#مهسا_امینی
سه گانه کلاسیک GTA

۱۰ ماموریت سخت و فراموش‌نشدنی از سه گانه کلاسیک GTA

ماموریت‌های کنترلر شکن!

تجربه دوباره سه گانه کلاسیک GTA اینبار در قالب ریمستر، باعث می‌شود تا برخی مراحل سختی را به یاد آوریم که با صد بار شکست خوردن در آن‌ها خاطره داریم! به همین منظور در این مطلب ۱۰ مورد از سخت‌ترین ماموریت‌های سه بازی GTA: San Andreas، GTA: Vice City و همچنین GTA III را با هم مرور می‌کنیم تا هم خاطره‌ای زنده شود، هم بدانید که بعد از خرید نسخه ریمستر، دوباره باید آن‌ها را تجربه کنید!

نسخه ریمستر بازی GTA: The Trilogy به زودی عرضه می‌شود و چنان که پیداست، به جز پیشرفت گرافیکی هیچ مورد دیگری به عناوین این مجموعه اضافه نشده است! با این حساب برخی از موارد وجود دارند که احتمالا باعث دلسردی کاربران می‌شوند، اما در هر صورت این بازی‌ها خاطراتی هستند که از دوران قدیم به یاد داریم و از طرفی تجربه دوباره مراحل مختلف آن‌ها باعث می‌شود تا دوباره همان کارهای گذشته را انجام دهیم. با این وجود، نکته قابل توجه اینجاست که هر مرحله‌ای هم در این بازی‌ها برای ما جذاب نبود و خیلی از آن‌ها کاربران را وادار می‌کرد تا مجبور به زدن رمز یا حتی بیخیال شدن ادامه کار باشند!

مراحل سخت در هر بازی وجود دارند، اما هنگامی که صحبت از روی اعصاب بودن بعضی بخش‌های داستانی در دنیای ویدیو گیم باشد، صد درصد رقیبی برای GTA وجود ندارد! چراکه حتی اگر بازی سخت‌تری هم وجود داشته باشد، اما مراحل سخت این سری به شدت روی اعصاب هستند! حال اگر قصد خرید نسخه ریمستر سه گانه کلاسیک GTA را دارید، بد نیست فکری هم برای ماموریت‌های زیر بکنید!

۱۰. مرحله S.A.M از بازی GTA III

در کل هر مرحله‌ای که در سری GTA دارای محدویت زمانی باشد فوق‌العاده سخت است! اما مرحله S.A.M در بازی GTA III دیگر حجت را بر این مسئله تمام می‌کند و به شما اجازه نفس کشیدن را هم نمی‌دهد! در واقع این مرحله به شما این ماموریت را می‌دهد تا به یک هواپیما شلیک کرده و سپس محتوای آن را که شامل ۸ بسته است را لوت کنید. اما چند مورد بسیار مهم وجود دارد؛ اول اینکه زمان شما تا رسیدن به فرودگاه فوق‌العاده محدود است، دوم هم اینکه وقتی به فرودگاه می‌رسید و منتظر آمدن هواپیما هستید، دشمنان از سر و کول شما بالا می‌‌روند! بعد هم که هواپیما را می‌بینید، اگر فقط یک تیر خطا بزنید و هواپیما منفجر نشود، باید همه چیز را از نو شروع کنید!

حال اگر فکر می‌کنید که این کارها را انجام داده و ماموریت شما به پایان رسیده است، بد نیست فکری هم به حال پلیس ۴ ستاره بکنید که با هلی کوپتر به دنبال شما می‌آید!

۹. مرحله A Drop In The Ocean از بازی GTA III

اگر یک ترکیب فوق خطرناک از انواع کارهای سخت در بازی GTA III را بخواهید، باید مرحله A Drop In The Ocean را حتما تجربه کنید! اول اینکه شما در این مرحله باید سوار یک قایق موتوری شوید و با آن پکیج‌هایی را جمع آوری کنید، آن هم در زمانی محدود! حال کار با قایق‌ها در بازی GTA III اصلا راحت نیست و به عبارتی کنترل آن هرگز اجازه نمی‌دهد تا حتی پس از تمرین هم بتوانید رانندگی کنید. با این حال بعد از جمع کردن این پکیج‌ها زیر یک زمان محدود، پلیس ۵ ستاره برای دستگیری شما حمله می‌کند! این در وضعیتی است که باید بتوانید از قایق پیاده شوید، و تا زمان پیدا کردن یک ماشین برای فرار پشت سر هم تیر بخورید!

البته اگر رمز بزنید کمی کار شما راحت‌تر می‌شود، اما حتی با رمز هم شاید نتوانید در مقابل حمله پلیس‌ها و یا کنترل کردن قایق موفق شوید.

۸. مرحله Bomb Da Base Act II از بازی GTA III

شخصیت‌های NPC در بازی‌های سه گانه کلاسیک GTA اکثرا هوش مصنوعی بسیار ضعیفی دارند و شدیدا افراد را عصبانی می‌کنند! برای مثال، مرحله‌ای که با بیگ اسموک در بازی San Andreas باید دشمنان روی قطار را می‌زدید به یاد بیاورید؛ اسموک حتی تلاش هم نمی‌کرد که آن‌ها را بزند! حال در یکی از مراحل GTA III به نام Bomb Da Base شما باید یک شخصیت NPC را به اصطلاح کاور کنید تا داخل یک کشتی رفته و در آن بمب‌گذاری کند‌. این در حالی است که دشمنان داخل کشتی به او حمله می‌کنند و وظیفه شما هم زدن دشمنان با اسلحه تک تیرانداز خواهد بود. اما وقتی که این کاراکتر تیر می‌خورد، خیلی سریع کشته می‌شود و این یعنی باید از نو شروع کنید!

برای رد کردن این مرحله، دو راه وجود دارد؛ اول اینکه شما فوق‌العاده حرفه‌ای هستید و می‌توانید بدون نیاز به کار اضافه، با اسلحه اسنایپر تمامی دشمنان را دقیق و کامل از میان بردارید. دوم هم اینکه رمز بزنید! البته توجه کنید که رمز زدن در این سناریو خاص کمی متفاوت است و نباید رمز خون بیشتر یا سلاح بزنید، بلکه باید پیش از شروع مرحله، یک تانک احضار کنید و آن را سر راه این NPC ابله قرار دهید. سپس خود به مکانی برای دیدن کشتی رفته و همه را با خیال راحت و حتی با یک فلاسک چای در کمال آرامش بکشید. بعد از زدن همه اهداف، تانک را جا به جا کنید تا آن بنده خدا هم کار بمب‌گذاری را هم انجام دهد.

۷. مرحله Demolition Man از بازی GTA: Vice City

در کل اگر نتوانیم مرحله‌ای از سری بازی GTA را بدون رمز رد کنیم، قاعدتا باید آن را در دسته سخت‌ترین‌ها قرار دهیم. بخصوص اگر این مراحل مربوط به هدایت یک هواپیما یا هلی کوپتر کنترلی باشد! در واقع مرحله Demolition Man در عنوان Vice City این حق را دارد که به عنوان یکی از سخت‌ترین و اعصاب خورد کن‌ترین ماموریت‌ها معرفی شود؛ جایی که باید با تکان دادن یک هلی کوپتر کنترلی مضخرف، چهار بمب را داخل یک ساختمان بگذارید. حال اینکه خود ساختمان و مکان بمب‌ها عجیب است بماند، اما چیزی که این مرحله را سخت می‌کند اضافه کردن یک تایمر زمان برای محدود کردن کارها خواهد بود.

۶. مرحله Death Row از بازی GTA: Vice City

یکی از شخصیت‌های بازی GTA: Vice City لنس ونس (Lance Vance) نام دارد که در یکی از مراحل گیر افتاده و مجروح می‌شود. حال شما برای اینکه بتوانید او را نجات دهید، باید داخل مقر ارتشی از دشمنان رفته و او را پیش از آنکه از خونریزی بمیرد نجات دهید. این کار حتی با اینکه گفتم «ارتش دشمنان» باز هم راحت به نظر می‌رسد، اما اینکه بتوانید با گیم پلی شاهکار قدیمی، یک جنگ تمام عیار را در زمانی محدود به پایان برسانید، خود کاری به شدت سخت خواهد بود.

البته بد نیست بدانید که در این ماموریت دیگر یک تایمر اعصاب خورد کن وجود ندارد، اما سازندگان سه گانه کلاسیک GTA خوب می‌دانند که چطور با روان مخاطب بازی کنند و به جای آن، نوار سلامتی لنس را اضافه کرده‌اند! هر چه در این ماموریت جلو می‌روید، خون لنس کمتر شده و نزدیک به مرگ می‌شود. این نکته باعث می‌شود تا در کار خود عجله کنید و در صورت عجله کردن هم با رگبار گلوله مواجه خواهید شد!

۵. مرحله The Driver از بازی GTA: Vice City

هنگام تجربه مراحل سخت در عناوین مختلف سه گانه کلاسیک GTA شما می‌توانید یک پترن خاص را مشاهده کنید که طبق آن پس از چند بار اشتباه، نهایتا موفق می‌شوید تا راه درست را پیدا کنید. این کار تجربی بودن با اندکی تغییر در مراحل بازی را ثابت می‌کند، اما چه می‌شود اگر این روند ثابت، به موردی کاملا شانسی تبدیل شود؟

در مرحله The Driver شما در یک مسابقه خیابانی در مقابل راننده‌ای قرار می‌گیرید که به شدت خشن رانندگی می‌کند و فوق‌العاده سریع است! حال احتمالا با خود فکر می‌کنید که می‌توان او را با چند بار دیدن نحوه رانندگی شکست داد، اما ترافیک غیر عادی و متغیر ماشین‌های شهر هرگز این اجازه را به شما نمی‌دهد! همچنین درست زمانی که فکر می‌کنید با این مسئله هم می‌توان کنار آمد، باید ماشین‌های پلیس را هم به این مخلوط اضافه کنید تا هنگام جلو زدن از رقیب، ناگهان یک پلیس شما را از کل مسیر خارج کند!

۴. مرحله Robbing Uncle Sam از بازی GTA: San Andreas

در یکی از مراحل بازی GTA: San Andreas، شخصیت رایدر (Ryder) ناگهان حس نابغه بودن می‌کند و تصمیم می‌گیرد تا به انبار ارتش رفته و دست به دزدی اسلحه بزند! با این حال وقتی که وارد منطقه ممنوعه می‌شوید و با رایدر قصد برداشتن محموله‌ها را دارید، سربازها به شما حمله می‌کنند. کنترل لیفتراک‌های داخل بازی برای برداشتن هر جعبه فوق‌العاده روی اعصاب بازیکن می‌رود و از طرفی درست هنگامی که فکر می‌کنید همه چیز روال شده و می‌توانید دزدی کنید، سربازها پشت سر هم حمله می‌کنند تا هم سی جی (CJ) و هم رایدر کشته شوند! به هر حال شاید بتوان با رمز جلوی سربازها را گرفت، اما اینکه وسط برداشتن جعبه تیر می‌خورید، خود این ماموریت را دشوار می‌کند.

۳. مرحله Learning To Fly از بازی GTA: San Andreas

اعتراف می‌کنم که یک دسته پلی استیشن 2 را هنگام تجربه این مرحله شکستم و حتی برای انجام این کار ناراحت هم نشدم، چراکه کاملا حق با من بود؛ این ماموریت خیلی سخت است!

درست بعد از اینکه در یک مجموعه ماموریت سخت و طاقت‌فرسا موفق می‌شوید تا رانندگی با ماشین را به بهترین شکل و در سخت‌ترین آزمون‌ها یاد بگیرید، سپس نوبت به هواپیما و هلی کوپتر می‌رسد. ابتدا تمرین پرواز و فرود آمدن داده می‌شود که اصلا هم سخت نیست، اما بعد از این کار نوبت به انجام حرکات حرفه‌ای و تیراندازی می‌رسد! افراد بسیاری را دیده‌ام که دقیقا مثل من در این مجموعه مراحل مربوط به آموزش پرواز گیر کردند و حتی از ادامه بازی صرف نظر کرده بودند!

۲. مرحله Supply Lines از بازی GTA: San Andreas

ماموریت Supply Lines سی جی را برای هدایت یک هواپیما کنترلی کوچک وادار می‌کرد که در آن شما باید با یک حالت فوق‌العاده نا متعادل و مضخرف، چند خودرو را نابود کنید. حال این گفته‌ها صرفا در حد شنیدن، ماموریت را راحت نشان می‌دهند، اما اگر خود آن را تجربه کنید به خوبی می‌فهمید که منظور چیست و چرا این بازی انقدر با اعصاب و روان افراد بازی می‌کند! در واقع چیزی که باعث می‌شود تا انجام این ماموریت تقریبا غیر ممکن شود، میزان سوخت بسیار کم این هواپیما کوچک است که حتی اگر یک جا ایستاده و از جای خود هم تکان نخورید، کمتر و کمتر می‌شود. به هر طریقی اگر تمامی ون‌ها را هم خراب کنید، باز هم برای رفتن به مقصد بعدی سوخت این هواپیما لعنتی کم آمده و همه چیز از اول شروع می‌شد.

ببینید این مرحله چقدر سخت بود و تا چه حد بازیکنان با کنترل سخت این هواپیما مشکل داشتند که وقتی بازی GTA: San Andreas برای دیگر پلتفرم‌ها عرضه شد، این مشکل توسط خود سازندگان برطرف شد تا مقداری از درصد سختی بازی کم شده و همچنین سوخت هواپیما دیرتر به پایان برسد. در هر صورت اگر شما هم نسخه قدیمی پلی استیشن 2 این عنوان را تجربه کرده باشید، حتما غیرممکن بودن این ماموریت را هم به خاطر دارید!

۱. مرحله Wrong Side of Tracks از بازی GTA: San Andreas

به جرات می‌توان گفت که سخت‌ترین ماموریت حاضر در این لیست در سه گانه کلاسیک GTA همین مورد است. در اینجا شما باید به دنبال بیگ اسموک رفته و او را سوار ماشین کنید. سپس تا ایستگاه قطار بروید و نهایتا شاهد چند گنگستر باشید که مثل میمون روی قطار پریده و همراه آن می‌روند. حال باید با یک موتور که صدای فوق‌العاده مضخرفی هم دارد (نظر شخصی) به دنبال قطار بروید تا بیگ اسموک بتواند با تیر آن‌ها را بزند. اما می‌دانید مشکل کار کجاست؟ اسموک هرجایی را می‌زند به جز آن‌هایی که روی قطار ایستاده‌اند! یعنی شما اگر ببینید اسموک چند نفر از آن‌ها را هم زده واقعا شانس آوردید.

این موضوع به کنار، وقتی که قطار را دنبال می‌کنید باید از خیابان‌های شهر هم بگذرید که ماشین‌های داخل آن ممکن است به صورت رندوم جلوی راه شما را بگیرند. همچنین برخی مواقع مجبور هستید تا از لاین مخالف قطار بروید که یک قطار دیگر هم از آن مقابل شما ظاهر می‌شود! این یعنی کلکسیون سختی‌های بازی جمع شده‌اند تا ساعت‌ها حال شما برای رد کردن این ماموریت آشغال را زهر مار کنند. اما درست هنگامی که فکر می‌کنید بالاخره راهی پیدا کرده‌اید که این افراد را بکشید، ناگهان متوجه می‌شویم که مرحله خود محدودیتی دارد و تا نقطه خاصی بیشتر نمی‌تواند قطار را دنبال کنید!

اما چیزی که باعث می‌شد کنترل خودم را از دست بدهم و دسته پلی استیشن را به زمین بکوبم، حرف بیگ اسموک بود که بعد از فرار کردن دشمنان، با یک حالت مغرورانه از موتور پیاده می‌شد و می‌گفت که «تمام کاری که باید می‌کردیم دنبال کردن قطار لعنتی بود»! انگار که من تا این لحظه دیوار را دنبال کرده بودم. در نتیجه اگر قصد بردن این ماموریت در ریمستر سه گانه کلاسیک GTA را دارید، خود از قطار جلو بزنید و روی تپه ایستاده و سپس با تیر دشمنان را بزنید؛ به بیگ اسموک خائن هم اعتمادی نیست.


نظرات

guest

30 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا