#مهسا_امینی
شخصیت کریتوس

چرا شخصیت کریتوس از سری God of War بیشتر ابرشرور است تا یک قهرمان؟

خشمی که کنترل نمی‌شود

شخصیت کریتوس (Kratos) از همان دوران سه‌گانه اصلی و دیگر عناوین اسپین آف سری God of War به عنوان فردی خشن شناخته می‌شد که حتی برای مبارزه کورکورانه، همسر و فرزند خود را هم به قتل رساند است! با این حساب، آیا بهتر است او را یک شخصیت منفی بزرگ بدانیم یا یک ابرقهرمان که خدایان پاسخ درخواست‌های او را نداده بودند؟

کریتوس را وقتی شناختیم که در اولین بازی God of War او قصد خودکشی به دلیل پوچ و بی‌هدف شدن زندگی‌اش را داشت. او بالای کوه الیمپوس ایستاد و به خاطر گناهان مرتکب شده و کابوس‌هایی که او را رها نمی‌کردند، سعی کرد تا خود را خلاص کند. اما خدایانی که پیش‌تر به او وعده پاک کردن گناهان را داده بودند، کریتوس را نجات دادند تا نهایتا شاهد تبدیل شدن این نیمه انسان/خدا به خدای جنگ باشیم. با این حال شاید در ابتدا فکر کنید که این کاراکتر کار بدی انجام نداده و فقط به عنوان یک سرباز جنگجو، خطاهایی را مرتکب شده که قابل بخشش هستند، در حالی که همین خطاها به حدی پلید و وحشیانه بوده‌اند که حتی خدایان یونان هم قدرت بازگردانی و بخشش آن را نداشتند!

در هر صورت در سه‌گانه خدای جنگ کریتوس خیلی خشن‌تر از چیزی بود که بتوان نام آن را یک ابرقهرمان دانست و عملا حجت را بر عبارت «خدای جنگ» تمام کرده بود. اما هنگامی که در سال ۲۰۱۸ بازی God of War عرضه شد، اولین چیزی که از این خدای جنگ سالخورده دیدیم، داشتن یک فرزند به نام آترئوس (Atreus) و همسری بود که ظاهرا آن را از دست داده است. او با پسرش مثل یک مربی رفتار می‌کند، اما حس وحشیانه جنگ هنوز کریتوس را ترک نکرده تا حتی آترئوس هم متوجه این موضوع شده و در برخی صحنه‌ها عملا آن را به زبان آورد. با این حساب، شخصیت کریتوس یک ابرشرور است، یا قهرمانی که صرفا جهت دفاع از خود خدایان مختلف به تکه پاره می‌کند؟

برای فهمیدن جواب این سوال، بد نیست نگاهی به ۸ دلیل منطقی بیندازیم که طبق آن‌ها، می‌توان ثابت کرد که در طول یک سری طولانی ما یک شخصیت منفی در داستان God of War را کنترل کرده‌ایم!

۸. او همه خدایان یونان را بدون در نظر گرفتن عواقب کار سلاخی کرد!

زدن دکمه‌های ترکیبی و پشت سر هم دایره با کنترلر پلی استیشن 3 شاید به شدت برای طرفداران هیجان‌انگیز بوده و درآوردن چشم خدایان حتی هیجان‌انگیزتر هم باشد؛ چراکه بعد از کشتن هرکدام از آن‌ها، قدرتی نسیب کریتوس می‌شد که می‌توانستیم از آن برای گرفتن قدرت‌های بیشتر و در نهایت گرفتن جان خدای خدایان، زئوس، بهره ببریم! اما اگر از نظر داستانی و دید کریتوس به ماجرا نگاه کنیم، داشتن قدرت چندان هم برای او مهم نیست و در واقع فقط می‌خواهد هرکس که سد راه رسیدنش به زئوس می‌شود را ابتدا به زانو درآورده و سپس گردن بزند. با این حال، آیا به این موضوع فکر کرده‌اید که انسان‌های عادی که عملا خدا نیستند و قابلیتی ندارند چه وضعیتی بعد به این قتل عام خدایان دارند؟

چشمان کریتوس را خون گرفتن بود تا همه را بکشد و فقط به هدفش برسد، اما بدون شک او می‌دانست که وقتی خدای خورشید یونان کشته شود، تاریکی خواهد بود و وقتی خدای دریا به قتل برسد، هرج و مرج به وجود می‌آید. عملا در کل بازی می‌توانید در مراحل مختلف و صحنه‌های سینماتیک مشاهده کنید که مردم مثل مرغ پرکنده فریاد می‌کشند و از خدایانی که زیر پای کریتوس له می‌شوند درخواست کمک می‌کنند.

به هر حال وقتی که در خود بازی در دیالوگ‌های مختلف از کریتوس پرسیده شد که نظر او درباره جان انسان‌ها چیست، او پاسخ داد که هیچ چیز به جز کشتن زئوس برایش مهم نیست و حتی اجازه می‌دهد تا مردم بی‌ارزش بمیرند!

۷. همسر کریتوس او را یک قاتل می‌دانست

جالب است ببینیم که فی (Faye)، همسر دوم شخصیت کریتوس در بازی سال ۲۰۱۸ God of War چه نظری درباره او داشته و چطور بعد از فهمیدن گذشته‌ای تاریک، حاضر شده تا با او زندگی کند. اما نکته قابل توجه اینجاست که پیش از فی، در سه‌گانه قبلی و عناوین اسپین آف God of War اشاره‌هایی به همسر اول و یونانی او شده بود؛ وقتی که او کریتوس را یک قاتل می‌دانست و خدای جنگ داستان زیر بار این حرف نمی‌رفت!

در یکی از صحنه‌های فلش بک، می‌بینیم که همسر کریتوس با او درباره جنگ‌هایی که صرفا با نام ارتش اسپارتا می‌رود گفت و اظهار کرد که کریتوس از حد خود رد شده و در حال کشتن مردم بی‌گناه است. با این وجود، کریتوس جواب داد که این کار را برای سربلندی اسپارتا انجام می‌دهد، در حالی که همسرش گفت همه این کارها برای خشم غیر قابل کنترل خود او است. حال وقتی که کریتوس با واقعیت مواجه شد، دیگر حرفی را درباره این موضوع نزد تا ثابت شود که او از کشتن افراد لذت می‌برد و به دنبال افتخار خاصی نیست؛ هرقدر هم که اسپارتا و ارتش آن برای او اهمیت داشتند.

۶. کشتن مردم برای بازپس گرفتن فرزندی که خود به قتل رسانده بود

البته شاید در این مورد بتوان شخصیت کریتوس را یک قهرمان دانست؛ چراکه بعد از اتفاقاتی که در آخر بازی God of War: Chains of Olympus افتاد، او بود که ماموریت خدایان را انجام داده و انسان‌ها را نجات داد. در این عنوان اسپین آف که برای کنسول دستی PSP عرضه شده بود، شاهد یک کریتوس آرام‌تر نسبت به قبل بودیم که هنگام تلاش برای نجات هیلیوس (Helious)، خدای خورشید، صدای دختر خود را می‌شنید و سعی می‌کرد تا او را از چنگال مرگ نجات دهد. در حالی که تمام این صداها و زنده شدن دخترش به وسیله پرسفونی (Persephone)، الهه مرگ بود که کریتوس را به سمت کشتن مردن ترغیب می‌کرد.

حال درست وقتی که برای نجات دخترش باید در مقابل کشتن مردم ایستادگی می‌کرد، متاسفانه دیدیم که کریتوس زنده شدن دخترش را به هر چیزی ترجیح می‌دهد! او تمام قدرت‌هایش، حتی تیغه‌های قدرتمندش را هم فدا کرد تا لحظه‌ای دختر کوچکی که خود به قتل رسانده بود را یکبار دیگر ببیند. اما درست هنگامی که همه چیز (حداقل برای او، نه مردم عادی و خدایان) به خوبی و خوشی پیش می‌رفت، پرسفونی جان تازه دختر او را تهدید کرد! حال به نظر شما آخر و عاقبت کسی که دختر کریتوس را تهدید کند چیست؟

در هر صورت پایان کار نجات انسان‌ها و انجام دادن ماموریتی بود که خدایان از او خواسته بودند، اما وقتی که کریتوس با پرسفونی درباره باز پس گرفتن دخترش صحبت می‌کرد، یکبار دیگر گفت که زندگی انسان‌ها و ماموریت خدایانی چون زئوس برای او بی‌معنی هستند.

۵. کشتن پدر پاندورا و سپس استفاده از خود او برای اهداف شخصی!

پاندورا (Pandora) نام دختری بود که Hephaestus بعد از ساختن جعبه‌ای با همین نام، به عنوان کلید به دست آورد و او را مثل فرزند خود بزرگ می‌کرد. جعبه پاندورا شامل تمام شرارت‌هایی می‌شد که زئوس و دیگر خدایان در نبرد بزرگ با تایتان‌ها جمع کرده بودند و همه آن را برای فاسد نشدن جهان، داخل این جعبه جای دادند. با این حال وقتی که کریتوس جعبه پاندورا را برای اولین بار در عنوان قدیمی God of War باز کرد تا اریس (Ares) را بکشد، این شرارت‌ها آزاد شدند و زئوس نیز متوجه شد که کلید اصلی آن دختری است که توسط سازنده جعبه مخفی شده بود. در نتیجه، زئوس Hephaestus را به جهنم انداخته و پاندورا را حبس می‌کند تا کسی دیگر نتواند به جعبه دسترسی داشته باشد تا آن را باز کند.

با این وجود، وقتی که کریتوس متوجه این جریان توسط آتنا (Athena) می‌شود، به دنبال پاندورا می‌رود و در این راه پدر او را به جهنم واقعی می‌فرستد تا سپس به اتفاق یکدیگر به سمت جعبه بروند. در این راه کریتوس و پاندورا بیشتر و بیشتر با یکدیگر آشنا می‌شوند و از طرفی کریتوس که در ابتدا قصد کشتن پاندورا را داشته، حال مانند یک پدر سعی می‌کند تا از او محافظت کند. در واقع او این کار را به خوبی انجام داده بود و حتی در آخر اجازه نداد تا پاندورا خودش را برای آزاد شدن قدرت امیدواری نهفته در جعبه به کشتن بدهد؛ اما در این حین زئوس جمله‌ای را گفت که باعث شد تا روح اسپارتا کنترل خود را از دست داده و پاندورا را فدا کند!

شخصیت کریتوس بعد از کشته شدن همسر و دخترش به شدت روی تهدید شدن با حرفی از آن‌ها حساس است! در واقع او تمام عمرش را وقف نجات از کابوس کشته شدن آن‌ها کرده بود، اما وقتی که او دست پاندورا را گرفته بود تا به داخل آتش الیمپوس نرفته و کشته نشود، زئوس گفت که او را مثل همسر و دختری که کشتی رها نکن! همین کافی بود تا کریتوس دیگر فکر هیچ چیز را نکرده و دست پاندورا را رها کند تا به سمت زئوس حمله‌ور شده و او را با مشت بزند.

۴. پیش‌بینی شده که کریتوس به معنای پایان جهان اساطیری یونان و نورس است!

هنگامی که در بازی God of War 3 شخصیت کریتوس و پاندورا به سمت جعبه حرکت می‌کردند، پاندورا به او گفت که خدایان از یک پیشگویی بزرگ می‌ترسند. پیش‌گویی درباره یک جنگجو نشان شده است که تمامی خدایان یونان را می‌کشد و به جهان اساطیری یونان پایان می‌دهد، در حالی که داشتن نشان روی بدن و جنگجو بودن از مشخصات اصلی کریتوس است و او نیز همین کار پیش‌گویی شده را انجام داد.

حال بعد از خدایان یونان و نابودی جهان آن‌ها، در آخر بازی God of War 2018 نیز می‌بینیم که یک پیش‌گویی بزرگ با تصاویری روی دیوار کشیده شده و نهایتا پایان خدایان نورس و واقعه رگناروک را نشان می‌دهد؛ جایی که کریتوس اینبار کار اودین، ثور و دیگر افرادی که قصد گرفتن آترئوس از او را دارند یکسره می‌کند! این پیش‌گویی خود نشان می‌دهد که هرجا کریتوس قدم بگذارد، مرگ و نابودی هم به دنبال او می‌روند؛ حتی اگر آتش جنگ را خدای جنگ روشن نکرده باشد.

۳. کریتوس بی‌گناهان بسیاری را به قتل رسانده است

شخصیت کریتوس هیچوقت به زندگی افراد عادی اهمیتی نداده بود که این دفعه دوم آن باشد. اما اگر کمی بیشتر دقت کنید، او دیگر کشتن مردم عادی و بی‌رحمی را به حد رسانده است! این موضوع به حدی مشخص و واضح است که حتی خود او در پایان بازی God of War 2018 عملا اظهار می‌کند که جان افراد بسیاری را گرفته که خیلی از آن‌ها هرگز گناهی نداشته‌اند. اما سپس این را هم می‌گوید که آن‌ها سر راه او قرار گرفته بودند!

با این حال در عناوین مختلف God of War دیده بودیم که او مردم عادی را صرفا برای گرفتن مقداری جان اضافه بکشد یا اینکه سربازی بیچاره را فقط و فقط برای باز کردن راه خود زیر تیغه‌های مرگ رنده کند! در هر صورت، گذشته کریتوس بسیار تاریک است و حال آترئوس نیز این موضوع را می‌داند. اما از دوران ریبوت God of War به بعد، ظاهرا او کمی آرام‌تر شده و حتی ثور در تریلر بازی God of War: Ragnarok به او می‌گوید که «تو یک انسان آرام و منطقی به نظر می‌رسی، اما آیا تو واقعا انسانی آرام و و اهل منطق هستی؟». این یعنی هرقدر هم که کریتوس برای آرام نشان دادن خود تلاش کند، نهایتا نمی‌تواند جلوی قدرت خشمش را بگیرد.

۲. کریتوس به کسی اهمیت نمی‌دهد مگر آنکه نفعی برای او داشته باشند

از یک کاراکتر نقش منفی انتظار می‌رود که اگر فردی را در خطر دید، خیلی راحت او را رها کرده یا حتی با کشتن خلاص کند. حال جالب است بدانید که شخصیت کریتوس دقیقا این ویژگی را به نحو احسن دارد! در بازی God of War 1 به خاطر دارید زمانی که او داخل دهان یک موجود عجیب و غریب ایستاده بود و کلیدی را که گردن یکی از خدمه کشتی بود لازم داشت؟ آن مرد بیچاره از کریتوس درخواست کمک کرد و او نیز دست مرد را از پایین افتادن نجات داد؛ اما به جای اینکه دستش را بگیرد، کریتوس کلید گردن او را گرفت و درست زمانی که مرد در حال تشکر کردن بود دیدیم که چطور با کشیدن کلید آن مرد به بدترین و کثیف‌ترین شکل ممکن کشته شد!

حال این تنها یک مثال ساده و کوچک است، چراکه کریتوس عملا در ماجراجویی خود دوستان و همراهان بسیاری را پیدا کرد که همه را صرفا برای منفعت خود نگه داشته و هروقت که دیگر سودی در کمک آن‌ها ندید، خیلی راحت از کنارشان گذشت یا حتی کشت! درست به مانند پاندورا که تا وقتی می‌دانست او را به عنوان کلید نیاز دارد، از جانش محافظت می‌کرد و نهایتا با خودخواهی باعث شد تا بمیرد.

۱. کشتن اعضای خانواده

کریتوس فرزند زئوس است و این باعث می‌شود تا خدایانی مانند اریس، آتنا و پرسفونی از برادران و خواهران او باشند. همچنین دیگر نیمه خداهایی مانند پرسیوس و هرکول نیز برادران او هستند که یک به یک به دست همین کاراکتر کشته شدند. حال ممکن است بگویید که برخی از این خدایان خود ابتدا به کریتوس لطمه زدند، اما از آنجا که لیست تمامی خدایان یونان را باید ذکر کنیم، مشخص است که مشکل از کریتوس بوده و قاعدتا او می‌توانست همه را از دم تیغ نگذراند و حداقل به چند نفر رحم کند.

به هر حال حتی بدترین کاراکترهای نقش منفی نیز در مبارزه با خانواده خود کمی به رحم می‌آیند، اما شخصیت کریتوس عملا یک معنای تازه برای خشم به وجود آورده که به همراه آن حتی کورکورانه همسر و فرزندش را هم به قتل رسانده است!


نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا