بازی Gotham Knights

نقد و بررسی بازی Gotham Knights | شوالیه‌های پر از باگ!

سایه‌ای از خفاش که حس می‌شود

1%
  • 0/10
نقد و بررسی بازی Gotham Knights | شوالیه‌های پر از باگ! ۰ ۰۸ آبان ۱۴۰۱ بررسی بازی کپی لینک

بازی Gotham Knights به تازگی منتشر شده و چنان که به نظر می‌سد، ظاهرا نتوانسته تا نظر طرفداران را به خود جلب کند. آیا واقعا این عنوان ارزش یکبار تجربه کردن را دارد؟

دو نسل قبل از اینکه کنسول‌های پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس منتشر شوند، عرضه سری بازی فوق العاده هیجان‌انگیزی با عنوان Batman: Arkham Asylum شروع شد؛ بازی‌هایی که توسط استودیو راک استدی (Rocksteady) ساخته می‌شدند و بسیاری از طرفداران پس از تماشای فیلم‌های سری شوالیه تاریکی، با تجربه آن واقعا از ماجراهای بتمن (Batman) در دنیای ویدیوگیم هم لذت می‌بردند. این سری هربار پیشرفت خاصی داشت و حتی عنوان اسپین آف Arkham Origins آن هم بسیار محبوب واقع شد و داستان هیجان‌انگیزی از سال‌های اول فعالیت بروس وین (Bruce Wayne) در قامت بتمن را روایت می‌کرد.

با این وجود پس از عرضه سه بازی برای کنسول‌های ایکس باکس 360 و پلی استیشن 3 (همچنین پلتفرم رایانه شخصی)، بالاخره در سال ۲۰۱۵ سازندگان با آخرین اثر از این مجموعه، از آن خداحافظی کردند. بازی Batman: Arkham Knight با یک پیشرفت گرافیکی چشم‌گیر و همچنین داستانی فوق‌العاده هیجان‌انگیز، حجت را به عنوان آخرین بازی عرضه شده بر طرفداران تمام کرد و برای دارندگان کنسول‌های پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان در دسترس قرار گرفت. اما بعد از آن،‌ با وجود اینکه سازندگان گفته بودند که خبری از بازی بعدی در این سری نیست،‌ نام یک بازی به نام Gotham Knights به گوش کاربران رسید.

سال‌های گذشته اطلاعات بسیاری درباره پروژه بعدی WB Games منتشر شده بود و انتظار می‌رفت که یک عنوان فوق‌العاده هیجانی به دنبال Arkham Knight منتشر شود؛ این در حالی بود که استودیو راک استدی رسما اعلام کرد که روی این بازی کار نمی‌کند و از طرفی عنوان بعدی، ساخته دست استودیو WB Games Montreal خواهد بود. بازی Gotham Knights بالاخره پس از بارها تاخیر بالاخره معرفی شد و بعد از چندین تاخیر دیگر بالاخره در دسترس کاربران قرار گرفت، اما بعد از تجربه آن، باید بگویم که همه چیز با آنچه که درباره آن فکر می‌کردیم فرق می‌کند!

مشکل بازی Gotham Knights چیست؟

اگر فقط ۵ دقیقه از این عنوان را تجربه کنید، می‌بینید که انگار سازندگان یک نسخه ضعیف‌تر از Arkham Knight را با چند شخصیت دیگر ساخته و تنها انیمیشن‌های آن را کمی دستکاری کرده‌اند

در واقع ما می‌دانستیم که این بازی ربطی به سری Arkham بتمن ندارد و از طرفی حتی داستان آن هم در جهان این عنوان نیست، اما اگر فقط ۵ دقیقه این عنوان را تجربه کرده یا گیم پلی آن را مشاهده کنید، کاملا واضح است که انگار سازندگان یک نسخه بتا از Arkham Knight را با چند شخصیت دیگر ساخته و تنها انیمیشن‌های آن را کمی دستکاری کرده‌اند. این در حالی است که این نسخه بتا، اصلا در حد و اندازه‌های بازی‌های سری بتمن نیست و به شدت کمبود دارد!

نمی‌توان سایه سری بتمن را روی بازی Gotham Knights انکار کرد، اما نکته‌ای که درباره آن وجود دارد این است که حتی اگر به عنوان کسی که تا به حال هیچ عنوان از مجموعه Arkham را بازی نکرده هم آن را در نظر بگیریم، مشکلات بسیاری درباره آن وجود دارد که به ما اجازه نمی‌دهد تا آن را به عنوان یک بازی AAA نسل نهمی درجه ۱ بپذیریم. به هر حال نمره متا بازی زیر ۷۰ بود و طرفداران نیز زیر ۵۰ به آن نمره میانگین داده‌ند؛‌ پس انتظاری هم نداشتیم!

نمی‌توان سایه سری بازی بتمن را روی بازی Gotham Knights انکار کرد

در حقیقت بازی Gotham Knights داستان را طوری روایت می‌کند که شما در نقش یکی از شوالیه‌هایی هستید که پس از مرگ بروس وین (بتمن)، باید از شهر مراقبت کنید. حال این یعنی پتانسیل خاصی در اختیار سازندگان قرار گرفته تا چند شخصیت که هرکدام قابلیت‌های خاص خود را دارند به شما معرفی کند و گیم پلی هرکدام را خاص و جذاب نشان دهد. به همین ترتیب نیز منطقی بود که ساخت بازی مدت زیادی طول بکشد و سازندگان روی بخش‌های مختلف آن تمرکز کنند. اما محصول نهایی، همین ایده را با ضریب منفی ۱۰ پیاده‌سازی می‌کند تا صرفا پر کردن کاغذ اطلاعات شخصیت‌ها و ارتقاهای بی‌مورد، جای خلاقیت و ارائه یک گیم پلی شناور و هیجان‌انگیز را بگیرد.

در بازی شما می‌توانید یکی از شخصیت‌های رابین (Robin)، نایت وینگ (Night Wing)، رد هود (Red Hood) و بت گرل (Batgirl) را انتخاب کنید. حال برای همه این کاراکترها حرکت‌های یکسانی را پیاده‌سازی کرده‌اند که محدودیت آن‌ها واقعا آزار دهنده است. برای مثال سیستم مبارزات به نسبت آنچه که در سری بتمن دیده بودیم، واقعا از آن سطح هیجان و ضربه‌های تمام کننده درجه ۱ برخوردار نیست و همه چیز پس از یک مدت تکراری می‌شود (این مدت زیر ۱ ساعت است). دکمه‌ای برای حمله سنگین و متفاوت وجود ندارد (به جز خط قدرتی که پر می‌شود)،‌ گجت‌ها در بازی فوق‌العاده کم هستند و پس از گذشت مدتی کوتاه، متوجه می‌شوید که به جای گرفتن ابزار و حرکت‌های جدید، مشغول برداشتن متریال (یا همان مواد لازم) برای ارتقا زره و رنگ زدن آن برای ابرقهرمان دلبند خود هستید!

این موضوع به شدت بازی را ضعیف‌تر از آنچه که باید باشد نشان می‌دهد؛ بخصوص اینکه اضافه شدن موتور بتمن در این عنوان خیلی ساده صورت گرفته و هیچ خلاقیتی پشت آن قرار ندارد. این را هم در نظر داشته باشید که جا به جایی در این نسخه از شهر گاتهام واقعا طاقت‌فرسا است و اعصاب شما را برای رسیدن به یک ماموریت اصلی یا فرعی خورد می‌کند!

از این موارد مربوط به گیم پلی هم که بگذریم، متاسفانه (و صد متاسفانه) باید بگویم که سطح گرافیک بازی نسبت به آنچه که در تنظیمات نشان داده شده و انتظار می‌رفت، واقعا بالا نیست. این بازی توسط رسانه سرگرمی با کنسول ایکس باکس سری ایکس اجرا شده و جالب است بدانید که هیچ گزینه‌ای برای قفل نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه وجود ندارد! این در حالی است که وقتی بازی را تجربه می‌کنید، واقعا بویی از گرافیک نسل نهمی روی آن حس نمی‌شود و شاید حتی بتوان آن را برای مقایسه مستقیم کنار عنوان سال ۲۰۱۵ Arkham Knight قرار داد. این نشانه یک ضعف در طراحی بازی Gotham Knights بود که روی یک کنسول نسل نهمی، هنگام رفتن به بخش دیگری از شهر، ببینیم که نرخ فریم روی ۲۵ قرار گرفته است! همچنین در نظر داشته باشید که این بازی صرفا برای کنسول‌های نسل نهمی عرضه شده، در حالی که گرافیک آن چندان هم با بازی‌های نسل هشتمی (به جز آپشن Ray Tracing) فرقی ندارد.

ویژگی مثبت Gotham Knights چیست؟

در حقیقت بازی Gotham Knights در هر زمینه‌ای که فکرش را بکنید شما را نا امید می‌کند؛ گیم پلی، گرافیک و حتی حتی شخصیت‌پردازی! آن هم در عنوانی که شخصیت‌های اصلی آن چهار نفر هستند و باید هسته داستان آن ارتباط این افراد با همدیگر باشد. با این حال نکته قابل توجه اینجاست که هرقدر که در بخش گیم پلی و گرافیک این بازی جای کار داشته باشد، حداقل شاید در داستان بتواند نظر طرفداران را جلب کند.

توجه کنید که داستان کلی بازی همچنان از ضعف‌های بسیاری برخوردار است که از جمله آن می‌توان به تکراری شدن یک لوپ در روایت و همچنین نداشتن یک پایان‌بندی مناسب اشاره کرد. اما باز هم اگر طرفدار سری کمیک‌ها و داستان‌های دی سی باشید، قطعا از کتک زدن دشمنان با بت گرل و همچنین پیدا کردن رازهای شهر و محفل جغدها لذت خواهید برد. همچنین اگر به عنوانی علاقه دارید که در آن بتوانید با دوستان خود، بخش داستانی را به صورت Co-Op انجام دهید، بازی Gotham Knights یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما خواهد بود.

در مجموع می‌توان گفت که Gotham Knights بازی خاصی بود که سازندگان آن قصد داشتند تا آن را متفاوت از سری Arkham بسازند، اما تکراری بودن گیم پلی، گرافیک پایین به نسبت نسل نهمی بودن و همچنین سیستم ارتقا پیچیده اما ضعیف، موانعی هستند که از درخشش آن جلوگیری می‌کنند.


5 متوسط
در مجموع می‌توان گفت که Gotham Knights بازی خاصی است که سازندگان آن قصد داشتند تا آن را متفاوت از سری Arkham بسازند، اما تکراری بودن گیم پلی، گرافیک پایین به نسبت نسل نهمی بودن و همچنین سیستم ارتقا پیچیده اما ضعیف، موانعی هستند که از درخشش این بازی جلوگیری می‌کنند.
  • شروع جالب داستان با ایده‌ای مناسب
  • حالت Co-Op برای بخش داستانی
  • گیم پلی خسته کننده
  • گرافیکی که اصلا در حد نسل نهم نیست
  • افت فریم و نداشتن قابلیت قفل ۶۰ فریم بر ثانیه
  • سیستم ارتقا گیج‌کننده
  • تبدیل بازی داستان‌محور به یک لایو سرویس آفلاین
  • داستان تکراری و خسته‌کننده

مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments