آغاز فاز آزمایشات بالینی تراشه مغزی ایلان ماسک برای اولین بار

انتشار آگهی استخدام مدیر آزمایشات بالینی در شرکت Neuralink

تراشه مغزی ایلان ماسک

انتشار یک آگهی شغلی جدید برای استخدام یک مدیر کارآزمایی بالینی در شرکت نورالینک نشان می‌دهد که استارت‌آپ neurotech در حال آماده شدن برای آغاز فاز آزمایشات انسانی تراشه مغزی ایلان ماسک است.

به نظر می‌رسد ایلان ماسک قصد دارد اولین آزمایش انسانی فناوری رابط مغز و رایانه خود را آغاز کند. 

شرکت Neuralink قبلاً فاز حیوانی آزمایشات مربوط به تراشه‌های مغزی ایلان ماسک را روی خوک‌ها و میمون‌ها انجام داده بود. یکی از این آزمایشات یک آزمایش موفقیت‌آمیز شامل یک ماکاک نه ساله است که می‌تواند تنها با استفاده از ذهن خود بازی‌های ویدیویی انجام دهد.

هدف این شرکت از طراحی و توسعه‌ی تراشه مغزی ایلان ماسک این است که از این فناوری برای فراهم کردن امکان «همزیستی انسان و هوش مصنوعی» استفاده کند. در متن آگهی شغلی منتشرشده، شرکت نورالینک نامزدهایی را فرا می‌خواند که مشتاق تحقیق و توسعه برای دستیابی به خواسته‌های بلندپروازانه‌ی شرکت باشند.

یک مدیر کارآزمایی بالینی، از نزدیک با برخی از خلاق‌ترین پزشکان و مهندسان برتر و همچنین با اولین شرکت‌کنندگان کارآزمایی بالینی Neuralink همکاری خواهد کرد. Neuralink ادعا می‌کند که طی آزمایشات بالینی فرصتی برای تغییر جهان و همکاری با برخی از باهوش‌ ترین و با استعدادترین متخصصان در زمینه‌های مختلف ارائه می‌دهد.

آزمایش‌های اولیه انسانی، که ماسک ماه گذشته گفته بود در سال ۲۰۲۲ آغاز می‌شود، احتمالاً بر روی افراد فلج انجام می‌گیرد که از تراشه مغزی ایلان ماسک برای به دست آوردن کنترل عصبی مستقیم استفاده خواهند کرد.

به گفته‌ی ماسک، اولین کاربردهای عملی این تراشه شامل درمان افراد مبتلا به اختلالات و بیماری‌های مغزی است. او ادعا می‌کند مشکلات مهم مغز و ستون فقرات را با کاشت یک دستگاه حل می‌کند. این میلیاردر فناوری که ریاست دو شرکت اسپیس ایکس و تسلا را نیز بر عهده دارد، ادعا می‌کند که پتانسیل تراشه مغزی Neuralink تقریباً نامحدود است.

او در خلال یک جلسه در سال ۲۰۲۰ اظهار کرد، شما با استفاده از این تراشه می‌توانید مشکلاتی از قبیل نابینایی، فلج و ناشنوایی را حل کنید. در آینده، می‌توانید خاطرات را ذخیره کنید و دوباره پخش کنید. او ادعا کرده است که این فناوری به افراد توانایی‌های پیشرفته‌تری، مانند اینکه بتوانند موسیقی را مستقیماً در مغزشان پخش کنند ارائه می‌دهد.

مقاله‌ای که در سال ۲۰۱۹ توسط محققان شرکت Neuralink نوشته شده است، تراشه مغزی ایلان ماسک را به عنوان یک رابط مغز و کامپیوتر را توصیف می‌کند که از مجموعه‌ای از «رشته‌های الکترود کوچک و انعطاف‌پذیر» تشکیل شده است و از طریق جراحی در مغز کاشته می‌شوند.

این دستگاه به خودی خود به اندازه یک سکه است و ظاهراً می‌تواند جایگزین تکه‌ای از جمجمه شود بدون اینکه آسیب پایداری به مغز وارد کند. نسخه‌های بعدی تراشه مغزی ایلان ماسک دارای عمر باتری تمام روز خواهند بود و می‌توانند به‌صورت بی‌سیم به گوشی هوشمند کاربر متصل شوند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا