فروشگاه اپیک گیمز در سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۷۳ میلیون دلار ضرر کرده است

چه سرنوشتی در انتظار رقیب سرسخت استیم است؟

فروشگاه اپیک گیمز در سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۷۳ میلیون دلار ضرر کرده است حمید توحیدلو ۰ ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ اخبار بازی
فروشگاه اپیک گیمز در سال ۲۰۲۰

شواهد امر گویای این موضوع است که عملکرد تجاری و وضعیت اقتصادی فروشگاه اپیک گیمز چندان مطلوب نیست و این پلتفرم در مجموع ۴۴۴ میلیون دلار و در سال گذشته میلادی چیزی در حدود ۲۷۳ میلیون دلار ضرر کرده است!

بازی پرسر و صدای فورتنایت برای نخستین بار در سال ۲۰۱۷ میلادی توسط شرکت اپیک گیمز راهی بازار شد. سبک منحصر به فرد و گیم‌پلی مهیج باعث شد تا بازی به سرعت در میان گیمرها محبوب شود و چه بسا در بازه زمانی کوتاه توانست رکوردهای مختلفی از جمله رکورد بیشترین تعداد بازیکنان و پردرآمدترین بازی را به خود اختصاص دهد. برخلاف تصورها، سیستم پرداخت درون برنامه‌ای و لوت باکس‌ها از همان ابتدا در حدی مورد استقبال بازیکنان قرار گرفت که شرکت ناشر چند سالی است روزهای رویایی خود را پشت سر می‌گذارد. با توجه به درآمد هنگفت بازی، اپیک گیمز با سیاست تقسیم سود میان سازنده و فروشگاه‌ها مخالف بود و بعد از مدت‌ها کشمکش، در آخر فروشگاه اختصاصی خود به نام اپیک گیمز استور را برای رقابت و شکست استیم تاسیس کرد.

این کمپانی برای اینکه راه چندین ساله استیم را یک شبه طی کند و در کنار جذب شماری از بازی‌سازان کوچک و بزرگ، در بازه زمانی کوتاه میلیون‌ها کاربر پلتفرم رایانه‌ی شخصی را به عضویت در فروشگاه خود درآورد، سیاست‌های مختلفی اتخاذ کرده است. از انتشار رایگان بازی‌ها گرفته تا تخصیص سود بیشتر به سازنده و عرضه‌ی انحصاری برخی از عناوین، همگی باعث شده تا اپیک گیمز استور به یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های صنعت بازی‌های ویدیویی تبدیل شود و طبق آخرین گزارش‌های منتشر شده، این فروشگاه بیش از ۱۶۰ میلیون کاربر دارد که از این تعداد، ۵۶ میلیون نفر فعال هستند.

با این وجود، گزارش‌ها نشان می‌دهد که وضعیت اقتصادی و عملکرد تجاری اپیک گیمز استور تعریف چندانی ندارد! بر اساس گفته‌های اخیر وب‌سایت معروف پی‌سی گیمر، چندی پیش در خلال دعوای حقوقی اپیک گیمز و اپل اطلاعاتی از میزان درآمد و ضرر و زیان‌های فروشگاه اپیک گیمز به اشتراک گذاشته شد که با استناد بر آن‌ها، این فروشگاه تازه تاسیس در طول عمر خود بجای درآمدزایی برای مالک، تنها زیان به بار آورده است. در طول چند سال اخیر کمپانی اپیک گیمز از فروشگاه خود نزدیک به ۴۴۴ میلیون دلار ضرر متحمل شده که از این رقم، ۲۷۳ میلیون دلار مربوط به سال گذشته میلادی است.

انتشار رایگان بسیاری از بازی‌های بزرگ و کوچک از جمله GTA V، واچ داگز و نسخه‌ی دوم استار وارز بتل‌فرانت در این فروشگاه، بخش عمده‌ای از ضررهای اپیک گیمز را تشکیل می‌دهد. علاوه بر این، شرکت مذکور به خاطر عرضه‌ی انحصاری برخی از بازی‌ها و جلوگیری از انتشار آن‌ها در شبکه‌ی استیم، با شماری استودیوهای بازی‌سازی و شرکت‌های ناشر قراردادهایی با مبالغ هنگفت تنظیم می‌کند که این استراتژی نیز تا به امروز ضررهای زیادی را به اپیک گیمز تحمیل کرده است. نکته جالب‌تر اینکه ضرر و زیان‌ها کماکان ادامه دارد و طبق پیش‌بینی‌ها، در سال جاری میلادی چیزی در حدود ۱۳۹ میلیون دلار دیگر هم به جمع ضررهای اپیک گیمز استور اضافه خواهد شد.

بدون هیچ شک و تردیدی، ضرر ۲۷۳ میلیون دلاری در طول یک سال برای یک کمپانی رقم کوچک و قابل چشم پوشی‌ای نیست، اما به نظر می‌رسد که اپیک گیمز از این بابت اصلا نگران نبوده و همچنان طبق روال گذشته و همان رویکرد قبلی خود به فعالیت ادامه می‌دهد. در پرونده‌های قضایی این کمپانی اشاره شده که دید اپیک گیمز به فروشگاه خود یک دید بلند مدت بوده و پلتفرم مذکور از سال ۲۰۲۳ میلادی به سوددهی خواهد رسید. این کمپانی مدعی است که مبالغ فوق در واقع هزینه‌های سرمایه‌گذاری بلند مدت اپیک گیمز برای فروشگاه خود است که در آینده‌ی نه چندان دور به سوددهی زیادی دست می‌یابد. از طرفی، به نظر می‌رسد که سیاست تصاحب دوازده درصد از درآمد هر بازی به نفع اپیک گیمز تا به امروز کارآمد بوده و بر اساس پیش‌بینی شماری از تحلیل‌گران، این موضوع به تدریج موفقیت بی‌چون و چرای فروشگاه را تضمین می‌کند.

اینکه اپیک گیمز از بابت ضررهای فروشگاه خود نگران نیست و به خود و سیاست‌های جاه‌طلبانه اعتماد کامل دارد، خیلی هم عجیب نیست. اپیک گیمز به لطف بازی پرطرفدار فورتنایت و سیستم پرداخت درون برنامه‌ای آن، روزانه درآمد هنگفتی دارد و این عنوان بتل رویال در حال حاضر جزو محبوب‌ترین و پردرآمدترین بازی‌ها به شمار می‌رود که با تداوم پشتیبانی و عرضه‌ی محتوای جدید، روز به روز جامعه‌ی آن بزرگ‌تر و به طبع درآمد آن بیشتر می‌شود. در کنار فورتنایت، موتور گرافیکی آنریل انجین هم بخش عمده‌ای از درآمد این کمپانی سرشناس را به خود اختصاص داده است؛ موتوری که بازی‌های بزرگی از جمله Mortal Kombat 4 و The Legend Of Zelda: Ocarina Of Time به کمک آن ساخته شده‌اند. در هر حال، به نظر می‌رسد که این ضررها فعلا تاثیری در روند فعالیت اپیک گیمز استور نمی‌گذارد و این فروشگاه به عنوان رقیب سرسخت و جدی استیم به فعالیت خود در حوزه‌ی فروشگاه اینترنتی بازی‌های پلتفرم رایانه‌ی شخصی ادامه خواهد داد.

فروشگاه اپیک گیمز

ذکر این نکته مهم است که در حال حاضر بازی Three out of Ten: Season Two به صورت رایگان در فروشگاه اپیک گیمز عرضه شده و کاربران تا روز ۲۶ فروردین سال جاری (مصادف با ۱۵ آوریل سال ۲۰۲۱ میلادی) فرصت دارند که آن را به حساب کاربری خود اضافه کنند. همچنین، گفته شده که هفته‌ی آینده دو بازی Deponia: The Complete Journey و Ken Follett’s The Pillars of Earth در این فروشگاه رایگان خواهند شد.

در این میان، بد نیست اشاره کنم که شرکت اپیک گیمز با وجود ضررهای هنگفتی که از فروشگاه خود متحمل شده، همچنان وعده داده که در آینده بازی‌های انحصاری بیشتری در فروشگاه تازه تاسیس خود عرضه خواهد کرد. همان‌طور که احتمالا اطلاع دارید، انتشار عناوین انحصاری در اپیک گیمز استور یکی از مهم‌ترین دلایل موفقیت سریع این پلتفرم به شمار می‌رود و شرکت مذکور تا به امروز بازی‌های متنوعی را به طور انحصاری زمانی روی این شبکه عرضه کرده است. با این حال، چند وقتی است که این پلتفرم میزبان بازی‌های انحصاری برای رایانه‌ی شخصی نیست و گویا همکاری اپیک گیمز با بسیاری از کمپانی‌های ناشر به پایان رسیده است.

در همین راستا، مالک این فروشگاه در پیامی اعلام کرده که قصد دارد تا دوباره روند عرضه‌ی انحصاری برخی از عناوین رایانه‌ی شخصی را از سر بگیرد و مجددا شاهد همکاری اپیک گیمز با توسعه‌دهندگان و شرکت‌های ناشر خواهیم بود. به گفته‌ی اپیک گیمز، تا دو سال آینده انحصاری‌های بیشتری نسبت به تمامی انحصاری‌هایی که تا به الان از فروشگاه اپیک منتشر شده، به این فروشگاه خواهند آمد. در حالی که هنوز جزئیات چندان زیادی در خصوص آثار انحصاری این پلتفرم در دسترس نیست، اما انتشار انحصاری بازی‌ها از جمله سیاست‌های رقابتی اپیک گیمز برشمرده می‌شود که طبق بسیاری از گزارش‌ها، تاثیر به‌سزایی در رقابت با استیم و جذب کاربران گذاشته است.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با ضرر ۲۷۳ میلیون دلاری فروشگاه اپیک گیمز در سال گذشته میلادی چیست؟ با توجه به اینکه انتشار رایگان بازی‌ها در این پلتفرم همچنان ادامه دارد، به نظر شما کمپانی نامدار اپیک گیمز چه اقداماتی در راستای بهبود عملکرد تجاری شبکه‌ی خود می‌کند؟ آیا این ضرر و زیان‌های هنگفت در نهایت اپیک گیمز را زمین‌گیر خواهد کرد؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا