پنج سوال کلیدی درباره‌ی فصل پنجم سریال Better Call Saul

از پشت‌پرده‌ی شخصیت «لالو» تا زمان پخش فصل نهایی!

بدون شک اگر از طرفداران سریال «بهتره با ساول تماس بگیری» Better Call Saul درباره‌ی فصل پنجم این سریال بپرسید، آن‌ها به احتمال زیاد از آن به عنوان بهترین مجموعه‌ی درامی که تا به حال در شبکه‌ی AMC به نمایش در آمده، یاد خواهند کرد. با این اوصاف احتمالا پیرامون فصل پنجم سوالات زیادی در ذهن شما شکل گرفته که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

وب سایت رولینگ استون (Rolling Stone) مصاحبه‌ای را با سازندگان سریال یعنی پیتر گولد (Peter Gould) و وینس گیلیگان (Vince Gilligan) ترتیب داده تا به یک سری از سوالات کلیدی در مورد سریال «بهتره با ساول تماس بگیری» پاسخ دهند.

در ابتدا پیتر گولد درباره اهدافشان قبل از شروع ساخت هر فصل صحبت کرده است:

در زمان شروع هر فصل، این‌که نتوانیم هر فصل را مثل فصل قبل ادامه دهیم من را نگران می‌کند. با این حال، فکر می‌کنم که تا به اینجا توانسته‌ایم از پس این موضوع به خوبی بر بیاییم. در حقیقت ما تلاش می‌کنیم تا بهترینِ خودمان را ارائه کنیم، اما در نهایت سریال به جایی می‌رود که کاراکترها آن را ببرند.

پیتر گولد (سمت چپ) و وینس گیلیگان (سمت راست)، تهیه‌کننده‌های سریال «بهتره با ساول تماس بگیری»

آیا کیم وکسلر شانس بیشتری نسبت به جیمی مک‌گیل برای تبدیل شدن به ضدقهرمان واقعی را در سریال دارد؟

هر فصل از سریال که می‌گذرد، شاهد نزدیک‌تر شدن به زمانی هستیم که پرسونای جیمی مک‌گیل (Jimmy McGill) قرار است به طور کامل به پرسونای ساول گودمن (Saul Goodman) تغییر پیدا کند. با این حال، گیلیگان این موضوع را مسیر راحتی برای شخصیت جیمی قلمداد نمی‌کند. از طرفی گولد معتقد است که در پایان فصل پنجم، پرسونای جیمی، به مراتب آسیب‌پذیرتر از پرسونای ساول است.

با تمامی این اوصاف، کیم وکسلر (Kim Wexler) را در حال حاضر می‌توان شخصیت منفی سریال قلمداد کرد؛ کسی که به طور جدی، به نابودی تمامی سوابق و حرفه‌ی رئیس سابق خود یعنی هاوارد هملین فکر می‌کند. کیم با این کار قصد دارد تا به پول هنگفتی برای شروع کارهای جدی‌تر و بزرگ‌تر دست پیدا کند.

گولد در این رابطه می‌گوید:

از خیلی جهات، شخصیت کیم در حال حاضر بزرگترین علامت سوال در ذهن ما است؛ چه خوب، چه بد، همه ما می‌دانیم که ساول گودمن در سریال «بریکینگ بد» حضور خواهد داشت. اما چه اتفاقی برای کیم وکسلر افتاده؟ او کجاست؟ در اینجا یک سری احتمالات و یک سری احتمالات نه چندان درست داریم.

شاهد نزدیک‌تر شدن به زمانی هستیم که پرسونای جیمی مک‌گیل (Jimmy McGill) به پرسونای ساول گودمن (Saul Goodman) تغییر پیدا می‌کند.

کیم شخصیت منفی نوظهور سریال «بهتره با ساول تماس بگیری».

چگونه لالو به یک شخصیت پر رنگ در سریال تبدیل شد؟

به طور معمول، گیلیگان و گولد در اتخاذ هر تصمیم برای سریال، با هماهنگی کامل با یکدیگر پیش می‌روند. برای اثبات این موضوع می‌توان به شخصیت لالو، پسرعموی سالامانکا با بازی تونی دالتون اشاره کرد. لالو در اواخر سریال وارد داستان شد و به سرعت توانست تبدیل به یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌ها در میان طرفداران شود. برای اولین بار، در سریال «بریکینگ بد»، ساول گودمن در اولین قسمت حضورش در این سریال به این شخصیت اشاره می‌کند، هر چند که تا آن موقع فقط به نظر می‌رسید که لالو فقط یک خلافکار بزرگ باشد و این تمام چیزی بود که درمورد او می‌دانستیم. سال‌ها برای طرفداران درباره نقش لالو سوال‌هایی به وجود آمده بود مثل اینکه او دقیقا چه نقشی را در سریال ایفا می‌کند و چگونه در متن داستان قرار خواهد گرفت؛ حال، گیلیگان از داستان جالب اضافه شدن لالو به سریال می‌گوید:

من متاسفم که الان به این موضوع اقرار می‌کنم؛ در فصل اول و دوم که من فعالیت بیشتری داشتم، پیتر به من گفت که باید به این سوال که لالو کیست هم پاسخ دهیم. من در جواب به پیتر گفتم که نیازی نمی‌بینم تا به تک تک سوال‌ها پاسخ دهیم؛ باید اعتراف کنم که من خیلی اشتباه می‌کردم! اگر پا فشاری پیتر در میان نبود، ما تونی دالتون و این کاراکتر فوق‌العاده را نداشتیم. پس من فکر می‌کنم با گفتن این جمله که چه کسی اهمیت می‌دهد، در حال انجام یکی از ناامیدکننده‌ترین کارها بودم.

لالو را شاید بتوان از دیگر اعضای خانواده‌ی سالامانکا جدا کرد؛ چرا که او شخصی خونسرد و باهوش‌تر از دیگر اعضای سالامانکا است. همین موضوع سبب شد تا عوامل سریال در انتخاب بازیگر، دقت بسیار بالایی به خرج دهند. گولد در این باره می‌گوید:

ما برای پیدا کردن بازیگر نقش لالو، به سراغ افرادی همچون شارون بیلی، شری توماس و راسل اسکات رفتیم و به آن‌ها گفتیم که ما یک عضو جدید از خانواده سالامانکا داریم. او خوش قیافه و شوخ طبع است و آنها به ما تونی دالتون را معرفی کردند و به شخصه دیگر نمی‌توانم چیزی بگویم! ما کسی را پیدا کردیم که علاوه بر جذابیت ظاهری، با تمام وجودش به ایفای نقش خود می‌پردازد.

در برخی از سکانس‌های سریال، شاهد حرکات ابرقهرمانی از لالو بودیم که می‌توان برای مثال به پریدن از ارتفاعات بلند و چنین کارهایی در برخی از صحنه‌های سریال اشاره کرد. گولد در این رابطه گفته که آن‌ها مراقب هستند تا او در سریال نقش ابرقهرمانی مثل اسپایدرمن را پیدا نکند. او در این مورد می‌گوید:

قبل از هر چیز بگویم که ما سعی می‌کنیم تا کاراکترهای سریال، قوانین فیزیک را زیر پا نگذارند. هر کاری که لالو انجام می‌دهد، کاملا توسط مهارت‌های یک آدم عادی صورت می‌گیرد و هیچ بدلکاری در میان نیست! من فکر می‌کنم بزرگترین دلیلی که ما همیشه با کاراکترهایی مثل لالو، ناچو، گاس و مایک به مشکل می‌خوریم، هوش آنها است. به خصوص گاس که یک شطرنج‌باز قهار به شما می‌رود و می‌تواند از قبل، حرکات بعدی را تشخیص دهد. همین جوانب فکری ما است که شخصیت ما را شکل می‌دهد.

در حال حاضر مشخص نیست که لالو در سریال «بریکینگ بد» کجاست و حتی نمی‌دانیم که او زنده است یا خیر. گیلیگان هم در این رابطه جواب قاطعی نداد و باید دید که در ادامه‌ی سریال چه اتفاقاتی برای لالو خواهد افتاد.

ساول دقیقا چه چیزی را راجع به مایک و گاس می‌داند؟

در سریال برکینگ بد، ساول گودمن درباره‌ی رابطه‌ی خودش با گاس فرینگ می‌گوید: «من یه نفر را می‌شناسم که اون هم یه نفر دیگه رو میشناسه که اون هم یه نفر دیگر رو می‌شناسه!». با این حال به نظر می‌رسد که ساول به این موضوع توجه نکرده که مایک به طور مخفیانه برای گاس کار می‌کند. تا به اینجای فصل، جیمی اطلاعات بیشتری از مایک و تشکیلات فرینگ پیدا کرده و به نظر می‌رسد که رابطه‌ی جیمی با مایکل به واسطه‌ی ماجراجویی‌هایشان در صحرا، بیشتر از قبل گره می‌خورد.

با تمامی این اوصاف، گولد معتقد است که هنوز نمی‌توان گفت که این دو فرد، روابط بسیار نزدیکی با هم پیدا کرده‌اند و حتی در برخی از سکانس‌های درون صحرا شاهد این بودیم که مایک، جیمی را تهدید می‌کند و با نگاه به چهار فصل از این سریال باید اشاره کنیم که تهدیدهای مایک کاملا جدی است. با این حساب باید در فصل ششم بیشتر دقت کنیم که رابطه‌ی بین مایک و جیمی به کجا بیخ پیدا می‌کند.

 

آیا گیلیگان و گولد از چگونگی به پایان رسیدن سریال اطلاع دارند؟

اغلب شورانرها و خالقین سریال در همان ابتدای یک پروژه‌ی تلویزیونی، برنامه‌ریزی‌های طولانی مدتی در پیش نمی‌گیرند و این موضوع برای سازندگان سریال «بهتره با ساول تماس بگیری» هم صدق می‌کند. گولد در این رابطه می‌گوید:

بر اساس گفته‌‎‌ی پیتر گولد، حتی سازنده‌های سریال هم از چگونگی به پایان رسیدن آن خبر ندارند و صرفا ایده‌هایی در سر خود برای روایت داستان می‌پرورانند که حتی در این مورد هم امکان دارد موفق به پیاده‌سازی این ایده‌ها نشوند!

ما تنها سه اینچ [فاصله‌ی بسیار کمی] از پایان جاده را می‌توانیم ببینیم!

همچنین در ادامه گولد با لحنی طنزآلود، عدم برنامه‌ریزی برای ادامه‌ی داستان سریال فراتر از فصل ششم را تایید کرد.

گولد درباره‌ی نوشتن فیلم‌نامه‌ی فصل پنجم سریال می‌گوید:

مسیر تیره‌وتار پیش روی‌مان کمی بهتر از قبل شده تا متوجه شویم که با ایده‌هایمان قرار است به کجا برویم؛ بنابراین ما شروع به فکر درباره‌ی چگونگی شرح تمامی وقایع کردیم. باید به این نکته اشاره کنم که نمی‌خواهم بگویم که ما توانستیم به راحتی به راه حلی برای تمامی این موضوعات برسیم. من خیلی خوشحال هستم که شخصی مثل وینس را در اتاق نویسنده‌ها همراه خود داریم. ما باید این کار را به هر نحوی حتی در صورتی که مجبور باشیم از راه دور با یکدیگر ارتباط داشته باشیم، به اتمام برسانیم؛ چرا که با هم این کار را شروع کردیم. اما، از طرفی هم در حال کلنجار با ذهنیت خودمان [برای ارائه‌ی محصول باکیفیت] هستیم. با این وجود ما یک سری ایده داریم که در نهایت، داستان به چه جایی ختم می‌شود و  آماده هستیم تا آنها را ارائه کنیم.

در زمان نوشتن فیلمنامه‌ی فصل پنجم، گولد و گیلیگان در تلاش بودند تا ایده‌هایی که در سر داشتند را در سریال بگنجانند، اما در نهایت موفق نشدند تمام ایده‌هایشان را عملی کنند. به گفته‌ی گولد، این اتفاق هر فصل در حال رخ دادن است و او همیشه به خودش می‌گوید که در نهایت آنها به ایده‌هایی که برای داستان در ذهنشان دارند دست پیدا خواهند کرد؛ با این حال گولد درباره فصل بعد می‌گوید:

ما ۱۳ قسمت دیگر داریم و در نهایت همه‌چیز به پایان راه خود خواهد رسید.

 

تا شروع فصل نهایی سریال باید چقدر صبر کنیم؟

شیوع کرونا، باعث اختلال و تعطیلی روند تولید بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌ها شده و «بهتره با ساول تماس بگیری» هم از این قاعده مستثنی نیست

به طور معمول بین پخش فصل‌های ابتدایی، بازه‌ی زمانی یک ساله وجود داشت و بین فصل چهارم و پنجم، شاهد فاصله‌ی یک سال و نیمه بودیم. حتی با وجود شرایط عادی در جهان، فاصله‌ی زیادی تا پخش سریال داریم و حالا با در نظر گرفتن شرایط فعلی دنیا به دلیل شیوع کرونا این فاصله بیشتر هم خواهد شد. جالب است بدانید که نویسندگان سریال، کار نوشتن فیلمنامه‌ی فصل ششم را از زمانی شروع کردند که دستور قرنطینه شدن مردم کالیفرنیا اعلام شده بود که این موضوع از بد اقبالی تهیه‌کنندگان سریال حکایت می‌کند. با تمامی این اوصاف، گیلیگان و گولد ترجیح می‌دهند که نویسندگان همگی دور هم جمع شده و در کنار هم باشند؛ باید به این نکته هم اشاره کنیم که این بخش از کار ساخت فصل ششم را همچنان می‌توان در شرایط فعلی و به صورت دورکاری انجام داد.

همچنان مشخص نیست که چه زمان مردم می‌توانند در کنار یکدیگر و به صورت گروهی به انجام امور روزمره بپردازند و همین امر در مورد ساخت فصل ششم سریال هم صدق می‌کند. موانعی برای ساخت سریال در حال حاضر وجود دارد که می‌توان از میان آن‌ها به مواردی همچون، فضای محدود استودیو و تعطیلی به دلیل شیوع کرونا اشاره کرد؛ همین امر باعث می‌شود که زمان پخش فصل ششم «بهتره با ساول تماس بگیری» به تعویق بیفتد. با این حال گولد امیدوار است که فصل پایانی سریال، پاییز ۲۰۲۱ روی آنتن برود که این موضوع مشروط به این است که فیلمبرداری هم از پاییز امسال آغاز شود.

از طرفی دیگر در غیاب گیلیگان، گولد باید بسیاری از کارهای تولید سریال را خودش به تنهایی انجام دهد و بدون شک این موضوع علاوه بر اینکه وظایف گولد را بیشتر و سنگین‌تر می‌کند، روند تولید سریال را هم طولانی‌تر خواهد کرد. با این حال باید دید که در نهایت چه زمان همه چیز به حالت عادی خودش باز خواهد گشت و روند تولید فصل ششم سریال «بهتره با ساول تماس بگیری» در حالت نرمال به کار خودش ادامه می‌دهد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا