1%
  • 0/10

بهترین بازی‌های فرنچایز هری پاتر در گیم آپ

لذتِ جادوگر بودن و دیگر هیچ!

بهترین بازی‌های فرنچایز هری پاتر در گیم آپ ۱ ۰۹ فروردین ۱۴۰۳ مقالات جانبی (گیم) کپی لینک

لیست بازی‌های فرنچایز هری پاتر در گیم آپ شامل ۱۲ عنوان متفاوت شده که می‌خواهیم به معرفی مختصر هر کدام از آن‌ها بپردازیم.

رمان‌ها معمولاً به چند سال زمان نیاز دارند تا به محبوبیت زیادی دست یافته و راه خود را به دیگر حوزه‌های هنر و سرگرمی مانند سینما یا تلویزیون باز کنند. مجموعه هری پاتر (Harry Potter) یک استثنا بوده و برخلاف انتظار توانست خیلی زود به محبوبیت بسیار بالایی دست یابد. همین موفقیت هم باعث شد استودیوها و شرکت‌های آمریکایی به سراغ جی. کی. رولینگ (J. K. Rowling) آمده و امتیاز ساخت فیلم و بازی از رمان‌هایش را بگیرند.

 

هری پاتر در گیم آپ

Harry Potter and the Philosopher’s Stone

سازنده: آرگونات گیمز (Argonaut Games) و نوواندر (KnowWonder)

سال: ۲۰۰۱

داستان بازی Harry Potter and the Philosopher’s Stone بر اساس فیلمی به همین نام نوشته شده که حدوداً سه هفته زودتر منتشر شده بود. روبیوس هاگرید به دستور آلبوس دامبلدور مسئولیت نگهداری از هری پاتر را به خانواده دورسلی می‌سپارد. با گذشت حدوداً ۱۱ سال، هری به مدرسه علوم و فنون جادوگری هاگوارتز دعوت می‌شود. پس از ورود به مدرسه، به عضویت گروه گریفندر درآمده و با افرادی مانند رون ویزلی و هرماینی گرنجر رابطه‌ای دوستی برقرار می‌کند. او همچنین در نخستین ماجراجویی خود باید جلوی بازگشت ولدمورت به قدرت را بگیرد.

همانطور که از تاریخ انتشارش می‌توان نتیجه گرفت، Harry Potter and the Philosopher’s Stone اولین بازی‌ای بود که بر اساس فرنچایز هری پاتر ساخته و روانه بازارهای جهانی شد. گرافیک اصلاً قابل قبول نیست، انیمیشن‌ها بسیار قدیمی هستند و صداگذاری هم تعریف چندانی ندارد. با این حال، نباید فراموش کرد این بازی در زمان انتشار حرف‌های بسیاری را برای گفتن داشت و به همین دلیل هم فروش بالایی را تجربه کرد. گیمرهای کودک و نونهال می‌توانستند به لطف آن طلسم‌های مختلفی را یاد گرفته، به کاوش در هاگوارتز پرداخته یا بواسطه یک جارو دستی به پرواز در بیایند.

هری پاتر در گیم آپ

Harry Potter and the Chamber of Secrets

سازنده: آرگونا گیمز، نو واندر، شعبه بریتانیا الکترونیک آرتز

سال: ۲۰۰۲

Harry Potter and the Chamber of Secrets یک بازی اکشن ماجراجویی بوده و بر اساس فیلمی به همین نام ساخته شده که حدوداً دو هفته زودتر به سالن‌های سینما آمده بود. هری پاتر و دوستانش در دومین سال تحصیل خود در مدرسه علوم و فنون جادوگری هاگوارتز متوجه وجود مکانی مخفی به نام تالار اسرار می‌شوند. درب تالار اسرار باز شده و موجودی ترسناک از آن خارج شده است؛ موجودی که اهداف شومی را دنبال کرده و هری به همراه دوستانش باید مقابل آن بایستد.

بازی Harry Potter and the Chamber of Secrets را می‌توان یک آپگرید برای Harry Potter and the Philosopher’s Stone توصیف کرد؛ جلوه‌های بصری بهبود یافته و کیفیت صداگذاری و صداپیشگی افزایش یافت. اگرچه گیمر نمی‌تواند ماشین پرنده آرتور ویزلی را براند، امکان استفاده از جاروی پرنده فراهم بوده و گیمر می‌تواند با استفاده از آن در اطراف قلعه به کاوش پرداخته و رازهای مخفی شده در نقاط مختلف را کشف کند. همچنین تعداد مینی گیم‌ها در مقایسه با نسخه اول افزایش یافت تا گیمر ساعت‌های بیشتری سرگرم شود.

از دیگر ویژگی‌ها می‌توان به بازسازی دقیق اتفاقات مهم رمان اشاره کرد. همچنین نحوه دکمه زنی (QTE) که بازخوردهای منفی‌ای را در نسخه اول دریافت کرده بود، برای نسخه دوم بازطراحی شد.

هری پاتر در گیم آپ

Harry Potter: Quidditch World Cup

سازنده: شعبه بریتانیا الکترونیک آرتز

سال: ۲۰۰۳

یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های جهانی که جی. کی. رولینگ خلق کرد، بدون شک بازی خیالی کوییدیچ بود. این بازی در زمینی بیضی شکل جریان داشته و هر تیم هفت بازیکن دارد. بازیکنان در حالی که با استفاده از جاروی پرنده در هوا معلق هستند، باید توپ طلایی و بالدار را گرفته و وارد حلقه‌های تیم حریف کنند.

الکترونیک آرتز که به خوبی از محبوبیت بالای کوییدیچ در میان طرفداران هری پاتر باخبر بود، تصمیم گرفت یک بازی اختصاصی برایش بسازد. اگرچه نحوه کنترل در نسخه رایانه‌های شخصی چندان قابل قبول نبود، Harry Potter: Quidditch World Cup توانست توجه گیمرها را جلب کند.

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

سازنده: نو واندر و گریپتونایت گیمز (Griptonite Games)

سال: ۲۰۰۴

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban یک بازی اکشن ماجراجویی بوده و بر اساس فیلمی به همین نام ساخته شد. هری پاتر و دوستانش در مدرسه علوم و فنون جادوگری هاگوارتز حضور دارند که ناگهان متوجه می‌شوند یک زندانی خطرناک به نام سیریوس بلک از آزکابان فرار کرده و بزودی به هری حمله خواهد کرد.

سری بازی‌های هری پاتر با هر نسخه دچار تکامل می‌شد و این روند با Harry Potter and the Prisoner of Azkaban ادامه یافت. تمامی جنبه‌های بازی مانند گیم پلی و گرافیک فنی دچار پیشرفت شده و کاراکترها حالا پویایی بیشتری دارند. همچنین عملکرد صداپیشه‌ها بسیار بهتر شده است. در ضمن، متاسفانه کوییچ در بازی وجود ندارد که احتمالاً بخاطر ترس الکترونیک آرتز از ضربه خوردن فروش Harry Potter: Quidditch World Cup بود.

از دیگر ویژگی‌های شاخص Harry Potter and the Prisoner of Azkaban امکان سوییچ میان سه شخصیت اصلی است: هری، هرماینی و رون. در ضمن، هر کدام از این سه شخصیت طلسم‌های مخصوص به خود را دارد که باعث می‌شود کنترلشان باعث ایجاد حس یکنواختی و تشابه نشود.

هری پاتر در گیم آپ

Harry Potter and the Goblet of Fire

سازنده: شعبه بریتانیا الکترونیک آرتز

سال: ۲۰۰۵

Harry Potter and the Goblet of Fire یک اکشن ماجراجویی بوده و بر اساس فیلمی به همین نام ساخته شد. داستان همزمان با سال چهارم تحصیل هری پاتر در مدرسه علوم و فنون جادوگری دنبال می‌شود. برخلاف انتظار، نام هری از جام آتش بیرون آمده و او مجبور می‌شود در مسابقات جادوگری شرکت کند.

بازی Harry Potter and the Goblet of Fire تغییرات زیادی در مقایسه با نسخه‌های پیشین مجموعه داشت. عناوین قدیمی‌تر تمرکزشان روی حل معماها و کاوش در محیط بود اما تمرکز نسخه جدید روی اکشن قرار دارد. محصول الکترونیک آرتز همچنین جلوه‌های بصری بسیار بهتری را در خود جای داده و این موضوع باعث شده بود کاراکترها شباهت بیشتری به بازیگران نقش‌ها داشته باشند.

بازی‌های قدیمی‌تر هری پارتر به گیمر اجازه می‌دادند بصورت آزادانه در محیط کاوش کنند اما این قابلیت در Harry Potter and the Goblet of Fire وجود ندارد. گیمر تنها می‌تواند یکی از مراحل را انتخاب کرده و به تجربه بازی بپردازد. در ضمن، مدت زمان گیم پلی چندان زیاد نیست.

Harry Potter and the Order of the Phoenix

سازنده: شعبه بریتانیا الکترونیک آرتز

سال: ۲۰۰۷

Harry Potter and the Order of the Phoenix یک بازی اکشن ماجراجویی بوده و بر اساس فیلمی به همین نام توسعه یافت. هری پارتر، هرماینی و رون در جدیدترین ماجراجویی خود به همکاری با محفل ققنوس می‌پردازند تا بتوانند جلوی ولدمورت را گرفته و اجازه ندهند به اهداف شوم خود دست یابد.

بازی Harry Potter and the Order of the Phoenix را می‌توان نقطه‌ای دانست که افت کیفی بازی‌های هری پاتر شروع شد. اگرچه پیشرفت‌های قابل توجهی مانند اسکن سه بعدی چهره بازیگران مشاهده می‌شود، سیستم فیزیک عملکرد چندان خوبی نداشته و رفتارهای عجیبی را از کاراکترها شاهد بودیم. همچنین سیستم اجرای طلسم‌ها پیچیدگی غیرضروری‌ای داشت که تجربه را مختل می‌کرد.

با وجود نقاط ضعف متعدد، مدرسه هواگوارتز و لوکیشن‌های اطرافش به شکلی دقیق در بازی Harry Potter and the Order of the Phoenix بازسازی شده بودند. همچنین امکان کاوش بصورت آزادانه وجود دارد تا گیمر بتواند رازها را کشف کرده و آیتم‌های مختلف را جمع آوری کند.

هری پاتر در گیم آپ

Harry Potter and the Half-Blood Prince

سازنده: برایت لایت الکترونیک آرتز (EA Bright Light)

سال: ۲۰۰۹

Harry Potter and the Half-Blood Prince یک بازی اکشن ماجراجویی بوده و بر اساس فیلمی به همین نام تولید شد. دامبلدور سعی دارد هری پاتر را برای نبرد نهایی با ولدمورت آماده کند؛ زیرا مطمئن است این اتفاق بزودی رخ خواهد داد. در همین حین، شخصیت‌های داستان دنبال راهی برای تضعیف دشمن خود می‌گردند.

بازی Harry Potter and the Philosopher’s Stone یکی از محبوبترین منابع برای تولید میم بود و بازی Harry Potter and the Half-Blood Prince از این جهت رقابت تنگاتنگی با آن دارد؛ زیرا انیمیشن‌هایش به شدت عجیب و تعجب برانگیز بودند. همچنین عملکرد صداپیشه‌ها به شدت ضعیف بود.

البته بازی Harry Potter and the Half-Blood Prince بدون نقاط قوت نیست. عنوان مزبور یکی از بزرگترین و زیباترین نسخه‌های هاگوارتز را در خود داشته و امکان شرکت در مسابقات کوییدیچ هم فراهم است. به این موارد باید موسیقی متن را اضافه کرد که به خوبی می‌تواند حس و حال کاوش در جهان جادویی هری پارتر را در ذهن مخاطب تداعی کند.

Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1

سازنده: برایت لایت الکترونیک آرتز

سال: ۲۰۱۰

Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1 یک بازی اکشن ماجراجویی بوده و بر اساس فیلمی به همین نام ساخته شد. لرد ولدمورت در حال قوی‌تر شدن بوده و اگر این روند ادامه پیدا کند، دیگر شانسی برای توقفش وجود نخواهد داشت. به همین دلیل، هری پاتر به همراه رون ویزلی و هرماینی گرنجر باید هفت جان پیچ را پیدا کرده و آن‌ها را نابود کنند.

بازی Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1 نه تنها یکی از ضعیف‌ترین بازی‌های هری پاتر محسوب می‌شود، بلکه در کنار NBA Live 14 و Dead Space: Ignition یکی از ضعیف‌ترین محصولات در تاریخ شرکت الکترونیک آرتز است. اینبار خبری از کاوش آزادانه در مدرسه هاگوارتز نبوده و بخش عمده تمرکز روی مبارزه با دشمنان قرار دارد. از همین رو، گیمر ممکن است حس کند در حال تجربه یک شوتر سوم شخص بوده که بجای سلاح گرم، شاهد چوبدستی هستیم.

از دیگر نقاط ضعف می‌توان به طراحی تکراری مراحل، هوش مصنوعی ضعیف دشمنان و باگ‌های تاثیر گذار در روند بازی اشاره کرد. البته بازی تنها در نقاط ضعف خلاصه نمی‌شود و قابلیت‌های جدیدی مانند نامرئی شدن را در خود جای داده که در بخش‌های مخفی کاری گیم پلی بشدت کاربرد دارند.

هری پاتر در گیم آپ

Lego Harry Potter: Years 1–4

سازنده: ترولرز تیل (Traveller’s Tales)

سازنده: ۲۰۱۰

Lego Harry Potter: Years 1–4 یک بازی اکشن ماجراجویی با تم لگو بوده و اتفاقات چهار کتاب و فیلم ابتدایی را پوشش می‌دهد. بازی Lego Harry Potter: Years 1–4 از لحاظ گیم پلی به دیگر محصولات فرنچایز لگو شباهت دارد. تمرکز روی جمع آوری آیتم‌ها، جستوجو در محیط‌ها و حل معماها قرار داشته و اجرای طلسم‌ها هم نقش قابل توجهی را در پشت سر گذاشتن چالش‌ها ایفا می‌کند. همچنین گیمر با پیشرفت در بازی به طلسم‌های جدیدی دسترسی پیدا می‌کند تا از ایجاد حس یکنواختی جلوگیری شود.

Lego Harry Potter: Years 5–7

سازنده: ترولرز تیل (Traveller’s Tales)

سال: ۲۰۱۱

Lego Harry Potter: Years 5–7 یک بازی اکشن ماجراجویی با تم لگو بوده و اتفاقات سه رمان و چهار فیلم نهایی را در خود جای داده است. همان کاری که بازی Lego Harry Potter: Years 1–4 به نحو احسن انجام داده بود، Lego Harry Potter: Years 5–7 انجام داد: ترکیب فرمول بازی‌های لگو با جهان جادویی هاگوارتز. اگرچه سبک خاص جلوه‌های بصری‌اش از جدی گرفته شدنش جلوگیری می‌کند، نسخه‌ای عالی از هاگوارتز را در خود جای داده و به گیمر اجازه می‌دهد به جستوجو در آن پرداخته و رازهایش را کشف کند.

هری پاتر در گیم آپ

Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2

سازنده: برایت لایت الکترونیک آرتز

سال: ۲۰۱۱

Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 یک اکشن ماجراجویی بوده و بر اساس فیلمی به همین نام ساخته شد. داستان حول محور تلاش‌های هری پاتر، رون ویزلی و هرماینی گرنجر می‌چرخد که سعی دارند بقیه جان پیچ‌ها را یافته و با نابود کردنشان، یکبار برای همیشه ولدمورت را متوقف کنند.

بازی Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 از همان فرمولی استفاده می‌کند که Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1 را به یکی از بدترین بازی‌‎های هری پارتر تبدیل کرده بود. از همین رو، تمرکز روی استفاده از جادو برای مبارزه بوده و خبری از کشف و جستوجو در یک جهان جادویی نیست.

بخش عمده بازی هیچ محتوای داستانی خاصی را در خود نداشته و با این حال در بازی قرار داده شدند تا تنها مدت زمان گیم پلی بیشتر شود. در ضمن، هری پارتر تنها کاراکتر قابل کنترل نبوده و گیمر در برخی مراحل کنترل دیگران را به دست می‌گیرد.

Hogwarts Legacy

سازنده: آوالانچ سافتور

سال: ۲۰۲۳

Hogwarts Legacy یک اکشن نقش آفرینی بوده و گیمر کنترل دانش آموزی را در اواخر قرن نوزدهم میلادی بر عهده می‌گیرد که چهارمین سال تحصیلی خود در مدرسه علوم و فنون جادوگری هاگوارتز را می‌گذراند. گیمر در همین حین که بیشتر با جادوگری آشنا شده و یاد می‌گیرد چطور از آن استفاده کند، باید از رازی باستانی پرده بردارد.

بازی Hogwarts Legacy جدیدترین محصولی است که بر اساس فرنچایز هری پارتر توسعه یافت و در دسترس علاقه مندان قرار گرفت. البته داستانی که در این عنوان روایت می‌شود، جز شخصیت‌های آشنا هیچ ارتباطی با رمان‌ها و فیلم‌ها نداشته و حول محور شخصیتی کاملاً جدید می‌چرخد. بزرگترین نقطه قوت بازی، بدون شک بازسازی دقیق، زیبا، باجزئیات و خیره کننده هاگوارتز و لوکیشن‌های اطرافش است. از همه مهمتر، امکان جستوجوی آزادانه در محیط وجود داشته و به گیمر امکان می‌دهد از رازها و نکات مخفی موجود در محیط سر در بیاورد.

امکان جستوجو در کنار سیستم مبارزه‌ای هیجان انگیز، داستانی جذاب و جلوه‌های بصری چشم نواز دست به دست هم دادند تا بازی Hogwarts Legacy یکی از بهترین محصولات ساخته شده بر اساس رمان‌ها لقب بگیرد.

در ضمن، شما می‌توانید به راحتی از طریق کلیک روی دکمه زیر وارد صفحه مربوط به تمام بازی‌های فرنچایز هری پاتر در گیم ‌آپ شوید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments