بازی فورتنایت از پلی استور هم حذف شد

اپیک از گوگل هم شکایت می‌کند؟

بازی فورتنایت

پیامد‌های اضافه شدن روش پرداخت جدید به بازی فورتنایت وارد فاز تازه‌ای شده و حالا گوگل هم این بازی را از فروشگاه خود حذف کرده است.

درگیری میان اپیک گیمز و اپل بعد از ماجرای حذف بازی پرطرفدار فورتنایت از اپ استور به دلیل شکستن قوانین این فروشگاه، بسیار بالا گرفته است. این اتفاق پس از اضافه شدن درگاه پرداخت اختصاصی اپیک به بازی در روز گذشته رخ داد که هزینه‌ی کمتری برای کاربران به همراه ‌می‌داشت و سود اپل از پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای را قطع می‌کرد. این درگاه به نسخه‌ی اندروید فورتنایت نیز اضافه شده اما تاکنون فقط اپل واکنشی قاطعانه به این حرکت اپیک گیمز نشان داده بود. حال گوگل هم به این جبهه اضافه شده و فورتنایت را از فروشگاه پلی استور حذف کرده است.

برخلاف اپ استور، فروشگاه گوگل محدودیت‌های کمتری برای درگاه‌های پرداخت داخل اپلیکیشن‌ها دارد، با این حال اوضاع برای بازی‌هایی که روی این پلتفرم منتشر می‌شوند کاملا متفاوت است. گوگل در قوانین خود تاکید کرده که تمام خرید‌های درون‌برنامه‌ای در بازی‌ها باید با درگاه پرداخت اختصاصی این شرکت انجام شوند. درست همانند نسخه‌ی iOS، اپیک در اینجا نیز قوانین را زیر پا گذاشته و باید برای بازگرداندن بازی محبوبش به پلی استور این ویژگی را حذف کند. البته گوگل برخلاف اپل سلطه‌ی کاملی بر انتشار برنامه‌ها و بازی‌ها روی سیستم عامل خود ندارد و کاربران می‌توانند فورتنایت را از طریق وب‌سایت خود اپیک گیمز دریافت کنند. اپیک قبلا هم با قوانین انتشار بازی روی پلی استور مشکل پیدا کرده بود. این شرکت از ابتدا تنها از طریق وب‌سایت خودش نسخه‌ی اندروید فورتنایت را منتشر می‌کرد تا وادار به پرداخت ۳۰ درصد از سود فروش خود به گوگل نشود. این وضعیت برای یک سال و نیم ادامه پیدا کرد تا بالاخره اپیک رضایت داد، هر چند با بیان انتقادات شدیدی از سیاست‌های غول فناوری آمریکایی.

حذف دوباره‌ی فورتنایت از پلی استور، ماجرای موضع سرسختانه‌ی اپیک گیمز علیه سود ۳۰ درصدی دارندگان فروشگاه‌های نرم‌افزاری از سود فروش بازی‌ها و پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای را وارد مرحله‌ی جدیدی می‌کند. اپیک در واکنش به اپل جنگ تمام عیاری راه انداخته و با تنظیم شکایت‌نامه و ساخت ویدیوی انتقادی، نشان داده قصد عقب‌نشینی ندارد. حالا به نظر می‌رسد این شرکت باید برای گوگل هم شکایت‌نامه و ویدیو آماده کند.

نظر شما در این باره چیست؟ شما با سیاست‌های فعلی انتشار بازی‌ها موافق هستید یا طرف اپیک را در این ماجرا می‌گیرید؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا