نقد و بررسی بازی Hood: Outlaws and Legends

نقد و بررسی بازی Hood: Outlaws and Legends

یک شروع ناامیدکننده

نقد و بررسی بازی Hood: Outlaws and Legends محمد مراقی ۰ ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ بررسی بازی

استودیوی Somo Digital در بازی چندنفره و رابین‌هودی خود چندین ایده‌ی جالب را درباره‌ی یک بازی مولتی‌پلیر با محوریت هوش مصنوعی ارائه می‌کند، اما خودش موفق به پیاده کردن این ایده‌ها به بهترین شکل ممکن، نشده است.

استودیوی سومو دیجیتال کارنامه‌ی پر فراز و نشیبی دارد. از پروژه‌ی طولانی و عجیب و غریب Crackdown 3 گرفته، تا سونیک تیم ریسینگ و نسخه‌ی اخیر سک‌بوی. بازی جدید این استودیو که Hood: Outlaws and Legends نام دارد، یک بازی PvPvE (پلیر با پلیر با دشمن هوش مصنوعی) است که بازیکنان را در دو تیم مختلف مقابل هم قرار می‌دهد و همزمان آن‌ها را به یک مسابقه‌ی مخفی‌کاری با هدف به سرقت بردن خزانه‌ی یک قلعه می‌فرستد. بازی Hood: Outlaws and Legends بیش از هرچیزی حس و حال بخش آنلاین بازی‌های قدیمی AC را تداعی می‌کند. این بازی گیمپلی جذاب و سناریوی جالبی دارد، اما محتوای بسیار کم آن شما را مجبور به تکرار کردن همان مراحل می‌کند و خیلی زود خسته‌کننده می‌شود.

نقد و بررسی بازی Hood: Outlaws and Legends
بازی از حیث طراحی محیط و خلق اتمسفر عملکرد خوبی دارد، اما پس از مدت کوتاهی به سطحی بودن همه‌چیز پی خواهید برد

بازی Hood: Outlaws and Legends یک بازی آنلاین است که نبردهای چندنفره را با یک پس‌زمینه‌ی داستانی به همراه چندین شخصیت جالب آغاز می‌کند. محیط‌های قرون وسطایی و دار و دسته‌ی رابین‌هود که می‌خواهند به سراغ خزانه‌ی شهر بروند و پس از به چنگ آوردن کلید خزانه از دست داروغه‌ی جان‌سخت آن، مردم فقیر را ثروتمند کنند. هر تیم متشکل از شخصیت‌های کلاسیک داستان‌های قدیمی رابین‌هود از جمله جان، ماریان و خود رابین است. این شخصیت‌ها از شکل ظاهری متفاوتی برخوردارند و بازی سعی دارد پلی‌استایل‌های متفاوتی از بازی کردن با هر یک از آن‌ها استخراج کند. اما در نهایت موفق به انجام این کار نمی‌شود.

در هر دور از بازی Hood: Outlaws and Legends بازیکنان در یک نقشه‌ی نسبتا بزرگ قرار می‌گیرند. دژهای قرون وسطای اروپایی که با سطح حفاظتی بالایی نگهبانی می‌شوند و سردسته‌ی آن‌ها یک سرباز درشت‌هیکل و قوی است که تقریبا نمی‌توان آن را از پای درآورد. هر دور از بازی در آرامش کامل آغاز می‌شود و هر تیم به اندازه‌ی کافی فرصت برای برنامه‌ریزی و کشیدن نقشه‌ی مخفی‌کاری دارد. بازیکن‌ها با همکاری یکدیگر و پوشش همه‌ی دشمنان اطراف، با استفاده از تیر و کمان یا خنجر، کار خود را جلو می‌برند و کاملا روی دزدیدن کلید از سردسته‌ی سربازها تمرکز می‌کنند. تا اینجای کار بازی Hood: Outlaws and Legends خوب به نظر می‌رسد و بسیار سرگرم کننده است. 

همکاری با دوستانمان در یک بازی اکشن سوم شخص، با هدف دزدیدن پول و بخشیدن آن به فقرا، در وهله‌ی اول خیلی خوب و رضایت‌بخش عمل می‌کند تا اینکه می‌فهمیم یک تیم دیگر هم در بازی حضور دارد. این تیم هم مشابه تیم ما، یک گروه چهار نفری است که دقیقا ماموریت ما را دنبال می‌کنند. با این تفاوت که به جای همکاری با ما، می‌خواهند زودتر خزانه را خالی کنند و جلوی تیم ما را هم بگیرند. راستش را بخواهید، تقابل ناگهانی دو تیم در مقابل هم و ناکارآمد شدن المان‌های مخفی‌کاری، دقیقا همان شعله‌ای است که دامن Hood: Outlaws and Legends را گرفته و اجازه نمی‌دهد این بازی به موفقیت برسد و رضایت بازیکنان را به همراه داشته باشد

نقد و بررسی بازی Hood: Outlaws and Legends
تنها مخفی‌کاری تیمی است که در این بازی چند دقیقه حواستان را از تمامی ایرادات و نقص‌های بازی پرت می‌کند

ریتم هر دور از بازی، با روبه‌رو شدن دو تیم با یکدیگر کاملا تغییر می‌کند و گیمپلی بازی سرعت بسیار بیشتری به خود می‌گیرد. حالا خنجر و تیر و کمان تا حد زیادی کارآیی خود را از دست داده‌اند و باید از سلاح‌های سنگین خود استفاده کنید. حتی در صورتی که پیش از روبه‌رو شدن با تیم مقابل، سر و صدای زیادی ایجاد کنید و دشمنان را از حضور خود باخبر سازید، تعدادی از دروازه‌های اطرافتان بسته می‌شوند. بسته شدن دروازه‌های اطراف و پایین آمدن سرعت شما در پیدا کردن کلید، فرصتی را برای تیم مقابل مهیا می‌کند که در سایه‌ها به کار خود ادامه دهند و پیروز میدان باشند. در هر صورت، فاصله‌ی بین مخفی‌کاری ساکت و نبرد خشن و پر سر و صدا، مرز باریکی است که هرلحظه ممکن است با یک حرکت اشتباه و حساب نشده، شکافته شود و ریتم گیمپلی را سریع‌تر کند. این مورد پیش از ایجاد هر مشکل دیگری حین خارج شدن از فاز مخفی‌کاری، تنش و هیجان موجود در گیمپلی حین مخفی‌کاری را دوچندان می‌کند. 

وقتی به صورت مخفیانه با همکاری یارانتان پیشروی می‌کنید، همزمان باید علاوه بر تمرکز روی پیدا کردن کلید و از پا در آوردن دشمنان اطراف با کمترین سر و صدای ممکن، تمرکز بسیار ویژه‌ای هم روی پیشرفت تیم مقابل داشته باشید. در بسیاری از مواقع ممکن است حتی با پی بردن از محل استقرار تیم مقابل، آن‌ها را نادیده در نظر بگیرید و درگیر نشوید. به مرور زمان به شما ثابت خواهد شد که در صورت درگیر نشدن با تیم مقابل و در پیش گرفتن مخفی‌کاری، شانس بیشتری برای پیدا کردن سردسته‌ی نگهبانان و دزدیدن کلید خواهید داشت. یکی از مهم‌ترین عوامل تجربه کردن یک اکشن مخفی‌کاری جذاب، همکاری با یک تیم باتجربه و باهوش است. پنهان شدن پشت دیوارها و درون بوته‌ها و از پای درآوردن نوبت به نوبت سربازان دشمن با همکاری یکدیگر، یکی از جذابیت‌های بی‌نظیر بازی Hood: Outlaws and Legends است که در کمتر بازی چندنفره و آنلاینی دیده می‌شود.

نقد و بررسی بازی Hood: Outlaws and Legends
این همان هیولای بی‌شاخ و دمی است که به هیچ وجه نباید تنها با او روبه‌رو شوید!

اما متاسفانه همانطور که به آن اشاره کردیم، بازی در نیمه‌ی دوم هر مچ وقتی که گیمپلی از حالت مخفی‌کاری خود خارج می‌شود، تا حد زیادی از جذابیت‌های خود را از دست می‌دهد. حالا با یک گیمپلی سرعتی طرفیم که در عین ناباوری محدودیت‌های زیادی را پیش روی شما قرار می‌دهد. در سیستم مبارزات تن به تن بازی Hood: Outlaws and Legends اغلب حرکات همیشگی موجود در بازی‌های اکشن مثل داج کردن و ضربات سبک و سنگین وجود دارد. این ضربات حتی ممکن است بسته به وزن و حجم شخصیت درحال کنترل، تاثیرات متفاوتی را روی هدف پیاده‌سازی کنند. اما به طور کلی انیمیشن‌های مبارزات تن به تن و همچنین افکت‌های گرافیکی آن، بخش زیادی از رنگ و لعاب واقع‌گرایانه و جدی بازی را از بین می‌برند و Hood: Outlaws and Legends را به یک فانتزی رنگارنگ تبدیل می‌کنند. 

پیشنهاد ما به شما این است که به هیچ وجه به تنهایی به امید پیدا کردن هم‌تیمی‌های رندوم وارد بازی نشویدضربات نزدیکی که با سلاح‌های سرد به دشمن خود وارد می‌کنید، مانند آنچه در بازی‌های فانتزی و هک اند اسلش شاهد هستیم، با سرعت خیلی زیادی انجام می‌شوند و به جای تداعی کردن حس برخورد سلاح با بدن، شاید صداگذاری‌های غیرواقعی و افکت‌های تصویری هستیم. مواردی از این قبیل تا حد زیادی مرز بین گیمپلی مخفی‌کاری و اکشن‌های شلوغ بازی را گسترش می‌دهند و دو تجربه‌ی ناقص را از دو سبک متفاوت ارائه می‌کنند. به محض اینکه هر دور از بازی از فاز ابتدایی و مخفی‌کاری خود خارج می‌شود، باقی ماجرا مثل یک لوپ تکراری و خسته کننده ادامه پیدا می‌کند. مبارزه می‌کنید، کشته می‌شوید، ریسپاون و مجددا حمله به سمت دشمن. در ابتدا باید پس از ریسپاون بخش زیادی از نقشه را برای رسیدن به میدان نبرد طی کنید، اما بازی مکانیزم کارآمدی را در این زمینه پیاده‌سازی کرده است که بر اساس آن می‌توانید چکپوینت‌های متعددی را در قسمت‌های دیگر نقشه باز کنید.

لوپ تکراری اکشن دفاع و حمله‌ی بازی، تا حدی به صورت یکنواخت ادامه پیدا می‌کند که حتی نمی‌توان در بسیاری اوقات سیستم نتیجه‌گیری و انتخاب برنده را در انتهای بازی عادلانه دانست. به طور کلی بازی Hood: Outlaws and Legends را نمی‌توان مسابقه‌ای به شمار آورد که اصل مطلب در آن برنده شدن یا باختن است. بلکه این خود جریان شکل گرفته در طول مسابقه است که می‌تواند لذت‌بخش و هیجان‌انگیز، یا خسته‌کننده و تکراری باشد. بازی با وجود اینکه از کمبود شدید محتوا رنج می‌برد، می‌تواند در بسیاری اوقات لحظات سرگرم‌کننده و جالبی را در طول گیمپلی رقم بزند. 

پیشنهاد ما به شما این است که به هیچ وجه به تنهایی به امید پیدا کردن هم‌تیمی‌های رندوم وارد بازی نشوید. بلکه با گروهی از دوستان حرفه‌ای خود به صورت هماهنگ وارد بازی شوید و از ماموریت سرقت آن لذت ببرید. قیمت ۳۰ دلاری این بازی هم به نوعی باعث شده تا بازیکنان بیشتری در صورت نیاز به هم‌تیمی، به راحتی آن را تهیه کنند و با دوستان خود به بازی کردن بپردازند.

نقد و بررسی بازی Hood: Outlaws and Legends
تقابل دو بازیکن با تیر و کمان به همان اندازه که روی کاغذ جذاب و تازه به نظر می‌رسد، در این بازی در عمل خیلی هم غیرعادی و غیرمنطقی است

بازی Hood: Outlaws and Legends ایده‌های اولیه‌ی جذاب و با پتانسیل بالایی را در خود جای داده، اما حداقل تا اینجای کار نتوانسته از پس استفاده‌ی هوشمندانه و رضایت‌بخش از تمامی آن‌ها بر بیاید. این بازی تقریبا در تمامی مکانیزم‌های گیمپلی خود یا از حد می‌گذراند و یا کاملا یک المان بسیار مهم را نادیده می‌گیرد.

با اینکه بخش زیادی از نقاط قوت بازی در گیم‌پلی مخفی‌کاری آن قرار گرفته‌اند، همچنان بازی می‌تواند حتی از حیث مخفی‌کاری هم تعادل گیم‌پلی را به هم بریزد. قابلیت Instant Kill در بازی باعث شده تا بتوانید با نزدیک شدن به هر دشمنی (به جز آن سرباز استثنایی و بی شاخ و دمی که اگر بازی را تجربه کرده باشید با او آشنایی کامل خواهید داشت) تنها با فشردن یک کلید آن را از پای درآورید. شاید در وهله‌ی اول این قابلیت در راستای سرعت بخشیدن به گیم‌پلی مخفی‌کارانه‌ی بازی بسیار جذاب به نظر برسد، اما نکته‌ی قابل توجه ماجرا این است که این قابلیت در دسترس بازیکنان تیم مقابل هم قرار گرفته است. 

به این معنا که بازیکنان تیم مقابل هم می‌توانند با نزدیک شدن به شما تنها با فشردن یک کلید شما را از پای درآورند و شکست بدهند. حضور بازیکنان حرفه‌ای در بازی که استعداد بالایی در مخفی‌کاری دارند، به راحتی می‌تواند تعادل بازی را دچار اختلال کند و به شکل شگفت‌انگیزی آن را پیروز میدان سازد. از سویی دیگر در بخش اکشن‌های شلوغ و مبارزات بازی هم با مشکلات متعددی طرفیم. بازی Hood: Outlaws and Legends به طور کامل با ایجاد تعادل و توازن در گیم‌پلی خود غریبه است. سازندگان این بازی به شکلی کاملا جاه‌طلبانه با تصور خلاقیت بالا، المان‌هایی را در یک بازی چندنفره قرار داده‌اند که به این راحتی‌ها نمی‌توان یک تجربه‌ی بدون نقص و رضایت‌بخش از دل آن بیرون کشید.

نقد و بررسی بازی Hood: Outlaws and Legends
شخصیت‌پردازی هر یک از این کاراکترها و قرار دادن قابلیت‌های منحصر به فرد بیشتر و کارآمدتر برای هر یک از آن‌ها، پتانسیل از دست رفته‌ای است که بازی از آن بی‌بهره مانده

تنها امیدی که می‌توان به بازی Hood: Outlaws and Legends داشت، پشتیبانی طولانی مدت استودیوی Somo Digital و انتشار محتویات بیشتر برای این بازی است. سازندگان بازی باید قبل از اضافه کردن هر مکانیزم جدیدی به گیم‌پلی بازی، با برقراری ارتباط نزدیک با بازیکنان و دریافت فیدبک‌های مختلف، مکانیزم‌های موجود در بازی را اصلاح کنند تا همین نسخه‌ی منتشر شده از بازی قابل تجربه باشد. این بازی از حیث گرافیکی و صوتی دستاورد بزرگی محسوب نمی‌شود و کاملا در حد و اندازه‌ی یک بازی آنلاین میان‌رده‌‎ محسوب می‌شود. از آنجایی که بازی دارای یک سناریوی جذاب در پس زمینه‌ی داستانی مچ‌های بازی است و در آن شاهد حضور دشمنان هوش مصنوعی هستیم، سازندگان باید تلاش بیشتری را در راستای پر و بال بخشیدن به موقعیت داستانی بازی به کار بگیرند.

از شخصیت‌پردازی بهتر کاراکترها و افزودن ویژگی‌های شخصیتی بیشتر به قابلیت‌های هر یک از این کاراکترها گرفته، تا شخصیت بخشیدن به دشمنان درون بازی و سینمایی‌تر کردن ابتدا و انتهای هر مچ. راستش را بخواهید بازی Hood: Outlaws and Legends با به تکامل رساندن ایده‌های خود می‌تواند به یکی از نوآورترین بازی‌های چندنفره‌ی نسل جدید تبدیل شود. اما تا اینجای کار سازندگان بازی به قرار دادن تنها بخشی از هر ایده‌ی جالبشان در بازی بسنده کرده‌اند و شاهد ترکیبی بی‌سر و ته هستیم که ایرادات اساسی در تمامی بخش‌های آن مشاهده می‌شوند. این بازی در خوش‌بینانه‌ترین حالت می‌توانست بهترین نمونه‌ی ممکن از بخش چندنفره و آنلاین سری بازی Assassin’s Creed را به ارمغان آورد.

از آنجایی که یوبیسافت مدت زمان زیادی است که پرداختن به این ایده‌ی پرطرفدار را نادیده گرفته و صرفا روی گسترش بخش داستانی بازی‌های این سری تمرکز کرده، فرصت بسیار خوبی مهیا شده تا استودیوهای دیگر بتوانند با وام گرفتن از المان‌های گیمپلی جذاب و محبوب این سری در قالب یک بازی چندنفره و تیمی، چندین قشر مختلف از مخاطبین سبک‌های متفاوت بازی‌های ویدیویی را به سمت بازی‌های خود جذب کنند. هدفی که شاید روزی در سر سازندگان بازی Hood: Outlaws and Legends وجود داشته اما موفق به پیاده‌سازی موفقیت‌آمیز آن نشدند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

5 متوسط
سومو دیجیتال به قدری در پیاده‌سازی ایده‌های خود در بازی Hood: Outlaws and Legends ناتوان بوده که حتی نمی‌توان با قاطعیت ایده‌هایشان را خلاقانه دانست. این بازی معرف سبک جدیدی از بازی‌های چندنفره و تیمی است اما در معرفی خود بسیار ضعیف عمل می‌کند. مکانیزم‌های گیمپلی بازی در تضاد کامل با یکدیگر شکل گرفته‌اند و بدتر از همه اینکه بازی به شدت از کمبود محتوای سرگرم‌کننده رنج می‌برد. به طوری که تنها یکی دو ساعت ابتدایی تجربه‌تان از بازی را می‌توان سرگرم کننده خطاب کرد.
  • سیستم مخفی‌کاری تیمی حس و حال یک AC چندنفره را تداعی می‌کند
  • پس زمینه‌ی داستانی جذاب بازی حول محور داستان‌های قدیمی رابین‌هود
  • ایده‌ی جالب ادغام سبک اکشن سوم شخص با رقابت تیمی و چندنفره همزمان با حضور دشمنان هوش مصنوعی
  • برچسب 30 دلاری بازی
  • کمبود شدید محتوا و تکراری شدن بازی بعد از چند دست متوالی
  • عدم وجود تعادل بین مکانیزم‌های گیمپلی
  • سناریوی ماموریت دو تیم در عمل نتوانسته کارآیی خود را در قالب گیمپلی نشان دهد
  • سرعت پایین ارتقای ویژگی‌های منحصر به فرد شخصیت‌ها نسبت به تنوع پایین مراحل و مودهای بازی
  • تکراری شدن چرخه‌ی خسته‌کننده‌ی بازی
  • عدم بهره‌گیری از پتانسیل بالای پس‌زمینه‌ی داستانی بازی
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا