اولین آمار فروش Avatar 2 منتشر شد؛ شکسته شدن رکورد No Way Home

آیا فروش Avatar 2 می‌تواند انتظارات را برآورده کند؟

اولین آمار فروش Avatar 2

به تازگی اولین آمار فروش Avatar 2 در باکس آفیس منتشر شده است که خبر از موفقیت فیلم Avatar: The Way of Water در افتتاحیه آخر هفته خود می‌دهد. این اثر همچنین توانست رکورد Spider-Man: No Way Home را بشکند و به پرفروش‌ترین فیلم پس از همه‌گیری کووید-۱۹ تبدیل شود.

در حالی که فیلم Black Panther: Wakanda Forever در صدر لیست پرفروش‌ترین فیلم‌های باکس آفیس قرار داشت، یک رقیب جدید و قدرتمند با نام Avatar: The Way of Water وارد میدان شد. جیمز کامرون (James Cameron)، کارگردان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ یعنی Avatar، این دنباله را کارگردانی کرده است و انتظارات زیادی چه از لحاظ هنری و چه از لحاظ تجاری از این فیلم می‌رود. پس از انتشار چند تریلر فوق‌العاده که از لحاظ بسیار تماشایی بودند و همچنین یک کمپین تبلیغاتی وسیع، حالا این فیلم اکران شده است.

البته صنعت سینما بعد از مشکلات ناشی از همه‌گیری بیماری کووید-۱۹، دقیقا آن چیزی نیست که قبلا بود، اما فیلم‌های Top Gun: Maverick و Spider-Man: No Way Home ثابت کردند که هنوز هم می‌توان رکوردها را شکست و موفقیت چشمگیری داشت. اما آیا فیلم Avatar: The Way of Water نیز می‌تواند همین کار را انجام دهد؟ با توجه به این که این اثر تا الان توانسته تا یک رکورد را بشکند، اوضاع خوب نسبتا خوب نظر می‌رسد.

اولین آمار فروش Avatar 2 از تسلط آن بر باکس آفیس خبر می‌دهد

همان طور که توسط یکی از تحلیلگران باکس آفیس با نام لوئیز فرناندو (Luiz Fernando) در توئیر به اشتراک گذاشته شده است، طبق اولین آمار فروش Avatar 2، این اثر توانسته تا یک رکورد متعلق به فیلم Spider-Man: No Way Home را بشکند و به نام خود ثبت کند.

فیلم Avatar: The Way of Water با فروش ۵۳ میلیون دلاری در افتتاحیه خود در جمعه در آمریکای شمالی و فروش ۷۶.۶ میلیون دلاری در دیگر نقاط جهان، توانست تا دو فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness و Spider-Man: No Way Home را که به ترتیب ۵۳.۶ میلیون دلار و ۶۷.۲ میلیون در افتتاحیه خود فروش داشتند را کنار بگذارد و رکورد بزرگترین افتتاحیه در دوران پس از همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ را به نام خود ثبت کند.

افتتاحیه چشمگیر فیلم Avatar: The Way of Water در مجموع به فروش ۱۲۷.۱ میلیون دلاری در جهان در افتتاحیه خود و بعد به فروش ۱۸۰.۱ میلیون دست یافته است. اکنون این اثر چشم به درآمد ۲۹۰ تا ۳۰۰ میلیون دلاری در ۵ روز اول افتتاحیه خود در خارج از آمریکای شمالی دارد تا در مجموع به فروش جهان ۴۱۵ تا ۴۳۵ میلیون دلاری برسد.

با وجود این رکورد شکنی در سطج جهانی، اما فروش ۵۳ میلیون دلاری این اثر در آمریکای شمالی که شامل فروش ۱۷ میلیون دلاری در آن پیش‌نمایش نیز می‌شود، تا حدودی ضعیف است. این دنباله فعلا به عنوان چهل و چهارمین افتتاحیه بزرگ در آمریکای شمالی در تمام دوران و تنها ششمین در دوران پس از همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ نام خود را ثبت کرده است و تنها توانسته تا از فروش ۵۲ میلیون دلاری فیلم Top Gun: Maverick بالاتر برود.

آیا اولین آمار فروش Avatar ناامید کننده است یا موفق؟

اولین فیلم Avatar نیز با الگوی مشابهی روبرو شد، زیرا از مجموع درآمد کلی ۲.۷۴ میلیارد دلاری باکس آفیس خود، تنها ۷۴۹.۷ میلیون دلار از آن در منطقه آمریکای شمالی به دست آمد و ۲ میلیارد دلار دیگر از طریق فروش در دیگر نقاط جهان حاصل شد. بنابراین، دیدن دومین موفقیت مشابه با مخاطبان بین‌المللی، به هر دلیل که ممکن است وجود داشته باشد، تعجب‌آور نیست.

افتتاحیه جهانی مورد انتظار ۴۱۵ تا ۴۳۵ میلیون دلاری دنباله‌ای مدت‌ها منتظر آن بودیم، به خوبی فروش ۲۴۲.۵ میلیون دلاری فیلم اول در سال ۲۰۰۹ رقابت می‌کند که البته با احتساب نرخ تورم، این فروش ۳۳۶.۵ دلاری بوده است. بدیهی است که اولین قسمت از مجموعه فیلم‌های Avatar به دلیل مدت زمان طولانی که در پرده سالن‌های سینما اکران می‌شد، به این فروش رسید و فقط زمان نشان خواهد داد که فیلم Avatar: The Way of Water نیز می‌تواند به چنین موفقیتی برسد یا خیر.

با این وجود، طرفداران نباید انتظار داشته باشند که فیلم Avatar: The Way of Water بتواند به سطحی از درآمد برسد که حتی رکورد قسمت اول خود را بشکند و به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما تبدیل شود. حتی ممکن است این فیلم نتواند از مجموع درآمد بسیار بزرگتری به مبلغ ۵۸۷.۲ میلیون دلار در افتتاحیه جهانی که توسط فیلم Spider-Man: No Way Home فراتر برود که اگر چه این فروش به این خاطر ثبت شد، چون که طرفداران نمی‌خواستند داستان این فیلم مولتی‌ورسی برایشان لو برود.

فیلم Avatar: The Way of Water به چنین ابزارهایی متکی نخواهد بود، زیرا جیمز کامرون و شرکت دیزنی (Disney) امیدوارند که تجربه بصری فوق‌العاده این اثر و برند شناخته شده آن کافی باشند تا این اثر برای مدت طولانی به اکران خود ادامه دهد و فروش فوق‌العاده‌ای را ثبت کند، به خصوص که می‌تواند از فصل تعطیلات نیز استفاده کند. فیلم اول نیز به طور مشابه در اواسط دسامبر سال ۲۰۰۹ اکران شده بود.

به هر حال، این فیلم واقعا تا قبل از اکران فیلم مورد انتظار جدید دنیای سینمایی مارول (MCU) یعنی Ant-Man and the Wasp: Quantumania که در ماه فوریه سال آینده میلادی روی پرده سینماها می‌رود، رقیب بزرگی ندارد و بلاک باستر چندان بزرگ و مطرحی در این دوره قرار نیست تا اکران شود. فیلم M3GAN بدون شک در اواسط ژانویه ۲۰۲۳ می‌تواند بین طرفداران فیلم‌های ترسناک سر و صدای زیادی به پا کند، اما نمی‌تواند هیچ تهدیدی برای فیلم Avatar: The Way of Water باشد.

البته فیلم Spider-Man: No Way Home هم توانسته تا رکوردهای زیادی برای دوران پس از همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ ثبت کند، زیرا این رکوردها برای احیای سینماها ضروری بود، اما بسیاری از آن‌ها اکنون در حال شکسته شدن توسط فیلم Avatar: The Way of Water هستند. این اثر اولین فیلمی است که در حال پیشی گرفتن از Spider-Man: No Way Home است، اما در سال‌های آینده نیز آثار بزرگ و مهم دیگری در راه هستند.

هنوز هیچ فیلمی از زمان شروع همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ نتوانسته تا از مرز فروش ۲ میلیارد دلاری عبور کند، فیلم Avengers: Endgame در سال ۲۰۱۹ و قبل از همه‌گیری، آخرین اثری بود که موفق به انجام چنین کاری شد و فیلم Spider-Man: No Way Home نیز تا الان ۱.۹ میلیارد دلار فروش داشته است. این که آیا فیلم Avatar: The Way of Water موفق به انجام این کار می‌شود یا نه، باید منتظر ماند و دید، اگر چه این افتتاحیه نشانه‌های مثبتی را ارائه می‌دهد که ممکن است از الگوی مشابهی که باعث موفقیت جهانی فیلم اول در درازمدت شد، پیروی کند.

با توجه به این که جیمز کامرون قبلا یک نسخه ۹ ساعته از فیلم Avatar 3 را فیلمبرداری کرده است و همچنین کارهای اولیه برای ساخت قسمت چهارم این مجموعه را آغاز کرده است، این کارگردان مطمئنا برای ادامه این مجموعه به موفقیت در باکس آفیس احتیاج دارد. این اعداد اولیه تقریبا تضمین می‌کنند که به او مجوز ساخت دنباله‌ها داده می‌شود که این خبر می‌تواند طرفداران و بسیاری از مخاطبان خبر خوشایندی باشد.

فیلم Avatar: The Way of Water هم اکنون در سالن‌های سینما سراسر جهان در حال نمایش است. جیمز کامرون کارگردانی این فیلم را بر عهده داشته است و به همراه ریک جافا (Rick Jaffa) و آماندا سیلور (Amanda Silver)، نویسنده فیلم‌های Rise of the Planet of Apes، Jurassic World و Mulan و همچنین جاش فریدمن (Josh Friedman)، نویسنده فیلم‌های War of the Worlds و Terminator: Dark Fate و شین سالرنو (Shane Salerno)، نویسنده فیلم‌های Ghost Rider و Alien vs. Predator، داستان این اثر را به نگارش درآورده‌اند. همچنین جیمز کامرون به همراه ریک جافا و آماندا سیلور فیلمنامه این اثر را نیز نوشته‌اند. جیمز کامرون در ساخت فیلم Avatar 3 نیز با این نویسندگان همکاری کرده است.

3.3 3 آراء
امتیاز مطلب

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا