مرد عنکبوتی تام هالند - Spider-Man

3 روش که مرد عنکبوتی تام هالند می‌تواند به دنیای سینمایی مارول بازگردد

بازگشت اسپایدی اجتناب‌ناپذیر است

مرد عنکبوتی تام هالند (Tom Holland) در واقع اسپایدرمن جهان 616 است که در آینده او را بیشتر در دنیای سینمایی مارول خواهیم دید؛ اما چطور؟

سال ۲۰۱۵ بود که پس از شکست (نسبی) فیلم The Amazing Spider-Man 2 توسط استودیو سونی پیکچرز (Sony Pictures)، امی پاسکال (Amy Pascal) مدیر آن، تصمیم گرفت تا با استودیو مارول وارد یک قرارداد مهم چند ساله شود؛ طوری که حق استفاده از شخصیت مرد عنکبوتی (Spider-Man) برای چند اثر محدود، به استودیو مارول داده شد و کوین فایگی (Kevin Feige) او را در فیلم هیجان‌انگیز Captain America: Civil War به دنیای سینمایی مارول اضافه کرد.

حضور یک پیتر پارکر (Peter Parker) بسیار جوان در فیلم Civil War باعث شده بود تا بسیاری از طرفداران پس از اینکه اسپایدی سپر کاپیتان آمریکا را به دست گرفت، فوق‌العاده هیجان‌زده شوند؛ امری که منجر به ساخت فیلم‌های مستقل مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی مارول با عنوان‌های Homecoming و Far From Home شد. سپس مرد عنکبوتی تام هالند در آثار فوق‌العاده بزرگی مانند Avengers: Infinity War و Avengers: Endgame حاضر شد و در عنوان No Way Home با دو مرد عنکبوتی دوره‌های قبل، با بازی اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) و توبی مگوایر (Tobey Maguire) ملاقات کرد.

اما آیا این پایان راه اسپایدرمن در دنیای سینمایی مارول خواهد بود؟ ما در سکانس پایانی Spider-Man: No Way Home دیدیم که این اثر سینمایی چطور تاثیرات بزرگی را روی شخصیت کرد عنکبوتی تام هالند گذاشت و حتی او را به سرنوشت تنها و اورجینال پیتر پارکر رساند؛ جایی که دیدیم او لباس تازه‌ای (لینک لباس جدید اسپایدی) را برای خود درست کرده و به یک اسپایدرمن کلاسیک تبدیل شده است. با این حساب، به نظر می‌رسد که سازندگان هرگز قصد خداحافظی با این شخصیت فوق‌العاده محبوب را ندارند؛ ولی نکته قابل توجه اینجاست که قرارداد سونی و دیزنی در حال حاضر به پایان رسیده و باید شاهد یکی از روش‌های زیر باشیم تا دوباره تام هالند در نقش اسپایدرمن حاضر شود.

۳. روش ساده: قرارداد کوتاه مدت بین سونی و استودیو مارول

سال ۲۰۱۹ بود که عملا قرار بود تا هرگز دیگر شاهد بازگشت مرد عنکبوتی تام هالند به دنیای سینمایی مارول نباشیم. دیزنی به دنبال فروش قوی فیلم Homecoming سهم بیشتری از سود آثار مرد عنکبوتی را می‌خواست و در ادامه، سونی با این قرارداد موافقت نمی‌کرد؛ تا اینکه ۲۵ درصد از سود به دیزنی رسید و اسپایدی مجددا به جهان سینمایی مارول بازگشت تا در Spider-Man: Far From Home حاضر شود.

با این وجود، این قرارداد تا زمان اکران فیلم Spider-Man: No Way Home بود و حال دیگر قرار خاصی برای اضافه کردن یک اثر دیگر با حضور مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی مارول وجود ندارد. این در حالی است که با همین قراردادهای کوتاه مدت، استودیو مارول می‌تواند چندبار دیگر مرد عنکبوتی را به دنیای سینمایی مارول بیاورد. به هر حال دیزنی و سونی سر درصد خود به توافق رسیده‌اند و تکرار این توافق، مورد چندان عجیب و دور از انتظاری نیست.

۲. قرارداد بلند مدت برای نگه داشتن مرد عنکبوتی تام هالند در MCU

به خوبی طی سالیان گذشته دیده‌ایم که توان استودیو سونی، برای ارائه دادن فیلم‌های جهان سینمایی اسپایدرمن خود، تا چه حد پایین و ضعیف است. مدیر استودیو سونی، امی پاسکال، مدت‌ها پیش اظهار کرده بود که سال ۲۰۱۵ برای بازگردانی محبوبیت مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی، با کوین فایگی تماس گرفته و به همین ترتیب اسپایدی وارد MCU شده است. بدین ترتیب، وجود عنکبوتی در دنیای سینمایی مارول عملا یک معامله دو سر برد برای سونی خواهد بود؛ اما تا کی؟

قراردادهای کوتاه مدت نه تنها طرفداران را برای دیدن ادامه داستان شخصیت‌های مورد علاقه خود تحت فشار می‌گذارد، بلکه حتی باعث می‌شود تا نویسندگان نیز مجبور شوند تا از اشاره‌های خاص به دنباله فیلم جلوگیری کنند و در نتیجه، سطح خلاقیت فیلمنامه دچار ضعف و بلاتکلیفی شود. با این حساب، بستن یک قرارداد بلند مدت برای حضور مرد عنکبوتی تام هالند (یا هر اسپایدرمن دیگری) در دنیای سینمایی مارول، چاره کار خواهد بود؛ طوری که سونی خود هم از این کار سود کافی را می‌برد و مجبور نیست تا با فیلم‌های عجیب و غریب خود شکستی دیگر را مانند Morbius تجربه کند.

با این حال منطقی است که دیزنی برای این درخواست خود، سهمی نزدیک به ۳۰ الی ۴۰ درصد از سود را درخواست کند. این یعنی دیگر قرارداد ۲۵ درصدی دیزنی از روی میز کنار می‌رود و به دنبال موفقیت بزرگ Spider-Man: No Way Home حال این شرکت قرارداد بزرگ‌تری را با سونی درخواست خواهد کرد. این در حالی است که در گذشته هم سونی برای دادن سهم بیشتر به دیزنی مشکلات بزرگی داشت و حال نیز نمی‌دانیم که این چالش جدید را چگونه می‌گذراند.

۳. قرض گرفتن اسپایدی از سونی!

چیزی که عملا باعث می‌شود تا طرفداران مرد عنکبوتی فوق‌العاده راضی بمانند، این است که دیزنی بتواند اسپایدرمن را از سونی قرض بگیرد! این یعنی برای مثال، دیزنی قراردادی ببندد که مرد عنکبوتی با بازی تام هالند یا هر بازیگر دیگری عملا تا x سال در اختیار استودیو مارول باشد. بدین ترتیب دیگر هیچ محدودیتی روی تعداد فیلم‌ها و سریال‌هایی که مرد عنکبوتی می‌تواند در آن‌ها حضور داشته باشد وجود ندارد و در نتیجه، کوین فایگی می‌تواند پیتر پارکر را به کمیو بزرگ هر فیلمی که خواست تبدیل کند؛ یا اینکه فیلم‌های Spider-Man 4 تا 10 یا هرچندتا که دوست دارد را بسازد!

با این قرارداد، حتی استودیو مارول می‌تواند روی سایر شخصیت‌های جهان اسپایدرمن هم دست بگذارد و هرکدام از آن‌ها را در آثار جدید خود راه بدهد. این در حالی است که بستن چنین قراردادی به دو روش انجام می‌شود؛ یا دیزنی پول بزرگی را به سونی می‌دهد و تمام سود فیلم‌های مرد عنکبوتی را که استودیو مارول می‌سازد برای خود برمی‌دارد، یا اینکه روی یک درصد خاص برای سود آثار توافق می‌شود، بدون اینکه محدودیتی برای استفاده از شخصیت مرد عنکبوتی وجود داشته باشد.

در هر صورت، ساخت فیلم Spider-Man 4 با مرد عنکبوتی تام هالند یکی از پروژه‌هایی است که برای استودیو مارول و سونی کاملا اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. همچنین حضور عنکبوتی در فیلم‌هایی مانند Avengers: Kang’s Dynasty و Avengers: Secret Wars یکی از مواردی است که حتما باید انجام شود تا طرفداران نا امید نشوند. اما اینکه سونی و دیزنی به کدام قرارداد رضایت می‌دهند، یکی از مواردی است که به زودی جزئیات بیشتری درباره آن اعلام خواهد شد.

3.7 11 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

6 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا