#مهسا_امینی
معرفی سریال Hawkeye - هاکای

معرفی سریال Hawkeye – هاکای

در زندگی هاکای پس از تانوس چه می‌گذرد؟

پس از اتفاقاتی که در فیلم انتقام‌جویان پایان بازی رخ داد سرنوشت گروه انتقام‌جویان دچار تحول شده و بسیاری از آن‌ها از میدان مبارزه خارج شدند. اکنون با آغاز فاز چهارم دنیای سینمایی مارول به نظر می‌رسد که زمان آن رسیده تا با ابرقهرمانان قدیمی خود خداحافظی کرده و با قهرمان‌های جدیدی آشنا شویم. یکی از این قهرمان‌های جوان در حقیقت کیت بیشاپ است که در سریال Hawkeye با او آشنا خواهیم شد. اگرچه همه گیری ویروس کرونا در سراسر جهان به سد بزرگی بر سر راه فاز چهارم دنیای سینمایی مارول تبدل شد اما با این حال مارول به کمک سرویس استریم دیزنی پلاس و سریال‌های اورجینال و هیجان انگیز خود به خوبی از پس این بحران بر آمده و بیش از پیش توجه مخاطبین را به خود جلب کرد. توسعه مجموعه هاکای به نویسندگی جاناتان ایگلا از سال ۲۰۱۸ آغاز شده و فیلمبرداری آن در ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ در شهر نیویورک آغاز شد. همچنین ریس توماس (Rhys Thomas)، برت (Bert) و برتی (Bertie) وظیفه تهیه کنندگی و کارگردانی این سریال را بر عهده دارند.

خلاصه داستان سریال Hawkeye

پس از حمله تانوس به زمین و نبرد بزرگی که بین ارتش او و گروه انتقام‌جویان پیش آمد، زندگی همه مردم دنیا دچار تغییر شد و به گونه‌ای زندگی انسان‌ها به دوران پیش از تانوس و پس از تانوس تقسیم شد. اکنون در سریال Hawkeye به سراغ یکی از اعضای گروه انتقام جویان رفته و می‌بینیم که پس از ماجرای حمله تایتان عصبانی، در زندگی او چه می‌گذرد. ابرقهرمانی که شاید تا کنون کمتر از بقیه اعضای این گروه به او پرداخته شده است. انتقام جویی بی‌حاشیه که اکنون در آستانه بازنشستگی قرار دارد. هاکای (Hawkeye) که به عنوان تیرانداز ماهر گروه شناخته می‌شود. در سریال Hawkeye ، کلینت بارتون با شخصی روبه‌رو می‌شود که ظاهرا سعی دارد تا راه او را ادامه دهد. علی‌رغم اینکه بارتون تلاش می‌کند تا کریسمسی آرام و بیادماندنی برای اعضای خانواده خود که پس از پنج سال باری دیگر در کنار یکدیگر جمع شده‌اند رقم بزند، متاسفانه درگیر ماجراهایی می‌شود که باری دیگر زندگی او و امنیت خانواده بارتون را به خطر می‌اندازند. 

با توجه به آنچه که بارتون در اولین تریلر منتشر شده از این اثر می‌گوید، پس از جنایاتی که او در فاصله پنج ساله بین فیلم انتقام جویان جنگ ابدی و انتقام جویان پایان بازی مرتکب شده است، اکنون افراد زیادی با او دشمن شده‌ و به نظر می‌رسد حال به سراغ او آمده‌اند. خوشبختانه بارتون در این این ایام سخت تنها نیست و شخصی به نام کیت بیشاپ که به هنر تیراندازی و قدرت‌های بارتون علاقه دارد با او همراه بوده و پا به پای هاکای مبارزه می‌کند. در همین بین نیز بارتون از کیت یک ابرقهرمان ساخته و تمام دانش خود را به او می‌آموزد. در همین راستا کیت به جانشینی برای کلینت بارتون تبدیل شده و لقب هاکای را تصاحب می‌کند که در فاز‌های آینده دنیای سینمایی مارول بیشتر با او آشنا خواهیم شد. در این اثر شخصیت بارتون را از نزدیک خواهیم شناخت و بیش از پیش با او ارتباط برقرار خواهیم کرد. با توجه به این امر که این مجموعه در ایام جشن شکر گذاری و کریسمس منتشر می‌شود، با حال هوای کریسمسی خود حس تازه‌ای را برای مخاطبین به ارمغان می‌آورد که در گذشته در آثار مارول شاهد آن نبوده‌ایم. سری کامیک هاکای یکی از بهترین‌های مارول به حساب می‌آید در همین راستا انتظار می‌رود با اثری جالب توجه مواجه باشیم.

کلینت بارتون کیست؟

هاکای برای اولین بار در سال ۱۹۶۴ در مجموعه کامیک Tales of Suspense حضور پیدا کرد و در ابتدا به عنوان یک شخصیت منفی یا به گونه‌ای آنتی‌هیرو شناخته می‌شد. خالق این شخصیت نیز مانند بسیاری دیگر از شخصیت‌های کتاب‌های کامیک مارول استن لی فقید بوده و هاکای پس از مدت کوتاهی به یکی از محبوب‌ترین و اصلی‌ترین شخصیت‌های مارول تبدیل شد. یک سال بعد، بارتون در سری کامیک The Avengers حاضر شده و رسما به یکی از ابرقهرمانان مارول تبدیل شد. بارتون سرگذشت بسیار عجیب و تلخی را تجریه کرده و از کودکی سختی‌های بسیار زیادی را پشت سر گذاشته است. او در خانوداه‌ای فقیر و در شرایط بسیار بدی به دنیا آمد، پدر و مادر او به مشروبات الکلی معتاد بودند و هنگامی که او هنوز کودک بود در یک حادثه رانندگی از دنیا رفتند. 

پس از آن بارتون به همراه برادر خود به یک یتیم خانه برده شد که پس از مدت کوتاهی هردو از آن‌ جا فرار کرده و در یک سیرک خیابانی به ناچار مشغول به کار شدند. در حقیقت بارتون در این سیرک با افرادی آشنا شد که به او تیراندازی و فنون مبارزه را آموختند و از او یک جنگجو ماهر ساختند. با این حال آن‌ها از مهارت بارتون برای اهداف شوم استفاده می‌کردند و در حقیقت به دزدی مشغول بودند. پس از مدتی بارتون که از کارهای افراد سیرک خسته شده بود از آنجا گریخته و به گروه انتقام جویان پیوست. او تصمیم گرفت تا از توانایی‌های خود برای اهداف بهتری استفاده کرده و به مردم کمک کند. در حقیقت بارتون در ابتدا به مردآهنی حسادت می‌ورزید و بارو داشت که او رهبر بهتری نسبت به کاپیتان آمریکا است، با این حال رفته رفته مردآهنی به الگوی او تبدیل شده و رابطه او با کاپیتان آمریکا بسیار بهتر شد تا که در نهایت آنها به دو دوست صمیمی تبدیل شدند و حتی هنگامی که ‌پس از مرگ کاپیتان آمریکا به او پیشنهاد شد تا کاپیتان آمریکا جدید باشد او نپذیرفت و اینگونه به کاپیتان آمریکا ادای احترام کرد.

هاکای در دنیای سینمایی مارول 

آنچه که در دنیای سینمایی مارول از هاکای می‌بینیم بسیار نسبت به داستان زندگی این شخصیت در کتاب‌های کامیک متفاوت است. در دنیای سینمایی مارول ما بارتون را به عنوان یکی از مامورین گروه شیلد می‌شناسیم که برای نیک فیوری کار می‌کند. کلینت بارتون (Clint Barton) یا همان هاکای (Hawkeye) با بازی جرمی رنر (Jeremy Lee Renner)
 دوستی قدیمی با بلک ویدو یا همان ناتاشا رومانوف با بازی اسکارلت جوهانسون (Scarlett Johansson) داشته و نقش مهمی در بسیاری از نبرهای گروه انتقام جویان دارد. در حقیقت بارتون بود که باعث شد تا واندا مکسیموف یا همان اسکارلت ویچ، به یک ابرقهرمان و یکی از اعضای گروه انتقام جویان تبدیل شود. 

هاکای در دنیای سینمایی مارول تنها نماد یک قهرمان خوب نیست بلکه نماد یک پدر فداکار و همسری وفادار است و خانواده او بزرگ‌ترین دارایی او به حساب می‌آید. در حقیقت پس از اولین حمله تانوس و پدیده بیلیپ خانواده او به مدت پنج سال ناپدید شدند و بارتون در این مدت کنترل خود را از دست داده، به رونین تبدیل شد و باور داشت که در حق اعضای خانواده او ناحقی شده است به همین دلیل او به گروه‌های خلافکار که از بشکن تانوس جان سالم به در برده‌اند حمله می‌کرد و آن‌ها را از بین می‌برد. با این حال دوست قدیمی او رومانوف به سراغ او رفته و او را متوقف کرد. اکنون در سریال Hawkeye باری دیگر بارتون را در کنار همسر و فرزندان او می‌بینیم که تلاش می‌کند تا کریسمس را با آن‌ها جشن بگیرد، البته اگر دشمنان او و آموزش کیت بیشاپ این اجازه را به او بدهند. 

کیت بیشاپ، انتقام‌جو جوان 

کاترین بیشاپ (Katherine “Kate” Bishop) بنیان‌گذار گروه انتقام‌جویان مخفی و موسسه هاکای، سومین ابرقهرمان و اولین زنی است که نام هاکای را برای خود انتخاب کرده است. این شخصیت کامیکی برای اولین بار در شماره اول سری کامیک انتقام‌جویان جوان که در سال ۲۰۰۵ توسط کمپانی مارول منتشر شد، حضور پیدا کرد. کیت نیز مانند بارتون زندگی سختی را در کودکی پشت سر گذاشته است. کیت دختری آرام و ساکت بود که معمولا اوقات خود را به تنهایی سپری می‌کرد و دوستان چندانی نداشت. پدرش به سختی کار می‌کرد و مادرش هنگامی که کیت خردسال بود او و پدرش را ترک کرده و سپس از دنیا رفت. 

قلب شکسته کیت همواره پر از مهربانی بود و او همیشه علاقه‌مند بود تا به دیگران کمک کند. پدر کیت تاجر ثروتمندی بود و معاملات بزرگی را انجام می‌داد. با این حال کیت ارتباط نزدیکی با او نداشت و هنگامی که از اسرار کاری او مطلع شد و به این موضوع پی برد که او در حقیقت با خلافکار‌ها در ارتباط است به شدت عصبانی شد و یک بحران روحی بزرگ را تجربه کرد. پس از مدتی کیت توسط یکی از دشمنان پدرش دزدیده شده و گروگان گرفته شد اما گروه انتقام‌جویان به سرعت به آنجا رفته و او را نجات دادند. این اولین برخورد او با گروه انتقام‌جویان بود. کیت در همان ابتدا شیفته استعداد هاکای شد و تصمیم گرفت مانند او به یک ابرقهرمان تبدیل شود.

پس از اینکه کیت شبی در یک خیابان خلوت توسط ارازل و اوباش مورد حمله قرار گرفت دچار مشکلات روحی شد و در جهت درمان حال روحی خود به ورزش‌های رزمی روی آورد. او شمشیربازی و تیراندازی را تمرین کرد و در جریان یک حمله به مراسم عروسی خواهرش توانایی‌های خود را به گروه انتقام جویان نشان داد. اگرچه در ابتدا مشکلات زیادی سر راه کیت قرار گفت و از پیوستن او به گروه انتقام جویان جوان جلوگیری شد اما او در نهایت موفق شد تا مسیر ابرقهرمانی خود را بیابد و بعدها حتی گروه انتقام‌جویان خود را تأسیس کرد.
در این مسیر بارتون همواره استاد و مشوق او بود و آن‌ها در نبردهای بزرگی مانند جنگ علیه کنگ فاتح در کنار یکدیگر مبارزه کردند. بارتون به کیت یاد داد که هرکسی می‌تواند به یک ابرقهرمان تبدیل شود و همچنین آموزش‌های مهمی در رابطه با زندگی به او داد.

با این حال اکنون مشخص نیست که دقیقا کدام یک از ماجراهایی که کیت و بارتون در کتاب‌های کامیک تجربه کرده‌اند را در سریال جدید هاکای خواهیم دید اما به نظر می‌رسد که در این مجموعه شاهد روند تبدیل شدن کیت بیشاپ به هاکای خواهیم بود. در حقیقت چیزی که باعث شد کیت به هاکای علاقه‌مند شود عادی بودن و انسان بودن او بود. هاکای بدون هیچ جادو و تکنولوژی خاصی وارد میدان نبرد شده و تنها با استعدادها و توانایی‌های خود با موجوداتی که به مراتب بسیار از او قدرتمند‌تر هستند به مبارزه می‌پردازد. در حقیقت محدودیت‌های انسان بودن، هاکای را به یک ابرقهرمان شگفت انگیز تبدیل کرده است.

بازیگران سریال Hawkeye

در سریال Hawkeye شاهد بازگشت جرمی رنر به نقش کلینت بارتون خواهیم بود و نقش کیت بیشاپ هم توسط بازیگر و خواننده مشهور هیلی استاینفلد (Hailee Steinfeld) ایفا می‌شود. ورا فارمیگا ( Vera Ann Farmiga) در نقش مادر کیت النور بیشاپ، آنتونی دالتون (Tony Dalton) در نقش مربی سابق بارتون جک داکسن، زان مک‌کلارنون ( Zahn McClarnon)، برایان دارسی جیمز (Brian d’Arcy James)، الاکوآ کاکس (Alaqua Cox) در نقش مایا لوپز و فرا فی (Fra Fee) در نقش مزدور خیابانی کازمیرز کازمیرچاک و فلورنس پیو در نقش یلنا بلووا همگی بازیگرانی هستند که در این اثر به ایفای نقش خواهند پرداخت.

پوستر‌های رسمی سریال Hawkeye 

معرفی سریال Hawkeye
کریسمس امسال کادوها با یک تیروکمان فرستاده می‌شوند.

تاریخ پخش سریال Hawkeye

سریال Hawkeye در ایام جشن شکرگذاری و در تاریخ ۲۴ ماه نوامبر برابر با سوم آذر ماه از سرویس استریم دیزنی پلاس پخش می‌شود. بنا به اعلام استودیو مارول و شرکت دیزنی در روز سوم آذر ماه شاهد پخش دو قسمت از این مجموعه خواهیم بود. سریال هاکای علاوه بر معرفی شخصیت کیت بیشاپ و ارائه زوایای تازه‌ای از شخصیت کلینت بارتون، به معرفی مختصر شخصیت مایا لوپز یا همان اکو ابرقهرمان ناشنوا، با بازی آلاکوا کاکس خواهد پرداخت که در آینده در سریال اختصاصی خود حاضر خواهد شد، همچنین از دیگر ابرقهرمان‌هایی که در این اثر حضور دارند، می‌توان به یلنا بلووا با بازی فلورنس پیو، بلک ویدو جدید مارول که در فیلم Black Widow برای اولین بار با او آشنا شدیم اشاره کرد که با توجه به صحنه پس از تیتراژ فیلم بیوه سیاه تلاش خواهد کرد تا بارتون را  به خاطر مرگ ناتاشا به قتل برساند.

نظر شما در رابطه با سریال هاکای چیست؟ آیا کیت بیشاپ می‌تواند جانشین مناسبی برای بارتون باشد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. 


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا