بهترین انیمه‌های تاریخ

با گزیده‌ای از بهترین انیمه‌های تاریخ آشنا شوید

از پاپریکا تا شهر اشباح

فهرستی از بهترین انیمه‌های سینمایی تاریخ را برای شما تدارک دیده‌ایم که مناسب تماشا در تعطیلات تابستانی هستند.

انیمه‌های ژاپنی در سرتاسر دنیا شهرت زیادی دارند. شهرتی که مختص به سریال‌ها نیست، بلکه انیمه‌های سینمایی را هم شامل می‌شود. انیمه‌هایی سینمایی، به‌ویژه آثار میازاکی، امروزه به چنان محبوبیتی رسیده‌اند که انیمیشن‌های آمریکایی را نیز گاهی تحت‌الشعاع قرار می‌دهند. در این‌جا، تعدادی از بهترین انیمه‌های سینمایی را معرفی خواهیم کرد که شامل آثار قدیمی و جدید است.

Ride Your Wave

انیمه Ride Your Wave (سوار موج خود شو) درباره موج‌سواری به نام هیناکو است که با میناتو، یک آتش‌نشان جوان، طرح دوستی می‌ریزد. مدتی بعد، میناتو در آب غرق می‌شود و روح او خودش را به هیناکو نشان می‌دهد. و این مقدمه یک دوستی جدید است.

این انیمه در سال 2019 اکران شد و فروشی قابل قبول داشت. همچنین نقدهای عمدتا مثبتی دریافت کرد که حاکی از رضایت کامل منتقدان بودند. انیمه Ride Your Wave اثری با شخصیت‌های دوست‌داشتنی و انیمیشن چشم‌نواز است که حاوی پیام‌های اخلاقی نیز هست. از اهمیت عشق و دوستی گرفته تا پیام‌های عمیق‌تری مثل رسیدن به خودشناسی.

Promare

سی سال از ظهور برنیش‌ها (Burnish) می‌گذرد. آن‌ها نژادی از موجودات جهش‌یافته هستند که قدرت آتش دارند و نقاطی از جهان را با شعله‌های آتش ویران کرده‌اند. اکنون، گروه جدیدی از موجودات جهش‌یافته نیز پدید آمده‌اند که با برنیش‌ها مبارزه می‌کنند. این جهش‌یافته‌ها پرومیر (Promare) نام دارند و قدرتی باورنکردنی در وجودشان نهفته است.

انیمه Promare مخصوص طرفداران استودیو Trigger است. زیرا همه چیزهایی را که مردم از یک محصول Trigger انتظار دارند، در بر می‌گیرد. از جمله موسیقی هیجان‌انگیز، اکشن بی‌بدیل و انیمیشن منحصربه‌فرد. شاید با من مخالف باشید، اما به نظرم Promare از انیمه‌های سریالی Trigger مانند کیل لا کیل (Kill la Kill) هم دیدنی‌تر است. بنابراین اگر آن را یکی از بهترین انیمه‌های تاریخ بدانیم، اشتباه نکرده‌ایم.

Weathering With You

هوداکا، پسری نوجوان، از خانه‌اش در حومه ژاپن به توکیو فرار می‌کند و در آنجا با دختر یتیمی به نام هینا دوست می‌شود که قدرت دستکاری آب و هوا را دارد. مشکل این‌جاست که استفاده از این قدرت فرابشری، بدون دردسر نیست و ممکن است به مرگ هینا منجر شود. از سوی دیگر، هوداکا با جدیت تلاش می‌کند تا جلوی این اتفاق را بگیرد.

با این فیلم، ماکوتو شینکای (Makoto Shinkai) دوباره ثابت کرد که قصه‌گوی کم‌نظیری در روایت داستان‌های عاشقانه است. آب و هوا با تو، هم شباهت‌هایی به نام تو (اثر قبلی شینکای) دارد و هم انیمه‌ای منحصربه‌فرد محسوب می‌شود. اگر به انیمه‌های رمانتیک با سطح بالایی از فانتزی و هیجان علاقه دارید، این اثر ماکوتو شینکای را تماشا کنید.

The Secret World Of Arrietty

وام‌گیرنده‌ها موجوداتی‌اند که از نظر ظاهری کاملا شبیه انسان‌ها هستند، اما جثه‌ای به اندازه بند انگشت دارند. آن‌ها زیر پله یا درون دیوار خانه‌ها زندگی می‌کنند و همواره مواظب هستند که در دیدرس انسان‌ها نباشند. داستان از جایی شروع می‌شود که آرییتی، دختری وام‌گیرنده، توسط یک انسان دیده می‌شود و زندگی‌اش در اثر این اتفاق به هم می‌ریزد.

دنیای پنهان آرییتی، یکی از زیباترین انیمه‌های استودیو جیبلی است. این انیمه را هیروماسا یونه‌باشی (Hiromasa Yonebayashi) با فیلمنامه‌ای از هایائو میازاکی، کارگردانی کرده است. داستان و شخصیت‌پردازی انیمه از کیفیت بالایی برخوردار است و در همان نگاه اول می‌توان رد پای میازاکی را در تمام صحنه‌های آن مشاهده کرد.

Only Yesterday

تائکو اوکاجیما، زنی در اواسط بیست سالگی است که از توکیو به یک شهر روستایی سفر می‌کند تا مدتی با یکی از اقوام خود زندگی کند. تائکو در طول سفرش خاطرات دوران کودکی‌اش را به یاد می‌آورد و اتفاقات گذشته را یکی یکی مرور می‌کند.

انیمه فقط دیروز همانند آتار میازاکی مشهور نیست، اما استحقاق بودن در میان بهترین انیمه‌های تاریخ را دارد. این درام تاثیرگذاری از ایسائو تاکاهاتا (Isao Takahata) است و به بهترین شکل، بینش و استعداد منحصربه‌فرد آن کارگردان را نمایش می‌دهد. اگرچه این انیمه مبتنی بر احساسات خام انسانی است، ولی اثر پیچیده‌ای محسوب می‌شود و ذهن مخاطب را همواره به چالش می‌کشد.

Paprika

آتسوکو چیبا، روان‌پزشک حاذقی است که برای درمان بیمارانش از یک دستگاه رویابین استفاده می‌کند. او با این دستگاه می‌تواند رویاهای بیماران خود را مشاهده کند و حتی وارد جهان ذهنی آن‌ها شود. اما دزدیده شدن دستگاه به اتفاقات ناگواری منجر می‌شود و همه مردم جهان را دچار دردسر می‌کند.

آخرین انیمه ساتوشی کن (Satoshi Kon) که منبع الهام نولان در نوشتن فیلمنامه تلقین (Inception) هم بوده، اثری درباره ضمیر ناخودآگاه آدمی است. البته پاپریکا فقط به یک موضوع نپرداخته است، بلکه موضوعات دیگری نیز در مرکز توجه این فیلم بوده‌اند. مانند ارتباط اینترنت با رویاپردازی، اهمیت علم روان‌شناسی و خطراتی که ممکن است محصول سیطره تکنولوژی بر زندگی انسان‌ها باشد.

When Marnie Was There

آنا، دختر نوجوانی است که با مارنی دوست می‌شود. آنا ساکن حومه ژاپن است و با پدر و مادر ناتنی‌اش در آن‌جا زندگی می‌کند. دوستی او با مارنی، سرآغاز رابطه‌ای می‌شود که رازی بزرگ را در خودش پنهان کرده است. در نهایت، بیننده متوجه می‌شود که مارنی برای آنا غریبه نیست.

انیمه وقتی مارنی آن‌جا بود، آخرین فیلم استودیو جیبلی است و مانند سایر انیمه‌های این استودیو (به‌ویژه آثار تاکاهاتا) کیفیتی مسحورکننده دارد. این انیمه‌ای مملو از احساسات است که به شکل تکان‌دهنده‌ای تمام می‌شود. اکت نهایی فیلم نه‌تنها قوس شخصیت‌ها را تکمیل می‌کند، بلکه انتظارات مخاطبان را نیز به‌خوبی برآورده می‌سازد.

Castle In The Sky

قلعه‌ای در آسمان، قصه عشق دو نوجوان به نام‌های پازو و شیتا را روایت می‌کند. داستان از جایی شروع می‌شود که شیتا در یک شهر معدنی سقوط می‌کند و توسط پازو نجات می‌یابد. سپس پازو متوجه می‌شود که شیتا تحت تعقیب دزدان دریایی و ماموران دولتی قرار دارد. آن‌ها به دنبال گردن‌بند کریستالی شیتا هستند؛ گردن‌بندی که راه رسیدن به شهر شناور لاپوتا (Laputa) روی آن حک شده است. اما پازو و شیتا نمی‌خواهند که دست انسان‌های سودجو به گنج‌های قیمتی شهر لاپوتا برسد.

قلعه‌ای در آسمان یکی از اولین انیمه‌های بلند هایائو میازاکی (Hayao Miyazaki) است. این انیمه، شما را به ماجراجویی باشکوهی می‌برد که از خاطرتان پاک نخواهد شد. شاید در پایان از اینکه نمی‌توانید زمان بیشتری را صرف ماجراجویی در این دنیای اسرارآمیز کنید، افسوس بخورید.

Nausicaä of the Valley of the Wind

در دنیایی که مملو از آلودگی‌ها و سموم مهلک است، شاهزاده‌ای به نام نوشیکا برای محافظت از سرزمین خود با دشمنان خارجی می‌جنگد. با وجود این، سرزمین باد به تصرف خاندان تولمکیان درمی‌آید و پدر نوشیکا به قتل می‌رسد. اکنون، نوشیکا موظف است که جلوی فجایع بعدی را بگیرد.

نوشیکا از دره باد، بعد از فیلم سرگرم‌کننده قلعه کاگلیوسترو (The Castle of Cagliostro) روی پرده رفت. اما به‌واقع اولین انیمه‌ای از میازاکی است که مضامین و ایده‌های مورد علاقه او را منعکس می‌کند. این فیلم، شاهکاری است که نمی‌توان به‌سادگی از کنارش عبور کرد و باید بارها به تماشای آن نشست. به همین دلیل، این انیمه را در فهرست بهترین انیمه‌های تاریخ قرار داده‌ایم.

Akira

انیمه آکیرا یکی از مشهورترین انیمه‌های ژانر اکشن و سایبرپانک است. داستان آکیرا پس از برخورد یک بمب هسته‌ای به شهر توکیو آغاز می‌شود. این حادثه در سال 1988 میلادی اتفاق می‌افتد، اما اصل ماجرا مربوط به سال 2019 میلادی است. زمانی که کاندا و دوستان موتورسوار او در تلاش هستند تا تتسوئو، از اعضای اصلی گروه، را نجات دهند که توسط دولت توکیو بازداشت شده و تحت آزمایش‌های خطرناک قرار گرفته است.

صحنه اول آکیرا، قطعا گل سرسبد تمام صحنه‌های این انیمه است. این صحنه‌ای است که رد پای آن را می‌توان در بسیاری از انیمه‌های تاریخ مشاهده کرد. صحنه موتورسواری کاندا و دوستان او، تا کنون بارها و به اشکال مختلف بازسازی شده است. علاوه بر این، انیمه آکیرا مملو از اکشن و سکانس‌های مهیج است که خیره‌کننده و فراموش‌نشدنی هستند.

The Tale Of The Princess Kaguya

افسانه شاهزاده کاگویا، روایتگر یک داستان فولکلور ژاپنی است. داستانی درباره یک زوج مهربان که دختری را در میان ساقه بامبو پیدا می‌کنند. آن‌ها دختر را به خانه می‌برند و از او مثل یک گل زیبا نگهداری می‌کنند تا بزرگ شود. سپس او را به شهر می‌برند، زیرا مرد فکر می‌کند که دختر باید شبیه شاهزاده‌ها زندگی کند. ولی کاگویا علاقه‌ای به شهر ندارد و هر روز غمگین‌تر از دیروز می‌شود.

آخرین انیمه ایسائو تاکاهاتا، یک شاهکار بصری و حاصل تجربیات کارگردانی سالخورده است. این انیمه، شما را چنان غرق در جهان مینی‌مالیستی خود می‌کند که متوجه نمی‌شوید زمان چگونه گذشت. از این رو، افسانه شاهزاده کاگویا بهترین اثر تاکاهاتا است. حتی بهتر از فقط دیروز یا آرامگاه کرم‌های شب تاب.

My Neighbor Totoro

در همسایه من توتورو، دو خواهر خردسال با همراهی یک توتورو (موجود افسانه‌ای) در جنگلی بزرگ به ماجراجویی می‌پردازند. اما این تمام ماجرا نیست. داستان انیمه، اتفاقات دیگری را هم شامل می‌شود. مثلا دو خواهر به همراه پدرشان از شهر به روستا نقل مکان می‌کنند تا به عیادت مادرشان که در بیمارستان است، بروند.

همسایه من توتورو، یکی از بهترین انیمه‌های تاریخ استودیو جیبلی (Studio Ghibli) و نماد تجاری آن است. افزون بر این، انیمه‌ای کاملا متفاوت با سایر پروژه‌های میازاکی است. زیرا فقط برشی از زندگی دو کودک را نشان می‌دهد، بدون آنکه هیچ‌گونه تنشی به نمایش درآید. به همین سادگی!

Princess Mononoke

پرنسس مونونوکه درباره سفر آشیتاکا است که برای درمان یک نفرین به سفری طولانی می‌رود. او در طول سفر خود با لیدی ابوشی آشنا می‌شود. زنی که که رهبری قبیله‌ای از انسان‌ها را برعهده دارد. آشیتاکا همچنین با پرنسس مونونوکه ملاقات می‌کند که دشمن قسم‌خورده لیدی ابوشی است. آیا آشیتاکا می‌تواند جنگی را که بین انسان‌ها و موجودات جنگل در جریان است، متوقف کند؟

دغدغه‌های زیست‌محیطی در تمام آثار میازاکی وجود دارد، اما پرنسس مونونوکه در این میان از همه مهم‌تر است. این انیمه، حتی لیاقت آن را دارد که به عنوان بهترین فیلم میازاکی شناخته شود. شاید پرنسس مونونوکه برای بچه‌ها مناسب نباشد، ولی بزرگترها حتما از آن لذت می‌برند.

Your Name

تاکی و میتسوها، دختر و پسری نوجوان هستند که یک روز متوجه می‌شوند بدن‌هایشان با یکدیگر جابه‌جا شده است. آن‌ها مدتی به این شکل زندگی می‌کنند، اما دوباره همه‌چیز به شرایط عادی بازمی‌گردد. تاکی و میتسوها که هنوز نمی‌دانند چرا این اتفاق افتاده، مصمم می‌شوند که راز جابه‌جایی بدن‌هایشان را کشف کنند.

نام تو، نه‌تنها بهترین انیمه ماکوتو شینکای بلکه بهترین انیمه عاشقانه‌ای است که در سال‌های اخیر ساخته شده است. حتی می‌توان گفت که نام تو، برداشت تازه‌ای از انیمه‌های رمانتیک استودیو جیبلی به شمار می‌رود. کارگردانی روان شینکای، موسیقی احساسی انیمه و داستان فراموش‌نشدنی آن از جمله عواملی هستند که این انیمه را تبدیل به یک شاهکار کرده‌اند.

Spirited Away

دختری به نام چیهیرو همراه با پدر و مادرش در حال نقل مکان به یک خانه جدید است. در میانه راه، آن‌ها مسیر خود را گم می‌کنند و نادانسته وارد شهر اشباح می‌شوند. مدتی بعد، چیهیرو می‌فهمد که پدر و مادرش تبدیل به خوک شده‌اند و او مجبور است برای همیشه در شهر اشباح بماند. آیا چیهیرو می‌تواند راهی برای نجات والدین خود پیدا کند؟
شهر اشباح، تنها انیمه‌ای است که برنده جایزه بهترین انیمیشن بلند در جشنواره اسکار شده است. دریافت این جایزه، موفقیتی بزرگ برای میازاکی بود که شهرت او را در میان علاقه‌مندان سینما افزایش داد. شهر اشباح مملو از تخیل است و انیمه‌ای است که باید جایگاه نخست را در فهرست بهترین انیمه‌های تاریخ داشته باشد.

4.2 27 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

15 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا