#مهسا_امینی

تماشا کنید: مقایسه‌ی گرافیک Cyberpunk 2077 با دموی آن در E3 2018

پیشرفت‌هایی که نمی‌توان نادیده گرفت!

یکی از کاربران یوتیوب با تهیه‌ی ویدیویی حدودا پنج دقیقه‌ای، به مقایسه‌ی جلوه‌های بصری Cyberpunk 2077 با دموی آن در E3 2018 پرداخته است.

Cyberpunk 2077 نخستین بار در سال ۲۰۱۲ میلادی به نمایش درآمد. پس از آن، سی‌دی پراجکت تمرکز خود را به صورت کامل روی The Witcher 3: Wild Hunt قرار داد. از همین رو، خبر چندانی از بازی مزبور منتشر نشد. این شرایط ادامه داشت تا اینکه استودیوی لهستانی تریلر جدیدی را در جریان E3 2018 پخش کرد؛ تریلری که هیجان کاربران را برای تجربه‌ی این عنوان افزایش داد. توسعه‌دهندگان همچنین یک ویدیوی حدودا پنج دقیقه‌ای در پشت درهای بسته و تنها برای روزنامه‌نگاران و اینفلوئنسرها به نمایش گذاشتند. توضیحات روزنامه‌نگاران و اینفلوئنسرها در پادکست‌ها، آیتم‌های ویدیویی و دیگر انواع محتوا به قدری هیجان‌انگیز و جذاب به نظر می‌رسید که کاربران برای تماشایش لحظه‌شماری می‌کردند. ویدیوی مورد بحث با گذشت چند ماه به صورت عمومی منتشر شد.

طی چهار روزی که از عرضه‌ی Cyberpunk 2077 برای پلتفرم‌های هدف می‌گذرد، ویدیوی زیادی از باگ‌ها و مشکلات فنی متعدد این بازی در وب سایت‌های مختلف آپلود شده است؛ ویدیویی‌هایی که ادعای برخی از کاربران مبنی بر انتشار نسخه‌ی نیمه‌تمام را تا حدودی تایید می‌کند. البته ماجرا به این همین مورد ختم نمی‌شود. نسخه‌های نسل هشتمی به هیچ وجه بهینه نشده و قابل‌اجرا نیستند؛ زیرا نرخ فریم در برخی صحنه‌ها تا زیر ۲۰ افت می‌کند. این مشکل به قدری خریداران بازی را خشمگین کرده که تعداد زیادی از آن‌ها می‌خواهند بازی را بازگردانده و پول خود را پس بگیرند. در حالی که تمامی توجه‌‌ها به حواشی این بازی اکشن و نقش‌آفرینی جلب شده، نیم نگاهی به نیمه‌ی پرلیوان می‌تواند کاربران را به آینده‌ی جدیدترین محصول سی‌دی پراجکت رد امیدوار کند.

یکی از کاربران یوتیوب که با نام Cycu1 شناخته می‌شود، ویدیویی حدودا پنج دقیقه‌ای منتشر کرده و در آن به مقایسه‌ی جلوه‌های بصری Cyberpunk 2077 با دموی آن در E3 2018 پرداخته است. ویدیوی جدید با استفاده از یک رایانه‌ی شخصی مجهز به کارت گرافیک RTX 3080 ضبط شده است. دموی رسمی بازی هم با استفاده از یک رایانه‌ی شخصی ضبط شده اما اطلاعاتی از سخت‌افزارش موجود نیست. ویدیوی مزبور نکته‌های بسیار جالبی را در خود جای داده است که در ابتدا به موارد مرتبط با جلوه‌های بصری اشاره می‌کنیم. در همان لحظه‌های آغازین، افزایش جزئیات محیطی و رنگ‌های زنده‌تر خودنمایی می‌کنند. نکته‌ی دیگری که در همین ثانیه‌ها توجه را به خود جلب می‌کند، تاثیر رهگیری پرتو روی واقع‌گرایانه بودن جلوه‌های بازی است.

به واسطه‌ی رهگیری پرتو، به خوبی می‌توان بازتاب نور روی بدنه‌ی خودرو را دید اما چنین چیزی را در دموی سال ۲۰۱۸ نمی‌بینیم. پس از اینکه خودرو به حرکت در می‌آید، شاهد حضور انواع وسائل نقلیه در خیابان‌های نایت سیتی هستیم، در حالی که خیابان‌ها در نسخه‌ی دمو عملا خالی از هر گونه خودرو یا موتور هستند. ملاقات با دکستر دی‌شاون، دیگر بخشی است که افزایش جزئیات گرافیکی در آن به وضوح مشاهده می‌شود. برای اثبات این ادعا می‌توان به افکت‌های دود، نورپردازی و جزئیات پوست صورت و دست‌های شخصیت مقابل اشاره کرد.

اگرچه بهبودهای گرافیکی در ویدیوی اخیر Cycu1 خودنمایی می‌کنند اما پسرفت‌های کوچکی را شاهد هستیم؛ برای مثال، در صحنه‌ای از دمو یک شخصیت غیرقابل‌کنترل را می‌بینیم که مشغول تمرین با یک ربات است اما در نسخه‌ی نهایی شخصیت مورد نظر در کنار ربات ایستاده و هیچ حرکت خاصی انجام نمی‌دهد. پسرفت دیگر، زمانی قابل‌مشاهده می‌شود که وی پا در خیابان می‌گذارد. دموی سال ۲۰۱۸ خیابان‌های شلوغی دارد اما چنین چیزی را در ویدیوی سمت راست نمی‌بینیم. در ضمن، تغییرات کوچکی هم در گیم‌پلی به وجود آمده است؛ برای مثال، در ویدیوی دمو انتخابی وجود دارد که به واسطه‌ی آن می‌توان سلاح را از دشمن قاپید اما چنین گزینه‌ای در ویدیوی سمت راست به طور کامل حذف شده است.

در انتها، شایان ذکر است Cyberpunk 2077 هم اکنون برای کنسول‌های نسل هشت، نسل نه، گوگل استیدیا و رایانه‌های شخصی در دسترس قرار دارد.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا