برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
سریال Breaking Bad | هر آنچه باید درباره بریکینگ بد بدانید

سریال Breaking Bad | هر آنچه باید درباره بریکینگ بد بدانید

معلمی که دنیای تبهکاری را بهم ریخت!

1%
  • 0/10
سریال Breaking Bad | هر آنچه باید درباره بریکینگ بد بدانید ۲ ۲۷ تیر ۱۴۰۰ مقالات جانبی (تلویزیون) کپی لینک

در تازه‌ترین قسمت سری مطالب جامع وب سایت سرگرمی به سراغ سریال بریکینگ بد (Breaking Bad) رفته و به آن و تاثیرش بر صنایع فیلم و سریال نگاهی خواهیم داشت.

در حالی که تعداد قابل‌توجهی از کارشناسان معتقد بودند تلویزیون با عصر طلایی خود فاصله زیادی دارد، شبکه‌ها و سرویس‌های استریم با محصولات مختلف ثابت کردند چنین ادعایی درست نبوده و مدیوم تلویزیون همچنان میزبان آثار ارزشمندی است که به راحتی نمی‌توان از کنارشان گذشت. سریال Breaking Bad یکی از همین آثار به شمار می‌رود.

وینس گیلیگان فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده آمریکایی پس از کار روی آثار مختلف تصمیم گرفت یک سریال ساخته و در آن تبدیل شدن معلمی عادی به یک تبهکار بزرگ مواد مخدر را به تصویر بکشد؛ ایده‌ای که در زمان خودش ریسک‌های زیادی داشت. با وجود فراز و نشیب‌های مختلف، گیلیگان توانست به خواسته خود رسیده و بریکینگ بد را جلوی دوربین ببرد. این اثر حالا در لیست بهترین سریال‌های تاریخ قرار دارد.

فهرست مطالب

Breaking Bad
وینس گیلیگان خالق سریال بریکینگ بد

خلقت Breaking Bad

وینس گیلیگان چندین سال در ساخت سریال The X-Files محصول شبکه فاکس مشارکت داشت. پس از اینکه کارش با The X-Files به اتمام رسید، تصمیم گرفت سریالی بسازد که در آن شخصیت اصلی و مثبت به مرور زمان دچار تغییراتی شده و در انتها به شخصیتی منفی تبدیل می‌شود. گیلیگان در این باره گفت: «تلویزیون عادت دارد شخصیت‌های سریال‌ها را بدون تغییر نگه دارد تا بتواند به روایت قصه برای سال‌ها یا حتی دهه‌ها ادامه دهد. وقتی به این نتیجه رسیدم، با خودم فکر کردم چطور می‌توانم سریالی بسازم که اساسش تغییر شخصیت اصلی باشد.»

وینس گیلیگان می‌دانست ایده تبدیل شدن شخصیت مثبت به شخصیتی منفی دارای ریسک بوده و استودیوها حاضر به پذیرش آن نخواهند بود. از همین رو، سعی کرد طرحی که برای ارائه آماده می‌کند، بتواند از لحاظ بازیگری و فیلمبرداری هم حرف‌هایی برای گفتن داشته باشد. اوایل که روی سریال Breaking Bad کار می‌کرد، اسم موقت Southern را برایش انتخاب کرد؛ کلمه‌ای که «بر پا کردن جهنم» معنا می‌دهد. فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده آمریکایی نهایتا طرح را آماده و آن را برای بخش تلویزیون سونی پیکچرز ارسال کرد. آن‌ها که نظر بسیار مثبتی نسبت به طرح داشتند، جلساتی را با شبکه‌های مختلف برگزار کردند تا بتوانند نظرشان را برای سرمایه‌گذاری جلب کنند.

شوتایم یکی از شبکه‌هایی بود که سونی پیکچرز با آن مذاکره کرد. شبکه آمریکایی تمایلی به سرمایه‌گذاری روی برکینگ بد نداشت؛ زیرا به تازگی پخش سریال درام و کمدی Weeds را آغاز کرده بود که شباهت‌هایی به طرح وینس گیلیگان داشت. HBO و TNT هم به دلایل مختلف ایده را رد کردند اما FX علاقه نشان داد. از همین رو، مذاکرات اولیه پیرامون ساخت قسمت آزمایشی صورت گرفت و حتی امتیاز نشر را بدست آورد. FX در همان بازه زمانی کار روی سریال Dirt را آغاز کرده بود که یک شخصیت اصلی مونث داشت و در ژانرهای درام و جنایی ساخته می‌شد. از همین رو، شبکه آمریکایی تصمیم گرفت پروژه وینس گیلیگان را کنار بگذارد.

یکی از افرادی که وظیفه مذاکره با شبکه‌ها را به دوش می‌کشید، گفتگویی را با جرمی الیس مدیر برنامه‌ریزی AMC انجام داد. الیس در آن برهه زمانی قصد داشت سریال‌های اورجینال بیشتری را ساخته و روی آنتن ببرد. او جذب ایده وینس گیلیگان شد و با گذشت مدت کوتاهی، جلسه‌ای با حضور الیس، گیلیگان و چند نفر دیگر برگزار شد؛ جلسه‌ای که نتیجه‌بخش بود. گیلیگان در ابتدا حس مثبتی نسبت به جلسه نداشت و می‌ترسید او را از Breaking Bad کنار بگذارند؛ اتفاقی که نهایتا رخ نداد. در ضمن، انتقال امتیاز نشر از FX به AMC در حدود یک سال زمان برد.

AMC با ساخت سریال Breaking Bad موافقت کرد و دستور داد فصل اول آن در قالب ۹ قسمت ساخته شود اما به خاطر اعتصاب نویسندگان، تیم مجبور شد تعداد قسمت‌ها را به رقم ۷ کاهش داده و فیلمبرداری را هم به تعویق بیاندازد. وینس گیلیگان تصمیم داشت در انتهای فصل اول جسی یا هنک را بکشد تا بدین ترتیب نه تنها پایان‌بندی فصل نخست شوکه‌کننده باشد، بلکه انتظار را برای قسمت‌های جدید سخت کند. با کاهش تعداد قسمت‌ها، گیلیگان مجبور شد مرگ یکی آن‌ها را به صورت کامل حذف کند؛ اتفاقی که بعدها به نفع سریال شد زیرا بازیگران آن نقش‌ها عملکرد کم‌نقصی را از خود به نمایش گذاشته و محبوبیت بالایی را در میان بینندگان کسب کردند.

همان‌طور که پیش از این اشاره شد، اعتصاب نویسندگان در ۲۰۰۷ الی ۲۰۰۸ میلادی باعث شد فیلمبرداری فصل نخست برکینگ بد به تعویق بیافتد. در پی این اتفاق، وینس گیلیگان و تیم نویسندگی‌اش فرصت یافتند تا زمان بیشتری را به فیلمنامه‌ها اختصاص داده و تغییراتی را در آن‌ها اعمال کنند. طبق گفته گیلیگان، یکی از تغییرات مهم کاهش سرعت روایت بود؛ زیرا قوس شخصیتی والتر وایت در نسخه‌های قدیمی فیلمنامه‌ها با سرعت بالایی پیش می‌رفت. فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده آمریکایی همچنین فاش کرد در صورتی که اعتصاب رخ نمی‌داد و قسمت‌های هشتم و نهم ساخته می‌شدند، بدون شک در مسیری قدم می‌گذاشت که به لغو سریال در فصل سوم منجر می‌شد. از همین رو، به عقیده او اعتصاب نویسندگان به صورت ناخواسته سریال Breaking Bad را از سرنوشتی شوم نجات داد.

بریکینگ بد
یکی از لوکیشن‌های فیلمبرداری در شهر البوکرکی

داستان در نسخه‌های ابتدایی فیلمنامه در محله ریورساید واقع در شهر لس آنجلس روایت می‌شد اما سونی توصیه کرد به منظور کاهش هزینه‌های ساخت، فیلمبرداری در شهر البوکرکی واقع در ایالت نیومکزیو انجام شود. پس از بررسی شهر، وینس گیلیگان به این نتیجه رسید که زوایای دوربین‌ها باید به گونه‌ای تنظیم شوند که کوه‌های سندیا در داخل کادر قرار نگیرند. در غیر این صورت، مخاطب به راحتی می‌توانست بفهمد فیلمبرداری در لوکیشنی غیر از ریورساید انجام گرفته است. گیلیگان که نمی‌خواست چنین اتفاقی بیافتد، فیلمنامه‌ها را تغییر داد و البوکرکی را به لوکیشن اصلی داستان تبدیل کرد.

AMC در سال ۲۰۱۰ میلادی به بخش تلویزیونی سونی پیکچرز و وینس گیلیگان پیشنهاد کرد بریکینگ بد را با فصل سوم به پایان برسانند اما سونی و گیلیگان چنین چیزی را نمی‌خواستند. از همین رو، سونی به مذاکره با شبکه‌های مختلف پرداخت تا بتواند امتیاز نشر را به یکی از آن‌ها بسپارد. در همین حین، FX به سریال علاقه نشان داد و در مذاکرات اولیه گفت با ساخت فصل‌های چهارم و پنجم هم موافق است. AMC که نمی‌خواست سریال در دستان رقیبش بیافتد، در ظاهر تجدید نظر کرد.

نتفلیکس اوایل دومین دهه قرن بیست و یک میلادی به دنبال فیلم و سریال‌های مختلف می‌گشت تا بتواند آن‌ها را به سرویس استریم خود بیافزاید. در همین راستا، شرکت آمریکایی با سونی پیکچرز وارد مذاکره شد تا Breaking Bad روی سرویسش قابل‌تماشا باشد. سونی که می‌دانست AMC می‎‌خواهد سریال را به انتها برسد، این کار را به امید افزایش محبوبیت و مجبور کردن مدیران شبکه به ساخت فصل‌های بیشتر انجام داد؛ اقدامی که نتیجه‌بخش بود. قرار گرفتن بریکینگ بد روی نتفلیکس محبوبیتش را به میزان قابل‌توجهی افزایش داد و باعث شد تعداد مخاطبان افتتاحیه فصل پنجم بسیار بیشتر از افتتاحیه فصل چهارم باشد. بدین ترتیب، AMC به خواسته سازندگان سریال تن داد.

AMC از یک سو گمان می‌کرد فصل پایانی مانند فصل‌های پیشین ۱۳ قسمت دارد. از سویی دیگر به دنبال کاهش هزینه‌ها بود. از همین رو، در مذاکرات اصرار داشت فصل پایانی تنها ۶ یا ۸ قسمت داشته باشد. بخش تلویزیون سونی پیکچرز که می‌ترسید قرارداد بخاطر اختلافات مالی قرارداد به امضا نرسد، غیر از AMC با چند شبکه دیگر هم گفتگوهایی را انجام داد. در انتها، AMC بار دیگر به خواسته سازندگان تن داد و قرارداد را امضا کرد تا فصل پایانی در قالب ۱۶ قسمت روی آنتن برود.

خلاصه داستان فصل‌های بریکینگ بد

در این بخش خلاصه داستان فصل‌ها را مرور می‌کنیم.

فصل نخست

تعداد قسمت‌ها: ۷

بازه پخش: ژانویه الی مارس ۲۰۰۸ میلادی

داستان درباره یک معلم شیمی دبیرستان به نام والتر وایت است که متوجه می‌شود سرطان داشته و زمان زیادی برایش باقی نمانده است. او می‌خواهد آینده خوبی را برای خانواده خود بسازد؛ همسرش باردار بوده و فرزند پسرش هم فلج مغزی است. در همین راستا، تصمیم می‌گیرد شغل دوم خود به عنوان کارگر کارواش را ترک کرده و به همراه یکی از شاگردان سابقش به نام جسی پینکمن به ساخت و فروش شیشه بپردازد.

فصل نخست Breaking Bad در وب سایت‌های متاکریتیک و راتن تومیتوز به ترتیب نمرات ۷۳/۱۰۰ و ۸۶/۱۰۰ را دریافت کرد. اکثر منتقدان در مطالب خود نقش‌آفرینی برایان کرانستون در نقش والتر وایت و آرون پال در نقش جسی پینکمن را تحسین کرده و تاکید کردند شیمی بسیار خوبی میانشان برقرار است. موفقیت‌های فصل اول تنها به دریافت بازخوردهای مثبت خلاصه نمی‌شود. محصول AMC در فصل جوایز دو جایزه «بهترین بازیگر نقش اصلی مرد در یک سریال درام» و «بهترین تدوین در سریالی که با تکنیک فیلم‌برداری تک دوربین ساخته شد» را از مراسم امی دریافت کرد.

فصل دوم

تعداد قسمت قسمت‌ها: ۱۳

بازه پخش: مارس الی مه سال ۲۰۰۹ میلادی

فصل دوم با نمایش معامله در یک مرکز اسقاط خودرو متروکه آغاز می‌شود. والتر وایت و جسی پینکمن سعی دارند محصول خود را به توکو سالامانکا بفروشند که توکو یکی از افرادش را به دلیل صحبت در زمان نامناسب می‌کشد. شخصیت‌های اصلی می‌دانند توکو نمی‌تواند فرد مناسبی برای تجارت باشد و در آینده تهدیدی برای آن‌ها خواهد بود. از همین رو، تصمیم می‌گیرند او را بکشند. جسی پیشنهاد می‌کند یک سلاح خریده و توکو را به قتل برسانند اما والتر توصیه می‌کند او را مسموم کنند. البته تلاش‌های آن‌ها برای برداشتن توکو از سر راه مطابق نقشه پیش نمی‌رود.

دومین فصل بریکینگ بد در وب سایت‌های متاکریتیک و راتن تومیتوز به ترتیب نمرات ۸۵/۱۰۰ و ۹۷/۱۰۰ را دریافت کردند که از کیفیت بالا خبر می‌دهند. برایان کرانستون بار دیگر یکی از دلایلی بود که نقش بسزایی در دریافت نقدهای مثبت داشت. حتی یکی از منتقدان عملکرد کرانستون جلوی دوربین را از بهترین نقش‌‌آفرینی‌های تاریخ خواند. به این مورد، باید روند سرشار از تعلیق داستان و صد البته فیلمبرداری عالی را افزود؛ فیلمبرداری‌ای که به خوبی توانست زیبایی‌های صحرا را به تصویر بکشد. فصل دوم در پنج رشته مختلف نامزد جوایز امی نامزد شد و در انتهای رقابت، جوایز «بهترین بازیگر نقش اصلی مرد در یک سریال درام» و «بهترین تدوین در سریالی که با تکنیک فیلم‌برداری تک دوربین ساخته شد» را از آن خود کرد.

فصل سوم

تعداد قسمت‌ها: ۱۳

بازه پخش: مارس الی ژوئن سال ۲۰۱۰ میلادی

فصل سوم پس از فاجعه Wayfarer Flight 515 روایت می‌شود. دو نفر از اعضای کارتل خوآرز بعد از راه انداختن یک حمام خون به نیو مکزیکو آمده و می‌خواهند انتقام مرگ توکو سالامانکا را از هایزنبرگ بگیرند. مشکلات به همین یک مورد خلاصه نمی‌شود. اسکایلر وایت به فعالیت‌های خلافکارانه همسرش پی برده و او را تهدید می‌کند در صورتی که طلاقش ندهد، همه چیز را به پلیس می‌گوید. جسی پینکمن هم توانسته با مرگ جین مارگولیس کنار بیاید اما این اتفاق بهای بزرگی داشته است. جسی حالا به میزان قابل‌توجهی تغییر کرده و خود را آدم بد ماجرا می‌بیند.

سومین فصل Breaking Bad در وب سایت‌های متاکریتیک و راتن تومیتوز به ترتیب نمرات ۸۹/۱۰۰ و ۱۰۰/۱۰۰ را دریافت کرد تا ثابت کند افزایش جذابیت و کیفیت فصل دوم نسبت به فصل اول اتفاقی نبوده است. دلایل مختلفی در دریافت نقدهای مثبت نقش داشته‌اند که می‌توان به بازیگری، داستان، فیلمبرداری و کارگردانی اشاره کرد. فصل سوم همچنین ۷ نامزدی جوایز امی را بدست آورد که نهایتا صاحب دو مورد شد: «بهترین بازیگر نقش اصلی مرد در یک سریال درام» و «بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در یک سریال درام».

فصل چهارم

تعداد قسمت‌ها: ۱۳ قسمت

بازه پخش: جولای الی اکتبر سال ۲۰۱۱ میلادی

فصل چهارم در ابتدا به گذشته رفته و گفتگویی میان گوستاوو فرینگ و گیل بوتچر را به تصویر می‌گشد. گیل تحت تاثیر شیشه‌ای قرار گرفته که توسط والتر وایت تولید شده و اعتقاد دارد خالص‌ترین مواد مخدری بوده که تاکنون دیده است. او همچنین به فرینگ پیشنهاد می‌کند والتر را به استخدام خود دربیاورد. داستان سپس به زمان حال بازگشته و قتل گیل توسط جسی پینکمن را به تصویر می‌کشد. این اتفاق نقشه والتر بوده تا بدین ترتیب جلوی اقدامات گوستاوو را بگیرند. او قصد داشت شخصیت‌های اصلی داستان را بکشد. در پی این اتفاق، ویکتور به آپارتمان گیل آمده و متوجه مرگش می‌شود. مزدور فرینگ سپس متوجه حضور جسی در پارکینگ ساختمان شده و او را به آشپزخانه می‌برد، جایی که والتر گروگان گرفته شده است. ویکتور در صفحه جرم دیده شد. با این حال، هیچ نگرانی‌ای نسبت به جایگاه خودش پیش گوستاوو ندارد. برخلاف پیش‌بینی، گوستاوو پس از آمدن به آشپرخانه گلوی ویکتور را بریده و به والتر و جسی دستور می‌دهد به سر کارشان بازگردند.

چهارمین فصل بریکینگ بد در وب سایت‌های متاکریتیک و راتن تومیتوز به ترتیب نمرات ۹۶/۱۰۰ و ۱۰۰/۱۰۰ را بدست آورد. با توجه به بررسی‌ها، روند رو به رشد سریال ادامه داشته و قادر است انتظاراتی که پس از پخش فصل‌های پیشین به وجود می‌آید را برآورده کند. یکی از کارشناسان همچنین در مطلب خود به ترکیبی کم‌نقص از اکشن، درام و کمدی تاریک اشاره کرد که سریال ارائه می‌دهد. فصل چهار همچنین برای دریافت ۱۳ جایزه امی نامزد شد اما تنها یکی از آن‌ها را دریافت کرد؛ جایزه‌ای که به آرون پال تعلق گرفت.

فصل پنجم

تعداد قسمت‌ها: ۱۶

بازه پخش: جولای ۲۰۱۲ الی سپتامبر ۲۰۱۳ میلادی

فصل پنجم و پایانی پس از قتل گوستاوو فرینگ توسط والتر وایت جریان دارد. او تمامی مدارکی که نقشش در اتفاقات اخیر را اثبات می‌کند نابود کرده اما یک لپ تاپ هست که در اختیار پلیس قرار دارد؛ لپ تاپی که می‌تواند گناهکار بودنش را ثابت کند. والتر به سراغ جسی پینکمن و مایک ارمنتراوت رفته و به کمکشان نقشه‌ای برای برای نابودی لپ تاپ می‌کشد.

تمامی قسمت‌های فصل‌های پیشین پشت سر هم روی آنتن رفتند اما شبکه AMC بنا به دلایلی تصمیم گرفت فصل پنجم و پایانی Breaking Bad را به دو نیمه ۸ قسمتی تقسیم کند. این فصل در وب سایت‌های متاکریتیک و راتن تومیتوز به ترتیب نمرات ۹۹/۱۰۰ و ۹۷/۱۰۰ را کسب کرد. فصل پنجم همچنین در ۱۳ رشته مختلف امی نامزد شد و ۳ مورد را بدست آورد. یکی از جوایز کسب شده، «بهترین سریال درام» بود. فصل‌های دوم، سوم و چهارم بریکینگ بد هم برای دریافت جایزه بهترین سریال درام نامزد شده بودند اما رقابت را به حریفان واگذار کردند.

مهم‌ترین شخصیت‌های Breaking Bad

در ادامه با شخصیت‌های مهم برکینگ بد آشنا می‌شویم.

والتر وایت

والتر وایت با نقش‌آفرینی برایان کرانستون، شخصیت اصلی سریال Breaking Bad به شمار می‌رود. او یک معلمی شیمی دبیرستان بود و برای شغل دوم در یک کارواش کار می‌کرد. پس از اینکه متوجه شد سرطان ریه دارد، تصمیم گرفت به تولید شیشه بپردازد تا بدین ترتیب نه تنها هزینه‌های درمان خود را بدست بیاورد، بلکه بتواند پول هنگفتی را برای همسر و فرزند معلولش کنار بگذارد. او اطلاعات بالایی در زمینه شیمی داشت اما چیزی درباره تجارت شیشه نمی‌دانست. از همین رو، تصمیم گرفت به سراغ دانش آموز سابقش جسی پینکمن رفته و از او کمک بگیرد. شیشه‌ای که والتر تولید کرد، به دلیل کیفیت بالا خیلی زود مورد توجه قرار گرفت و خواهان زیادی پیدا کرد.

والتر وایت پس از شروع فعالیت‌های خلافکارانه خود نام هاینبرگ را انتخاب کرد. او یک انسان عادی بود و سال‌های زیادی از عمرش را با آموزش شیمی به نوجوانان گذرانده بود. از همین رو، اوایل فعالیت‌های خلافکارانه‌اش تمایلی به استفاده خشونت نداشت اما به مرور زمان متوجه شد خشونت بخش جداناپذیری از حرفه کنونی‌اش است. پذیرش همین موضوع در کنار اتفاقات دیگر، شخصیت اصلی داستان را نهایتا به فردی بی‌رحم تبدیل کرد که خودخواهی و حرص تمام وجودش را فرا گرفته‌اند.

شخصیت اصلی بریکینگ بد در یکی از قسمت‌ها می‌گوید شیمی رشد، زوال و تغییر است؛ اتفاقی که از قضا برای والتر وایت در طول داستان رخ می‌دهد. او با ورود به دنیای جنایتکاری و به کار گیری مهارت‌هایش موفق می‌شود به دستاوردهای مالی بزرگ دست یابد (رشد). والتر در پی قتل چند شخص، در وضعیت خطرناکی قرار می‌گیرد تا جایی که جسی پینکمن به او خیانت کرده و گوستاوو فرینگ هم تهدیدش می‌کند تمامی اعضای خانواده‌اش را خواهد کشت (زوال). او که چاره‌ای ندارد، دچار تحول شده و با بی‌رحمی شرایط را آنطور که می‌خواهد پیش می‌برد (تغییر).

اسکایلر وایت

اسکایلر وایت با نقش‌آفرینی آنا گان، همسر والتر وایت و خواهر مری شیریدر است. نتیجه ازدواج اسکایلر و والتر، دو فرزند بود. فرزند اول، والتر وایت جونیور نام داشت و فرزند دوم هم هالی نامگذاری شد. اسکایلر در ابتدا علاقه زیادی به شوهرش داشت اما غیبت‌های بدون توجیه والتر و رفتارهای عجیبش در بلند مدت باعث شد میانشان اختلاف به وجود بیاید؛ اختلافی که نهایتا به جدایی منجر شد.

وقتی والتر وایت فاش کرد در تهیه و توزیع شیشه فعالیت دارد خواستار طلاق شد اما طی اتفاقاتی نظرش تغییر کرد و مشغول کمک به شوهرش شد تا پولشویی کند. با تبدیل شدن هایزنبرگ به یک خلافکار بی‌رحم، اسکایلر احساس خطر کرد و تصمیم گرفت فرزندانش را تا جای ممکن از شوهرش دور کند، به خصوص اینکه برادرش هنک شریدر در جریان یک تیراندازی به شدت مجروح شده بود. اسکایلر گمان می‌کرد تیراندازی به فعالیت‌های جنایتکارانه شوهرش ارتباط داشته باشد.

اسکایلر وایت مانند شوهرش در طول داستان دچار تغییرات قابل‌توجهی شد، تا جایی که می‌توان لقب خلافکار را برایش به کار برد. او نه تنها به فردی ماهر و باتجربه در زمینه پولشویی تبدیل شد، بلکه کاری کرد رئیس و معشوقه سابقش برای همیشه معلول شود.

جسی پینکمن

جسی پینکمن با نقش‌آفرینی آرون پال، یکی از شخصیت‌های مکمل سریال Breaking Bad به شمار می‌رود. او در زمان دبیرستان و تحت تاثیر مصرف مواد مخدر دانش آموز بی‌توجهی بود. با این حال، والتر وایت به طرق مختلف سعی کرد او را سر عقل آورده و وادارش کند از پتانسیل‌های خود بهره ببرد؛ تلاش‌هایی که بی‌نتیجه ماند.

در پی حمله نیروهای اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا به آشپزخانه جسی پینکمن، والتر وایت متوجه شد دانش آموز سابقش در حوزه تولید و انتشار مواد مخدر فعالیت دارد. والتر از طریق دسترسی‌اش به اطلاعات دانش آموزان، جسی را یافته و به واسطه تهدید، مجبورش کرد به همکاری با او بپردازد.

جسی پینکمن تمایلی به فکر کردن درباره آینده ندارد و سعی دارد در لحظه زندگی کند. او همچنین تنها به لذت بردن فکر کرده و توجهی به عواقب کارهایش ندارد. جسی در جملات خود از فحش‌های زیادی استفاده می‌کرد اما هیچ کدام را برای توصیف یک زن به کار نمی‌برد. این موضوع، یکی از دلایلی است که باعث شده بود قادر به جذب زن‌ها باشد. او همچنین احترام زیادی برای بچه‌ها و زن‌ها قائل بوده و بی‌احترامی به یکی از آن‌ها می‌تواند باعث عصبانیتش شود.

هنک شریدر

هنک شریدر، همسر مری شریدر بوده و یکی از ماموران اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده آمریکا به شمار می‌رود. در پی گسترش شهرت یک سازنده شیشه به نام هایزنبرگ، او تحقیقاتی را در منطقه شروع کرد تا بتواند پرده از رازها بردارد. تلاش‌های هنک در ادامه به فاش شدن شغل واقعی گوستاوو فرینگ به عنوان یک خلافکار بزرگ شد. او همچنین به هویت واقعی هاینبرگ پی برده و تلاش کرد عدالت را در قبال والتر وایت اجرا کند اما هرگز به خواسته خود نرسید.

هنک شریدر، فرد صریحی بوده و برخی اوقات خشونت‌آمیز عمل می‌کرد. او همچنین ماموری وظیفه‌شناس به شمار می‌رفت که دستاوردهای قابل‌توجهی داشت. همین مسئله باعث شده بود والتر وایت جونیور او را تحسین کند؛ موضوعی که به هیچ وجه برای شخصیت اصلی داستان خوشایند نبود. با این حال، والتر وایت در بخشی از داستان تاکید کرد هنک بخشی از خانواده است.

گوستاوو فرینگ

گوستاوو فرینگ با نقش‌آفرینی جانکارلو اسپوزیتو، یکی از شخصیت‌های منفی سریال Breaking Bad است. او در ظاهر یک تاجر موفق بوده که صاحب رستوران‌های زنجیره‌ای Los Pollos Hermanos به شمار می‌رفت اما در باطن یک خلافکار بزرگ بود که در زمینه تولید و پخش مواد مخدر فعالیت داشته و با کارتل‌های مکزیکی همکاری می‌کرد. در ضمن، فرینگ در میان مردم به عنوان فردی بشردوست و نیکوکار شناخته می‌شد که شدیدا مخالف استعمال مواد مخدر بود.

همان‌طور که اشاره شد، گوستاوو فرینگ برای تولید و پخش مواد مخدر در جنوب غربی ایالات متحده آمریکا همکاری نزدیکی با یک کارتل‌ مکزیکی داشت. در پی اتفاقاتی تصمیم گرفت تمامی اعضای آن را کشته و به تنها توزیع‌کننده اصلی بدل شود؛ تصمیمی که رنگ واقعیت به خود گرفت..

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گوستاوو فرینگ، ظاهر دوستانه، ساکت و فروتنی بود که به خود می‌گرفت. او همچنین فعالیت گسترده‌ای در رستوران خود داشته، شخصا روی کارمندانش نظارت می‌کرد و با مشتریان گفتگو داشت. علاوه بر این، گوستاوو شدیدا به برنامه‌ریزی برای آینده اعتقاد داشته و همیشه در قبال رسیدن به اهدافش صبوری می‌کرد. در ضمن، او در شغل اصلی خود فردی بی‌رحم بوده و سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای داشت.

جیمی مک‌گیل

جیمی مک‌گیل با نقش‌آفرینی باب ادنکیرک در ابتدا یک کلاهبردار ماهر بود که با صحنه‌سازی و تصادف‌های ساختگی کسب درآمد می‌کرد. این شرایط ادامه داشت تا اینکه توسط پلیس دستگیر شد. در پی این اتفاق، برادرش شرط می‌گذارد در صورتی که جیمی پس آزادی یک شغل آبرومندانه و قانونی داشته باشد، کمک می‌کند تا از زندان آزاد شود؛ اتفاقی که نهایتا رخ داد. جیمی در دفتر وکالتی مشغول به کار شد که برادرش یکی از موسسانش به شمار می‌رود. او در آنجا با زنی به نام کیم وکسلر آشنا شد و تحت تاثیر تلاش‌هایش برای موفقیت قرار گرفت. به همین دلیل، تحصیلات خود را تکمیل کرد و به یک وکیل تبدیل شد اما طی اتفاقاتی نتوانست به دفتر وکالت برادرش بپیوندد. به همین دلیل، کارش را به صورت مستقل آغاز کرد.

جیمی مک‌گیل که با نام مستعار سال گودمن هم شناخته می‌شود، چند سال پس از شروع وکالت با والتر وایت و جسی پینکمن آشنا شد و وکالت آن‌ها را پذیرفت. او همکاری ویژه‌ای با تبهکاران داشت و به والتر کمک کرد تا از طریق وب سایت خود به پولشویی بپردازد. جیمی همچنین پس از اینکه فهمید جین مارگولیس در آپارتمان جسی جانش را از دست داده، مایک را فرستاد تا مدارک را از بین ببرد.

سال گودمن، فرد باهوشی بوده و برای عملی کردن خواسته‌های موکل‌های خود دست به هر اقدامی قانونی یا غیرقانونی می‌زند.

مایک ارمنتراوت

مایک ارمنتراوت با نقش‌آفرینی جاناتان بنکس قبلا یک پلیس فاسد بود که نهایتا مجبور شد کارش را کنار بگذارد. با این حال، نهایت استفاده را از روابطی که ایجاد کرده بود برد و توانست به دست راست گوستاوو فرینگ تبدیل شود. با این حال، به عنوان کارآگاه شخصی یا کارچاق‌کن کارهای مختلفی را برای سال گودمن انجام داد؛ زیرا آن‌ها دوستان قدیمی به شمار می‌رفتند.

مایک ارمنتراوت مهارت بالایی در استفاده از سلاح داشته و به راحتی می‌تواند اهداف را با خونسردی تمام به قتل برساند. او همچنین فرد باهوشی بوده و برخلاف والتر وایت نه برای ارضا کردن طمع خود، بلکه برای ساختن آینده‌ای روشن برای نوه‌اش به همکاری با تبهکاران پرداخت.

تاثیر سریال بریکینگ بد بر فرهنگ عامه

سریال Breaking Bad طی پنج فصل نه تنها تحسین منتقدان را برانگیخت، بلکه موفق شد جوایز قابل‌توجهی را از آن خود کند. محصول شبکه AMC همچنین عملکرد قابل‌توجهی را در زمینه بازدید به ثبت رساند. بریکینگ در ابتدا مخاطب چندانی نداشت اما به مرور زمان توانست خود را در مرکز توجه‌ها قرار داده و تعداد بینندگان بیشتری را به سمت خود بکشاند. دو دلیل بیشترین تاثیر را در رخ دادن این اتفاق داشته‌اند: کسب جوایز معتبر و انتشار از طریق نتفلیکس. بد نیست بدانید فصل اول به صورت میانگین ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار بیننده داشت که این رقم در نیمه دوم فصل پایانی به ۱۰ میلیون و ۲۸۰ هزار نفر رسید.

محبوبیت بریکینگ بد در میان عموم مردم در یک برهه زمانی به قدری زیاد بود که می‌شد نشانه‌هایش را در هر گوشه و کناری دید. یکی از قسمت‌های سریال Caballo sin Nombre نام داشته و در آن، والتر وایت با عصبانیت یک پیتزا را بالای سقف خانه‌اش پرتاب می‌کند. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که اسکایلر وایت بنا به دلایلی به والتر اجازه نمی‌دهد وارد خانه خودش شود. تعدادی از طرفداران که تحت تاثیر این صحنه قرار گرفته بودند، در طول روز به همان خانه‌ای رفته که صحنه مورد نظر ضبط شد و سعی می‌کردند با پرتاب پیتزا، اتفاق مزبور را بازسازی کنند. با تکرار این اتفاق و افزایش دفعات آن، وینس گیلیگان رسما از طرفداران خواست به این کار خود پایان دهند. نمونه بعدی، آگهی فوتی است که گروهی از طرفداران برای هایزنبرگ نوشته و آن را در روزنامه Albuquerque Journal به چاپ رساندند. آن‌ها همچنین یک سنگ قبر برای شخصیت مزبور ساخته آن را در قبرستان شهر البوکرکی قرار دادند.

تاثیرات سریال Breaking Bad به همین موارد خلاصه نمی‌شود. تعدادی از تاجران سعی کردند از ایده رستوران زنجیره‌ای Los Pollos Hermanos بهره برده و یک رستوران زنجیره‌ای تاسیس کنند. حتی یکی از رستوران‌های زنجیره‌ای با سونی به توافق رسید و موفق شد امتیاز استفاده از برند Los Pollos Hermanos را برای سه سال بدست بیاورد. در ضمن، در یک برهه زمانی مقامات رسمی گزارش دادند شیشه‌هایی را کشف و ضبط کرده‌اند که رنگشان آبی بوده است. این اتفاق علاقه تبهکاران به شیشه‌ای را نشان می‌دهد که والتر وایت می‌ساخت.

طی سال‌هایی که از آغاز پخش بریکینگ بد می‌گذرد، اقتباس یا دنباله‌های مختلفی برایش ساخته شده‌اند. یکی از اولین موارد، سریال Metástasis است که می‌توان آن را بازسازی اسپانیایی زبان سریال Breaking Bad لقب داد. مورد بعدی، Better Call Saul است که پیش درآمدی برای سریال اصلی بوده و سعی دارد مخاطبان را بیشتر از قبل با سال گودمن آشنا کرده و سرگذشتش را به تصویر بکشد. پیش درآمد بریکینگ بد حالا محبوبیت بالایی در میان علاقه‌مندان به تلویزیون داشته و از دید تعدادی از کارشناسان حتی توانسته تجربه بهتر و جذاب‌تری را ارائه بدهد.

بریکینگ بد
تصویری از فیلم El Camino: A Breaking Bad Movie

مورد سوم، برنامه Talking Bad است که بین آگوست الی سپتامبر سال ۲۰۱۳ میلادی روی آنتن AMC رفت. این برنامه گفتگومحور با حضور اشخاص مختلف از جمله بازیگران سریال برگزار می‌شد و در جریان آن، گفتگویی درباره روند داستان شکل می‌گرفت. مورد چهارم، Breaking Bad: Criminal Elements است که یک بازی ویدیویی بوده و محصول FTX Games محسوب می‌شود. این بازی استراتژیک درباره ساختن یک امپراتوری تبهکارانه و کنترل بازار مواد مخدر است.

مورد پنجم، تحت عنوان The Broken and the Bad شناخته شده و یک مستند با مجری‌گری جانکارلو اسپوزیتو است. این مستند روی جرم‌های واقعی تمرکز دارد. مورد ششم و پایانی هم El Camino: A Breaking Bad Movie است که یک فیلم سینمایی بوده و اتفاقات پس از سریال اصلی را برای علاقه‌مندان به نمایش می‌گذارد. این اثر به صورت انحصاری در نتفلیکس منتشر شد.

محصول شبکه AMC بدون شک یکی از سریال‌هایی است که مسیر صنعت را تغییر داد. از آن‌جایی که بریکینگ بد موفقیت شده بود دستاوردهای بزرگی را به ثبت برساند، شبکه‌ها و سرویس‌های استریم مختلف سعی کردند از ویژگی‌های شاخصش استفاده کنند؛ برای مثال، می‌توان Ozark و Orange Is the New Black محصولات نتفلیکس را نام برد. در ضمن، Breaking Bad راه را باز کرد تا آثار بیشتری بتوانند از یک شرور به عنوان پروتاگونیست قصه خود بهره ببرند.

آیا می‌دانستید که سریال Breaking Bad …؟

در این بخش به نکاتی اشاره می‌کنیم که احتمالا سریال Breaking Bad نمی‌دانستید.

  • آنتونی هاپکینز پس از اینکه بریکینگ بد را طی دو هفته به پایان رساند، یک نامه برای برایان کرانستون نوشت و به تمجید از عملکردش در سریال پرداخت.
  • اتمام سریال با فصل پنجم تصمیم شخص وینس گیلیگان بود. او نمی‌خواست اشتباه دیگر شورانرها را تکرار کرده و تا جایی که سریال کشش داشته باشد، داستان را طولانی کند.
  • برای ضبط صحنه‌هایی که شخصیت‌ها مشغول استعمال شیشه هستند، از شکر یا نبات استفاده شد.
  • سونی و AMC در ابتدا مخالف بودند برایان کرانستون نقش والتر وایت را بر عهده بگیرد؛ زیرا او قبلا در آثار کمدی حضور یافته بود. به همین دلیل، با متیو بروردیک تماس گرفتند. برودریک بنا به دلایلی پیشنهاد حضور در سریال را نپذیرفت تا بدین ترتیب، وینس گیلیگان به خواسته خود برسد.
  • قبل از اینکه پخش آغاز شود، نامه‌های زیادی برای دفتر AMC ارسال و در آن‌ها ابراز نگرانی شده بود سریال ممکن است باعث ترویج استعمال شیشه شود.
  • وینس گیلیگان و تیم نویسندگی در یک برهه زمانی هکتور را به عنوان آنتاگونیست اصلی در نظر گرفته بودند.
  • پس از اینکه مراجعه طرفداران به خانه‌ای که برای به تصویر کشیدن منزل والتر وایت استفاده شده بود افزایش یافت، صاحب اصلی تصمیم گرفت نمای بیرونی تغییر را دهد تا بدین ترتیب شاید بتواند طرفداران را از رفت و آمد بازدارد.

چه آینده‌ای در انتظار سریال بریکینگ بد قرار دارد؟

سریال Breaking Bad با فصل پنجم رسما تمام شد و داستان والتر وایت را به یک جمع‌بندی رساند. خط داستانی جسی پینکمن بدون پایان‌بندی مانده بود که فیلم El Camino: A Breaking Bad Movie از راه رسید و سرنوشت شخصیت مزبور را به تصویر کشید. با در نظر گرفتن این موارد، می‌توان گفت احتمال ساخت اثر جدیدی بر اساس بریکینگ بد وجود ندارد.

سریال Better Call Saul تا به این لحظه ۵ فصل داشته و فصل پایانی هم اکنون مراحل ساخت را پشت سر می‌گذارد تا در تاریخ نامشخصی از سال آینده میلادی روی آنتن برود. این فصل از ۱۳ قسمت تشکیل شده است. بد نیست بدانید طولانی شدن انتظار برای تماشای فصل ششم سریال را باید به پای همه‌گیری ویروس کرونا نوشت که باعث شد فیلمبرداری برای مدت زیادی به تعویق بیفتد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments