10 حقیقت غم انگیز در مورد لایت یاگامی در انیمه Death Note
1%
  • 0/10

10 حقیقت غم انگیز در مورد لایت یاگامی در انیمه Death Note

دفترچه مرگ پتانسیل واقعی لایت را نابود کرد.

10 حقیقت غم انگیز در مورد لایت یاگامی در انیمه Death Note ۴ ۰۵ مهر ۱۴۰۲ مقالات جانبی انیمه کپی لینک

درست است که لایت یاگامی در انیمه Death Note نقش منفی یک قاتل سریالی را ایفا می‌کند، اما با این وجود، مواردی هم در مورد او وجود دارند که باعث می‌شوند بییندگان برایش ناراحت شوند و همدردی کنند.

شخصیت اصلی لایت یاگامی در انیمه Death Note به عنوان یک قهرمان داستان بحث برانگیز به تصویر کشیده شده است؛ زیرا که او در داستان بسیار شرورتر از یک قهرمان عمل می‌کند. درست است که او در ابتدا با یک نیت خوب شروع به استفاده از دفترچه مرگ (Death Note) کرد اما با پیش رفتن تحقیقاتی که بر روی او انجام می‌شد و شرایطی که در آن قرار گرفته بود، او نیز در استفاده از این دفترچه تا جایی پیش رفت که دیگر به خاطر نیاورد از ابتدا به منظور انجام چه کاری شروع به استفاده از آن کرده بود. لایت یاگامی (Light Yagami) در ابتدا در برابر ال (L)، این کارآگاه نابغه قرار گرفته بود، اما زمانی که حافظه‌اش را به مدتی از دست داد، در کنار L به تحقیقات می‌پردازد و اینگونه رابطه آنها شکل بسیار غیرمنتظره‌ای به خود می‌گیرد. مسئله‌ای هم که وجود دارد همین پیچش ناگهانی داستان بود؛ زیرا که در آن، داستان به خوبی نشان داد که اگر لایت یاگامی هرگز دستش به دفترچه مرگ نمی‌رسید، چگونه می‌شد؟ به همین ترتیب هم طرفداران کم کم متوجه شدند که رویدادهایی که در پیرامون او رخ می‌دهند، در واقع بسیار غم انگیزند! حتی اگر به نظر برسد که همه چیز هم به نفع او پیش می‌رود. بر همین اساس هم، ما نیز در ادامه این مطلب 10 حقیقت غم انگیز در رابطه با لایت یاگامی در انیمه Death Note را بررسی می‌کنیم.

دفترچه مرگ پتانسیل واقعی لایت یاگامی را به کلی خراب کرد.

در ابتدای انیمه دفترچه مرگ، لایت یاگامی به عنوان یک پسر بسیار باهوش‌تر از همسالان خود به تصویر کشیده می‌شود. اینگونه به نظر می‌رسد که او دیدگاه خوبی نسبت به دنیای اطراف خود ندارد اما تا حدی هم نیست که که واقعا بخواهد براساس تمایلات نهفته اجتماعی خود دست به کاری بزند. تا به اینجای داستان، لایت یاگامی، به عنوان شخصیت اصلی و قهرمان داستان، بسیار خوب پیش ‌می‌رود. اما همه چیز به اینجا ختم نمی‌شود. زمانی که به طور ناگهانی، یک دفترچه که نام اثر نیز از آن گرفته شده است، از آسمان می‌افتد و او به قدرتی خداگونه دست پیدا می‌کند، همه چیز تغییر می‌کند. بدون این دفترچه، لایت می‌توانست با توجه به هوشی که دارد، آینده‌ای بسیار درخشان‌ برای خود رقم بزند. حتی می‌توان گفت که او با توجه به حس عدالتی هم که در خود دارد، می‌توانست برای نیروی پلیس هم مناسب باشد، همانند پدرش، که  به عنوان یک پلیس در داستان ظاهر شد. اما دفترچه مرگ همه احتمالات خوبی که برای زندگی او وجود داشت را به کلی خراب کرد و از او یک شخصیت درمانده ساخت که به آینده‌ای که در ابتدا هیچکس انتظارش را نداشت، دچار شد.

به نظر می‌رسد که هیچکس واقعا لایت یاگامی را درک نمی‌کند.

همه ما می‌دانیم که شخصیت لایت یاگامی به گونه‌ای بود که حتی قبل از اینکه دفترچه مرگ را پیدا کند، با همه هم سن و سالانش تفاوت داشت و با هیچکس ارتباط نزدیکی پیدا نکرده بود. او بیشتر دورا مدرسه‌، خود را در اتاقش محبوس می‌کرد و برای آزمون ورودی آماده می‌شد و درس می‌خواند. علیرغم اینکه در بین دانش آموزان دیگر بسیار محوب بود و همه دوست داشتند با او ارتباط بگیرند اما او به ایجاد هر ارتباط دوستی از خود بی‌علاقگی نشان می‌داد و به هیچ عنوان دوست نداشت تا وقت خود را برای چنین فعالیت‌های اجتماعی غیر ضروری هدر بدهد. یکی از دلایلی هم که او به این شکل بود، این است که دیدگاه او نسبت به مردم، به ویژه کسانی که در اطرافش بودند و همکلاسی‌هایی هم که هر روز باید می‌دید، بسیار متفاوت بود و هیچ نقطه اشتراکی نداشت. باورهای ایده‌آلیستی و کمالگرایی که داشت، از او یک شخصیت بسیار دوست داشتنی اما در عین حال، غیر قابل دسترس ساخته بود.

غرور لایت یاگامی باعث شد که او طعمه نقشه‌های L شود.

لایت یاگامی در انیمه Death Note می‌توانست با توجه به میزان هوشی که از آن بهره برده بود، هیچوقت شناسایی نشود و در دردسر نیفتد، اما با این وجود، او در در تله کارکتر L افتاد. لایت به شدت تحت تاثیر غرور و دیدگاهی که به خود دارد قرار می‌گیرد. پس از انکه دستش به دفترچه مرگ هم می‌رسد، با توجه به قدرتی که در دست دارد به این باور می‌رسد که هیچگاه هیچکس نمی‌تواند از او پیشی بگیرد و یا دستش را بخواند. با پیش رفتن داستان، همین باور هم باعث می‌شود که او اولین طعمه‌ای که L برای او گذاشته بود را به قتل برساند. در این لحظه داستان، به بینندگان ثابت شد که در واقع لایت برای محافظت از خود حاضر است دست به هر جنایتی بزند و افرادی را هم که کار اشتباهی انجام نداده‌اند نیز به قتل برساند. این صحنه دقیقا جایی است که نشان می‌دهد اگر کسی تلاش کند لایت را به چالش بکشد به گونه‌ای است که انگار عزت نفسش را زیر پا له کرده است. اگر به خاطر غرورش نبود، لایت متکبر هرگز هیچ پاسخی به L نمی‌داد و به همین ترتیب هم شاید هیچوقت شناسایی نمی‌شد.

لایت یاگامی به راستی نمی‌دانست که در تمام طول داستان، در اشتباه است.

لایت یاگامی در انیمه Death Note و کل داستان آن، دست به انجام اقداماتی میزند که خود فکر می‌کند با انجام آنها می‌تواند عدالت را در دنیا به وجود بیاورد و با تنبیه کردن مجرمان، از آسیب دیدن افراد بیگناه جلوگیری می‌کند. اما با پیش رفتن داستان، او با وجود اینکه به کارها و تصمیمات خود اطمینان کامل دارد، چندین انسان بی‌گناه را نیز به نفع خود و در راه پیشبرد اهداف بزرگش به قتل میرساند. جالب اینجاست که در بین افرادی که او به قتل میرساند، کسانی هم که خود را به عنوان پیروان لایت یاگامی معرفی میکنند نیز به قتل می‌رساند. او خود را به این باور رسانده است، که با به قتل رساندن همه افرادی که او به عنوان انسان خوب تشخیص نمیدهد، در نهایت باعث می‌شود که بدی در تمام جهان ریشه کن شود و اینگونه جهان برای افراد خوب به مکانی بهتر و با آسایش بیشتر تبدیل می‌شود. البته این هم درست است که با پیش رفتن داستان او بسیار کمتر دست به چنین اقداماتی می‌زد، البته بدون آنکه خود حتی متوجه این موضوع باشد.

اگرچه که لایت در ابتدا با نیت خوبی شروع کرد اما در نهایت کنترل همه چیز را از دست داد.

این درست است که تفاوت نظرهای زیادی در رابطه با اقدامات لایت وجود دارد و بینندگان نظرهای مختلفی نسبت به اینکه آیا او حق انجام چنین چیزی را داشت یا نه، دارد اما با این حال همه ما می‌دانیم که او با نیت خوب دست به انجام چنین جنایاتی زد. او حتی زمان خود را بین فعالیت‌های روزمره یک نوجوان معمولی و اقداماتی که برای کشتن جنایتکاران انجام می‌داد تا بتواند در جهان صلحی را که وجود ندارد به وجود بیاورد، متعادل می‌کرد. در نتیجه کارهایی هم که انجام داد میزان جرم و جنایت به راستی در ژاپن کاهش پیدا کرده بود. اما با این حال، لایت یاگامی در انیمه Death note هرچه بیشتر با در دست داشتن این دفترچه احساس قدرت می‌کرد، حس اخلاقی و انسانی خود را نیز بیشتر از دست می‌داد؛ به گونه‌ای که در نهایت به طو کامل خود را گم کرد. زمانی که حافظه‌اش را برای مدت کوتاهی از دست می‌دهد، می‌بینیم که تنها به یک نوجوان معصوم تبدیل می‌شود. اما او بازهم حافظه خود را به دست می‌آورد و اینگونه کنترل همه چیر را دوباره از دست می‌دهد.

لایت و L می‌توانستند دوستان خوبی برای همدیگر باشند.

رابطه لایت یاگامی در انیمه Death Note با کارآگاه نابغه، یعنی L، با پیش رفتن داستان، بسیار پیشرفت می‌کند. از جایی به بعد حتی ایگنونه به نظر می‌رسد که اگر هیچ دفترچه مرگی وجود نداشت، این دو می‌توانستند دوستان خوبی برای همدیگر باشند. ال در جایی از داستان، اعتراف می‌کند که لایت نزدیکترین و تنها دوستی است که در تمام طول عمرش داشته است. می‌توان گفت که لایت هم همان حس را به ال دارد، زیرا که در برخی از صحنه‌ها ما میبینیم که او در کشتن ال تردید دارد و از آن مطمئن نیست، اما با این حال به خاطر اهدافش خود را متقاعد می‌کند که باید آن کار را انجام دهد. در دنیایی که هیچ دفترچه مرگی وجود نداشت، این دو کارکتر اگر همدیگر را در یک شرایط معمولی ملاقات می‌کردند، با توجه به شباهتی که با همدیگر دارند، می‌توانستند برای هم تبدیل به دوستان بسیار خوبی بشوند.

از بین میلیارها نفر در کل جهان، لایت آنقدر بدشانس بود که دفترچه مرگ را پیدا کند.

همانطور که ریوک (Ryuk) هم در ابتدا اشاره می‌کند، دفترچه مرگ می‌توانست در مسیر هرکسی قرار بگیرد، که برحسب اتفاق، لایت آنقدر بدشناس بود دفترچه مرگ در مسیر او قرار گرفت. با این وجود او به قدری برای در دست داشتن قدرت بی حد و حصر آن دفترچه به خود افتخار میکرد که به هیچ عنوان متوجه نبود این دفترچه زندگی‌اش را به کلی زیر و رو و آن را ویران می‌کند. اگر تنها آن دفترچه به دست فرد دیگری می‌افتاد، لایت میتوانست در آن دوره از زندگی‌اش، همانند یک نوجوان معمولی زندگی کند و با استفاده از هوشی که داشت نیز، شاید بقیه عمرش را صرف رسیدن به اهداف خوب استفاده کند. او حتی می‌توانست به نیروی پلیس بپیوندد و در دستگیری کسی که دستش به دفترچه رسیده بود، کمک کند. بدون اینکه متوجه باشد که اگر دفترچه به او می‌رسید او نیز می‌توانست زندگی خود و صدها نفر دیگر را در مسیر رسیدن به مقاصدش قربانی کند.

لایت خانواده‌اش را دوست دارد و بدون اینکه متوجه شود آنها در خطر قرارمی‌داد.

در داستان انیمه Death Note ما شاهد لحظاتی هستیم که لایت امنیت خانواده‌اش را بر چیزهای دیگر ترجیح می‌دهد. به عنوان مثال، زمانی که خواهرش ملو (Mello) ربوده می‌شود، او جلوی پدش را در انجام اقدامات شدید می‌گیرد، با اینکه میدانست اینکار ممکن است به پیدا شدن دفترچه مرگ ختم شود. اما با این حال در برخی مواقع نیز، لایت آنگونه که باید و شاید با احتیاط عمل نمی‌کرد و به خاطر همین هم باعث می‌شود که به بدترین شکل ممکن به خانواده‌اش آسیب وارد شود. این واقعیت که او هرگز به این مسئله فکر نمی‌کرد که بعد از گرفتار شدنش چه بلایی بر سر خانواده‌اش ممکن است بیاید هم، نشان میدهد که با وجود باهوش بودنش، همچنان تا حد زیادی بی خیال است و میتواند بی فکر هم عمل کند. این نیز اشتباهی است که به خاطر غرور و تکبرش مرتکب شد.

مرگ پدر لایت یاگامی

درست است که لایت یاگامی در انیمه Death Note به صورت مستقیم در مرگ پدرش دست نداشت اما به هر حال، همه ما میدانیم که اقداماتی که او انجام داده بود، منجر به این اتفاق غم انگیز شد. بسیاری از طرفداران این انیمه هم بر این باورند که او به طور قطع نه تنها پدرش بلکه خواهرش را هم اگر مجبور می‌شد به قتل می‌رساند. با این حال، او پس از اینکه پدرش را از دست داد، به وضوح ویران شد. اینکه لایت یاگامی واقعا کسی را دوست داشت یا نه بسیار بحث برانگیز است، اما با توجه به همه اتفاقاتی که در داستان رخ داد، می‌دانیم که او حداقل نسبت به خانواده خود احساس مسئولیت داشت. در نهایت، درست است که مرگ غیرمنتظره پدرش تاثیر منفی بر روی او گذاشت اما با این حال بازهم باعث نشد که او بخواهد از هدفی که دارد دست بکشد.

نابودی تحقیرآمیز لایت

هم در مانگا و هم در انیمه، کارکتر لایت با پایانی غم انگیز روبه‌رو می‌شود. اگرچه او در طول زندگی‌اش جنایات نابخشودنی زیادی مرتکب شد، اما با این حال، دیدن نابودی او باعث تاسف و ناراحتی طرفداران زیادی شد. در مانگا، او که در تنگنا افتاده است، سعی می‌کند تا از متحدانش کمک بگیرد اما متوجه می‌شود که دیگر کسی را ندارد که بخواهد به او کمک کند. زیرا زمانی که آنها به او نیاز داشتند، او به سردی دورشان انداخت و اکنون دیگر تنها شده بود. در آخرین لحظات زندگی‌اش او ترسیده است و مدام در سرش جمله “من نمی‌خواهم بمیرم” را تکرار می‌کند. در انیمه او با مرگ به نسبت آرام‌تری روبه‌رو می‌شود، اما چون شروع به فکر کردن در مورد ال می‌کند، بسیار ناراحت کننده و غمگین است.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments