برای اولین بار در تاریخ اپل بهترین شرکت تولیدکننده گوشی می‌شود

اپل

برای اولین بار در طول تاریخ، اپل شانس این را دارد که با پشت سر گذاشتن سامسونگ بهترین تولیدکننده‌ی گوشی هوشمند در جهان لقب بگیرد.

بازار جهانی گوشی‌های هوشمند به پایین‌ترین حد خود طی ده سال اخیر رسیده و طبق پیش‌بینی موسسه‌ی آماری Counterpoint Research، این آمار امسال هم با یک افت ۶ درصدی در مقایسه با سال قبل مواجه خواهد شد. اگرچه این وضعیت تر و خشک را با هم می‌سوزاند و اپل هم تحت تأثیر قرار می‌گیرد اما این شرکت آمریکایی در موقعیتی قرار دارد که تاکنون آن را تجربه نکرده است.

به گزارش موسسه‌ی آماری Counterpoint Research، اپل در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند برای اولین بار در طول تاریخ، فروش گوشی‌های هوشمند در سطح جهانی را نه به مدت یک فصل بلکه یک سال کامل تحت کنترل خود داشته باشد. البته حتی با این وضعیت هم فقط یک سری از بازارهای خاص  رونق خوبی خواهند داشت. پیش‌بینی می‌شود بسیاری از بازارهای آسیایی جلوی این رشد را بگیرند چرا که اقتصاد یکی از بزرگ‌ترین کشورهای آسیایی یعنی چین به شدت رو به کسادی پیش می‌رود.

در سه ماه سوم سال ۲۰۱۱، سامسونگ توانست کنترل بازار جهانی گوشی هوشمند را با عرضه‌ی گلکسی اس ۲ در دست بگیرد. از آن زمان تا کنون جز فقط به مدت یکی دو فصل، سامسونگ هیچوقت از رتبه‌ی نخست برترین تولیدکننده‌ی گوشی هوشمند به مدت یک سال پایین نیامده اما امسال این شانس برای بزرگ‌ترین رقیب آن یعنی اپل وجود دارد که دست به کار شگفت‌انگیزی بزند.

با وجود رکود اقتصادی شدید، چین همچنان بزرگ‌ترین بازار برای عرضه‌ی گوشی‌های هوشمند محسوب می‌شود که نرخ خرید سالانه‌ی آن به ۲۷۰ میلیون دستگاه می‌رسد. این در حالی است بود که پیش‌تر این میزان 450 میلیون دستگاه بود که افت قابل توجهی را نشان می‌دهد. اما علی‌رغم این وضعیت بد، گوشی‌های بالارده و گران‌قیمت فروش خوبی را تجربه می‌کنند که اپل هم بهترین شرکت در این زمینه محسوب می‌شود چون تمام گوشی‌های آن عملا بالارده هستند.

طبق پیش‌بینی‌ها، اگر اپل در ساخت سری آیفون ۱۵ با مشکل مواجه نشود، قطعا این شانس را خواهد داشت که سامسونگ را پشت سر گذاشته و با توجه به علاقه‌ی زیاد کاربران به خرید سری جدید از آیفون‌ها و همچنین آیفون ۱۳ و ۱۴ و با در نظر گرفتن اینکه سامسونگ هم گوشی خاصی برای عرضه تا پایان سال ندارد، شرکت آمریکایی می‌تواند کل سال و حتی سه ماه اول و دوم سال آینده را هم صدرنشین لیست برترین شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی باشد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا