پرفروش‌ترین بازی‌های ماه ژانویه ۲۰۲۰ میلادی اعلام شدند

عملکرد خوب محصولات کمپانی نینتندو در آغاز سال نوی میلادی

پرفروش‌ترین بازی‌های ماه ژانویه

به‌تازگی، گروه NPD لیست پرفروش‌ترین بازی‌های ماه ژانویه را اعلام کرده است.

NPD یک گروه آماری محسوب می‌شود که هر ماهه گزارش‌هایی از پرفروش‌ترین بازی‌ها، کنسول‌ها و موارد دیگر در صنعت بازی‌‎های ویدیویی منتشر می‌کند. حالا این گروه گزارشی از پرفروش‌ترین بازی‌های ماه ژانویه در ایالات متحده را اعلام کرده است.

در صدر این لیست بازی Dragon Ball Z: Kakarot قرار دارد. این بازی بعد از آثاری مثل Dragon Ball: Fighterz و  Dragon Ball: Budokai به عنوان سومین بازی پرفروش زمان عرضه در تاریخ این مجموعه شناخته می‌شود. در رتبه دوم لیست پرفروش‌ها، بازی Call of Duty: Modern Warfare جای گرفته است که به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین بازی‌های سال ۲۰۱۹ میلادی از آن یاد می‌شود.

 1. Dragon Ball Z: Kakarot
 2. Call of Duty: Modern Warfare
 3. Madden NFL 20
 4. Star Wars Jedi: Fallen Order
 5. Grand Theft Auto V
 6. NBA 2K20
 7. Super Smash Bros. Ultimate*
 8. Mario Kart 8*
 9. Ring Fit Adventure
 10. Red Dead Redemption II
 11. Minecraft#
 12. Pokemon Sword
 13. Luigi’s Mansion 3*
 14. Star Wars: Battlefront II
 15. The Legend of Zelda: Breath of the Wild*
 16. Need for Speed: Heat
 17. FIFA 20
 18. Just Dance 2020
 19. Mortal Kombat 11
 20. Pokemon Shield

* فروش دیجیتالی محسوب نشده است.

یکی دیگر از نکات جالب این لیست، بازگشت بازی Grand Theft Auto 5 به جمع پنج بازی پرفروش ماه پس از آگوست ۲۰۱۹ است. لازم به ذکر است که Grand Theft Auto V به عنوان پرفروش‌ترین بازی تاریخ آمریکا شناخته می‌شود.

دیگر نکته‌ی حائز اهمیت این لیست، کاهش ۳۱ درصدی فروش بازی‌ها در ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ است. مجموع فروش بازی‌ها در این ماه به رقمی بالغ بر ۳۱۱ میلیون دلار می‌رسد. شاید مقایسه فروش بازی‌ها در این ماه با فروش بازی‌ها در ژانویه سال قبل دشوار باشد؛ چرا که سال گذشته بازی‌هایی همچون Kingdom Hearts 3 و Resident Evil 2 منتشر شدند که بدون شک کمک زیادی به بخش فروش صنعت بازی‌های ویدیویی می‌کنند.

در بخش سخت افزار، نینتندو سوییچ پرفروش‌ترین کنسول ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ شد. بر خلاف سوییچ، کنسول‌های ایکس‌باکس وان و پلی‌اسیتشن 4 سال به سال تجربه کاهش فروش را در ماه ژانویه داشتند؛ به طوری که شاهد افت ۳۵ درصدی و رسیدن مجموع رقم فروش این کنسول‌ها به ۱۲۹ میلیون دلار در ماه ژانویه بودیم. لازم به ذکر است که ژانویه همیشه ماهی دشوار برای فروش کنسول‌ها بوده است.

در بخش لوازم جانبی، کنترلر Xbox Elite Series 2 در صدر لیست قرار گرفته است. جالب است بدانید که این کنترلر از ماه نوامبر و زمان عرضه در صدر پرفروش‌ترین محصولات لوازم جانبی قرار دارد. مطابق اعلام NPD، کنترلر Xbox Elite Series 2 پنجمین محصولی است که در بخش لوازم جانبی سریع‌‎ترین فروش را تجربه می‌کند. مجموع درآمد از قسمت لوازم جانبی در ماه ژانویه به رقم ۲۳۸ میلیون دلار می‌رسد که این امر به معنای افت ۱۱ درصدی فروش در این بخش نسبت به سال گذشته است.

مجموع درآمد بدست آمده در کلیه بخش‌ها مثل فروش بازی‌ها، کنسول‌ها و لوازم جانبی در ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ به رقم ۶۷۸ میلیون دلار می‌رسد که این رقم به معنای کاهش ۲۶ درصدی فروش است. NPD دلیل این افت فروش را، تعداد پایین انتشار بازی‌های جدید و همچنین اواخر حیات نسل هشتم کنسول‌ها خواند.

با نزدیک شدن به پایان چرخه‌ی کنسول‌های پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس وان، این افت فروش قابل پیش بینی بود. کمپانی‌های سونی و مایکروسافت سال بعد کنسول‌های جدید خودشان را با نام پلی‌اسیتشن 5 و ایکس‌باکس سری ایکس عرضه خواهند کرد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا