بازی Silent Hill 2 - بهترین بازی‌های ژانر ترسناک
1%
  • 0/10

رتبه‌بندی بهترین بازی‌های ژانر ترسناک

ترسناک‌ترین عناوین دنیای بازی

رتبه‌بندی بهترین بازی‌های ژانر ترسناک ۰ ۰۶ فروردین ۱۴۰۳ مقالات جانبی (گیم) کپی لینک

اکنون که 2023 پایان یافته و شامل بازی‌های ترسناک باکیفیتی بوده بهترین فرصت است تا به سراغ رتبه‌بندی بهترین بازی‌های ژانر ترسناک برویم.

تجربه یک بازی ترسناک بسیار بیشتر از یک فیلم ترسناک می‌تواند وحشت‌آور باشد زیرا آن‌ها می‌توانند احساس و روان مخاطب را به گونه‌ای تحریک نمایند که به سختی می‌توان آن را توصیف نمود. عناوین بسیار شاخص و نمادینی در ژانر ترس وجود دارند که می‌توانند مخاطبین خود را شیوه‌ها و دلایل مختلفی بترسانند. استفاده از جامپ‌ اسکیرها، هیولاهای ترسناک، موقعیت‌های تنش‌زا و عناصر مربوط به ترس‌های روانشناختی از جمله اصلی‌ترین مواردی است که دست مایه سازندگان بازی‌های ویدئویی برای ترساندن مخاطبین خود می‌شوند. در همین راستا در ادامه لیستی تهیه کرده‌ایم که به رتبه‌بندی بهترین بازی‌های ژانر ترسناک می‌پردازد.

10. بازی Fear

به عنوان یکی از اعضای گروه First Encounter Assault Recon، شما در ماموریت‌های خطرناک مختلفی مشارکت می‌کنید. با این حال دشمنی که در داستان Fear با آن رو به رو می‌شود بسیار فراتر از هر چیزی است که برای آن آماده شده‌اید. این مجموعه ترکیب درخشانی از مکانیزم‌های شوتر اول شخص با عناصر وحشت محسوب می‌شود.

کمنتر بازی می‌تواند شما را تا دندان مسلح کرده و پس از آن باز هم کاری بکند تا از ترس از سر جای خود به بالا بپرید. اینکه از یک سرباز فوق‌العاده قدرتمند چگونگی به فردی تبدیل می‌شوید که به مانند یک کودک می‌ترسد بسیار درخشان از آب در آمده است. مجموعه Fear یکی از درخشان‌ترین موارد مربوط به پیاده‌سازی هوش مصنوعی را دارد که نظیر آن پس از گذشت 19 سال در کمتر بازی یافت می‌شود. اگرچه نسخه دوم و سوم نیز برای این بازی ساخته شد، اما آن‌ها هرگز نتوانستند کیفیت و موفقیت نسخه اول را تکرار نمایند.

9. بازی Alan Wake 2

مخاطبین 13 سال به انتظار ساخت و عرضه دنباله بازی Alan Wake که یک اثر اکشن دلهره‌آور بود نشستند و سرانجام بازگشت رمان‌نویس مشهور به دام افتاده در اعماق تاریکی نه تنها ناامیدکننده نبود بلکه یکی از بهترین تجربه‌های گمینگ نسل حاضر را این بار در ژانر وحشت به مخاطبین تحویل دهد. این اثر هر آن چه که یک طرفدار ژانر هارور و ترس بخواهد را از فضای مه‌آلود رعب‌آور، وحشت اتمسفری، اکشن سوم شخص تا داستان میخکوب کننده‌ای که روایت آن بین دو شخصیت اصلی بازی تقسیم شده در خود جای داده است.

این بار به غیر از شخصیت الن ویک، شخصیت دیگری به نام ساگا اندرسون که یک مامور FBI است توسط بازی معرفی شده و روایت آن در دنیای مشترک آثار استودیو رمدی (Remedy Entertainment) به گونه‌ای ادامه پیدا می‌کند که تا آخرین لحظه به دنبال یافتن اتفاقات داستان بازی باشید. بازی Alan Wake 2 اثری در ژانر ترسناک رواشناسانه بوده که کمتر مثال مشابهی برای آن می‌توان یافت که نشان می‌دهد استودیو رمدی در چند سال اخیر تا چه اندازه رشد کرده که توانسته یکی از بهترین بازی‌های ژانر ترسناک چند سال اخیر را روانه بازار کند.

8. بازی Fatal Frame 2: Crimson Butterfly

مجموعه بازی Fatal Frame ساخته استودیو تکمو (Tecmo) براساس داستان‌های محلی و فولکلور ترسناک ژاپنی ساخته شده و افرادی که با مجموعه فیلم‌های The Grudge و The Ring آشنا باشند، شباهت‌های فراوانی میان این آثار خواهند یافت. این مجموعه همواره اتمسفر آزاردهنده‌ای داشته است. کاراکترها در سر جای خود با ترس میخکوب شده‌اند و تنها سلاح آن‌ها علیه اشباحی که قصد دارند روح شما را بدزدند، یک دوربین باستانی است. بدین ترتیب تنها راه برای مقابله با دشمنان بازی، این است که با سری بالا به سوی آن‌ها حمله‌ور شوید و این موضوع وحشت‌آوری محسوب می‌شود که بازی، گیمر را در آن قرار می‌دهد.

این مجموعه شامل آثار درخشانی می‌شود اما نسخه دوم آن تحت عنوان Fatal Frame 2: Crimson Butterfly بدون شک لایق حضور در این لیست است. اثری که بهبودهایی در زمینه گرافیک نسبت به نسخه اول ایجاد کرده و از سوی دیگر بدون اینکه بخواهد بیش از حد طاقت‌فرسا به شمار برود، درجه سختی مناسبی را پیاده‌سازی کرده تا گیمر همواره تهدید را در اطراف خود احساس نماید. به علاوه‌ این بازی، بهترین داستان در این فرنچایز را روایت می‌کند که طی آن دو خواهر راهی سفری می‌شوند که در آن باید با فقدان و گناهانشان مواجه شوند.

7. بازی Amnesia: Rebirth

در راستای مضامینی هم‌چون از دست دادن خاطرات، هیولاهایی که تعقیب‌تان می‌کنند و جادوهای ماورایی، عنوان Amnesia: Rebirth روی دوش نسخه‌های قبلی این فرنچایز می‌ایستد تا یک اثر پرتنش در ژانر ترسناک تخیلی را برای شما مهیا کند. شما در این بازی در نقش یک کاوشگر فرانسوی به نام تسی قرار می‌گیرید که خود را گمشده در صحرا پیدا می‌کند.

مکانیزم‌های آشنایی چون از دست رفتن سلامت عقلی، از دست رفتن سلامتی به واسطه تاریکی و یا خیره شدن به هیولاها بازگشته اما این بار داستان منسجم و فریبنده‌تری روایت می‌شود. پازل‌‌های بسیار خوب همراه با هیولاهای ترسناکی در بازی طراحی شده‌اند با این حال این روایت داستان بازی است که آن را به یک تجربه یکپارچه تبدیل می‌کند. شخصیت تسی در طول سفر خود پیش رفته و کشش فراوانی برای دنبال کردن داستان او وجود دارد که سرانجام گیمر بداند این سفر به کجا ختم شده و چه معنایی در پشت آن نهفته است.

چه جزوی از طرفداران این مجموعه باشید و چه برای اولین بار با Rebirth به تجربه عناوین Amnesia بنشینید، استودیو فریکشنال (Frictional Games) سازنده این مجموعه، تجربه‌ای را برای شما مهیا کرده که تا پایان آن را دنبال خواهید کرد. مواجه با هیولاها، ترستاک و پراسترس خواهد بود اما فضایی که داستان در آن گسترش می‌یابد و پیچش‌های آن چیزی است که شما را مجذوب خود خواهد کرد و آن را در لیست بهترین بازی‌های ژانر ترسناک قرار می‌دهد.

6. بازی Outlast

عنوان Outlast ساخته استودیو رد برلز (Red Barrels) نمای اول شخصی را ارائه کرده و محیطی را برای روایت داستان خود در نظر می‌گیرد که در دنیای واقعی کسی قدم به چنین جایی نمی‌گذارد. یک تیمارستان قدیمی در دل کوهستان که ظاهرا متروکه بوده اما فعالیت‌های عجیبی از آن گزارش شده است. واقعا بجز فیلم‌ها و بازی‌های ویدئویی،چه کسی حاضر است به چنین جایی سرک بکشد؟

با این حال فضای توصیف شده، بستر مناسبی برای ژانر ترس محسوب می‌شود. در این بازی، پلیر در نقش خبرنگاری به اسم مایلز قرار گرفته که به منظور تهیه گزارش از بیماستان مذکور راهی آن‌جا شده و هیچ چیز بجز دوربین دستی خود در اختیار ندارد. به منظور مشاهده محیط اطراف خود، در طول بازی مجبور به استفاده از دوربین بوده تا تصویر سبز درخشان آن، مسیر پیشروی را به شما نشان دهد. همین تصویر سبز جلوه واقعی‌تری به بازی می‌دهد و طولی نمی‌کشد تا بازی در کنار اتمسفر نفس‌گیر خود، هیولاهای مختلفی را به جلو چشمان‌ و راه‌تان بیندازد.

در این حالت راهی به جز فرار و پنهان شدن از نظر دشمنان حاضر در بازی ندارید. حس بی‌دفاعی و محصورشدگی که بازی پلیر را در آن قرار می‌دهد بسیار تاثیرگذار و درخشان است. همین موضوع سبب می‌شود بعد از مدتی احساس کنید که این خود شما هستید که دوربین مایلز را در دستان‌ خود گرفته‌اید. عنوان مذکور یکی از آثاری است ژانر ترس در بازی‌های ویدئویی را در چند سال اخیر ارتقاع داده است. نسخه دوم آن نیز اگرچه در برخی موارد، صحنه‌های بسیار ترسناکی را در مقابل‌ مخاطب قرار داده و داستان قابل توجه و تامل برانگیزی را روایت می‌کند، با این حال به سرعت روندی تکراری به خود گرفته و نمی‌تواند در سطح کیفی نسخه اول قدم بردارد.

5. بازی Resident Evil 2

ساختن پایه و اساس یک فرنچایز موفق یک چیز به شمار می‌رود، توسعه یک دنباله موفق چیز کاملا دیگری محسوب می‌شود. عنوان Resident Evil 2، اکشن پرتنش و اتمسفر خفقان‌آور نسخه قبلی را که در عمارت اسپنسر جریان داشت در درون یک شهر کامل جایی که توسط زامبی‌ها و مردگان متحرک اشغال شده است گسترش می‌دهد. عنوان مذکور یک بازی ترسناک بقا مبتکرانه بوده که با هوشمندی کامل، فضایی را در مقابل مخاطب قرار می‌دهد که سناریوهای مختلفی در آن طراحی شده‌اند و به همین واسطه تجربه این اثر که در سال 1998 ساخته و عرضه شد، تاکنون جذابیت خود را حفظ کرده است.

در این عنوان شخصیت لیان اسکات کندی و کلیر ردفیلد به عنوان آخرین افراد بازمانده از شهر راکون سیتی در تلاش هستند تا راه خود را از طریق اداره پلیس شهر راکون سیتی باز کرده و با استفاده از قطار زیرزمینی از شهر فرار کنند.

شرکت کپکام در سال 2019 با عرضه یک بازسازی، موفقیت این اثر را باری دیگر تکرار کرد تا در کنار شروع ساخت و عرضه پروژه‌های بازسازی این مجموعه، مخاطبین جدیدی را با فرمول به‌روز شده و مدرن این مجموعه آشنا کند. عنوان Resident Evil 2 بدون شک یکی از بهترین بازی‌های ژانر ترسناک تاریخ محسوب می‌شود.

4. بازی Dead Space

ساخته تحسین شده استودیو ویسرال (Visceral Games) شما را در نقش شخصیت آیزاک کلارک قرار می‌دهد که یک مهندس سیستم بوده و به همراه تیم خود در تلاش است تا بفهمد در یک سفینه فضایی ظاهرا متروکه، چه اتفاقات عجیبی در حال وقوع است. این اثر سوم شخص که به طور مداوم شما را با هیولاهای رعب‌آوری به نام نکروموف درگیر می‌کند، به معنای واقعی یک تجربه سوروایول هارور درجه‌یک از دنیای بازی‌ها به شمار می‌رود که البته در سیستم گیم‌پلی خود تاثیرات فراوانی از بازی Resident Evil 4 دریافت کرده است. این اثر به واسطه اتمسفر و فضاسازی بی‌نظیر، صداگذاری درخشان و طراحی منحصر به فرد سلاح‌هایی که با فضای یک اثر علمی تخیلی مطابقت کامل دارند ستوده شده است.

نسخه دوم این بازی نیز تجربه درخشانی محسوب می‌شود و در بسیاری از جوانب از جمله اضافه کردن صداگذاری برای شخصیت آیزاک، روان شدن تجربه گیم‌پلی و گرافیک بصری، نسبت به نسخه اول پیشرفت پیدا کرده است. با این حال به واسطه اتمسفر کم‌نظیر و پرتنش نسخه اول‌، می‌توان آن را در میان این لیست قرار داد. ناگفته نماند در سال گذشته یک بازسازی نیز برای نسخه اول Dead Space عرضه شد که به مانند بازی اصلی، اثر بسیار باکیفیتی به شمار می‌رود. بنابراین اگر احساس می‌کنید نسخه اصلی که در سال 2008 عرضه شد از نظری بصری قدیمی شده، می‌توانید با خیال راحت به سراغ تجربه بازسازی آن بروید. فقط یادتان باشد: به سر موجودات شلیک نکنید. به دست و پای‌ آن‌ها شلیک کرده و آن‌ها را قطع کنید تا کارشان ساخته شود.

3. بازی Alien: Isolation – یکی از بهترین بازی‌های ژانر ترسناک چند سال اخیر

عناوین بسیاری از مجموعه فیلم‌های Alien ساخته جیمز کامرون (James Cameron) و عناصر موجود در فیلم‌های این فرنچایز الهام گرفته‌اند. از اتمسفر و تنش موجود در محیط گرفته، شخصیت پردازی کاراکتر اصلی فیلم یعنی الن ریپلی تا قدرتی که سکوت می‌تواند به عنوان یک موسیقی متن ایفا کند. با این حال بازی Alien: Isolation موفق‌ترین اثر از این مجموعه به شمار می‌رود که در قالب بازی‌های ویدئویی به تصویر کشیده شده و در اختیار مخاطبین قرار گرفته است. این بازی ترس عذاب‌آوری که توسط هیولای اصلی فیلم یعنی ژنومورف (Xenomorph) حاضر بوده را داخل یک بازی کامل بسط می‌دهد. گیم‌پلی پرتنش سوروایول Isolation سبب می‌شود ضربان قلب شما برای ساعت‌ها از حرکت پرشتاب خود آرام نگیرد.

در این بازی در نقش الن ریپلی، دختر آماندا ریپلی قرار می‌گیرید که در یک ایستگاه فضایی متروکه به دنبال مادر خود است و در نهایت تنها چیزی که می‌یابید هیولایی است که قدم به قدم در حال شکار شما است. شما به صورت پیوسته باید از رویارویی و شکار توسط هوش مصنوعی سینمایی شده ژنوفورف فرار کنید. این موضوع شامل حبس کردن نفس‌تان هنگامی که به آرامی از شناسایی شدن اجتناب می‌کنید و یا به سرعت فرار می‌کنید تا به نقطه امنی برسید می‌شود. اتمسفری که بازی بر پلیر احاطه می‌کند به قدری تاثیرگذار بوده که البته مدیون طراحی بسیار خوب ژنومورف است. ساخته تحسین شده استودیو کریتیو اسمبلی (Creative Assembly) می‌تواند به راحتی یکی از موارد موجود در لیست بهترین بازی‌های ژانر ترسناک باشد.

2. بازی Layers of Fear

بیشتر بازی‌ها می‌توانند کاری کنند که از جای خود بپرید، می‌توانند جیغ شما را در بیاورند اما کمتر بازی می‌تواند کاری کند که به خودتان در دنیای واقعی شک کنید. عنوان Layers of Fear در ابتدا هنگامی که در حال کنکاش در فضای ترسناک، رعب‌آور و خالی خانه هستید تجربه آشنایی به نظر می‌آید. داستان گوتیک مانند آن هنگامی به طور آهسته‌ روایت می‌شود که شما در نقش یک آرتیست بی‌نام به خانه باز می‌گردید.

طولی نمی‌کشد که مشخص می‌شود جنون بر نقاش چیره شده و این دیوانگی، خود را از طریق راوی غیر قابل اعتماد در دنیای واقعی نمایان می‌کند. درها از نظر غیب شده و راهرو شکل‌های متفاوتی به خود می‌گیرند. بازی به گونه‌ای خود را تغییر داده تا جنون و دیوانگی شخصیت اصلی را به تصویر بکشد و تنها پس از چند ساعت از تجربه بازی، همه چیز را مورد سوال قرار خواهید داد. آیا آن میز آخرین باری که آن را دیدم در آن گوشه اتاق بود یا جای آن تغییر یافته است؟ به این موضوع، ذات مریضی شخصیت اصلی بازی را نیز اضافه کنید. نتیجه آن یکی از بهترین تجربه‌های ژانر وحشت است که تاکنون توسط استودیو بلوبر تیم (Bloober Team) توسعه یافته است و آن را در فهرست بهترین بازی‌های ژانر ترسناک قرار می‌دهد.

1. بازی Silent Hills 2

مجموعه بازی Silent Hill منزلی برای بسیاری از ترسناک‌ترین دشمنان و موقعیت‌های ترسناک در تاریخ بازی‌های ویدئویی به شمار می‌رود. با این حال نسخه دوم آن ماندگاترین اثر این مجموعه محسوب می‌شود. بازی Silent Hill 2 که برای کنسول پلی استیشن 2 عرضه شد، متجلی عمیق‌ترین ترس‌های انسانی است و نشان می‌دهد هیج شیطانی بزرگ‌تر از تفکرات و تصورات ما وجود ندارد. شخصیت اصلی این بازی به نام جیمز ساندرلند اگرچه با موجوداتی نظیر پرستارهای معروف این فرنچایز و شخصیت نمادین Pyramid Head برخورد کرده و با آن‌ها درگیر می‌شود، اما شیاطین درونی و شخصی او بیشترین چیزی است که جان او را تهدید می‌کند. و فضای خالی شهر تپه خاموش نیز به همه این موارد جلوه حقیقی می‌دهد.

جیمز در حالی به شهر تپه خاموش باز می‌گردد که در حال پاسخ دادن به نامه‌ای است که ظاهرا از سوی همسر فوت شده‌اش برجا مانده است. با این حال تنها چیزی که جیمز در این شهر پیدا می‌کند حس اندوه، گناه و عذاب وجدانی است که جیمز از مرگ همسرش به همراه دارد. هر گوشه شهر توسط یک وحشت جدید سکونت یافته با این حال جیمز باید از میان تمامی این ترس‌های خود عبور کند تا متوجه شود چه اتفاقاتی روی داده است. حال آن که نه شخصیت جیمز و نه شما از آن چه در پایان داستان خواهید یافت استقبال نخواهید کرد. عنوان Silent Hill 2 تنها شما را با ترس میزبانی نمی‌کند بلکه داستانی را در مقابل‌تان قرار می‌دهد که ارزش روایت، تجزیه، تحلیل و گفتگو پیرامون آن را خواهد داشت. هر چه عمیق‌تر در بازی پیش بروید اوضاع بدتر خواهد شد و همین موضوع باعث می‌شود این اثر به آسانی در جایگاه نخست فهرست بهترین بازی‌های ژانر ترسناک تاریخ قرار بگیرد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments