مقایسه سخت‌افزاری پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس سری ایکس

کدام یک قوی‌تر است؟

مقایسه پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس سری ایکس

بعد از ماه‌ها انتظار بالاخره شرکت سونی هم از قدرت سخت‌افزاری کنسول پلی‌استیشن 5 پرده برداشت. سوالی که پیش می‌آید، این است که آیا به مانند آغاز دوره‌ی نسل هشتم کنسول‌ها، پلی‌استیشن می‌تواند با قدرت بیشتری نسبت به ایکس‌باکس جدید ظاهر شود؟

اگر به خاطر داشته باشید، سه روز پیش بود که شرکت مایکروسافت در اطلاعیه‌ی جدیدی از مشخصات فنی دقیق کنسول ایکس‌باکس سری ایکس رونمایی کرد. بنابر اطلاعات رسمی ردموندی‌ها، مشخص شد که کنسول‌های جدید این شرکت، چندین برابر پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس قدرتمندتر خواهند بود؛ البته چیزی که بیشتر ذهن علاقه‌مندان به صنعت بازی‌های ویدیویی را درگیر کرده بود، به قدرت مبهم پلی‌استیشن 5 محدود می‌شد. با این حال چشم بادامی‌ها هم خیلی زود واکنش نشان دادند و شب گذشته با برگزاری یک لایواستریم عجیب و جنجالی به میزبانی مارک سرنی، معمار این کنسول، از اطلاعات فنی کنسول PS5 پرده برداشتند.

همان‌طور که چند ساعت پیش از آغاز رویداد رسمی سونی، جیسون شریر پیش‌بینی کرده بود، قدرت سخت‌افزاری این کنسول، باعث ناراحتی برخی از طرفداران سفت و سخت کنسول پلی‌استیشن شد؛ البته نباید منکر برخی برتری‌های این پلتفرم، مانند سرعت بوت و بارگذاری فوق‌العاده‌ی آن شد؛ تا جایی که بسیاری اعتقاد دارند چیزی به اسم لودینگ در نسل نهم کنسول‌های خانگی برای پلی‌استیشن وجود نخواهد داشت!

جدول زیر با نمایش مشخصات فنی این کنسول‌ها، قدرت سخت‌افزاری آن‌ها مقایسه کرده است:

 

همان طور که مشاهده می‌کنید، در بیشتر موارد، کنسول ایکس‌باکس سری ایکس قدرت بیشتری دارد اما قطع به یقین چنین چیزی نمی‌تواند دال بر برتری مطلق آمریکایی‌ها باشد. مسلما عوامل زیادی از جمله قیمت کنسول‌های نسل بعد و بازی‌های انحصاری، این توانایی را دارند تا برنده‌ی این رقابت حساس و جنجالی را تعیین کنند. از طرفی دیگر، مایکروسافت پیش از این‌ها هم تایید کرده بود که نسل بعد را تنها با یک کنسول آغاز نخواهد کرد. بنابراین، باید منتظر ماند و دید که کنسول پایین‌رده (یا شاید هم میان‌رده) ایکس‌باکس، تا چه حد و اندازه‌ای می‌تواند در برابر قدرت سخت‌افزاری پلی‌استیشن 5 قد علم کند؟

نظر شما در رابطه با مشخصات فنی دو کنسول ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن 5 چیست؟ فکر می‌کنید با تمام این اوصاف، کدام یک نظر شما را جلب خواهد کرد؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا