شرکت گوگل سرویس گوگل استادیا را به زودی کنار می‌گذارد

پایانی غم انگیز برای یکی از مورد انتظارترین سرویس‌های گیمینگ تاریخ

پایان کار سرویس گوگل استادیا

گوگل استادیا ضعیف‌تر از آن چیزی که فکرش را می‌کردیم ظاهر شد. اخباری مبنی بر کنار گذاشتن این سرویس استریم گیمینگ توسط گوگل به صورت کاملا بدون سر و صدا منتشر شده است!

متاسفانه اخبار خوبی از گوگل استادیا در دست نیست و به گفته برخی خبرگزاری‌ها، گوگل در حال کنار گذاشتن این سرویس با توجه نکردن به بازی‌های ویدیویی و در عوض تلاش برای توسعه دموهای آنلاین و پروژه‌هایی از این قبیل به لطف همکاری با شرکت‌هایی چون Peloton است. این گزارش توسط وبسایت معتبر The Verge به اشتراک گذاشته شده و به گفته آن‌ها، آخرین گزارش تجاری شرکت گوگل که روز گذشته انتشار یافته خبر از پایان غم انگیز استادیا می‌دهد.

طبق این گزارش سرویس استادیا از لیست اولویت‌های گوگل خارج شده و رئیس این بخش آقای فیل هریسون (Phil Harrison) از این پس تحت نظر رئیس بخش سخت افزار شرکت گوگل فعالیت داشته و دیگر ارتباطی با بخش سرویس‌های اشتراکی ندارد. در ادامه این گزارش بیان شده که سرویس استادیا به دلیل فروش و استقبال کم و به جای نیاوردن انتظارات گوگل، توسط اعضای داخلی از لیست اولویت‌های آن‌ها خارج شده است.

البته این به معنای لغو کامل پروژه استادیا نبوده و به نظر گوگل قصد دارد ماهیت آن را به کمک دیگر شرکت‌ها و استفاده از قدرت و تجربه آن‌ها تغییر دهد. اینگونه به نظر می‌رسد که این بخش از پیش برخی برنامه‌ها را از پیش برده که شامل انتشار بازی روی دوچرخه‌های ثابت شرکت Peloton شده که البته این بازی‌ها تحت نام Google Stream، نام احتمالی سرویس استادیا در آینده، در این دوچرخه‌ها پیاده سازی شد‌ه‌اند.

به گفته برخی از کارمندان قدیمی و حال حاضر بخش گوگل استادیا، بسیاری هنوز آرزو دارند که شما بتوانید عناوینی چون Cyberpunk 2077 را در گوشی همراه خود تجربه کنید، با این حال طبق گزارش منتشر شده، تنها ۲۰ درصد از تمرکز بخش استادیا در شرکت گوگل معطوف به بازی‌های ویدیویی‌ست. در ادامه برخی از کارمندان اشاره داشتند هنوز اشخاص زیادی هستند که به ادامه پروژه استادیا دل بسته و سخت در حال تلاش برای زنده نگه داشتن آن هستند، ولی آن‌ها اشخاصی نیستند که باید هزینه‌های گزاف آن را پرداخته کرده و در پایان تاوان پس بدهند!

در پاسخ به گزارش‌های منتشر شده، گوگل در صفحه توییتری مربوط به استادیا نوشت:

اگر قرار است یک چیز را بشنوید این است که تیم استادیا سخت در حال کار کردن برای آینده استادیا و گیمینگ ابری است. ما امیدواریم شما این جملات را قبول کنید و می‌دانیم که باید این جملات را با بازی کردن عملی کنیم.

لازم به ذکر است که ۱۰۰ بازی جدید طی سال ۲۰۲۱ به این سرویس افزوده شده و کاربران اشتراک Pro از ۵۰ بازی بیشتر بهره مند شده‌اند. تیم استادیا همچنین قول افزوده شدن بسیاری ویژگی‌های جدید که هنوز از آن‌ها آگاه نیستیم را داده است. متاسفانه باید در آینده نزدیک شاهد کنار گذاشتن سرویس استادیا در آینده نزدیک باشیم و می‌توان متوجه شد که این سرویس در حد انتظارات گوگل ظاهر نشده است.

گوگل استادیا طی دو سال اخیر با شکایات حقوقی بسیاری روبه‌رو شد که برخی از آن‌ها نتیجه در بسته شدن کامل استودیو اختصاصی بازی سازی آن‌ها داشت و همچنین مشکلاتی میان آن‌ها و برخی شرکت‌های مستقل، در کنار برخی شرکت‌های بزرگ پیش آمد که به ضرر آن‌ها پیش رفتند. علاوه بر آن، گرچه این شرکت بیش از ده‌ها میلیون دلار برای عرضه عناوینی بزرگ چون Red Dead Redemption 2 خرج کرد، نتوانست مخاطبین چندانی را جذب سرویس خود کرده و در پایان با ضرر مالی بسیار بزرگی روبه‌رو شد.

تغییر ماهیت سرویس استادیا از یک سرویس گیمینگ ابری به یک سرویس توسعه نرم افزارهای تجاری به نظر ما ایده‌ای جالب و پر درآمدتر برای گوگل بوده و پتانسیل موفقیت بسیار بالایی دارد. نظر شما چیست؟ آیا گوگل می‌تواند استادیا را از نو احیا کند یا باید آن را سرویسی شکست خورده تلقی کنیم. نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا