#مهسا_امینی

پرونده شکایت علیه بازی Cyberpunk 2077 به کجا رسید؟

بررسی پرونده‌ی جنجالی سایبرپانک و بیانیه جدید CD Projekt

شکایت بازی Cyberpunk 2077

پس از ثبت چند شکایت از سازندگان بازی Cyberpunk 2077 توسط گروهی از سهام‌داران، شرکت لهستانی سی‌دی پراجکت (CD Projekt) چندی پیش طی پیامی رسما اعلام کرد که از خود در خصوص این پرونده حقوقی قاطعانه دفاع خواهد کرد.

بازی بزرگ سایبرپانک 2077 پس از کشمکش‌های متعدد و هشت سال صبر و انتظار بازیکنان، سرانجام چند هفته پیش به دست علاقه‌مندان و طرفداران رسید. اثری که اگرچه تجربه‌ی به شدت چشم‌نواز، وسیع و حیرت‌انگیز را برای بازیکنان به ارمغان می‌آورد و داستان مهیج و مراحل فرعی متنوع و درگیرکننده‌ی آن، شما را به خود سرگرم می‌کند، اما متاسفانه کم‌کاری و شاید هم بتوان گفت کم تجربگی تیم سازنده در خلق یک اثر جهان‌باز مدرن، ضربه‌ی محکمی به بازی وارد کرده و مشکلات فنی بسیاری که در حال حاضر بازیکنان زیادی با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند، در گاه به گاه گیم‌پلی به وضوح به چشم می‌آید؛ ایراداتی که تا حدی تجربه‌ی بازی را به خصوص در نسخه‌های کنسولی غیرممکن کرده است.

به دنبال مشکلات فنی بسیار و وجود باگ‌های فراوان، شماری از بازیکنان با ثبت درخواست بازپرداخت، خواستار استرداد بازی شدند که در نهایت شرکت مایکروسافت امکان بازپس دادن بازی به صورت دیجیتالی را فراهم کرد. از طرفی، کمپانی سونی نیز اخیرا به صورت موقت فروش بازی در فروشگاه پلی‌استیشن را متوقف کرد و در پی همه‌ی این اتفاق‌ها، شاهد سقوط ۲۹ درصدی ارزش سهام شرکت سی‌دی پراجکت بودیم.

کاهش ارزش سهام شرکت، ضررهای مالی فراوانی را به سرمایه‌گذاران بزرگ سی‌دی پراجکت تحمیل کرد و به همین خاطر، چندی پیش آقای میکولاژ اورزكوفسكی (Mikołaj Orzechowski)، یکی از سرمایه‌گذاران بزرگ سی‌دی پراجکت، با استناد بر ماده‌ی ۲۸۶ قانون تجارت از سازندگان بازی Cyberpunk 2077 به خاطر ارائه‌ی اطلاعات نادرست به سهام‌داران شکایت کرد.

طولی نکشید که شرکت آمریکایی روزن که در زمینه مسائل حقوقی فعالیت می‌کند، با ثبت شکایت علیه سی‌دی پراجکت و سازندگان بازی Cyberpunk 2077 مدعی شد که این کمپانی لهستانی قوانین تجارت را زیر پا گذاشته و در طول پروسه‌ی ساخت بازی، اطلاعات گمراه‌کننده‌ای را در اختیار عموم قرار داده است. به گفته‌ی این کمپانی، مدیران سی‌دی پراجکت پیش از عرضه‌ی بازی ادعا می‌کردند که هیچ مشکل فنی در نسخه‌های ایکس‌باکس وان و پلی‌استیشن 4 بازی سایبرپانک 2077 وجود ندارد و بازی وارد مرحله‌ی بهنیه‌سازی شده است. موضوعی که برخلاف واقعیت بوده و گویا این شرکت لهستانی برای حفظ منابع مالی خود، اقدام به ارائه‌ی اطلاعات نادرست کرده است.

به گزارش بلومبرگ، گویا در این شکایت از دادگاه خواسته شده که علت اصلی ارائه‎ی اطلاعات گمراه‌کننده به سرمایه‌گذاران مشخص شود. به عبارتی، دادگاه قرار است تعیین کند که سی‌دی پراجکت به عمد اطلاعات نادرستی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار داده و موجب تحمیل ضررهای زیادی به آن‌ها شده و یا ماجرا چیز دیگری است و حتی تیم سازنده از مشکلات فنی بازی اطلاعی نداشتند. با قوت گرفتن شکایت‌ها و افزایش اعتراض‌ها، ساعاتی پیش سخنگوی شرکت سی‌دی پراجکت طی بیانیه‌ای رسما اعلام کرد که این شرکت لهستانی قاطعانه در برابر شکایت‌های وارده بر بازی Cyberpunk 2077 از خود دفاع خواهد کرد.

شکایت بازی Cyberpunk 2077

در این گزارش نوشته شده است:

شرکت سی‌دی پراجکت پس از شکایت یک سرمایه‌گذار مبنی بر ارائه‌ی اطلاعات گمراه‌کننده به سرمایه‌گذاران شرکت، به شدت و با قاطعیت از خود دفاع می‌کند.

با همه‌ این‌ها، به نظر می‌رسد که ماجرا به این سادگی نیست و دست‌هایی پشت پرده وجود داشته است. به بیان دیگر، این شرکت لهستانی پیش از عرضه‌ی بازی، اصرار بر این داشت که نسخه‌ی رایانه‌ی شخصی بازی را در اختیار منتقدان قرار دهد. این در حالی است که نسخه‌های ایکس‌باکس وان و پلی‌استیشن 4 بازی با مشکلات فنی زیادی روبه‌رو است و حتی تجربه‌ی بازی را غیرممکن ساخته است. بر این اساس، گویا تیم ناشر از وجود ایرادات فنی باخبر بوده و به عمد و برای جلوگیری از ثبت نقدهای منفی به بازی، دست به چنین اقدامی زده است. هرچند که این موضوع هنوز به طور شفاف ثابت نشده و در حال حاضر مدرکی دال بر اثبات این گفته‌ها وجود ندارد.

علی‌رغم تمامی مشکلات و حواشی زیادی که پیرامون بازی به وجود آمده، گزارش‌ها نشان می‌دهد که عملکرد تجاری بازی چندان هم ضعیف نبوده است. طبق آخرین گفته‌های شرکت ناشر، هشت میلیون نسخه پیش از عرضه‌ی بازی به صورت پیش‌فروش فروخته شده و تا اول دی ماه سال جاری نیز فروش بازی به بیش از ۱۳ میلیون نسخه رسیده است. ذکر این نکته مهم است که در این گزارش، نسخه‌هایی که به صورت رسمی به شرکت بازگردانده شده‌اند، در نظر گرفته نشده است. با توجه به این آمار و ارقام می‌توان ادعا کرد که سایبرپانک 2077 در زمینه‌ی فروش عملکرد چندان ضعیفی هم نداشته و تاکنون با استقبال خوب بازیکنان نیز روبه‌رو شده است.

لازم به ذکر است که بازی پرطرفدار Cyberpunk 2077 پس از چندین بار تاخیر، در حال حاضر روی پلتفرم‌های ایکس‌باکس وان، پلی‌استیشن 4، گوگل استادیا و رایانه‌های شخصی در دسترس قرار دارد و دارندگان کنسول‌های نسل نهم ایکس‌باکس سری ایکس، سری اس و پلی‌استیشن 5 صرفا به لطف قابلیت پشتیبانی از نسل قبل قادر به تجربه‌ی این عنوان هستند. گفتنی است که هنوز تاریخ دقیقی برای انتشار نسخه‌ی نسل نهم بازی تعیین نشده و کاربران این پلتفرم‌ها در آینده‌ به‌روزرسان ارتقا به نسل بعدی را به طور رایگان دریافت خواهند کرد.

در پایان این خبر، بد نیست اشاره کنم که اگر همچنان در خرید سایبرپانک 2077 مردد هستید یا اطلاعات چندانی در خصوص این عنوان ندارید، پیشنهاد می‌کنم که مقاله‌ی «نقد و بررسی بازی Cyberpunk 2077» در رسانه سرگرمی را مطالعه کنید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا