معرفی و بررسی انیمه‌های شبیه به دفترچه مرگ

معرفی و بررسی انیمه‌های شبیه به دفترچه مرگ

روانشناختی و ماوراطبیعی در یک داستان

اگر شما هم از دیدن انیمه دفترچه مرگ (Death Note)، این انیمه جذاب و دیدنی، لذت بردید و اکنون به دنبال داستان‌های که با آن شباهت دارند می‌گردید، ما در این مطلب، به معرفی و بررسی انیمه‌هایی می‌پردازیم که به داستان هیجان انگیز دفترچه مرگ، از بسیاری جهات، شباهت دارند. 

بیشتر از 15 سال از انتشار اولین قسمت انیمه هیجان انگیز و روانشناختی Death Note می‌گذرد. خط داستانی این انیمه شگفت انگیز به قدری جذاب و دیدنی بود که در مدت زمان کوتاهی موفق به جذب طرفداران زیادی در سراسر جهان شد. بسیاری از طرفداران دنیای انیمه بر این باورند که هنوز هم هیچ انیمه دیگری نتوانسته است از نظر خط داستانی دفترچه مرگ هوشمندانه‌تر عمل کند. موفقیت این انیمه، به اندازه‌ای بود که هنوز هم به عنوان جواهری در قلمرو انیمه به شمار می‌رود و کارکترهای افسانه‌ای آن نیز، ماند کارکتر ال (L) و لایت (Light) تا به امروز در یادها مانده‌اند.

با این حال، پس از کاوشهای طولانی در دنیای انیمه، و بررسی بهترین داستانهایی که در ژانر روانشناختی و ماوراطبیعی بودند، انیمه‌های پیدا کرده‌ایم که ممکن است برای طرفداران دفترچه مرگ ارزش تماشا کردن را داشته باشد. احتمال زیادی وجود دارد که انیمه‌هایی که در ادامه این مطلب مورد بررسی قرار می‌گیرند، بتوانند همان حس انیمه Death Note را به بینندگان منتقل کنند.

زامبی لون (zombie Loan)

انیمه زامبی لون (Zombie Loan) آنگونه که باید و شاید در دنیای انیمه معروف نشد اما به طور قطع برای طرفداران انیمه Death Note ارزش تماشا کردن را داد. در دنیای انیمه دفترچه مرگ، اگر به خاطر ریوک (Ryuk) و حوصله سررفته‌اش نبود، هیچکدام از آن اتفاقات ناگوار رخ نمی‌دادند. انیمه Zombie Loan نیز، به همین صورت، کارکترهایی زیرعنوان شینیگامی و یا خدای مرگ را در خود جای داده است. نکته جالب توجه اینجاست که شخصیت‌ پردازی و طراحی کارکترها نیز تا حد زیادی به کارکترهای Death Note شباهت دارد.  

داستان انیمه Zombie Loan در رابطه با کارکتری به نام میچیرو (Michiru) است که به طور اتفاقی متوجه می‌شود دو نفر از همکلاسی‌هایش زامبی هستند. ماموریت این زامبی‌ها، شکار موجودات شیطانی است. هنگامی که میچیرو به گونه‌ای درگیر نبردهای این دو زامبی می‌شود، از طرف آنها پیشنهادی دریافت می‌کند. همکلاسی‌هایش به او می‌گویند که اگر به آنها در شکار این موجودات پلید کمک کند آنها نیز می‌توانند با استفاده از قدرت‌هایشان، او را زنده نگه دارند. میچیرو نیز برخلاف میل خود، تصمیم می‌گیرد که به آنها بپیوندد. به این ترتیب آنها با همدیگر یک تیم منحصر به فرد تشکیل می‌دهند که در آن با موجودات خطرناک شیطانی مبارزه می‌کنند. با پیش رفتن داستان، این سه نفر، رازهای تاریکی را در مورد دنیای این موجودات کشف می‌کنند.

شیکی (Shiki)

با وجود اینکه انیمه Death Note، مرگ و خونریزی‌ها را با ظرافت خاصی به تصویر می‌کشید، انیمه شیکی (Shiki) این تصاویر را به سطح شدیدتری ارتقا می‌دهد. این انیمه جذاب، صحنه‌های گرافیکی ناخوشایند را در خود جای داده است که ممکن است تماشای آن برای برخی از بینندگان سخت باشد. اما با این حال، اگر شما نیز دیدن چنین انیمه‌های ترسناکی را دوست داید، بدون شک از شیکی نیز لذت خواهید برد.

زمانی که یک دختر جوان به نام مگومی (Mrgumi) جانش را از دست میدهد، همه ساکنان شهر به طرز عجیبی نگران و دلواپس می‌شوند. در ابتدا، تنها دکتری این شهر می‌گوید که علت مرگ او یک بیماری واگیردار است اما در ادامه داستان آرام آرام گمانه زنی‌ها به سمت یک نفرین خاصی می‌رود که ساکنان حدس می‌زنند به خاطر خانواده جدیدی که به آنجا نقل مکان کرده‌اند، به آن شهر راه پیدا کرده باشد. با پیش رفتن داستان، افراد بیشتری کشته می‌شوند. اما قسمت عجیب‌تر همه این اتفاقات این است که افرادی که کشته می‌شوند پس از مرگشان به موجودی که با نام شیکی شناخته شده است، تبدیل می‌شوند.

ارگو پراکسی (Ergo Proxy)

انیمه ارگو پراکسی (Ergo Proxy) یک داستان مهیج و روانشناختی شگفت انگیز دیگر است. درست همانند انیمه دفترچه مرگ، ارگو پراکسی نیز در رابطه با نبردهای ذهنی کارکترها است و مبارزات فیزیکی معمولی انیمه‌های دیگر را در خود نگنجانده است. اما تفاوتی که وجود دارد این است که این نبردها بین انسان‌ها و آدم‌های ماشینی صورت می‌گیرد. این انیمه بیست و سه قسمت دارد که هر لحظه آن ارزش دیدن را دارد.

در شهر رومدو (Romdo)، انسان‌ها در یکی از آخرین تمدن‌های زمین زندگی می‌کنند. ربات‌های AutoReiv نیز به انسان‌ها کمک می‌کنند؛ اما زمانی که این ربات‌ها درگیر ویروسی با نام Cogito می‌شوند، به خودآگاهی می‌رسند. محققی که با نام Re-I Mayer شناخته شده است، با کمک رباتی به نام Iggy یک توطئه تاریک را کشف می‌کند. میتوان گفت که انیمه Ergo Proxy نیز به اندازه Death Note دارای لحظات نفس گیر و هیجان انگیز بسیار زیادی است. به همین خاطر نیز دیدن آن طرفداران دفترچه مرگ را ناامید نخواهد کرد.

دیگری (Another)

انیمه دوازده قسمتی دیگری (Another) به قدری هیجان انگیز است که شما نیز بدون شک همه قسمت‌های آن را تنها در یک روز تماشا می‌کنید. در انیمه Death Note از همان ابتدا مشخص و واضح است که چه کسی مسئول همه آن جنایات فجیعی است که در داستان رخ می‌دهند. اما انیمه Another به گونه‌ای است که شما تا آخرین لحظه هم به کارکترهای مختلف داستان شک می‌کنید و البته حدس‌های زیادی هم می‌زنید؛ اما در نهایت پی می‌برید که هیچکدام از حدس‌های شما درست نبوده‌اند.

داستان این انیمه در رابطه با دانش آموزی به نام میساکی (Misaki) است. او جزو شاگردان ممتاز کلاس به شمار می‌رفت. گیرایی و جذابیت این کارکتر، باعث محبوبیتش در بین همکلاسی‌هایش شده بود. در ادامه داستان، او به طور ناگهانی جان خود را از دست می‌دهد. اما با این حال، همکلاسی‌هایش تصمیم می‌گیرند که تا زمان فارغ التحصیلیشان طوری رفتار کنند که انگار او هنوز زنده است. پس از مدتی، پسری به نام ساکاکیبارا کویچی (Sakakibara Koichi) به آن کلاس منتقل می‌شود. او آرام آرام متوجه جو ترسناک و عجیبی می‌شود که در آن کلاس وجود دارد.

کد گیاس (Code Geass)

همه ما می‌دانیم که طرفداران دنیای انیمه، تا به امروز نیز بر سر اینکه کارکتر گوکو (Goku) و یا سایتما (Saitama) قویتر است اختلاف نظر دارند. به طور مشابه، همواره در مورد اینکه آیا کارکتر Lelouch Lamperouge در انیمه کد گیاس (Code Geass) باهوشتر است یا کارکتر Light Yagami در انیمه دفترچه مرگ ، اختلاف نظرهای زیادی در بین طرفداران وجود دارد. با وجود چنین شخصیت باهوشی در داستان، می‌توانید تصور کنید که در این انیمه چه بازی‌های رمزآلود و ذهنی گنجانده شده است.

انیمه کد گیاس در رابطه با یک شاهزاده جوان تبعیدی به نام Lelouch Lamperouge است که قدرت گیاس (Geass) را به دست می‌آورد. او با استفاده از این قدرت میتواند اعمال مردم را کنترل کند. به این ترتیب هر دستوری که بدهد بی چون و چرا اجرا می‌شود. این کارکتر در ادامه داستان، شورشی را برعلیه امپراطوری مقدس بریتانیا رهبری می‌کند. هدف او گرفتن انتقام مرگ مادرش و ایجاد دنیایی بهتر با قوانین جدیدی برای خواهرش نانالی (Nunnally) است تا او بتواند در آرامش و با خوشحالی زندگی کند.

سایکو پس (Psycho Pass)

انیمه جذاب و هیجان انگیز سایکو پس (Psycho Pass) یکی از بهترین انیمه‌هایی است که تا به حال در تمام طول تاریخ انیمه ساخته و طراحی شده است. این انیمه تنها پس از انتشار قسمت‌های اول، با استقبال جهانی روبه‌رو شد و طرفداران بسیار زیادی را در سراسر جهان به خود جذب کرد.

انیمه Psycho-Pass در رابطه با ژاپنی است که در آن جرم و جنایت به دلیل سیستم Sybil منسوخ شده است. این سیستم یک ابررایانه است که حالات روحی و جسمی افراد را کنترل می‌کند تا قبل از آنکه مرتکب جنایتی شوند آن را پیش بینی کند. اگر Psycho-Pass یک فرد به طور غیر قابل برگشتی در حالت نامطلوب باقی بماند، آن فرد باید از جامعه دور انداخته شود. این اتفاق نه فقط به خاطر مرتکب شدن به جرایم بزرگ، که بر اثر استرس یا ترومای روحی نیز می‌تواند رخ دهد. ماموران پلیس اداره امنیت عمومی نیز به یک نوع سلاح خاص مجهز هستند که تنها در صورتی که یک فرد جرمی مرتکب شود، فعال می‌شود.

مدرسه نخبگان (Classroom of The Elite)

اگر شما هم عاشق شخصیت‌های فوق‌العاده باهوشی مانند لایت یاگامی هستید که با هوش عالی و تفکر خارج از چارچوب خود به عنوان قهرمان و شخصییت اصلی در داستان ظاهر می‌شوند، پس بدون شک کارکتر کیوتاکا آیانوکوجی (Kiyotaka Ayanokoji) نیز در انیمه مدرسه نخبگان (Classroom of The Elite) شما را شگفت زده خواهد کرد. اگرچه این انیمه همانند دفترچه مرگ نیست که کارکترهای آن مجبور بودند برای زنده ماندن بجنگند، اما شخصیت‌های آن با بازی‎‌های فکری خود تلاش می‌کنند تا در بین دانش آموزان این مدرسه برتری داشته باشند.

انیمه Classroom of The Elite در رابطه با دانش آموز دبیرستانی به نام کیوتاکا آیانوکوجی است که در مدرسه خوش نام و خوش آوازه Metropolitan Advanced Nurturing High School توکیو مشغول به تحصیل است. دانش آموزان این مدرسه آزادی کامل دارند و از لحاظ پوشش و ظاهر هیچ محدودیتی برایشان تعیین نشده است. کیوتاکا در ابتدا علاقه‌ای به ایجاد هیچ نوع رابطه‌ای با همکلاسی‌هایش نشان نمی‌داد، اما با پیش رفتن داستان با دو دانش آموز دیگر با نام‌های سوزونه (Suzune) و کیکیو (Kikyou) دوست می‌شود. آنها در ادامه داستان باهم از سیاست‌های وحشیانه‌ای که این مدرسه دارد سر در می‌آورند و مجبور میشوند با آن مقابله کنند.

  بازی توموداچی (Tomodachi Game)

بیشتر انیمه‌هایی که تا به حال ساخته شده‌اند، روابط تزلزل ناپذیر و محکم دوستی را نشان میدهند که به هر قیمتی می‌خواهند عشق خود را به یکدیگر ثابت کنند. اما انیمه بازی توموداچی (Tomodachi Game) به گونه‌ای دیگر است. این انیمه روابط دوستی تعدادی دانش آموز بیرستانی را به تصویر می‌کشد. بازی‌های ذهنی و خط داستانی استراتژیک این انیمه به طور قطع شما را به یاد انیمه Death Note می‌اندازد.

داستان انیمه Tomodachi Game حول محور کارکتری به نام یویچی کاتاگیری (Yuichi Katagiri) است که همواره به او گفته شده است ارزش یک دوستی واقعی بیشتر از هر چیز دیگر است. به همین خاطر هم، او همیشه برای دوستان خود احترام بسیار زیادی قائل بود و به آنها اطمینان کامل داشت. با این حال، همه چیز زمانی دچار تحول می‌شود که بودجه گردش علمی مدرسه دزدیده می‌شود. پس از آن، دانش آموزان مجبور می‌شوند با همدیگر یک نوع بازی خاص را انجام دهند تا در نهایت بتوانند کسی که پول را دزدیده است، پیدا کنند.    

خاطرات آینده (Future Diary)

خاطرات آینده (Future Diary) در رابطه با خدایی است که می‌خواهد بازنشسته شود. او گروهی از انسان‌های فانی را انتخاب می‌کند که فکر می‌کند جایگزین خوبی برای او خواهند بود. این خدا به هر یک از این افراد تلفن‌هایی می‌دهد که قدرت‌های متفاوت از هم را در خود دارند. یکی از این قدرت‌ها، پیش بینی حرکات دشمن در آینده است. این افراد در مقابل هم برای گرفتن آن جایگاه قرار می‌گیرند تا در نهایت، آخرین بازمانده زن یا مرد، تبدیل به خدای بعدی شود.

 انیمه خاطرات آینده به گونه‌ای است که به هیچ عنوان نمی‌توان پیش بینی کرد که قرار است چه اتفاقی رخ بدهد زیرا که اتفاقات غیر منتظره زیادی در آن پیش می‌آیند که تماشای آن را بسیار هیجان انگیز می‌کند. به علاوه چالش‌هایی که بر سر راه این افراد قرار می‌گیرد و این واقعیت که کارکترهای این انیمه با شکست خوردن در میان مسیر، جان خود را از دست میدهند و برای زنده ماندن باید بجنگند، می‌تواند از برخی جهات برای بینندگان همانند سریال Squid Game نیز به نظر برسد.

هیولا (Monster)

هیولا یک انیمه جنایی روانشناختی است که موقعیت داستان آن در آلمان، پس از جنگ، اتفاق می‌افتد. داستان این انیمه در رابطه با کنزو تنما (Kenzo Tenma)، یک جراح مغز اهل ژاپن است که در دوسلدورف مشغول به کار است. تنما به طور ناگهانی، با موقعیتی روبه‌رو می‌شود که در آن می‌تواند انتخاب کند کودکی را که به سرش گلوله شلیک شده است و یا شهردار را، که اهداکننده بیمارستان تنما نیز است، جراحی کند و جانش را نجات دهد. او در نهایت تصمیم می‌گیرد که کودک را جراحی کند که با این کار باعث می‌شود زندگی هردوی آنها برای همیشه تغییر کند.

 تنما به این دلیل که جان شهردار را نجات نداد، شهرتش به خطر می‌افتد. سپس کودکی که جانش را نجات داده بود، مدت کوتاهی پس از بهوش آمدن ناپدید می‌شود. چندین سال بعد، تنما متهم به قتل چند تن از کارکنان بیمارستانی می‌شود که در آن کار می‌کرد. حال او با چالش‌هایی روبه‌رو شده است که شرایط را برایش بسیار سخت کرده است.

5 2 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا