آلفادر تا چه حد با اهداف خبیثانه بر ۹ قلمرو حکومت می‌کرده است.

اما آیا می‌توانستیم شخصیت منفی بازی God of War Ragnarok را از همان صحنه‌های ابتدایی بازی و پس از چندبار دیدن اودین در قالب تیر تشخیص بدهیم؟ در حالت عادی جواب منفی است، اما اگر یک یا چند بار بازی را تمام کرده باشید، شاید به برخی جزئیات درباره آن رسیده باشید. برای مثال در مقاله ایستراگ‌های بازی خدای جنگ رگناروک ما اشاره کرده بودیم که نام تیر (هنگامی که اودین خود را بدل او کرده بود)، خدای جنگ اساطیر نورس در بازی با عنوان Tyr نمایش داده می‌شود، در حالی که وقتی پس از اتمام بازی شخصیت تیر اصلی و حقیقی را پیدا می‌کنید، نام او به Týr در زیرنویس‌ها تغییر می‌کند. اما جدای از این مورد، گزینه‌های دیگری هم وجود دارند که هویت اودین را برای ما لو می‌دهند.

اودین – شخصیت منفی بازی God of War Ragnarok چندبار هویتش را در داستان لو می‌دهد

اریک ویلیامز (Eric Williams)، کارگردان بازی God of War Ragnarok در مصاحبه‌ای با رسانه IGN در برنامه Spoilercast، اظهار کرده بود که در بازی چند نکته وجود دارد که اگر به آن‌ها دقت کنید، متوجه حضور اودین، پیش از صحنه پایان بازی که او چهره واقعی خودش را از پشت نقاب تیر نشان می‌دهد می‌شوید.

دوارف بیشعور!

به گفته او، برای مثال در همان صحنه‌های ابتدایی بازی که کریتوس و آترئوس به دنبال تیر سوارت آلفهایم (Svartalfheim) می‌روند، می‌توانید پیش از رسیدن به شهر و شنیده شدن آژیر خطر دوارف‌ها (Dwarfs)، یک دوارف را ببینید که روی پل ایستاده و جلوی قایف کریتوس، آب دهانش را خالی می‌کند! ویلیامز گفته بود که این فرد دقیقا خود اودین است که در مقابل کریتوس ظاهر شده و خودش را اینبار به جای یک دوارف جا زده است تا آن‌ها را زیر نظر داشته باشد.

حال چطور می‌توان این را متوجه شد؟‌ جواب ساده است؛ وقتی که کریتوس و آترئوس وارد سرزمین دوارف‌ها می‌شوند و به شهر می رسند، تقریبا همه آن‌ها سریعا فرار می‌کنند و مشخص است که هیچ علاقه‌ای به صحبت با کریتوس یا پسرش ندارند. با این وجود، یک دوراف کاملا بی‌تفاوت سر جایش می‌ایستد، جلوی قایق کریتوس آب دهان می‌ریزد و سپس ناپدید می‌شود‌! این‌ها نشانه‌هایی برای این بودند که این فرد کریتوس را زیر نظر دارد.

همچنین جالب است بدانید که وقتی آخر بازی به نیفلهایم (Nifelheim) می‌روید تا طی یک ماموریت فرعی، تیر حقیقی را نجات بدهید، افراد و اجساد تمام کسانی که اودین خودش را به آن‌ها شبیه کرده بود، در آنجا وجود دارد. بدن دوارفی که اودین در سوارت آلفهایم خودش را به آن شبیه کرده بود نیز در میان این اجساد دیده می‌شود.

پرهای کلاغ

هنگامی که در بازی سراغ زندان زیر زمینی می‌روید تا تیر تقلبی را نجات بدهید، اگر پس از پیدا کردن و آزاد کردن او، گوشه‌های اتاق را بگردید، می‌توانید دسته‌ای پر کلاغ را پیدا کنید که اودین برای تلپورت کردن به آنجا استفاده کرده است. همچنین دقت کنید که تیر پس از دیدن تیغه‌های کریتوس، سریعا می‌گوید که «من تو را می‌شناسم، تو همان خداکش هستی!»، در حالی که تیر برای مدت طولانی در زندان بوده و تنها کسی که کریتوس و تیغه‌هایش را به خوبی می‌شناسد، آلفادر اودین است.

به علاوه، پس از آزاد کردن تیر، دقت کنید که او وقتی به منزل سیندری (Syndri) و براک می‌رسد، داخل یک اتاقک می‌رود و خیلی خوب از خودش پذیرایی می‌کند. آن مکان در واقع یکی از بهترین مکان‌ها برای تلپورت کردن بدون اینکه کسی متوجه شود است و ظاهرا اودین از آن برای انجام این کار استفاده می‌کرده تا شخصیت‌های اصلی داستان و همچینن بازیکنان را گول بزند. نوشتن روایت شخصیت منفی بازی God of War Ragnarok واقعا جای تحسین دارد!

واکنش اودین به فهمیدن پیشگویی حقیقی

هنگامی که کریتوس، تیر تقلبی و آترئوس همراه با یکدیگر وارد یکی از معبدهایی می‌شوند که آینده را پیشگویی می‌کند، می‌توان دید که وقتی تیر متوجه می‌شود در نتیجه‌ی رگناروک، ازگارد نابود خواهد شد، خیلی شوکه می‌شود! شاید اولین بار که بازی را تجربه کردیم، هرگز متوجه این تعجب او نشدیم، اما اینکه اودین متوجه می‌شود که تمام این سال‌ها گول خورده و شکست خوردنش بخشی از پیشگویی حقیقی جاینت‌ها بودده، جای تامل دارد.

فریا یا فریگ؟

فریا یکی از خدایان ونیر (Vanir) است که به همسری اودین درآمده بود و بالدر را به عنوان فرزند برای او به دنیا آورد. اما پس از مدتی، رابطه اودین و او بهم می‌خورد و در نتیجه، ملکه ازگارد از آلفادر جدا می‌شود. با این وجود، جالب است بدانید که وقتی آن‌ها با هم بودند و رابطه نسبتا خوبی داشتند، اودین همسرش را فریگ (Frigg) خطاب می‌کرد؛ نامی که به گوش فریا شیرین بود و دوست داشت.

حال وقتی که اودین یا همان تیر تقلبی در بازی او را صدا می‌زند، دقیقا می‌توانید بشنوید که نام فریا را فریگ صدا می‌زند. تنها کسی که فریا را به این اسم صدا می‌زند، فقط شخصیت منفی بازی God of War Ragnarok یا همان اودین است. این مورد را شاید تنها افرادی که مطالعات بیشتری را درباره اساطیر نورس داشته‌اند، در همان ابتدای کار و با اولین بار شنیدن نام فریگ، متوجه شده باشند.

به هر حال باید گفت که عنوان Ragnarok توانست با داستانی متفاوت و فوق‌العاده هیجان‌انگیز،‌ توجه بسیاری از طرفداران را به خود جلب کند و پایانی خوب را با پتانسیل ادامه روایت، برای سری خدای جنگ به ارمغان بیاورد. اما آیا شما در طول این داستان، متوجه کارهای مخفیانه شخصیت منفی بازی God of War Ragnarok و دوز و کلک‌های آلفادر شده بودید؟

4 7 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا