شرور فیلم‌های کریستوفر نولان
1%
  • 0/10

رتبه‌بندی شخصیت‌های شرور فیلم‌های کریستوفر نولان

از شخصیت‌های شرور دنیای واقعی تا ابرقهرمانی

رتبه‌بندی شخصیت‌های شرور فیلم‌های کریستوفر نولان ۱ ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

شخصیت‌های شرور فیلم‌های کریستوفر نولان همواره بخشی از داستان‌سرایی این کارگردان نامدار برای مطرح کردن سوال‌هایی در خصوص اخلاقیات بوده‌اند.

کریستوفر نولان (Christopher Nolan) فیلسماز سرشناس 53 ساله بریتانیایی – آمریکایی بوده که آثار بسیار درخشانی در کارنامه کاری خود خلق کرده است. فیلم‌‌های این کارگردان همواره شامل افراد شرور چند لایه و پیچیده‌ای می‌شوند که به سختی می‌توان به آن‌ها لقب انسان‌های بد را نسبت داده و مرز مبهمی از شرارت و درستکاری را به نمایش می‌گذارند.

نولان یکی از آن عاشقان سینمایی به شمار می‌رود که نامش همواره در لیست بهترین کارگردانان زنده سینما دیده می‌شود. در 30 سال اخیر، کریستوفر نولان 12 فیلم اصلی و 4 فیلم کوتاه ساخته که هر کدام از آن‌ها با تحسین و استقبال بسیار خوبی مواجه شده و حتی جایزه‌های مختلفی را نصیب خود و عوامل سازنده آن کرده‌اند.

اگرچه شاید نولان به مانند دیگر همتایان خود، فیلمساز پرسودی محسوب نشود و یا رکوردهای باکس آفیس را جابجا نکند، اما هر کدام از فیلم‌های او شامل یک ویژگی منحصر به فرد می‌شود که خود را از آثار مشابه متمایز می‌کند. نولان، مخاطبین خود را با فیلم‌هایی که معنایی عمیقی داشته به چالش کشیده و با هر کدام از فیلم‌های خود داستانی درگیرکننده و ظاهر بصری مسحورکننده‌‌ای را در برابر مخاطب خود قرار می‌دهد.

هر کدام از آثار او، روابط انسانی و وضعیت روانی کاراکترهای خود را به شکل جدید و متفاوتی مورد بررسی قرار می‌دهد به نوعی که در بسیاری از موارد به سختی می‌توان گفت کدام یک از شخصیت‌ها، قهرمان و کدام یک از آن‌ها، شرور محسوب می‌شوند. به همین دلیل فیلم‌های نولان همواره به توجه بیشتری نیاز داشته تا بتوان درک درست و عمیقی از آن‌ها دریافت کرد. در همین راستا تصمیم گرفتیم به مرور شخصیت‌های شرور فیلم‌های نولان پرداخته و آن‌ها را رتبه‌بندی کنیم.

14. شخصیت کاب (Cobb)

فیلم Following محصول سال 1998

اولین تجربه کارگردانی نولان به یک فیلم پیچیده مربوط می‌شود. با این حال در مقایسه با دیگر آثار او، فیلم Following قدمی واضح به سمت ساخت پروژه‌های آینده که آثار شناخته‌شده‌تری هستند محسوب می‌شود. در این فیلم، یک مرد جوان افراد غریبه را در شهر لندن تعقیب می‌کند تا به این طریق منبع الهامی برای نوشته‌های خود پیدا نماید. شخصیت شرور این فیلم کاب نام داشته که به نظر می‌رسد یک دزد حقیر است. اما در جریان اتفاقات فیلم، کاشف به عمل می‌آید که این شخصیت به قدری باهوش است که می‌تواند تمامی ردپای منتهی به خود را پوشش دهد.

کاب یک شخصیت بسیار باهوش است. با این حال کوتاهی و مختصر بودن فیلم و پیچش‌های داستانی پیچیده، سبب می‌شود این شخصیت در آخرین رتبه این لیست قرار بگیرد.

13. شخصیت دکتر هیو مان (Dr. Hugh Mann)

فیلم Interstellar محصول سال 2014

دکتر هیو مان که نقش آن را مت دیمون (Matt Damon) در فیلم میان‌ستاره‌ای ایفا می‌کند حضور کوتاهی در فیلم دارد. با این حال شخصیت او، خیانتکار و خودخواه بوده و همین موضوع کافی است تا نقش آنتیاگونیست داستان به او اختصاص داشته باشد. داستان با مرگ از طریق یک انفجار به سرانجام می‌رسد اما تهدید مان و آسیب و صدمه‌ای که او وارد می‌کند تاثیر قابل توجهی به خدمه سفینه فضایی Endurance اعمال می‌کند. در حالی که شخصیت اصلی فیلم یعنی کوپر با بازیگری متیو مک‌کانهی، موفق می‌شود بر صدمات وارد شده غلبه کند، مان هم‌چنان نقش خود به عنوان یک شخصیت گیرا و در عین حال پیچیده حفظ می‌کند.

12. شخصیت تدی (Teddy)

فیلم Memento محصول سال 2000

فیلم سینمایی Memento اولین اثری است که نولان به واسطه آن قدم در راه ساختار داستان‌سرایی غیرخطی می‌گذارد. این فیلم داستان مردی مبتلا به بیماری فراموشی را دنبال می‌کند که در حال تحقیق در مورد معمای قتل همسرش است. در جریان حوادث فیلم، شخصیت اصلی یا قهرمان آن یعنی لئونارد با بازی گای پیرس (Guy Pearce) با شخصیتی به نام تدی آشنا می‌شود که ایفای نقش آن برعهده جو پنتولیانو (Joe Pantoliano) بوده و لئونارد به او به عنوان قاتل همسرش مظنون می‌شود. در ادامه لئونارد، تدی را به قتل می‌رساند اما در ادامه فیلم مشخص می‌شود که تدی قاتل نبوده اما در حال سواستفاده و فریب لئونارد به منظور رسیدن به اهداف شرورانه شخصی خود بوده است.

11. شخصیت لئونارد شلبی (Leonard Shelby)

فیلم Memento محصول سال 2000

لئونارد شلبی (Leonard Shelby)

اگرچه تدی از لئونارد سواستفاده کرده و او را برای رسیدن به اهداف خود فریب داده بود، در انتهای فیلم Memento مشخص می‌شود که قاتل همسر لئونارد در واقع خودش بوده و به صورت تصادفی همسرش را به قتل رسانده است. اما چیزی که سبب می‌شود نقش لئونارد به شرور اصلی داستان فیلم تغییر پیدا کند، این موضوع است که پس از سر در آوردن لئونارد از اتفاقات صورت گرفته، این شخصیت تصمیم می‌گیرد خودش را فریب داده و با سواستفاده از حافظه ناپایدار خود، تمامی افرادی که به او آسیب رسانده‌اند را هدف قرار داده و به قتل برساند.

مدارکی که لئونارد در برابر خودش قرار می‌دهد تا افراد مختلف را تعقیب کرده و از بین ببرد، او را به جایی می‌رساند که خیال می‌کند هیچ نقشی در مرگ همسرش نداشته است و همین مسئله، او را به بزرگ‌ترین شخصیت اصلی فیلم و یکی از اصلی‌ترین شخصیت‌های شرور فیلم‌های کریستوفر نولان تبدیل می‌کند.

10. شخصیت والتر فینچ (Walter Finch)

فیلم Insomnia محصول سال 2002

فیلم Insomnia یکی معدود مواردی محسوب می‌شود که در آن رابین ویلیامز (Robin Williams) فقید که عموما به واسطه ایفای نقش‌های کمدی خود شناخته می‌شد در یک فیلم تاریک و در نقش یک شخصیت شرور قرار می‌گیرد. والتر فینچ یک رمان‌نویس ژانر جنایی بوده که با خانومی که یکی از طرفداران او به شمار می‌رود آشنا می‌شود. تمایلات شهوانی فینچ به این خانم و رد شدن پیشنهاد رابطه او با این دختر، باعث خشمگین شدن فینچ شده و سبب می‌شود فینچ دختر را به قتل برساند.

در ادامه این رمان‌نویس وارد یک بازی موش و گربه بازی با مجری قانون می‌شود. کارآگاهی که نقش آن را آل پاچینو (Al Pachino) در فیلم ایفا می‌کند. فینچ سطوح مختلفی از یک شخصیت منفی را به نمایش گذاشته که حقه‌های کثیفی در آسیتن خود پنهان کرده است. همین موضوع او را در لیست شخصیت‌های شرور فیلم‌های کریستوفر قرار می‌دهد.

9. شخصیت بین (Bane)

فیلم The Dark Knight Rises محصول سال 2012

سه‌گانه شوالیه تاریکی یا Dark Knight کریستوفر نولان به عنوان یکی از برترین سه‌گانه‌های ابرقهرمانی تاریخ سینما به شمار می‌آید. این آثار شامل آنتیاگونیست‌هایی می‌شوند که پیش‌ زمینه داستانی غنی و قدرتمندی داشته و سبب ایجاد درگیری‌های پرتنشی در فیلم می‌شوند و همین موضوع، فرصت‌های مختلفی مهیا می‌کند تا بتمن نقش خود را به عنوان یک قهرمان به نمایش بگذارد.

در فیلم سوم این مجموعه تحت عنوان The Dark Knight Rises شخصیت بین که توسط تام هاردی (Tom Hardy) ایفای نقش می‌شود ظاهر مخوفی داشته و دارای قدرت بالایی است که به دلیل در معرض مواد سمی قرار گرفتن، قدرت فیزیکی او ورای هر انسان عادی دیگری شمرده می‌شود.

این کاراکتر بسیار باهوش بوده و درون یک زندان رشد کرده و همین موضوع از او یک شخصیت بسیار مقاوم و انعطاف‌پذیر ساخته است. با این حال در مقایسه با دیگر شخصیت‌های شرور این سه‌گانه، بین توسط شخصیت تالیا ال غول (Talia al Ghul) به نقش فرعی تنزل درجه پیدا می‌کند.

8. شخصیت راس ال غول (Ra's al Ghul)

فیلم Batman Begins محصول سال 2005

در حالی که او یکی از اولین شخصیت‌های شروری است که شخصیت بتمن با ایفای نقش کریستین بیل (Christian Bale) را به چالش می‌کشد، راس ال غول یک ارتباط شخصی قدرتمند با قهرمان مجموعه نیز دارد. این شخصیت که توسط لیام نسون (Liam Neeson) ایفای نقش می‌شود برای اولین بار، بروس وین را زمانی ملاقات می‌کند که در سنین جوانی خود حضور داشته و به دنبال پاسخ به سوالات خود پیرامون مرگ والدین‌اش است.

راس ال غول به بروس کمک می‌کند تا در استایل‌های مختلفی از مبارزه تمرین کند و نظم را به گونه‌ای یاد بگیرد که از او یک قهرمان خواهد ساخت. با این حال، راس مقاصد تاریکی در ذهن داشته و سرانجام با هدف تسخیر و تصاحب شهر به گاتهام می‌آید. مبارزه نهایی بین استاد و شاگرد بسیار پرتنش و عمیقا احساسی است.

7. شخصیت تالیا ال غول (Talia al Ghul)

فیلم The Dark Knight Rises محصول سال 2012

اگرچه مبارزه با راس ال غول برای بتمن چالش احساسی به شمار می‌رود اما چالش اساسی‌تر او زمانی به وقوع می‌پیوندد که دختر راس، یعنی تالیا ال غول به شرکت بزرگ وین نفوذ کرده، با بروس رابطه عاطفی برقرار کرده و سپس به او پشت می‌کند. تحت پوشش یک نام جعلی، تالیا که نقش او را ماریون کوتیار (Marion Cotillard) برعهده دارد، به دنبال انتقام مرگ پدرش بوده و قصد دارد تا شهر گاتهام و بروس وین را از بین ببرد. فریبکاری و خیانت از او یک دشمن بسیار خطرناک ساخته که تقریبا بتمن را به نابودی می‌کشاند و به همین دلیل یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های شرور فیلم‌های کریستوفر نولان محسوب می‌شود.

6. شخصیت آندره سیتور (Andrei Sator)

فیلم Tenet محصول سال 2020

آندره سیتور شاید در نهایت مهره شخص دیگری در فیلم Tenet محسوب شود، اما در نهایت این شخصیت یکی از بی‌رحم‌ترین و خطرناک‌ترین شخصیت‌های شرور فیلم‌های کریستوفر نولان به شمار می‌رود. سیتور استخدام شده تا سلاحی که مربوط به آینده بوده و تحت عنوان الگوریتم شناخته می‌شود را به دست بیاورد. سلاحی که می‌تواند زمان را معکوس کرده و وجود هر کسی که روی زمین زندگی می‌کند را از آن محو کند.

سیتور که توسط کنت برانا (Kenneth Branagh) ایفای نقش می‌شود به قدری خود را مهم و محق می‌داند که وقتی با مرگ ناگهانی خود به واسطه یک بیماری لاعلاج مواجه می‌شود تصمیم می‌گیرد همراه خود تمام دنیا را نیز از بین ببرد.

5. شخصیت جاناتان کرین ملقب به مترسک (Jonathan "Scarecrow" Crane)

فیلم Batman Begins محصول سال 2005

جاناتان کرین ملقب به مترسک (Jonathan "Scarecrow" Crane)

کیلین مورفی (Cillian Murphy) در این نقش، شخصیت یک روانپزشک بزهکار را به نمایش گذاشته که سعی دارد ترس را کنترل کند. جاناتان کرین همکار راس ال غول بوده با این حال آزمایشات و شکنجه‌هایی که او در کارهای خود بر بیماران آسیب‌پذیر تحت مداوایش انجام می‌دهد به امور خودش مربوط می‌شود.

کرین و ال غول برنامه داشتند تا گاز سمی ترس را از طریق سیستم لوله‌کشی آب درون شهر گاتهام پخش کنند که در نتیجه آن، وحشت و پارانویا درون شهروندان ایجاد شده و بدین طریق شهر را از بین ببرند. مترسک یکی از تهدیدآمیزترین و خطرناک‌ترین هیولاهای دنیای بتمن محسوب می‌شود که چیزی نمانده بود شوالیه تاریکی را از پا در بیاورد.

4. شخصیت هاروی دنت ملقب به دوچهره (Harvey "Two-Face" Dent)

فیلم The Dark Knight محصول سال 2008

هاروی دنت که ایفای نقش او توسط آرون اکهارت (Aaron Eckhart) انجام می‌شود دومین آنتیاگونیست فیلم The Dark Knight محسوب می‌شود، با این حال حضور او در هر کدام از قاب‌های فیلم وحشت‌آور و تهدیدآمیز است. پیش از تصادف، دنت شخصیتی فریبکار و قدرتمند از خود بروز می‌داد تا به واسطه آن بتواند بر چهره‌های مهم شهر گاتهام کنترل پیدا کند و شهر را از وجود پلیدی‌ها پاک نماید.

با این حال زمانی که نیمی از صورت این شخصیت در آتش‌سوزی از بین می‌رود، او به صورت تمام و کمال شهرت خود مبنی بر کاراکتر دو چهره را در آغوش می‌گیرد و بدون هیچ گونه محدودیت و خویشتن‌داری، آرمان منحرف شده خود از اجرای عدالت را به نمایش می‌گذارد. دنت به یک هیولای آدمکش بی‌احساس تبدیل می‌شود و هر کاری که نیم‌رخ سکه نشان دهد را انجام می‌دهد.

3. شخصیت مال کاب (Mal Cobb)

فیلم Inception محصول سال 2010

شخصیت مال کاب با بازی ماریون کوتیار (Marion Cotillard)، شرور پیچیده‌ای بوده که به صورت عمده در ذهن همسرش یعنی دام کاب حضور دارد که توسط لئوناردو دی کاپریو (Leonardo DiCaprio) ایفای نقش می‌شود. پس از آن که این زوج صاحب دو فرزند می‌شوند، پدیده‌ای به نام تلقین را کشف کرده و به جستجو و کاوش در آن می‌پردازند که اجازه می‌دهد در طول رویاها حرکت کنند.

مال متقاعد شده که رویاها حقیقت داشته و از سوی دیگر کاب تلاش می‌کند تا با تلقین این ایده که رویاها، دنیای واقعی نیستند همسرش را از این فکر بیرون بیاورد. اما مال هنگامی که به دنیای واقعی نیز باز می‌گردد هم‌چنان خیال می‌کند دنیای اطرافش رویا بوده و حقیقت ندارد. همین موضوع باعث می‌شود مال در دنیای واقعی نیز اقدام به خودکشی نماید و در نتیجه شوهرش را گرفتار و خانواده خود را از هم بپاشد.

هر آن چه که پس از این اتفاق در فیلم Inception صورت می‌گیرد نسخه رویایی از مال بوده که قصد دارد شوهرش را متقاعد کند دنیا را رها کرده و با او در رویاها زندگی کند. این شخصیت به واسطه توانایی خود برای فریبکاری، متقاعد کردن و تخریب احساسی همسرش بسیار رعب‌آور و هراس‌برانگیز در نظر گرفته می‌شود. مال ممکن است فقط به صورت یک ایده حضور داشته باشد، اما قدرتی که می‌تواند روی همسرش داشته باشد را را به یکی از خطرناک‌ترین شخصیت‌های شرور فیلم‌های کریستوفر نولان تبدیل می‌کند و کمتر شخصیتی می‌تواند نزدیک او شود.

2. شخصیت آلفرد بوردن (Alfred Borden) و شخصیت رابرت انگیر (Robert Angier)

فیلم The Prestige محصول سال 2006

کریستین بیل (Christian Bale) در نقش آلفرد بوردن و هیو جکمن (Hugh Jackman) در نقش رابرت انگیر، دو شخصیت شعبده‌باز که رقیب یکدیگر هستند را در فیلم The Prestige به تصویر می‌کشند. شخصیت‌هایی که به صورت مداوم در تلاش برای پیشی گرفتن از توانایی رقیب خود و هم‌چنین برهم زدن ترفندهای یکدیگر با روش‌های خطرناک هستند.

هنگامی که انگیر همسر خود را طی حادثه‌ای در حین یکی از اجراهایش از دست می‌دهد، این طور می‌پندارد که همکاری قدیمی او یعنی بوردن مسئول این کار بوده است. بوردن زندگی خود را وقف یادگیری ترفندهای جادویی کرده که او را به بزرگ‌ترین شعبده‌باز تمام اعصار تبدیل کند. در عین حال انگیر در تلاش است تا سر از حقه‌های او در آورده و برای بهبود کارهای خود به کار بگیرد.

با این حال این دو مرد در رقابت خود با یکدیگر اوضاع را به وضعیت خطرناکی رسانده و در این روند هر دو به هیولایی تبدیل می‌شوند که صدمات جبران ناپذیری به خود و اطرافیانشان وارد می‌کنند.

1. شخصیت جوکر (The Joker)

فیلم The Dark Knight محصول سال 2008

بدون شک بهترین و مخوف‌ترین مورد از شخصیت‌های شرور فیلم‌های کریستوفر نولان متعلق به کاراکتر جوکر است. ایفای نقش این شخصیت که توسط هیث لجر (Heath Ledger) فقید صورت گرفته، یکی از بهترین هنرنمایی‌های صورت گرفته در نقش جوکر در تاریخ دنیای سینما محسوب می‌شود. جوکر یک هیولای واقعی، بی‌رحم، هرج و مرج طلب و به عنوان بزرگ‌ترین دشمن بتمن، شخصیت گیرایی دارد.

ادغام شده با پیش زمینه داستانی مبهم و دروغ‌های مکرری که اظهار می‌کند، جوکر بسیار ترسناک بوده و اقدامات و اعمال خود پیش‌بینی ناپذیر به نظر می‌رسند. تمایل او برای آسیب رساندن به دیگران و قرار گرفتن در نقش خدا، تمامی ندارد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments